İki Çocukla Tatil İçin İpuçları

 1. Bölüm, uyku düzeni sorunsalı. 
Evdeki uyku düzenini tutturmayı bekleyenin vay haline, en akıllıcası uyku düzenine tatil güncellemesi yapmak. Doğru beklentiler, daha az hayal kırıklığı demek, unutmayın. Ayrıca tatilde stres olmak yerine, mümkün olduğunca dinlenmek istiyoruz hepimiz. Bunu gerçekten hak ediyoruz.
Küçüğü nerde olsa uyur zaten, büyüğü de uyursa uyur, hatta gündüz uyumasa daha iyi, gece erken uyur, biz de azıcık kafa dinleriz felsefesindeyim ben artık. Tabi dikkat edilecek bazı küçük ayrıntılar da var.
Yanınızda 4-5 ince örtü götürün mutlaka. Yeri geliyor altına seriyorsun, üstüne atıyorsun, onunla karanlık yapıyorsun vs vs.. Kirlendikçe kullanacak kadar olsun işte. Ben bir de çocuklara birer çarşaf götürüyorum, zannediyorum o da benim takıntım.
Bu arada gitmeden otelden mutlaka bilgi alın, bebek yatağı genellikle bildiğimiz standart park yatak ama biraz daha büyük çocuklar için ek yatak dedikleri bildiğin gıcır gıcır bir somya oluyor.
Ben bu sefer Dünya için açılan koltuğu tercih ettim ki gerçekten, somyadan yüz kat rahattı.
Gün içinde arabanızı yanınızda gezdirmeniz iyi olur. Arabası, hazır yatak oldu yanımızda Nefes için. Canı istedikçe mışıl mışıl kestirdi hanımefendi. Arada arabadan sıkılınca da sezlong, koltuk deneyimlerimiz de oldu tabi. Bu arada öyle kolay uyuyan bir çocuk da değil ama deniz havası çarpıyor demek ki 👍🏻 Bebek arabası yük gibi görünse de, aslında yükü çekiyor. Çocuklar yürümekten yoruluyor çünkü o sıcakta, çantayı asıyorsun, ıvır zıvırı sepete atıyorsun. Ben iki bebek arabamızı da götürdüm pişman değilim. Gelelim geceye..
Gün içinde koşturan, yüzen, açık havada gezen çocukların çoğu zaten bayılıyor. En azından bizde öyle.
Gece uykusu için bebeğinize uzun kollu bacaklı bir ince tulum da atın bence bavula. Eğer otelin soğutma sistemi iyiyse klimayı kapatsan da genel hava çocuklar için serin oluyor.
Şimdi düşünüyorum da, eskiden, Dünya tekken, öğlen uykusu saati koşa koşa odaya gelir iki saat öyle otururdum.
Bu da bir tercih tabi ama biraz akışına bırakınca daha keyifli oldu tatillerimiz.
Bu da ikinci çocuktan sonra gelen rahatlık olsa gerek😉
2. Bölüm- Ne yerler Sorunsalı 
Eğer biri hala meme emen, diğeri de dışarda yemeye bayılan iki çocuğunuz varsa işiniz biraz daha kolay evet.
Sonuçta Nefes'in temel gıdası hala anne sütü benim için, ek gıdası, meyve, yoğurt, çorba.
Eh haliyle tatilde olduğumuz süre boyunca çorba içemedi. Sabahları bebe bisküvisi, yoğurt, pekmez, yumurta sarısıyla mamasını rahatça yaptım, hangi otele gitseniz bulabileceğiniz malzemeler. Bizim otelde süzme yoğurt da vardı ki, Dünya da Nefes de daha çok sevdi kıvamını.
Ara öğün meyve püreleri, yoğurt, zaten meme her daim hazır daha ne olsun.
Tabi seramik rendeyi, mama kaşıklarını, bebek sularını, her ihtimale karşı bisküvilerini yanımda getirdim mi getirdim.. Benim içimden de ancak bu kadar "saldım çayıra annesi" çıkıyor işte😉
Dünya'ya da ne istiyorsa onu yedirdim.
Bir çocuk 5 gün ev yemeği yemedi diye kıyamet kopmuyor, insan bunu zamanla anlıyor. Sabahları kardeşinin mamasından istedi bir de, ohh canıma minnet. Yumurtası, peyniri, pekmezi, yoğurdu hepsi içinde. Öğlen akşam da ne bulduysak artık, gelsin pizzalar, gitsin lahmacunlar, pilav, et..
Bol bol meyve verdim posa olsun diye aralarda, bol bol da dondurma😊
Bu kıvama gelmek için kaç tatil geçirdiğimi ne siz sorun, ne ben söyleyeyim. Ama tecrübeyle sabittir ki, çocukla yemek kavgası yapmayınca tatilin kalitesi kesinlikle artıyor.
Bir de, unutmadan, özellikle de sizin çocuklar da benimkiler gibi alerjikse paket paket alın mendillerinizden. Tatilde çocuklu anneye en çok lazım olan şey ne deseler, ıslak mendil derim açık ara.
Önünüzde iki seçenek var, aman saatinde yesin, aman bi lokma daha yutsun gerginliğiyle tatili yaşamak, diğeri mevcut şartları kabullenmek ve tadını çıkarmak.
3. Bölüm- Nereye, kimle gitmeli sorunsalı
Çocukla tatilden keyif almak için ilk kural ne biliyor musunuz? Beklentileri doğru oluşturmak. Öyle eskiden yaptığınız gibi uzun uzun denizde keyif yapmak, boylu boyunca uzanmak, eşit bronzlaşmak, sakin sakin yemek pek mümkün değil. Tabi bunların yerine çocuklarınızla doya doya oynayabileceksiniz, suyla tanışmasına tanıklık edeceksiniz, yani doğru beklentilerle keyifli bir tatil olacak yine.
Gideceğiniz yer aslında daha önceki alışkanlıklarınızla paralel olmalı bence. Yani hiç tatil köyü sevmeyen bir aile bir anda çocuklarla o kalabalığa girince mutlu olamaz ki. Yalnız tabi kum ve birden derinleşmeyen deniz çocukların oyun oynama şansını artırıyor onu da unutmayın. Geçen sene hiç dikkat etmeden kayalık bir sahile gitmiştik, Dünya havuza girdi ne yazık ki sadece.. (Çocuklarınızı deniz varsa mutlaka denize sokun. Geçen sene havuzdan el-ayak-ağız hastalığı kapmıştı Dünya ve öğrendim ki birçok çocuğun başına geliyor)
Tek çocukla çekirdek aile tatilleri görece daha kolay olsa da iki çocukla çekirdek aile tatilleri benim için yorgunluk oluyor sadece. Zannediyorum birçok anne baba için durum aynıdır. Biz çareyi maaile gitmekte bulduk😉 Sağ olsunlar kızların anneanne ve babaannesi bizi tatilde de yalnız bırakmadı, kaç senedir ilk defa baya baya deniz keyfi yaptım, akşamları Savaş'la oturup iki sohbet edip, sıcak (!) kahve bile içtik.. Şartlar izin veriyorsa, kesinlikle tavsiye ederim..
4. Bölüm, Uçak yolculuğu sorunsalı..
Dünya'yla ilk uçak yolculuğunu anne-kız 1 yaşındayken yapmıştık. Sonra çok defa uçakla seyahat ettik ama açıkçası iki çocuklu bu ilk yolculuğumuzdan gözüm korkmadı diyemem. Neyse ki gözümde büyüttüğüm gibi olmadı, tabi biraz daha yorucu ama genel anlamda sorunsuz gittik geldik👍🏻
Birçok konuda olduğu gibi uçak yolculuğu konusunda da tecrübe önemli, bazı ufak ipuçları yolculuk kalitenizi ciddi artırabilir.
 -Öncelikle uçuşla, kabine alabileceklerinizle ilgili teknik detayları önceden mutlaka öğrenin. Havayolları kuralları katıdır. Örneğin iki bebekle bir anne ya da baba tek başına seyahat edemez, yurtdışına gidilecekse ve anne ya da baba gelmeyecekse izin yazısı gerekir vs.. Havayolu firmaları sitelerinde ayrıntıları okuyabilirsiniz.
-Uçuş saatiniz belli, siz en iyisi  oyalanmayın. Vakitlice gelin havaalanına, elinizde çocukla maraton koşup da çocuğunuzu daha çok tedirgin etmeyin.
-Çocukları mümkünse alana gelmeden uyutup, karınlarını doyursanız iyi olur. Benim kızlar uykusuz ve açken canavar oluyor😉 O halleriyle uçağa binmek istemem açıkçası.
-Çocuklarınıza mutlaka uçaklarla alanla ilgili bir ön bilgi vermiş olun. Özellikle de ilk kez uçağa binecek, 2-5 yaş arası çocuklarınıza. Yoksa tedirgin olabilir, bu tedirginlik de o sırada sizi zorlayabilir. Dünya "harika kanatlar" hastası olduğu için öyle anlattım ben günlerce masalları, büyük kanata bineceğiz, o bizi tatile götürecek diye. Hatta uçakta büyük kanatı konuşturdum baya bir oyalandı öyle👍🏻
-Bebeğiniz meme emiyorsa uçağa binmeden bi yarım saat kadar meme vermeyin ki kalkışta ve inişte emsin. Kulakları ağrımasın. Daha büyük çocuklar için de en güzeli sakız bence. Yanınıza almayı unutmayın. Tabi çantanıza acil durumlar için sevdiği bir iki atıştırmalık (sıvı değil ama) atın bir de. Baktınız keyfi kaçıyor hemen verirsiniz.
-Biz iki bebek arabamızı da uçağın merdivenlerinde teslim ettik. Daha önce THY de hiç sorun yaşamamıştım. Ama bu sefer mecburen Pegasus'la uçtuk ve herşey gibi araba poşetini de ücretli aldık. (25tl) Yırttıkları için dönüşte de aldık hatta. Üstelik arabalar hem geç geldi, hem de attıkları belliydi, neyse yine de bagaja vermekten iyi bence. Bavulların hali çok daha kötü malum😡)
 -Uçakların içi bize iyi ama çocuklar için serin. Yanınıza yazlık bir hırka, uyursa diye ince bir örtü alın mutlaka.
-Zannediyorum bu basınç değişimi çocukların bağırsaklarını çalıştırıyor😂 Dünya bebekken uçakta hep kaka yapardı, Nefes de iner inmez havaalanında yaptı. Bir alt değiştirme operasyonuna hazır olun💪🏻 Yer dar ama yapacak birşey yok.
Olurda kıyafete çıkarsa diye kolay giydirilen birşeyler almayı unutmayın.
-Ben kendimi bildim bileli uçak seyahetlerinde ne zaman çocuk görsem severim, oynarım. Çocuk sesinden rahatsız olana da acayıp sinir olurum. Çocuk bu ağlarsa ağlıyor, yapacak birşey yok. "Çocukları her uçağa almasınlar" diyene sözüm, onların da tıpkı sizin gibi seyahat etme hakkı var. Çocuklara katlanamayanlar özel uçak tutsun kendine mümkünse..
Yani birileri rahatsız olacak diye gerim gerim gerilmeyin e mi, siz rahat oldukça bebeğiniz de rahatlayacak. Yolculuğunuz kolaylaşacak..
Herkese iyi tatiller☀️

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder