Odayı Ayırma Zamanı..

Bebeğiniz doğmadan belki aylar önce gidip seçtiniz, minik yatağını, kıyafetlerini tek tek dizdiğiniz dolabını.  Bir de koltuk koydunuz odaya belki, emzirme ve dinlenme koltuğu. Perdeleri, kapı süsü, yatağının üstünde müzikli dönencesi, oyuncakları, hepsi tastamam. Ama doğduklarında o kadar minik, o kadar savunmasız oluyorlar ki dünyanın en güzel odası bile olsa küçücük yavrunuzu bu odada tek başına bırakmak aklınızın köşesinden geçmez. Çoğu anne-baba bir portatif yatakla bebeklerini odalarında misafir etmeye başlar. Hatta bazen ertesi gün işe gidecek,rahat uyusun diye baba odadan taşınır, anne ve bebek yalnız kalır.


Dünya Kerimoğlu /2014   (Anne beni burada bırakma bakışı!)
Eğer dengeler tutturulamazsa aradan aylar geçer ve sonunda ortaya annesinden ayrılmaya direnen bir bebek, eşinden ayrı kalan bir baba, bebeğin tüm sorumluluğunu tek başına yüklenmiş bir anne yani sonuçta mutsuz,doyumsuz bir aile çıkar..   
Gelin en başından başlayalım..
Bebeğinizin ilk altı ay anne-babasının odasında her ikinizle birlikte ama kendisine ait bir yatakta yatması hem anne-baba hem de bebek için en doğrusu gibi görünüyor. Böylece sık sık nefes alıyor mu diye kontrol eden annenin ‘ağlarsa, üstünü açarsa’ endişelerinin de önüne geçilmiş oluyor. Hem anne hem de yeni doğan bebek kendini daha güvende hissediyor. Özellikle de  emziriyorsa annenin işi ciddi anlamda kolaylaşmış oluyor. Unutmayın, mutlu bir bebek yetiştirmek için annenin yani sizin de mutlu olmanız gerekiyor. Uykusuzluğun, odalar arası git gel mesaisinin yaratacağı stres size de bebeğinize de daha çok zarar veriyor. İşte o nedenle odayı ayırma işini emzirme sıklığınızın azaldığı zamana kadar ertelemek en doğru karar olabiliyor.  
Ama altını çizmek gereken iki nokta var, birincisi baba odadan taşınmayacak, ikincisi de bebek anne babasının yatağında yatmayacak.
Babanın bebek geldiği için kendi odasından ayrılmak zorunda kalması, babanın kendini dışlanmış annenin de kendini yalnız hissetmesine neden oluyor. Zaten ilk aylarında bebek annesine tam anlamıyla bağımlı, beslenmek için annesinin vücuduna muhtaç, en azından gaz çıkarma, pışpışlama gibi diğer ihtiyaçlarıyla babayla temasta olmalı, birbirlerini hissetmeliler. Ortada bir zorluk varsa da anne-baba bunu birlikte çekmeli.
Aslında her aile bebeğini kendi odasında yatırmaya başlayacağı doğru zamanı kendisi belirler. Örneğin 1 yaşında odasına geçiririm diyen anne bebeği yaşını kış ortasında dolduruyorsa onu kendi odasında yatırmak konusunda daha isteksiz oluyor. Üşür, üstünü açar diye korkuyor. Yani hayatın her alanında olduğu gibi teoriyle pratik, planlarla gerçekler birbirini tutmuyor. Bu son derece normal. 
Dolayısıyla kesin hatlarla belirlenmiş bir "doğru zaman"dan bahsetmek yerine, ortalama 6 aydan sonra 1 hatta 1 buçuk yaşa kadar çocuğu kendi odasında yatırmaya başlarsanız hem sizin hem de onun için işleri kolaylaştırmış olursunuz. 
Çocuğunuz büyüdükçe ve sizinle yattığı süre uzadıkça ayrılmaya direnci artar. Yani zaman lehinize değil, aleyhinize işliyor. Bunu unutmayın.

Çocuğunuzu odasına yatırmaya karar verdikten sonra bir yol haritanız olmalı.
Unutmayın baştan (zor olsa da) doğru yolu izlemek, hata yapıp sonra telafi etmeye çalışmaktan çok daha kolay. İşte o yüzden sadece bir sorunla karşılaştığınızda değil, önemli bir adımı atmaya karar verdiğinizde de okuyun, araştırın, fırsatınız varsa bir uzmana danışın.


Bebeğinizi odasında yatırmaya başlamadan önce onunla birlikte odasında zaman geçirmelisiniz. Beraber oyun oynamak en iyi yoldur. Yani oyuncaklarını salona ya da diğer odalara taşımak yerine onun odasında tutun. Birkaç günlük oyun seanslarından sonra öğlen uykularıyla odada uyuma serüvenine başlayabilirsiniz.  
Çocuklara kazandıracağınız her alışkanlıkta olduğu gibi oda ayırırken de iki hayati kuralımız var;
-kararlı olun
-tutarlı olun..


Öğlen uykusunu sorunsuzca kendi odasında uyuyan bebeğiniz gece uykuları söz konusu olduğunda işi inada bindirebilir. Siz onun için tüm uygun koşulları sağladığınızdan eminseniz
ve hem siz hem de bebeğiniz için doğru zamanın geldiğini düşünüyorsanız direneceksiniz. 

Elbette başta bebeğinizin, güvenli ve huzurlu bir şekilde yatacağı bir yatağı olmalı. Her an düşebilir kaygısını taşırsanız, bu kaygıyı çocuğunuza da yansıtırsınız. Bazı çocuklar karanlıkta uyumaktan hoşlanmaz. Küçük bir gece lambası ya da tavana yansıtılan renkli ışıklar uykuya geçişi hızlandırabilir. Aynı şekilde kısık sesli dinlendirici bir müzikten de faydalanabilirsiniz.
Çocuğunuzu kendi odasında yatmaya alıştırırken, yatağına bırakıp çıkmayacaksınız elbette. Onu uykuya hazırlamak sizin göreviniz. Bu aşamada yatakta birlikte uzanmak yerine, yatağının yanında bir koltukta oturmayı tercih edin. Arada bir saçını okşamak, elini tutmak güvende hissetmesini sağlar. Ama bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz.  Çocuğunuza masal anlatın, kitap okuyun ya da kendi hikayenizi kendiniz yazın. Ama mutlaka odasında, yatağında yatarken onunla zaman geçirin. Masalı anlatırken ses tonunuz da dingin olmalı, atlaya zıplaya, heyecanla, ya da yüksek sesle anlatacağınız masallar ve müzikler onu uyarır, uykuya geçmesini de zorlaştırır.


Eğer çocuğunuz bir buçuk yaş civarındaysa o zaman tüm bunları yapmadan önce çocuğunuza artık kendi odasında uyumasını istediğinizi anlatmanız da lazım. Ama bunu gece tam da uyku zamanı değil, gündüz farklı bir saatte, bir paylaşım sırasında mesela oyun oynarken, keyfi yerindeyken yapmalısınız. Daha küçükse böyle bir açıklamaya gerek yok.
Odaları ayırmada en zor kısım gece uyanmaları. Bazı çocuklar gece yataklarında ağlar bazılarıysa kalkıp sizin odanıza gelir. İşte çoğu anne baba da tam bu noktada hata yapar. Gece vakti, yorgunluk, uykusuzluk üst üste gelince eğer “tamam gel bu gece bizle yat” derseniz, böyle geceleri tekrar tekrar yaşayacağınıza dair bir anlaşmanın altına imza atmış oluyorsunuz.


O anda zor gelse de, bebeğinizin odasına gitmeli, onu tekrar yatağına yatırıp, yatağının yanındaki koltuğunuza yerleşmeli  ve konuşmadan tekrar uykuya dalana kadar yanında durup ona güven vermelisiniz. Belki ilk günlerde bu durum her gece birkaç kez tekrarlanacak. Bir defasında baba, bir defasında anne üstlenebilir bu zorlu görevi. Kararlı olursanız çok kısa sürede çocuğunuz da direnmeyi bırakacak. Yeter ki ona bu mesajı verin; “kendi odanda güvendesin, bir sıkıntın olduğunda biz hemen yanında olacağız ama bizimle bizim odamızda yatamazsın!”

Çocuklar gece uyandıklarında çoğu zaman ihtiyaçları giderilir giderilmez yeniden uykuya dalarlar. Ama korktuklarında ya da kabus gördüklerinde sakinleştirilmeleri daha zor olur. Bu başlı başına ayrı bir konu zaten ama kısaca değinmek gerekirse, korkmuş bir çocuğu asla yalnız bırakmayın. Mutlaka yanına gidin, sarılın, sakinleştirin. Korkacak ne var demeyin. Korkusunu anladığınızı belli edin. Kınamayın, asla cezalandırmaya kalkmayın. 
Bazen anne-baba olarak bizler kolay geldiğinden ya da kopmak istemediğimizden, bazen kıyamadığımızdan çocuklarımızın bağımsızlık mücadelesine destek vermiyoruz. Destek vermediğimiz gibi alttan alta ilettiğimiz mesajlarla köstek oluyoruz. Ama unutmayın, bir çocuğun bağımsızlık mücadelesi onun kişiliğini oluşturması için çok önemli..

Hayat alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı küçük değişikliklerin çocuğunuz için önemli olabileceğini de unutmayın. 

Örneğin bebeğiniz henüz 1-2 yaşındayken bile odasına girerken, mutlaka kapıyı çalın. 
Kapı açıkken “girebilir miyim” diye müsaade alın. 
İki yaşındaki çocuk bundan ne anlar diye düşünüyorsanız, çocuklara kişisel alanı, mahremiyeti öğretmenin en kolay yollarından birinin bu basit kural olduğunu unutmayın. 
Böylece çocuğunuzun odasını sahiplenmesini dolayısıyla da kendini bu odada güvende hissetmesini de hızlandırmış olursunuz. İleride tuvalet doluyken çat diye kapıyı açtığında ya da sizin odanıza müsaade almadan girdiğinde vereceğiniz uzun uzun öğütler hiçbir işe yaramayacak. Ama kendi odasına kapısı çalınarak girilen bir çocuk, emin olun başkalarının özel alanlarına girmek için bunun yapılması gerektiğini aklının bir köşesine siz hiçbir söz söylemeseniz de yazacak..


Psikolog Irmak Gürcan Kerimoğlu

171 yorum:

 1. Biri 18 digeri 2 aylik iki oglum var.buyuk oglum yuzumu tirmalamadan uykuya gcmk istemez ve gece boyuda devm ederdi.simdi dgr odada babannesiyle uyuyor anck gece uyandiginda aglayarak yanima geliyor..dgr bebekle ayni odada uyudugumuzdan buyuk oglumuda asla geri cevirmiyorum ancak bunun artik bi duzene girmesi gerektgini dusunuyorum.bir kere uykuya gecerkn şu ince ince cimcikleme huyundn biran once vazgecrmem gerekiyor çünkü can yakici.nasil bir yol izlemeli sizce?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir bebeği uyku düzenine alıştırmak zor ve oldukça emek isteyen bir işken iki küçük bebekle uğraşmak biraz daha zor olacak sizin için, öncelikle kolay gelsin.. Kesinlikle ilk üzerinde durmanız gereken büyük oğlunuzun sizi tırmalayarak -aslında tek amacı temasta kalmak- uyuma huyundan vazgeçirmeniz. Bunun için uykuya geçiş sürecinde onunla biraz daha fazla ilgilenerek güvende hissetmesini sağlamanız gerekiyor. Bunu rahatça yapabilmek için küçük bebeğinizi biraz daha önce uykuya geçirmiş ve yatağına bırakmış olmanızı tavsiye ediyorum. Böylece büyük oğlunuzla dağılmadan kaliteli zaman geçirebileceksiniz. Bunun için oğlunuzu yatağına yatırıp masal okuyabilir, sakin bir sesle şarkı söyleyebilir, elini, başını okşayabilirsiniz. inatla yüzünüzü tutmak isterse ona canınızın yandığını kısa ve net şekilde söyleyin. Sizin durumunuz biraz daha karışık çünkü büyük oğlunuz bile henüz çok küçük olduğu için yeni gelen kardeşi de kıskanıyordur bir yandan. o nedenle bebek sizin odanızdayken o odasında yatmaya direnebilir. Eğer büyük oğlunuz ve küçük oğlunuz için sizin odanızda iki ayrı yatak bulunuyorsa bu oda ayırma işini küçük bebeğiniz de 6 aylık olana kadar erteleyebilir sonrasında da ikisini de diğer odada yatırmaya başlayabilirsiniz. Hem o zaman geçiş daha kolay olacaktır.

   Sil
 2. benimde oğlum 19 aylık.bebekliğinden beri saçımla uyumayı seviyor.gece gündüz hep sacımla.geceleride beraber yatıyoruz.bır ara yatagında uyutmaya calıştım 12 aylıkken daha yatagına yatırırken uyandı sonra bıdaha uykuyu toplamamız daha zor oldu.bende direnmedım daha fazla.benım dısında herkesle ayakda uyuyor.ama ben evdeysem sadece benımle uyur ve sacla uyur .nasıl bır yol izlemem gerekıyor bılmıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar fırsatları değerlendirme konusunda öyle başarılılar ki.. Eğer karşısında ona direnemeyecek bir anne baba olduğunu sezerse inatları daha da artıyor. Bazen biz de kıyamıyoruz ve hatta minik meleklerimizin kokusuyla uyumak büyük keyif, sizi çok iyi anlıyorum ama madem artık değişim gerektiğini hissettiniz ve bunun için bir yol arıyorsunuz o zaman biraz daha kararlı olmanız gerekecek. Bir çocuğa baştan uyku alışkanlığı kazandırmak zordur ama belli alışkanlıkları olan çocuğu bundan vazgeçirmek biraz daha zor. bence ilk olarak saçınızı tutma alışkanlığından vazgeçirmeniz gerekiyor oğlunuzu. Bunun için onun güvende hissetmesini sağlayın. Yatırdığınızda bir yandan masal anlatıp bir yandan da başını, kollarını okşayarak temas sağlayabilirsiniz mesela. Saçınızı tutmak isterse bunun canınızı yaktığını kısa ve net şekilde söyleyin sadece. Elbette direnecek ama siz onun kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlarsanız sonunda vazgeçecek. ve bir sonraki aşama da yatağına alıştırmak olmalı. bir anda gece uyutmak için yatağına koyarsanız sizinle yatmaya alışmış çocuk kabul etmeyecektir ve bir krize dönüşecektir. Önce derin uykuya daldığında koyun yatağına. ilk zamanlarda birkaç saat yatabilecek belki sadece. Sonra sabah uyanmadan hemen önce yatağına bırakmaya çalışın eğer yanınıza gelmişse. Gözlerini kendi yatağında açsın. aşama aşama ilerleyip gece yatakta uykuya geçişiniz zaman alacak ama sonuçta başarılı olabileceğinizi düşünüyorum. Şimdiden kolay gelsin.

   Sil
 3. Irmak hanım merhaba. Oglum 5 aylık. Doktorumuz 6.ayda odasını ayirmamizi soyledi. Ancak biz daha kendi kendine uyumasini bile ogretemedik. Aglatma ve yatir kaldir yontemlerini denedik. Nerdeyse katilma derecesinde agladigi icin basaramadik. Yine sallayarak veya emzirerek uyutmaya devam etmek zorunda kaldık. Ayrica bu girisimden once gece 7 saat uyuyan bebegimiz 2 saatte bir uyanmaya baslayinca guveninin sarsildigini dusunerek ertelemeye karar verdik. Etkin ve bize uygun bir uyutma egitimi hakkinda yardimci olabilirmisinoz. Tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Öncelikle uyku eğitimi konusunda endişelenmek için çok erken bir dönemdesiniz. Doktorunuzun tavsiyesini her çocukta uygulanabilecek bir reçete gibi algılamayın kütfen, her çocuğun mizacı farklı, bu unutulmamalı. Benim kişisel görüşüm çocukların mutlaka ama mutlaka huzurla uykuya dalması gerektiği yönünde. Dolayısıyla eğitmek adına ağlayan, korkmuş, yalnız hisseden bir çocuğun inatla yatağında bırakılmasına kesinlikle karşıyım, böyle uykuya dalsa bile kısa sürede daha huzursuz uyanır ki sizde de öyle olmuş zaten. Lütfen biraz dinlenin, hem krndinize hem bebeğinizi birkaç hafta tanıyın, o sürede de ikiniz nasıl en mutlu oluyorsanız öyle uyuyun. Tek bir nokta önemli, uyuduktan sonra bebeğinizi kendisine ait bir yatağa yatırın, sizin yatağınızda uyumasın. Kendinizi hazır hissettiğinizde de bir gündüz uykusuyla başlayabilirsiniz işe, bebeğinizi yatağına yatırın, karnı tok, mutlu olsun, yanında bir koltuğa oturun ve uyuyana kadar yanında kalın. Detayları yazımda bulabilirsiniz ama ilk günler uzun sürebilir bunu unutmayın ve karamsarlığa kapılmayın. Süreci siz yöneteceksiniz. Hazır oldukça bir diğer uykuya bu yöntemi uygulayın. Ve kararlı şekilde yol alın. Bir başka bebeğin doğumdan itibaren yatağında uyuduğunu gördüğünüz ya da duyduğunuzda ben nerde yanlış yaptım diye düşünüyorsunuz belki ya da çevrede ben böyle yaptım diye tavsiye veren çok olabilir. Ama tekrarlıyorum her çocuk farklıdır. O yüzden her anne babanın yöntemleri de belli çerçevede farklı olmak zorunda. Panik yapmayın, umutsuzluğa kapılmayın ve her söyleneni her çocuğa uygulanacak kural olarak görmeyin lütfen! Anne baba olmanın tadını çıkarın;)

   Sil
 4. Merhabalar benim oğlum 3.5 yaşında fakat hala benim odamdaki yatağında yatıyor evin icinde gündüz gece korkuyor uyumadanda bana sarılarak yatmayi tercih ediyor ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle biraz geç kalmış olduğunuzu söylemem gerekiyor. 1-1,5 yaş aralığı bir çocuğu odasında yatmaya alıştırmak için en uygun zaman aslında ama emzirmenin devam etmesi vs gibi nedenlerle bazen anneler 2 yaştan önce bebeklerini ayrı odada yatırma konusunda isteksiz olabiliyor. Ancak 3,5 yaşına kadar anne babasının odasında uyumuş bir çocuğun kendi odasına alışması oldukça güç olacaktır. Artık bahaneler sıralayabilecek kadar büyüdüğü için size korktuğunu söylüyor olabilir. Yıllardır süren bu uyku alışkanlığını değiştirmemek için elinden geleni yapacak tabi. Öncelikle gündüz saatlerinde oğlunuzla mümkün olduğunca kaliteli zaman geçirin. Oynayın, gezin, güreşin, öpün, koklayın. Gün sona erdiğinde annesine babasına hasret olmasın. Uyku aşamasına geldiğinde yaz aylarındayız zaten, ılık bir duşla rahatlatın önce. Sonra ise odasında kitap okuyabilir ya da masal anlatabilirsiniz. Masal bitince sakin bir müzik çalabilirsiniz. Madem korkuyor odada bir gece lambası açık kalsın ve siz de uykuya dalana kadar yanında kalın. Ama sarılarak uyumaktan bahsetmiyorum, oğlunuz yatakta olacak siz yanında bir koltuk ya da sandalyede. Sakinleştirmek için masaj yapabilir saçını okşayabilirsiniz. İlk günler uykuya dalması uzun sürebilir sabırlı olmalısınız. Gece uyanırsa mutlaka hemen yanına gidin, sarılın sakinleştirin. Sonra ise yatağına yatırıp yine dalana kadar yanında kalın. İlk günler birkaç kez uyanabilir. Aslında uyku eğitimi zor bir süreç eğer çalışan bir anneyseniz izinli olduğunuz zamanı seçin, uykusuz kalma ihtimaliniz yüksek! Diğer detayları yazımda bulabilirsiniz. Bu süreçte en önemlisi tutarlılık ve sabır. İki üç günde pes eder başa dönerseniz bir sonraki deneme daha zor olur unutmayın, şimdiden kolay gelsin..

   Sil
 5. Merhabalar Irmak hanım. Kızım 11 aylık doğduğundan beri bizim odamızda kendi yatağında uyuyor. Hiç sallayarak vs uyutmadım bi 40 günlük Türkiye tatili dışında. Hatta dönmeye başlayana kadar yatağının ön kısmını çıkarmıştım emzirirken vs kolay olsun diye. Artık anne sütü almıyor malesef. ;( Etrafımdakiler erken olduğunu söylüyor ama Odası'nı ayırmak istiyorum artık, bu dönemde daha kolay oluyormus. Yalnız bi kaç gün sonra yeni eve taşıncaz bu yüzden taşınmayı bekledim onun için zor olmasın diye. Size sorum eve geçer geçmez hemen ayırmalı mıyım yoksa bi kaç gün eve alışmasını mı beklemeliyim?? Bi de uyku rutini oluşturmak uyku Eğitimini kolaylaştırır diye okudum sizin öneriniz nedir bu konuda?? Teşekkür ederim şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Buraya yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bugüne kadar doğru adımları attığınızı söyleyebilirim. Çocukların anne baba odasında ama mutlaka kendi yataklarında uyumaları gerçekten çok önemli. Kızınızın uykuya sallamadan kendi kendine geçmedi de güzel. Uyku konusunda inatçı bir çocuk değil demek ki, şanslısınız. Çevrenizdekilere kulaklarınızı tıkayın çünkü 11 aylık bir bebek kendi odasında uyuyabilir. Eğer anne sütü emiyor olsaydı gece kalkıp bir odadan diğerine gitmek sizi yorardı, o yüzden tavsiye etmezdim ama emmeyi bıraktığına göre eskisi kadar çok uyanmayacaktır. Bu dönemde odasına alışması hem sizin hem de kızınız için daha kolay. Gelelim ikinci sorunuza. Ben her zaman çocuklara başarmaları gereken görevleri teker teker verin derim. Böylece daha az zorlanırlar, adım adım ilerlemek en iyisi. Bırakın kızınız önce yeni evine alışsın, orayı benimsesin. Bu sürede yine sizin odada ama kendi yatağında uyusun. Sonrasında odaya geçirebilirsiniz. Ve son olarak rutinden kastınız her akşam aynı saatlerde uyumaksa kesinlikle çok önemli. Her akşam aynı saatlerde uykuya yatırmak çocukların alışkanlık kazanmasını kolaylaştırır ve uzun vadede bu düzen çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar. Umarım yazdıklarım yardımcı olur. Selamlar..

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim Irmak hanım. Dün taşındık yeni evimize bütün kıyafetleri oyuncakları kendi Odasında sadece yatağını bizim odaya koyduk. Dediğiniz gibi önce eve alışması gerektiği fikri ağır bastı. Bakalım bi kaç hafta sonra deneyebilirim odasını değiştirmeyi. Gece iki-üç defa uyanıyo Susamış oluyo suyunu veriyorum sakinleşip uykuya dalıyo tekrar ya da susamadığını biliyorsam emziğini veriyorum öyle uyuyo, gece beslenmesi yok. Son bi haftadır suluğunu beşiğin içine koyuyorum alışsın diye bi de hep aynı köşeye koyuyorum yerini de ezberlesin diye. Yalnız kızım baya deli yatıyo. Uyanıp suluğunu görürse suyunu içip yatıyo ama bazen suluğunu görmediği için bazen de tam uyanmadığı için ağlıyo daha doğrusu mızırdanma şeklinde oluyo. Şimdi Odasında uyumaya başladığında alışır mı o zamana kadar suluğunun yerine acaba? Yoksa yine bulamayınca Ağlar mı? Suyu çok seviyo gece su vermeyi kessem çok mu zor olur onun için??

   Sil
 6. Muhtemelen alışacaktır, hemen alışamazsa da yanına gidip sakince suyunu içirip tekrar uykuya dalana kadar çok fazla müdahale etmeden bekleyin. Oda kızınızın sesini duyabileceğiniz kadar yakınsa sorun yok ama değilse mutlaka bir bebek telsizi kullanın geceler için. Olası uyanma ya da kötü rüya durumlarında müdahale edebilirsiniz böylece hemen. Su konusuna gelince, elbette suyun çocuklara hiçbir zararı yok. Ama bezi bırakma aşamasına geldiğinizde bu gece içilen sular sizin tuvalet eğitiminizi biraz zorlaştırabilir. Yani kararında tutmak en iyisi, şimdiki gibi bazı uyanmalarını su vermeden geçiştirmeyi sürdürün. Selamlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Irmak hanım. Öncelikle güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Tecrübeli ve uzman bi ağızdan bişeyler öğrenmek içimizi rahatlatıyor inanın. Kızımın odasını 1. Yaş gününden 3 gün sonra ayırdım. İlk Zaman zor oldu tabi saat başı uyandı ama elhamdülillah alıştı. Şimdi 16.5 aylık oldu. Emziğini çok uzun zamandır sadece uyurken veriyorum kendisi de uykusu gelince emziğini alıp yanıma gelip uyumak istediğini gösteriyordu. Yalnız yaklaşık 2 haftadır uyumak istemiyor. Hatta ağlamaya başladı uyumadan önce. Bazı geceler 2 saate yakın ağlıyor. Bi de emziğini ısırmaya başladı dişleri 7 aydır var ama son Zaman'larda ısırmaya başladı. Emziğini koparma derecesine getirdi 2 günde yenisini aldım onu da 3 günde aynı hale getirdi. Bu gece yeni emzik vermedim. Yine ağladı bi süre ama uyudu. Size 2 sorum olacak ilki:emzik meselesini ne yapayım, yenisini vereyim mi yoksa emziği yırtsa da yenisini vermeyip emziği de böyle bırakmasına vesile olur mu bu durum? Uyku arkadaşı da yok sadece emzik ve battaniyesine sarılarak uyuyor. İkincisi de:Uyumadan önce ağlayınca 5 dakikaya bi yanına girip kucağıma almadan sakinleştirmeye çalışıp emziğini verip çıkıyorum. Yanında kaldıkça daha çok yanında durmamı istiyor çünkü. Bu konuda doğru yapıyor muyum?

   Sil
  2. Merhabalar..
   Sorularınıza değinmeden önce kızınızda son dönemde gördüğünüzden bahsettiğiniz bu değişimin nedenleri üzerinde durup onu anlamaya çalışalım istiyorum. Her şeyden önce ve en önemlisi büyüyor. İki yaşa yaklaştıkça inat ve huysuzluklarında bir artış görmek sizi şaşırtmasın. Bu son derece normal bir sürecin parçası. Büyümek sadece psikolojik değil fiziksel değişimleri de getiriyor tabi beraberinde. Kendi kızımda aylarca yaşadığım için biliyorum bir buçuk yaş civarlarında çıkmaya başlayan köpek dişleri çocukları ciddi anlamda rahatsız ediyor. diğer dişlere nazaran daha zor ve sancılı çıkan bu dişler, benim kızımda uykudan uyanmalara,iştahsızlığa ve kaşıntıyla beraber ağrıya da sebep olmuştu. diş etleri kızardıkça huysuzluk da artmıştı. O nedenle size de ön köpek dişlerin yerini bir kontrol etmenizi tavsiye ediyorum hafif bir kızarma ya da kabarma var mı diye. Şimdi gelelim sorularınıza, emziği bırakma konusunda en doğru kararı verecek olan sizsiniz çünkü çocuğunuzun ihtiyaçlarını en iyi siz biliyorsunuz. Yaş dönemi emziği bırakmak için gayet uygun ama zaten huzursuzluk yaşadığı bu dönemde bir de emziği bırakmanın onu çok zorlayacağını düşünüyorsanız biraz daha erteleyebilirsiniz. İkincisi de uyku öncesi ağlamayla ilgili. Ben çocukların ağlaya ağlaya uykuya dalmaları taraftarı değilim. Bunun uyku kalitesini bozduğunu düşünüyorum. Onun yerine uykuya daha yumuşak bir geçiş yapması için çabalayın. Yanında olun, kitap okuyun, masal anlatın, şarkı söyleyin, yani uyku öncesi kaliteli zaman geçirin. Uykuya dalana kadar odasında kalmanız uykuya daha rahat geçmesini sağlayabilir. Size ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde bebeğinizin yanında olmak alışır diye sizi korkutmasın. Başta da dediğim gibi dengeyi en iyi tutturacak olan sizsiniz çünkü bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Selamlar..

   Sil
 7. Çok teşekkür ederim vakit ayırıp ilgilendiğiniz için. Amerika'dan selamlar

  YanıtlaSil
 8. 33 aylık bir kızım var 27 aylıkken odasını ayirdim ilk başta hiç sorun yasamadim ancak tatil dönüşü ağustos ayı geceleri kabus oldu emzik bıraktıktan sonra başladı amme diye agliyo sorduğumda rüya gordum diyo bazen hiç birşey söylemiyorum yanında oufa uzaniyorum elini tutuyorum orda uyuya kalıyorum çünkü çalışan anneyim tempo ağır geliyo bazıları sana ihtiyaci var yanınızda yatsın diyo ama daha hiç almadım alışır biliyoru m ama bu anlamalara da son vermek istiyorum yiprandim bebekken bu kadar çok kalkmiyordu ne yapayim bilmiyorum akşam yatarken konuşuyoruz ben ablayim odam çok güzel ben buyudum diyo ama gece o konuşan kız değil ne yapmam gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, zor bir süreçten geçiyorsunuz ama yalnız olmadığınızı unutmayın. Bu süreç birçok anne babanın yaşayıp atlattığı bir süreç. Öncelikle emziği bırakmak bebeğinizin alışmakta zorlanabileceği bir durum. Huysuzluklarının ve gece uyanmalarının altında bir neden olarak bunu görebiliriz.Yaşadığı yoksunluk nedeniyle bir süre daha fazla ağlaması, geceleri uyanması son derece normal. Gece uyanıp ağladığında anne baba olarak size düşen onun kendini güvende hissetmesini sağlamak. Elini tutmak, sırtını sıvazlamak, pış pışlamak kızınızı rahatlatır. Tekrar uyuyana kadar yanında kalırsanız uykuya rahat dalar. Yanında uyuyakaldığınızdan bahsetmişsiniz, sürekli olmadığı sürece bir sorun yok. Yeter ki alışkanlık haline gelmesin. Kızınızın yaşının büyümesiyle rüyaları da artacaktır. Stresli olduğu ya da gündüz onu korkutan bir uyarana maruz kaldığı zamanlarda kabus görerek uyanması da normal. Ancak bu kabusların sayısı haftada birkaç defaya ulaşıyorsa altta yatan bir başka neden olup olmadığını anlamak için bir uzmana danışmanız doğru olacaktır..

   Sil
 9. merhabalar... kızım 11 yaşında ve eşim ben ve kızım beraber uyuyoruz. birlikte yatmaya 5 yaşından sonra başladık. ben işe başladığım için, gece vardiyasında çalıştığım zamanlarda babasıyla beraber uyuyordu ve sonrasında hep bizimle uyumaya başladı. kendisi böyle istediği için zorla odasında bulunmasını istemedik. şu aralar babasıyla odasında kalacağı konusunda söz vermişti ancak o sözünü tutmadı ve bizimle beraber uyumaya devam ediyor. neden odasında yatmadığı konusunda da korktuğunu söylüyor. ona korkmaması gerektiğini ve istediği an ulaşabileceği noktada olduğumuzu söyledim ama işe yaramıyor. bana yardımcı olabilir misiniz? nasıl bir yol izleyebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hayrunisa hanım,
   Her zaman söylerim her ailenin birbirinden farklı koşulları ve dolayısıyla alışkanlıkları vardır. O bedenle kitap bilgileri gerçek hayatla birebir tutmaz. Yapmamız gereken kendi şartlarımız içinde hem çocuk hem anne baba için en iyisini bulmaya çalışmak tabi bazı çerçeveler dahilinde. Sizin durumunuzda bu çerçevenin biraz dışına çıkmış olduğunuzu söyleyebilirim. 11 yaşında bir çocuğun anne babasıyla uyuması hem çocuğun gelişimini hem de anne babanın ilişkilerini olumsuz etkiler. Kızınız uzun yıllardır devam eden bu alışkanlıktan vazgeçmek istemeyecektir elbette ama artık sizin kararlı ve tutarlı olma zamanınız gelmiş. Karşınızda neredeyse ergenliğe girecek bir çocuk var. Oturup bu konudaki tavrınızın artık çok net olduğunu anlatmalısınız. Yani ona, 'artık odanda yatacaksın. Bu konudaki kararımız kesin. Senin odanda daha rahat hissetmen için ne yapmamızı istersin' demelisiniz. Ailece bir sohbet yapın. Odada açık ışık bırakmak, birkaç o gün uyuyana kadar siz ya da eşinizin kızınızın odasında bir sandalyede oturup beklemesi gibi seçenekleri konuşun. Belki ilk günler sizin yanınıza gelmek için direnecek geri adım atmayın. Uyandığında gidip yine dalana kadar odasında bekleyebilirsiniz. Çocuğunuzu korkutmadan ama geri adım atmadan kararlı davranmalısınız. Tabi şu an yazdıklarınız üzerinden sadece uyku alışkanlığı ile ilgili konuşuyoruz. Eğer kısa sürede başarı sağlayamazsanız bir uzmanın daha kapsamlı bir değerlendirme yapması çok daha faydalı olacaktır. Selamlar..

   Sil
 10. Benim 6 aylık oğlum var odasını ayırmayı düşünüyorum sizce de uygun mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, odayı ayırma konusunda ben herkes için doğru zamanın farklı olabileceğini düşünüyorum. Tabi belli çerçeveler içinde. Yani kimi anne babalar sizin gibi bebekleri 6 aylıkken süreci başlatmak istiyor kimi 1 yaş dolaylarında kimi ise 2 yaşı bekliyor. Hangisi doğru derseniz hepsi doğru. Çünkü her ailede bebek ve anne bavası için doğru zaman başka. Eğer siz oğlunuz farklı bir odada uyurken rahat edebiliyorsanız hiçbir sakınca yok tabi. Bu durum biraz da annenin bebeğini emzirip emzirmediğine, kaç kere emzirdiğine, bebeğin uyku uzunluklarına hatta mevsime bağlı. Eğer oğlunuz gece 3-4 defa emen bir bebekse her seferinde kalkıp diğer odaya gitmek sizi yorabilir. Ya da üstünü çok açan bir bebekse kışın bu süreci başlatmak istemeyebilirsiniz. Yani uzun lafın kısası siz doğru zaman olduğuna inanıyorsanız oğlunuzu odasında yatırmaya başlayabilirsiniz. Ama sadece öyle olması gerekiyor diye kendinizi ve bebeğinizi zorlamaya kalkmayın. Çünkü dediğim gibi doğru zaman sadece size ve bebeğinize bağlı. Tabi çok da geç kalmadan!! Selamlar..

   Sil
 11. Irmak Hanım merhaba,

  Öncelikle sorulan tüm soruları aynı sabır ve özenle yanıtlamanız gerçekten takdir edilecek bir şey, herkes adına ben de size bundan dolayı teşekkür ederim.

  Benim oğlum bu cumartesi 2 yaşına giriyor. Kısaca hikayemiz şöyle:
  Doğduktan sonra 10 aylık olana kadar bizim odamızdaki beşiğinde uyudu. Geceleri uyandığında kalkıp emzirip tekrar beşiğine yatırıyordum. Henüz onun odasını hazırlamamıştık. Sabahları saat 6 civarında emmek için uyanmalarında, eşim de işe gittiği için yanıma almaya başladım ve sonuç: son 1 yıldır bizimle uyuyan bir bebek.
  Artık odasını hazırlamaya başladık, en azından ona ait bir yatağı, dolabı vs. mevcut. Emzirmeyi de kesmek istiyorum.
  Sizce emzirmeyi kesme dönemiyle yatak ayırma dönemi denk gelirse işimiz daha zorlaşır mı? Oğlumu da yıpratmak istemiyorum bu dönemde. Önce hangisini yapmamı tavsiye edersiniz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Saygı ve sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sadece bir psikolog olarak değil, bir anne olarak da insanın evladıyla ilgili bir soru işareti olmasının, yanıt aramasının ne demek olduğunu anlıyorum. Ve o nedenle de bana danışan tüm anne babaların sorularını elimden geldiğince yanıtlamaya çalışıyorum. Bu konuda bir teşekkür almaksa en büyük motivasyonum, o yüzden ben de size teşekkür ediyorum.
   Gelelim sorunuza.
   Çocuklar kural severler. Öyle gibi görünmese de kurallar, alışkanlıklar onlara güvende olduklarını hissettirir. Tabi bir yandan da kuralları yıkmak için var güçleriyle mücadele ederler. Bu da büyümenin, bir kimlik oluşturmanın olmazsa olmazı. Anne baba olarak bize düşen, çocuğumuzu kuralların içinde boğmadan belli çerçevelerde özgürlük alanı sağlayarak bir düzene alıştırmak.
   Ama..
   İpin ucu bazen kaçmıyor mu, elbette kaçıyor. 10 ay kendi yatağında uyuyan bir ufaklık, annenin yanı başında uyumanın keyfine alışınca yatağına gitmemek için direnebiliyor. İşte o nedenle ara sıra yaşanacak kaçamaklar dışında uyku, yemek alışkanlığı gibi konularda tutarlı olmak gerçekten önemli.
   Oğlunuz bir senedir sizinl uyuduğu için direnci de iyice arttı. O yüzden aşama aşama ilerlemek en doğrusu olacak. Şimdi hem onu kendi odasında yatırıp, hem de memeden keserseniz kendini yalnız hissetmesi muhtemel. Ve kuvvetle muhtemel siz onun bu hissi karşısında pişmanlık duyup geri adım atacaksınız. Ve hem uyku hem memeden kesme süreciniz bir kısır döngüye girecek.
   İşleri sıraya koymak en doğrusu.
   İlk aşama yatağı ayırmak.
   Yani hemen odadan göndermiyorsunuz.
   Eskiden olduğu gibi sizin odanızda ama mutlaka ayrı bir yatakta uyumasını sağlayın. Ağlayınca sakinleştirip yeniden yatağına koyun. İlk gecelerin uykusuz geçebileceğini de baştan kabullenin. Bu aşamada geri adım atmamak önemli.
   İkinci aşama memeyi bırakmak. Bu konuda ayrıntılı bir yazım var. Göz atarsanız faydalı olacağını düşünüyorum. Tabi bu süreçlerin öyle bir iki günlük işler olmadığını da unutmayın. Hele bir de iki yaş sendromunun sancıları başladıysa zorlanacaksınız. çocuğunuzun bir aşamaya alıştığında emin olmadan diğerine geçmek için acele etmeyin. Son aşama ise yani memeyi de bıraktıktan sonra kendi odasında uyuması. Bunun için önce gündüzleri odasında oyun oynayarak, zaman geçirerek bir hazırlık süreci yaşamalısınız. bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. bunların hepsi bir anda olacak şeyler değil. Muhtemelen birkaç aylık süreçlerden bahsediyoruz. O yüzden önce kendinizi hazırlayın. Sonra yola çıkın. ve kilit kelime kararlı olun! Şimdiden kolay gelsin. Selamlar..

   Sil
 12. Merhaba benim oglum 10 aylık yaklasik 4,5gundur odasinda yatiyor. Ama gece cok sık uyaniyor ve cok aglayarak uyaniyor bnde ya da emzirerek yada sallayarak tekrar uyutuyorum ama bu bazen gercekten cok sık oluyor oyuzden bende yorgun dusuyorum ve sinirleniyorum gece. Normaldede sallanarak uyuyor , ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selin hanım merhaba.. Odayı ayırma konusunu bana danışan anne babalara sorduğum ilk soru çocuklarının meme emmeye devam edip etmediği olur hep. Elbette çocuğunuzun meme emiyor olması odayı ayırma konusunda tek başına bir engel değil. Meme emen çocuk kendi odasında uyuyamaz diye bir kural yok. Ama bu zamana kadar gözlemlediğim ve bizzat yaşadığım tecrübeler meme emen çocuğu kendi odasında yatırmanın annenin hayatını zorlaştırdığını düşündürdü bana hep. O yüzden anne babalara özellikle 1 yaş öncesi ve meme emen bebeklerini kendi odalarında ama ayrı bir yatakta yatırmalarını tavsiye ederim. Çünkü gece birkaç kez bir odadan diğerine gitmek, bebeğini emzirip tekrar odasına dönmek ilk günler zor gelmese de, birkaç gün sonunda artık anne için gerçekten çok yorucu. İşte sizin durumunuz da tam olarak bu. Bu yorgunluk belirttiğiniz gibi sizin sabrınızı azaltacak. Sabrınız azaldıkça bebeğiniz bunu hissedecek daha huzursuz olacak. Huzursuzlandıkça size ihtiyacı artacağı için daha sık uyanacak. Bu durumda siz daha çok kalkacaksınız. Sabrınız daha da azalacak. Yani bir kısır döngünün içine gireceksiniz. Sizin sorduğunuz soru vesilesiyle aslında tüm anne babalara hatırlatmak istiyorum. Çocuğunuzun odasını ayırma, bezi bıraktırma gibi önemli adımları atmaya karar verdiğinizde bir uzmana danışmak ya da en azından kapsamlı bir araştırma yapmak en doğrusu. Çünkü sonra bir sorun yaşanınca onu telafi etmeye çalışmak yerine baştan en doğru adımları atmış olursunuz.
   Gelelim sizin durumunuza, daha bebeğiniz bir yaştan küçük, muhtemelen gece en az 2-3 kez emme ihtiyacı vardır. Baştan olsa size birkaç ay daha bekleyin derdim ama madem başladınız odasında yatırmaya geri adım atmasanız daha iyi olur. Çünkü şimdi tekrar kendi odanıza alırsanız bir sonraki sefer odasına alıştırmanız daha da zor olur. Mevcut şartlarda işleri sizin için kolaylaştırmaya bakmanız gerekiyor. Örneğin bebeğinizi yatırırken emzirdikten sonra uyutması için babasına vermeyi deneyin. Ya da gece uyanmalarından birinde siz değil baba gitsin yanına, sallayarak ya da dokunup, okşayıp sakinleştirerek tekrar uykuya geçirmeye çalışsın. İlk zamanlarda çocuğunuz bunu yadırgayabilir özellikle de bugüne kadar babası hiç uyutmadıysa ama görünen o ki artık yardıma daha fazla ihtiyacınız var. Tabi çocukların özellikle de ilk günlerde geri adım atmanızı sağlamak için direnebileceklerini ama günler ilerledikçe bu direncin yavaş yavaş kırılacağını da göz önünde bulundurmakta fayda var. Ancak çocuğunuzun uyku düzeninde ciddi bir bozulma ya da gün içinde davranışlarında belirgin bir değişim fark ederseniz o zaman en azından doğru yol haritasını çizebilmek adına bir uzmana danışmanızı öneririm. Selamlar..

   Sil
 13. Merhabalar öncelikle özverili tüm yanıtlarınız için teşekkürler. Oğlum 1,5 yaşında yeni taşındığımız evde ancak oda yapabildik ona, oğlum hala emiyor ve emdiği için aynı yatakta yatmak kolayımıza geldi. Babası ben o beraber yatıyoruz yaklaşık 8 ay oldu. Şimdi yeni ev yeni yatak ve artık emmeye devam etse de zamanı mıdır diye düşünüyoruz. Odasını ayırmak istiyoruz ancak yazılarınızdan çıkarımım işe aynı odada başka yatakta yatırmak ile mi başlayalım? Bu yatak onun odasına aldığımız yatak mı olmalı? Ya da biz ebeveynler olarak onun yattığı odada mı yatalım(içime sinmese de eşim bi yerde bu yöntemi okumuş;)) odasına alışınca yavaş yavaş uzaklaşın yazıyormuş. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Her zaman söylerim çocuklar kuralları ve düzeni sever, bu düzende oluşacak bir değişiklik çocukları tedirgin edebilir. Ev değişiklikleri de bu süreçlerden biridir. O nedenle çocuğunuzun hayatında başka önemli değişiklikler yapmadan önce bu sürece biraz alışmasını beklemenizi tavsiye ederim. Yani önce yeni evine alışsın, evi benimsesin. Tabi bu arada zannediyorum sizin de farkında olduğunuz ama söylediğiniz gibi daha kolay olduğu için sıklıkla yapılan bir hataya düşmüşsünüz. O da oğlunuzu sizin yatağınızda uyutmak. Ben meme emen çocukların hem annenin hem de çocukların rahatı için anneyle aynı odada olması gerektiğini düşünüyorum. Ama aynı yatakta değil! Anne babanın odasında ama kendisine ait bir yatakta yatması en doğrusu. Şimdi gelelim sizin bundan sonra ne yapmanız gerektiğine. Size tavsiyem oğlunuza çok fazla yüklenmeden, ağır ama emin adımlar atmanız. Öncelikle ilk adımı planlayın. Memeden kesmek mi, yoksa odayı ayırmak mı.Hem psikolog hem de bir anne olarak önceliği memeden kesmeye vermenizi öneririm. Bir buçuk yaş bunun için uygun bir zaman olabilir. Bu süreçte oğlunuz için odanıza bir yatak koyarak orada yatırmaya da başlayabilirsiniz. Ama hemen ayrı bir odaya koymanızı tavsiye etmem. Hem yeni bir eve taşınmak, hem memeyi bırakmak hem ayrı bir odada yatmak bunların hepsi bir araya gelince oğlunuz üzerinde fazla stres yaratabilir ve çabalarınız geri tepebilir. Memeden kesme konusunda paylaştığım yazı size bu konuda yol gösterecektir. Bu iki alışkanlığı kazandırdıktan sonra ise oğlunuzu odasında yatırmak için çabalamaya başlayabilirsiniz. Farklı uzmanların farklı fikirleri olsa da ben çocuğun odasında uyumanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çocuğa kazandırmak istediğimiz kendi odasında yalnız uyuma alışkanlığı ise anne ya da babanın onun odasındaki varlığı sadece uykuya geçerkenki süreçte ya da gece uyanırsa yeniden uykuya dalana kadar olmalı. Ama sizin için ilk aşama önce sizin odanızda bir yatakta uyuması olmalı. Bu yatak ona aldığınız yatak olabilir elbette, bir süre o yatağı kendi odanıza taşıyabilirsiniz.Ya da daha kolay taşınan bir park yatak edinebilirsiniz. Bu konuda tercih sizin. Çocuk açısında yatağın şeklinden çok, anne babadan ayrı bir yatak olması önemli çünkü. Size bu süreçte kolaylıklar diliyorum. Ve unutmayın, çocuklara belli bir alışkanlığı kazandırmak istiyorsak, sabırlı ve tutarlı olmamız çok önemli. Hızlı değil, ağır ama emin adımlar atmalıyız. Selamlar..

   Sil
 14. Kızım 9. ayına girdi. Bizim odamızda uyuyor. Yatağını bizim yatağımızla birleştirdik. Geceleri sık uyanıyor ve emmek istiyor. Emmezse uyumuyor. Yatağını ne zaman ayırmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Öncelikle yazdıklarınızda tam olarak anlayamadığım bir durum var. Yatağını bizimkiyle birleştirdik demişsiniz, zannediyorum bahsettiğiniz bir tarafı açık olup büyük yatağa monte edilen portatif bir yatak. Eğer öyleyse artık 9. aya geldiğinize göre kızınızın yatağını sizinkinden ayırabilirsiniz. Yani yine sizin odanızda ama kendine ait bağımsız bir yatakta yatabilir. Odayı ayırma zamanı ise tamamen emzirme sürenizle bağlantılı. Ben meme emen çocukların hem anne hem de çocuğun rahatı için anne babanın odasında ama mutlaka kendine ait bir yatakta yatmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde gece birkaç kez kalkıp başka bir odaya gidip emzirip dönmek sizin için yorucu olabilir, hele bir de çalışıyorsanız. İşte bu nedenle bebeğiniz memeyi bıraktıktan sonra odayı ayırmayı düşünmenizi tavsiye ederim. Selamlar..

   Sil
 15. Oglum 3 aylik gece ya yanimda emmerek uyuyor yada salliyarak yataga koydugum gibi uyaniyor ve agliyor susturmaya calisiyorum olmuyor simdiden duzene girsin istiyorum cokmu erken acaba endiseleniyorum byle hep gitcek diye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülden hanım merhaba, daha bebeğiniz 3 aylık tam bir uyku eğitimi vermek için henüz çok erken tabi endişelenmeniz için de. Siz daha yeni doğum yapmış bir annesiniz lütfen endişelenmek yerine kuzunuzla zaman geçirmenin, öpüp koklamanın, kucağınızda uyutmanın tadını çıkarın. Bazı meslektaşlarım ve tabi bazı aile büyükleri biz anneler üzerinde bebek neye alışırsa öyle gider diye öyle bir baskı kuruyorlar ki biz de endişelenmekten bebeklerimizle zamanın tadını çıkaramaz oluyoruz. Lütfen siz bu hatayı yapmayın. Hamilelik, doğum gibi zorlu süreçlerden sonra şimdi sizin için yavrunuzla bol bol ten teması zamanı. Bırakın emerek uyusun. Hem unutmayın ki bazı bebeklerin uykusu daha derinken, koyduğunuz yerde uyurken bazı bebekler daha çabuk uyanıyor. Sizi çok iyi anlıyorum çünkü benim kızım da onlardan biri. Neler yapabileceğinize gelecek olursak, bebeğinizi özellikle gece uykularında memede uyumadan tam gevşeyip dalmak üzere olduğu anda yatağına koyup sırtını başını okşayıp pışpışlayarak sakinleştirmeyi deneyin. Ninni de söyleyebilirsiniz. Yalnız sakın bebeğinizi alışsın diye uzun süreler ağlatmayın. Ben çok ağlayarak uykuya dalan bebeklerin huzurlu bir uyku uyuyabildiklerini düşünmüyorum. Başta da söylediğim gibi bebeğiniz henüz çok küçük annesinin sıcaklığına kokusuna en çok ihtiyaç duyduğu dönemde, büyüdükçe uykularının biraz daha derinleşmesi de muhtemel. Yani sizin için arada yapacağınız ufak denemelerle birlikte işleri zamana bırakmak en doğrusu.. Selamlar

   Sil
 16. İyi günler ırmak hanım. 15 aylık bir kızım var. Ben evdeyken emerek uykuya dalıyor, işteyken babaannesi dizlerinde sallıyarak uyutuyor. Geceleri de babasıyla aramızda yatıyor. Uyandıkca emerek uykuya dalıyor. Odasını, yatağını ayırmak ve uyku eğitimi vermek istiyorum. Bunun için 5 günlük bi izin planladım. Bu süre yeterli olur mu? Önce yatağını, sonra odasını mı ayırmalıyım yoksa ikisini de aynı anda mı? Kendi kendine uykuya dalmasını en kolay nasıl öğretrbilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe hanım merhaba, kızınız hala meme emdiği için sizin odanızda uyuması daha doğru diye düşünüyorum. Bu çalışan bir anne olarak sizin işinizi kolaylaştırır. Aksi takdirde gece birkaç kez kızınızın odasına gitmek, emzirmek ve odanıza dönmek sizin için yorucu olabilir. Ama unutmayın kızınız sizin odanızda olsa da, kendi yatağında uyumalı. Daha kolay geldiği için birçok anne baba aynı hatayı yapıyor. Ancak anne babasının arasında uyumaya alışan bir çocuk ayrılmaya oldukça dirençli oluyor. Gelelim sizin yol haritanıza. Benim size tavsiyem kızınızı ilk etapta sizin odanızda kendisine ait bir yatakta uyumaya alıştırmak. Bu sırada siz de emzirmeye devam edebilirsiniz. Memeden kestikten sonra ise uyku düzeni oturtmak için kendi odasında uyuma çalışmalarına bsşlayabilirsiniz. Kendi kendine uyku meselesine gelince, açık söyleyeyim memeden kesmeden bunu öğretmeniz biraz zor, ne zamanki meme uyku için alternatif olmaktan çıkacak o zaman yetine masalları, ninnileri koyabilirsiniz. Bence şimdilik acele etmeyin, önce yatağına alıştırın, inanın bu bile önemli bir adım. 5 gün içinde bu alışkanlık için bir temel oluşturabileceğinizi düşünüyorum ama lütfen aceleci olmayın. Sakin ve tutarlı olmak en doğrusu. Selamlar..

   Sil
 17. Merhaba irmak hanim.
  Benim bebegim 6 aylik.dogdugundan beri odamizda kendi yataginda yatiyor.baslarda uyku duzenimiz cok iyiydi.fakat kizim buyudukce degisti durum.artik hep oynamak istiyor.saat basi uyaniyor.gecenin bir yarisi yanina gittigimde,beni gordugunde gulucukler saciyor.kucagima gelmek istiyor.alip pispisladigimda uykuya daliyor.sabaha kadar bu durum kac kere tekrarlaniyor bilmiyorum artik.uyandiginda almayim kendi uyusun diyorum,bu seferde esimi uyandirmak istemiyorum.zaten cok erken kalkiyor,uykusuz kaliyor.ben zaten uykusuzum.odasina almayi dusunuyorum artik.ama kucuk oldugundan bir yandan da zor geliyor.ne yapacagimi bilemiyorum.onun psikolojisi cok onemli.sinirli bir annesi olsun istemiyorum.odasinda yalniz uyumasinin onda guven sorunu olusturabilecegi yonunde yazilar okudum.bunlar ne derese dogru?lutfen yardimci olun.cok tesekkur ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Burcu hanım, belli ki bir süredir devam eden bu uykusuzluk sizi yıpratmış ama lütfen önce sakin olmaya çalışarak başlayalım işe. Zannediyorum hayat rutininizde dikkat edeceğiniz birkaç ayrıntı ile bu sürecin üstesinden gelebileceksiniz. İlk olarak bebeğinizin sizin odanızda ama ayrı bir yatakta uyuyor olması bence doğru bir adım. Yazdıklarınızda belirtmemişsiniz ama eğer hala emziriyorsanız bu sizin için de bebek için de işleri kolaylaştırır. Aksi takdirde gece birkaç kez kalkıp gidip bebeğinizi emzirip odanıza geri gelmek sizi daha çok yorabilir. O nedenle bu kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Bebeğinizin geceleri eskisine nazaran daha iletişime açık olmasının sebeplerinden biri artık çevresinin daha çok farkında olması çünkü büyüyor!!! Gece çok sık ve daha uyanık kalkıyorsa belki gündüz uyku sürelerini biraz azaltarak gece daha derin uykuya salmasını sağlayabilirsiniz. Gece uyandığında da çok fazla uyarıda bulunmaktan kaçınmalısınız. Çünkü çevresinde ilgisini çeken bir şey olursa bebekler çok daha çabuk ayılıyor. Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında çocuklarımızı eve hapseder hale geliyoruz. Sürekli kapalı mekanda bulunmak çocuklarda strese neden olabiliyor. Size tavsiyem bebeğinizi kısa süre için bile olsa her gün güzelce giydirip açık havaya çıkarın. Temiz havanın çocukların uyku düzeninde çok olumlu etkisi var. Bir de eşinizle ilgili hassasiyetinizden bahsetmişsiniz. Biz anneler kendimizle ilgili her türlü fedakarlığı göze alırken söz konusu eşlerimiz olunca daha hassas oluyoruz. Oysa unutmamak gereken bir nokta var ki bu bebeklerin sorumluluğunu anne baba olarak paylaşmadıkça ne kendimize ne çocuklarımıza ne eşlerimize tam olarak faydamız olur. O yüzden bazen babanın uyanması pahasına eğer ağlamıyorsa bebeğinizi yatağında kendi haline bırakmalısınız. Sakin tonda bir pışpışlama ve ya da ninni ile de uykuya geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Birçok oyuncakçıda bulabileceğiniz sarılacak kadar yumuşak ve sakin bir tonda müzik çalan oyuncaklar da sık uyanan çocukların uykuya kolay geri dalmasına yardımcı oluyor aklınızda bulunsun. Bu arada gelelim güven sorunu konusuna. Böyle yazıları gördükçe üzülüyorum. Her çocuk, her ailenin yapısı birbirinden bu kadar farklıyken bu kadar kesin konuşma lüksümüz olmadığı açık oysa. Yani ne demek her odasında yalnız yatan çocukta güven sorunu olur. Güven sorunu dediğimiz şey çok daha genel bir probleme işaret eder ki bu noktada anne babanın genel tavırları belirleyicidir. Yani siz çocuğuyla ilgilenen, ona sevgisini ve ilgisini koşulsuz gösteren, destek olan, gerektiğinde de özgür bırakan bir anne baba iseniz sadece çocuğu odasında yatırdınız diye güven sorunu olmaz merak etmeyin. Ama sizin ruh durumunuzun bebeğiniz için son derece önemli olduğu gerçeğine katılıyorum. Az önce de dediğim gibi eğer anne psikolojik olarak kendini iyi hissetmezse kendine de, eşiyle ve çocuğuyla ilişkilerine de zarar verebilir. Eğer yazdığım tavsiyelerle bir sonuca ulaşamazsanız, çocuklarla çalışan ve uyku eğitimi alanında tecrübeli bir meslektaşıma danışmanızı öneririm. Selamlar..

   Sil
 18. Merhaba Irmak hanım,
  Bizim durumumuz biraz farklı. Doğumdan sonra evde bana yardımcı olmak beni biraz dinlendirmek için annem kardeşim kaldı gece bebek Uyandığında ilgilenebilsinler diye bebeğim ilk günden beri Odasında yatmaya alıştı. Daha sonraları beşiğini odamıza aldık fakat bizim sesimizden çok sık uyandı bizde onun her tıkırtısına ayaklandık uyuyamadık ve tekrar odasına aldık. Şimdi altıncı ayımızdayız fakat oğlum çok sık uyanmaya başladı ve beşiğinde elleri ve dizleri üzerine Kalkıp oda kapısına bakarak bizi bekliyor bizi kapıda görünce tekrar yatıyor ben odadan çıkınca tekrar Kalkıyor. Size sorum şu olacak acaba Odasında yanlız kalmak istemiyor korkuyor olabilirmi? Şimdi beşiğini odama alsam yanlış yapmış olurmuyum? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Birsen hanım. Her zaman söylerim, her ailenin yaşayış tarzı, her anne babanın ebeveynlik yöntemi birbiriniden farklıdır. Ben genel anlamda annenin ve bebeğin hayatını kolaylaştırmak adına eğer bir de bebek meme emiyorsa anne babasının odasında ama kendisine ait bir yatakta uyumasını tavsiye ederim. Ama sizin aile yapınıza uygun olan, (şanslısınız ki anne ve kardeşiniz yanınızda olabilmiş) bebeğinizin kendi odasında uyuması olmuş. Bu durumda hiçbir sakınca yok. Ama sonra neden bebeğinizi kendi odanıza aldınız? Halihazırda kendi odasında yatağında uyumakta güçlük çekmeyen bir çocuğu kendi odanıza alarak rahatını biraz bozmuşsunuz gibi görünüyor. Zaten sesimizden uyandı demişsiniz. Sonrasında da tekrar odasına almışsınız ki küçücük bir bebek için bu kadar çok değişim kafa karıştırıcı olabilir. Sürekli yattığı ortamın değişmesi bebeğinizde ufak da olsa bir güven sorunu yaratmış olabilir. Size tavsiyem en azından bundan sonra daha fazla değişiklik yapmayarak istikrarı sağlamanız. Yani bebeğiniz şu an odasında yatıyorsa onun odasında huzurlu uyuması için elinizden geleni yapın. Çünkü şimdi tekrar sizin odaya alıp, birkaç ay sonra yeniden kendi odasına alıştırmaya çalışırsanız işler daha da zorlaşabilir. Bebeğiniz gece uyandığında odasına giderek çok fazla uyarmadan sakinleşip uyumasına yardımcı olun. Bu esnada saçını, sırtını sıvazlayabiliz, ninni söyleyebilirsiniz. Odada küçük bir ışığın olması onu rahatlatabilir. Ayrıntıları yazımda da bulabilirsiniz zaten. Ancak bir kez daha söylemekte fayda görüyorum bence sizin ve bebeğinizin ihtiyacı tutarlılık ve kararlılık. Selamlar..

   Sil
 19. merhaba Irmak hanım
  aşağıdaki yazım 6 gün önce bir uyku danışmanına yazdığım yazıydı
  sonrasında çocuk gelişimi uzmanı bir bayan bana yardım etmek istedi ve konustuk. bu uykusuzluk ve anneye olan bağımlılığının davranış bozukluğu olduğunu belirtti. tüm gün tv izleyen kızım eşim ve ben sıfır tv bol aktivite oyunlarla 6 gün geçirdik.
  hırçınlıklarınız aza indi
  neler olup bittiğini anlamaya çalışıyor
  sen git beni baba uyutsun dıyor
  ayakta sallamıyoruz
  ve bu gece anne dıye bagırıp uyuya kaldı
  şuan gece yarısı ve ben uyanacak mı endişe ve heyecanıyla uyuyamıyorum
  size yazmamın sebebi öncelikle sorulara cevap verdiğiniz için minnet duydum.
  biz anneler çok yalnız kalabiliyoruz ve bazen sizler gibi ne yapmamız gerektiğini danışabileceğimiz bilgi sahibi iyilik meleklerine ihtiyaç duyuyoruz
  sorum şu olacak
  onu krese verdiğim günden işten ayrılana kadar ki 2 yıl dövmelerle hırçınlıklarla geçti. şimdi de uyuturken anne gitme anne gitme
  onu bir daha bırakmayacağıma nasıl inandıracağım. 1 yıldır evde hep yanındayım.
  sevgiler ��

  6 gün önce:
  Ela ilk doğduğunda uykuya çok düşkün bir anne baba olduğumuz için aramızda uykusuzluk adıma çok kavgamız oldu.
  şuan kızımız 3 yaşını ocakta bitirecek ve ben yanına yatarsam uyuyor
  sallayarak uyutuyorum çünkü tv karsısında çayımı yudumlayıp uyutmak kolayıma geliyor.
  11 aylıkken işe başladım ve 10 aylıktı tümgün kreşe gidiyordu. 1 yıldır evdeyim ve hala uyku problemimiz devam ediyor.
  öğlen uykularımız hala devam edıyor. 2 saat uyuyor. uyandığında hırçın bir şekilde anne yanıma gel diye ağlayarak uyanıyor salla beni uyut beni diye. çok uyudun kızım diyorum sakinleşince uyanıyor.
  gün içinde tv izliyo tüm gün evdeyiz oyuncaklarıyla oynamıyor. ayrı odası var.
  akşam yine salonda sallayarak uyutuyorum babası odasında yatağına yatırıyor fakat sürekli uyanıyor. sonunda onuda yanımıza alıp üçünüz birlikte aralıksız uyuyoruz.
  gece sürekli üstünü açıyor. bezden çıkmıştı fakat ne olduysa yatağı ıslatmaya başladı ve tekrar bezliyoruz.
  sabredersen bu durum kendiliğinden düzelecek mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Anne baba olarak bizler zaman zaman hatalar yapabiliyoruz ama benim için her zaman önemli olan, bir annenin ya da babanın ben bilirim diye diretmek yerine hata yaptığını düşünüp doğru yolu bulmak için çaba sarf etmesidir. İşte en başta bu çabanız nedeniyle sizi tebrik etmek istiyorum. Aşağıda paylaştığınız yazıyı ilk olarak bana yollamış olsaydınız üzerine söylenecek şeyler vardır ama zaten danışmanınızla bu konuları ayrıntılı olarak görüştüğünüzü düşünüyorum. Hatta olumlu sonuçlar almaya başladığınızı yazmışsınız. Çok sevindim. Her zaman söylediklerim için gerçekten güzel bir örnek sizin yaşadığınız durum. Ben bir çocuğun sorunlu davranışları olduğunda her zaman ilk olarak anne babaya bakmak isterim. Çünkü bazen karmaşık gibi görünen sorunların arkasındaki tek problem anne ve babanın çocuklarına yeterince zaman ayırmamaları oluyor. Aile içi kaliteli amanı artırınca sorunlar da kendiliğinden ve hızla kaybolmaya başlıyor. Gelelim bana sorduğunuz soruya. Sizin ihtiyacınız olan şey zaman ve tutarlılık. Çocuğunuzun kendini yeniden güvende hissedebilmesi için tutarlı bir bakıma ihtiyacı var. Yani sözlerinizle değil, davranışlarınızla onu ikna edeceksiniz. Her gün onunla bol bol zaman geçirerek, beraber yürüyüşlere çıkarak, oyun oynayarak ilginizin ve bakımınızın sürekli olduğunu göstereceksiniz. Babası her gün işten geldiğinde onunla ilgilenecek. Böylece çocuğunuz da 6 gündür tanık olduğu ve muhtemelen çok mutlu olduğu bu yeni aile düzeninizin geçici değil kalıcı olduğunu görecek. Yani tutarlı ve kararlı olacaksınız. Hem siz hem eşiniz. Çocuğunuzun diğer sorunlarının üzerine düşmek için acele etmeyin lütfen. Önce yeni, ilgili, öfkelenmeyen, şiddet uygulamayan anne babasına alışsın. Bu durumun tadını çıkarsın ve o da huysuz, huzursuz kimliğini bir kenara bıraksın. Siz davranışlarınıza dikkat ettikçe onun da çok daha uyumlu bir çocuk olduğunu göreceksiniz zaten. Ben tutarlı olmanız halinde alta kaçırmaların da kendiliğinden ortadan kalkacağını düşünüyorum. Kalkmasa bile aranızdaki bağ kuvvetlendikçe bu sorunu ortadan kaldırmak kolaylaşacaktır. Uyku düzeniyle ilgili çalışmalarınızın da kısa sürede başarıya ulaşacağını düşünüyorum. Ama olmasa bile siz kararlı olmaya devam edin, kontrolünüzü kaybetmeyin, sinirlerinize hakim olun. Unutmayın bu hikayede yetişkin olan sizsiniz karşısındaki sadece küçük bir çocuk, üstelik de sizin çocuğunuz. Bu süre zarfında danışmanınızla iletişim halinde olmanız da son derece önemli. Sıkıştığınız ne yapacağınızı şaşırdığınız durumlarda iletişim kurarak doğru adımları atmaya devam edebilirsiniz böylece. Bir çocuğu yetiştirmek kolay değil gerçekten. Hatalar yapmış olsanız bile bundan sonra atacağınız doğru adımlar tüm hataları telafi edebilir. Çok sağlam bir anne-baba-çocuk ilişkisi kurabilirsiniz. Eğer ihtiyaç duyarsanız bana da dilediğiniz zaman yazabilirsiniz. Selamlar..
   Not: Bu arada benim için iyilik meleği diye yazmışsınız. Bu ifadeniz beni gerçekten çok mutlu etti. Çok teşekkür ediyorum.

   Sil
 20. merhaba Irmak Hanım,
  Yazışmalarımı okumanız ve değerlendirmeniz beni ve eşimi çok mutlu etti. öncelikle teşekkür ederim.
  Ela'nın durumunda şöyle bir değişiklik var. gündüzleri daha sakin geçiyor. öğlen uykusunu bir şekilde atlatıyoruz fakat doğduğundan beri tek problemimiz olan gece uykularında uykudan uanma süremiz biraz uzadı. Yalnız onunla benim ilgilenmem onda babaya düşkünlük ve sürekli onu yanında istemek olarak yön gösterdi.
  baba bu eğitim sürecimizin 5 günü izinli olduğundan evdeydi. yarın mesaisi başlayacak ve uyku uyuması dinlenmesi gerek. geceleri sürekli babamı istiyorum beni o uyutsun diye bağırıp uykusunu açan bir Ela var karşımda. uykusunda sağdan sola dönerken bile uyanabiliyor ve birisi onun başında bekleyip pışpışlamadan onu sakinleştirip ninni söylemeden tekrar uyuyamıyo. ve bu uyku hali bazen 10 dk bazen 1 saat değişiyor.
  sorum şu olacak acaba tekrar uykuya geçişi nasıl kendisi yapabilecek. elim kolum bağlı zamana bırakıyorum fakat bunun bir yolu olmalı. artık mışıl mışıl uyumalı kızım
  gündüz sıfır tv bol aktivite ile geçiyor zamanımız. sürekli olarak beraber olmak onun anne bağımlılığını artırmaz mı?
  artık uykulu günler bizim olsun istiyorum.
  sürekli ha uyandı ha uyanacak diye bir bekleyiş beni ürkütüyor.
  yardımlarınız için çok teşekkürler.
  içinizdeki iyilik duygusu hiç bitmesin
  çünkü biz cevaplarınızla çok mutluyuz
  sevgiler

  YanıtlaSil
 21. Merhabalar tekrar..
  Anne baba olarak orta ve kararlı adımlar atıyor olmanız ne güzel. Ne yazık ki çocuk eğitimi konusunda hala kendini geri planda tutan sorumluluğu tamamen anneye yıkan baba sayısı günümüzde bile çok. Eşinizin bu süreç için işinden izin almış olması sizin ama en önemlisi kızınız için büyük şans. Ama baştan söyleyeyim, çocuklar söz konusu olduğunda alışkanlıklar o kadar kolay oluşmaz. Hele bir de eski alışkanlıkları yıkıp yerine yenilerini inşa etmek o kadar kolay olmaz. Görüyorum televizyon programlarında iki günde evin bütün düzenini değiştirdiğini iddia eden meslektaşlarımın hazırladığı programlar var ama kameralar kapandığında her şey öyle güllük gülistanlık olmuyor emin olun. Yani ihtiyacınız olan şey kararlı ve sabırlı olmak. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kızınız çabuk uyanan, uykuya pek düşkün olmayan bir çocuk, ne kadar zorlandığınızı da çok iyi anlayabiliyorum çünkü kızımda da benzer özellikler var. Ama eğer tavrınızı sürdürmeyi başarırsanız belli bir ritme oturtacaksınız bu uyku düzenini. Ela'nın babası konusundaki ısrarı henüz her ikinizin ilgisinin sürekli olduğuna ikna olmamış olmasından kaynaklı. Bu ilginin sürekli olduğuna emin olduktan sonra bu krizler azalacak emin olun. Bu da iki günde olmayacak, biraz zaman alacak. Bu arada bağımlılıktan korktuğunuzu yazmışsınız ama endişelenmeyin. Anne babasıyla kaliteli zaman geçiren çocuklar anne babaya bağımlı olmaz. Bağlılıkla bağımlılık birbirinden çok farklı gerçekten. İlginin sürekli olduğunu anlayan çocuklar kaybetme korkusunu daha az yaşayacağı için daha az bağımlı olurken, az ilgi gören çocuklar her an kaybetme korkusuyla daha bağımlı davranışlar gösterir. Uykulu günler... Ah hepimizin hayali değil mi o? Ama zannediyorum bir cana hayat vermeye karar verdiğimizde, bir çocuk sahibi olduğumuzda o uykulu günleri belli bir süre feda etmeyi de göze aldık. Bazı ailelerin işi daha kolay gerçekten mışıl mışıl uyuyan bebekleri var, ama bazıları da (bizler gibi) uykusuz çocuklarla uğraşıp uyuyabilen anne babalara imreniyoruz. Ama merak etmeyin zaman bizim çaremiz olacak. Kızmadan, bağırmadan, cezalandırmadan, sevgimizi doya doya gösterip, bol bol kaliteli zaman geçirerek çocuklarımızın daha uzun deliksiz uyuduğu zamanlara ulaşacağız. Sabır sabır sabır... Selamlar:)

  YanıtlaSil
 22. yanıtınız için çok teşekkürler
  bana çok yardımcı oluyorsunuz.
  sevgiyle kalın çok mutlu olun

  YanıtlaSil
 23. Merhabalar. Öncelikle biz çaresiz kafasında bir sürü sorular olan bu anne babalara yardimci oldugunuz için çok teşekkürler. Yazınız merak ettiğim bir çok soruya cevap oldu. Benim oğlum 8 ayını doldurdu. Odasini ayırmayı düşündüm ama beyefendi saat başı emmeye kalkiyor ya da uyandığındasadece o şekilde geri uyutabikiyorum. Yazinizdan sonra odayı ayırma fikrini erteledim. Şu zamana kadar hiç yanımda yatirmadim kendi yataginda uyudu. Ama bazen sabahları uyandığında yanımıza alıp eline birseyler verip oynamasına izin veriyorum böylece biraz daha kestirebiliyorum�� böyle yapmanın bi sakıncası olur mu. Bir de akşam misafirliginde uyutma sorunu yaşıyorum. Başka bir evde yatakta nasıl uyutabiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Yazdıklarım eğer anne babalara ulaşıyor hele bir de sorularına yanıt oluyorsa ne mutlu bana. Odayı ayırmayı erteleme fikriniz bence isabetli olmuş, zira gece birkaç kez gidip diğer odada bebeğinizi emzirip tekrar yatağa dönmek sizin için yorucu olabilir. Sabahları yanınıza alma konusuna gelince, aslında ben çocukların sabah kendi yataklarında uyandıktan sonra anne babanın yanına gelerek oyun oynamaları, sevgi görmeleri ve göstermelerinin son derece kaliteli bir zaman demek olduğunu düşünüyorum. Ama eğer her sabah oğlunuz sizin yanınızda oynarken siz kestiriyorsanız bunun çok da kaliteli bir zamana işaret ettiğini söyleyemem. Hele bir de oyalamak için eline telefon ya da tablet veriyorsanız bunu alışkanlık haline getirmemenizi öneririm. Misafirlikte uyutmak konusuna gelince, bu çoğu anne baba için ortak sorun. Yattığı yeri dert etmeden uykuya dalan çocukların sayısı gerçekten az. Çoğu çocuk ise yabancı olduğu, kendini yeterince güvende hissetmediği bir ortamda uyumaktan hoşlanmaz. Çünkü çocuklar için devamlılık tutarlılık esastır, kendi evlerini, yataklarını, düzenlerini isterler. İşte bu nedenle uykusu geldiğinde alışık olmadığı bir ortamdaysa huysuzluklar artar. Eğer sık sık oğlunuzun uyku saatinde ev dışında oluyorsanız, onun kendini güvende hissetmesine yardımcı olacak bir ortamı mümkün olduğunca sağlamanız gerekiyor. Ama yine de uyutup yabancı bir odada bırakmanız halinde eğer uyanırsa tedirgin olabilir ve bir sonraki sefer uyumaya daha dirençle yaklaşabilir. Bebeğiniz var diye hiç bir yere gitmeyecek de değilsiniz. O nedenle misafirliğe gideceğiniz günlerde çocuğunuzun uyku saatlerinde ufak düzenlemeler yaparak daha rahat edebilirsiniz. Örneğin akşam gezmeye gidecekseniz, öğleden sonra uykusunu biraz daha geçe çekip akşam yatma zamanını da bir iki saat erteleyebilirsiniz. Böylece misafirlikte uyuturken, sonra eve getirirken uyandığında huysuzlanacağına, sizinle vakit geçirip iyice yorulur ve eve döndüğünüzde daha kaliteli bir uyku uyur. Çocuk büyütmek kolay değil gerçekten, çoğu zaman anne baba olmadan önceki yaşam tarzımızdan fedakarlık etmemiz gerekiyor. Ama işte böyle küçük düzenlemelerle çocuğunuzu çok hırpalamadan, belki dışarıda geçirdiğiniz saatleri de biraz kısarak, biraz da çocuğunuzu size uydurarak yeni bir düzen oturtabilirsiniz. Selamlar..

   Sil
 24. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Oğlum artık onunla aynı odada uyuduğumuzun farkına varmaya başladı. Çünkü kafayı kaldırıp bizi görebiliyor.iyice alismadan odasini ayirmanin iyi olacagini düşündüm. Yatagini hemen yan Odamıza koymayi düşündüm ki gerçekten çok yakın. Yatak odamizin uzak bir köşesine koymusuz gibi sanki. Şimdi de bu durumun aslında beni çok da yormayabilecegini düşündüm.kararsizim😊 sabahları yanıma alma konusunda tavsiyenize uyacam. Gece sık sık kalktigim için sabah uykusu çok tatlı geliyor😊ama asla eline telefon tablet vermiyorum. O konuda çok titizim.kendim kullanirken bile mümkün oldugunca oglumdan uzak tutuyorum. Tv bile baktirmiyorum. Çok sık misafirlige giden biri değilim. Babanne ve anneanne hariç. Dediklerinizi uygulamaya çalışacam.ilginiz için çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 25. Merhaba ırmak hanım benim 3bucuk yasinda bir kızım var odasını ayırmaya yeni karar verdim çok geç kaldigimin farkındayım çünkü çok zorlaniyorum..kızımın korkuları var benimle yatarken bile çok korkuyor şimdi yalnızken daha çok korkuyor nasıl alistircagimi bilemiyorum onu heveslendirmek için haftalık çizelge yaptik odasında uyuduğu zaman gunlerin yazılı olduğu kağıda gulen bebek yapistiriyoruz ve bir hafta sonunda odul olarak oyuncakciya gidip istedigi bir oyuncagi almasina izin vercem sonraki haftalar icinde baska odullerle suslicm nekadr dogru yapiorum bilmiyorum söylede bir sorunumuz var gece çok sık kalkıyor agliyor yanina gidiyorum odasinda uyuya kalıyorum ve gece nasıl yanına gittigimide hatirlamiyorum yada direk bizim odamıza geliyor fark etmiyorum geldiğini sabh kalkiorum bir bakıyorum yanimda buluyorum bana lütfen yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Her ailenin dinamikleri her çocuğun karakteri birbirinden farklı olduğu için aynı kuralların herkes için birebir uygun olacağını düşünmüyorum ama tabi bazı genel çerçeveler var. Sizin de söylediğiniz gibi 3 buçuk yaş bir çocuğun artık kendi odasında uyuma olgunluğunda olduğu bir dönemdir. Ama eğer korkuları ve bu korkulara bağlı huzursuzlukları olan bir çocuksa odayı ayırma çabasından önce bu korkuları ortadan kaldırmak için çabalamak gerekir. Bazı çocuklar mizaç olarak daha ürkek olabilir ama aynı zamanda bu durumu tetikleyen nedenler olup olmadığını bilmek gerekir. Çocuğunuza kimin baktığı, bakan kişinin tutumları, çocuğunuzun aile içi huzursuzluğa tanık olup olmadığı, kendini güvende hissedip hissetmediği gibi olası sebeplere incelemek gerekiyor. Bu da bir uzmanla yapacağınız yüz yüze görüşmeyle mümkün. Aksi takdirde ciddi anlamda korkan bir çocuğu odasında uyumaya zorlamak uyku düzeninin daha çok bozulmasına yol açabilir. Selamlar..

   Sil
 26. Dişleri bi yaşında çıkmaya başladı. Üstte 4 altta 2 dişi var. Köpek dişlerinin yerleri kızarık değil ama hafif şiş. Emziği bi süre daha vereyim diyorum belki dişinin huzursuzluğunu emzikten çıkarmak istiyor olabilir.. Son zamanlarda özellikle 1 aydır inatlaşması çok arttı. Bazen sırf ben yapma dediğim için yapıyor ve bu onun çok hoşuna gidiyor. Kural çiğnemek egosunu tatmin ediyor sanırım. Ben elimden geldiğince inatlaşmamaya çalışıyorum. Bişeyde inat edince dikkatini dağıtmaya çalışıyorum. Kucağıma alıp tekerleme söylüyorum bunu seviyo çünkü. Bazen onu güldürecek şeyler yapıyorum bazen de dikkatini çekecek bişey veriyorum. Yalnız son bi kaç gündür mama sandalyesindeyken elindeki oyuncak bardak vs eğer kazayla düştüyse veriyorum ve dikkatli olması gerektiğini bi daha atarsa vermeyeceğimi söylüyorum. Bilerek attığı Zaman da hiç vermemeye başladım. Ağlasa da vermiyorum. Her istediğimi yapabilirim algısının oluşmaması için yapıyorum bunu doğru mu bilmiyorum gerçi. Uyumadan önceki Zamanda normalde uyuyana kadar yanında beklemiyorum kendi kendine uyuyordu. Ben yanında olunca ayağa kalkıp çıkmak istediğini oynamak istediğini gösteriyor. Çok ağladığı Zaman kucağıma alıyorum sakinleşiyo bişeyler mırıldanıyorum kulağına gözlerini kapıyo gibi oluyo yerine koymaya yeltenince ağlıyo. Ve odadan çıkınca bu kez daha çok ağlıyo. Size sorum; Çıkmadan yanında uyumasını beklesem bizimle normalde oynamak isteyen kızım uyur mu ben beşiğinin yanındayken? Ya da uzun sürse de uyuyana kadar kucağımda hafif sallayıp uykuya dalınca mı yerine koymalıyım? Tabi hasta olduğu zamanlarda durum değişiyor hem rahatlatmak için daha çok kucağımda tutuyorum hem de çok sık kalkıyor hasta olduğu gecelerde..

  YanıtlaSil
 27. Bi de son Zaman'larda tırnak yemeye başladı kızım. Tırnakları kısaysa bile parmağını ağzına götürüp dişleriyle oynuyor. Ne tavsiye edersiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer siz odasındayken yatağında uyumaya alışabileceğini düşünüyorsanız birkaç gün biraz çaba harcayıp bu alışkanlığı kazandırmanızı tavsiye ederim. Bu hem sizi hem de kızınızı ciddi anlamda rahatlatır. Ancak eğer bu iş ikiniz arasında bir inatlaşmaya dönüyorsa uyuttuktan sonra yatağına koymanız olası çatışmaları engeller. Tabi hastalık durumları sizin de söylediğiniz gibi şartların biraz daha değişebileceği zamanlar. Tırnak yeme konusuna gelince diş çıkarma döneminde aslında yapmak istediğinin parmaklarıyla diş etlerini kaşımak olduğunu düşünüyorum. Eline hafif soğutulmuş salatalık,elma, armut, havuç, hatta taze soğan gibi şeyler vermeyi deneyin. Bu hafif soğuk sebze ve meyveler ellerini ağzına sokmasını azaltabilir. Bu süreçte tırnaklarını kısa, ellerini temiz tutmak konusunda hassas olmanızı tavsiye ediyorum çünkü mikroplara açık olabiliyorlar. Ama eğer bu tırnak yeme durumunun diş çıkarma sürecinden bağımsız bir alışkanlığa dönüştüğünü hissediyorsanız o zaman müdahale etmek lazım. Selamlar.

   Sil
  2. Aylardır odasına koyuyordum öpüp iyi geceler diyordum emziğini verip çıkıyordum uyuyordu o da. Son 10 gündür sanki odasına yeni alışıyo gibi ağlıyo odadan çıkmamı istemiyor. Çareyi onu yan yatırıp kalçasına dokunarak çok hafif pışpışlamakta buldum. Uyuyana kadar böyle yapıyorum. Uzun sürüyor ama sanırım en uygunu bu şimdilik. Umarım geçer bi an önce. Tırnak yeme konusunda tavsiyelerinizi uygulayacağım inşallah. Veriyordum eline ama artık daha sık vereyim. Çok teşekkürler güzel yorumlarınız için sağlıcakla kalın.

   Sil
 28. Merhaba ırmak hanim benim 28 aylik bi kizkm var bi kac gundur odasini ayirdim. Ayaqimda sallayarak elinde sutuyle uyutuyorum bazen de sallamadan elinde sutuyle uyuyo kendi kendine . Ama gecede 3 4 kez kalkio yanima gelio.geri alip yatagina goturuyorum her defasnda. Bu boyle ne kadar gtcek butun gece deliksiz kalkmadan nezamn uyuyacak. Yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, uyku düzeni her ailede farklı şekillenir bunda anne babanın tutumu kadar çocuğun mizacı da son derece belirleyici. Kimi çocuklar daha derin, daha aralıksız uyurken bazılarının uykuları daha bölünmeye müsait oluyor. Dolayısıyla her çocuk gece yatacak sabah kalkacak diye bir durumdan bahsetmek mümkün değil. Tabi anne baba olarak tutumlarımızla çocuklarımızın uyku kalitesini artırmamız mümkün, sizin de çabanız bu gerçekleri kabullenerek elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak. Yani burada ya da başka bir yerde okuyacağınız herhangi bir yöntem kızınızın gece boyu deliksiz uyumasını sağlayacak sihirli bir değnek değil. Bunu kabullenmek hayal kırıklığı ihtimalinizi azaltacağı için önemli. Gelelim dikkat etmeniz gereken noktalara, eğer hala gündüz uykusu uyuyorsa bu uykuların sıklığı ve süresini azaltarak kızınızın gece uykusunun kalitesini artırma ihtimaliniz olabilir. Bunun yanı sıra gün içinde onunla mümkün olduğunca kaliteli zaman geçirmeye ve hatta açık havaya çıkarmaya çalışın. Gün boyu evde olan, ekran karşısında zaman geçiren çocukların uyku kaliteleri ciddi anlamda düşüyor çünkü. Uykuya geçiş süreciyle ilgili çalışma da yapabilirsiniz. Yani kızınızı yatağına yatırıp o sütünü içerken ona masal okuyabilir ya da hikaye anlatabilirsiniz. Bu uyku öncesi güzel bir paylaşımınız olmasını da sağlar. Odasında kendisini güvende hissetmesi de son derece önemli. İsterse hafif bir ışıkla odayı aydınlatın. Ve tedirgin bir şekilde her uyandığında mutlaka yanına gidin, sakinleşene tekrar uykuya dalana kadar çok fazla uyarmadan yanında bulunun. Size ihtiyacı olduğunda hemen geleceğinizi bilsin. Ve elbette lütfen sabırlı olun. Sinirlenmeniz aranızdaki ilişkiyi bozmaktan başka bir işe yaramaz. Selamlar..

   Sil
 29. Cok tesekkurler . Bu arada kızim gunduzleri 1 saat anca uyuyo bazen yarm saat . Uykuyla pek arasi yok sanirim :)

  YanıtlaSil
 30. Merhaba ırmak hanım. Benim 20 aylık bir kızım var. Kardeşi 3 ay sonra doğacak. Ben de o doğmadan odasını ayirmak istiyorum. Ama geceleei çok sık uyanıyor. Beni goremeyince ağlıyor. Acaba ayirinca onun ve bizim için sıkıntı olur mu ve nasıl ayırmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hatice hanım, öncelikle sizi tebrik ediyorum ancak önemli kararlar vermeden önce kendinizi kızınızın yerine koyarak empati yapmanızı tavsiye ediyorum. Çocuklar düzeni sever ve bu düzeni değiştirecek herhangi birşey söz konusu olduğunda alışabilmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Aileye yeni bir bireyin katılması da bir çocuk için oldukça önemli bir değişimdir. Şimdi tam da bu değişimin arefesinde kızınızı odasına taşıdınız ve birkaç günde alıştırdınız diyelim. Çok kısa bir süre sonra kardeşi olduğunda, ve bebek sizinle sizin odanızda uyuduğunda o da geri gelmek isteyecek.Bebeğin kendi yerini aldığını hatta onu bebek nedeniyle gönderdiğinizi düşünebilir. Zaten halihazırda çok uyanan bir çocuk olduğundan bahsetmişsiniz, zannediyorum böyle bir durumda uyku kalitesi daha da azalabilir. Önünüzde iki seçenek olduğunu düşünüyorum, en doğru tercihi yapacak olan sizsiniz. Ya hem kızınızı hem de bebeği bir süre sizin odanızda ama kendilerine ait yataklarda yatıracaksınız, ya da bebeğiniz de ablasıyla ayrı bir odada uyuyacak. Böylece kızınız da bir abla olarak kardeşiyle odasında uyumayı daha kolay kabul edebilir. Ama her iki koşulda anne baba olarak özellikle de anne olarak siz biraz yorulabilirsiniz. Düzeni kurmak için biraz geç kalmış olduğunuzdan en iyi çözüm bu iki yöntemden biri gibi görünüyor. Selamlar..

   Sil
 31. Irmak Hanim merhaba. 18 aylik oglum var ve suan yeni bebegim de oldu fakat durum icinden cikilmaz bir hal aldi..oglum besikte sallanarak uyuyor ve ben onunla beraber yatiyordum simdi nasil bunlardan vazgecirecegimi sasirdim..bebegim aglamasin die butun gece uhrasiyorum cunku oglum en ufak sesten uyaniyor cildirmak uzereyim ne olur yardime edinn..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözde hanım merhaba, iki küçük çocukla uğraşmak kolay değil elbette, o yüzden yorgun hissetmeniz son derece normal yalnız değilsiniz. Bu süreçte herşeye yetişmek için çabalamak yerine çevrenizden yardım almak konusunda açık olun lütfen. Özellikle eşinizi bebeklerinizin bakımı sürecine mutlaka dahil edin. en azından iş bölümü yapın, bir gece eşiniz büyük oğlunuzu uyuturken bir gece siz oğlunuzla ilgilenirken bebeğe baksın. Bence ilk etapta oğlunuzun uykuya geçiş sürecinde değişikliklerle başlayın, yanında yatmak yerine masal anlatarak ya da şarkı söyleyerek sakinleştirmeye çalışın. Bu süreçte ninni söyleyen bir oyuncak da kullanabilirsiniz ki bu belki sesten hemen uyanmaması için de yardımcı olabilir. Ama gerçekten sese çok hassas bir çocuksa uyku kalitesini artırmak için aşamalı olarak size yakın bir başka odada yatırmaya alıştırabilirsiniz. Ama mutlaka bebek telsizi kullanın ki, uyandığında hemen yanında olabilin. Emzirme sıklığınız azaldığında bebeğinizi de abisinin odasında taşıyabilirsiniz. Başta da dediğim gibi yaş farkı bu kadar az olan kardeşlerde zorlanmanız çok normal, kendinizi yıpratmak yerine şu anki şartların geçici olduğuna ve bir süre sonra herşeyin yoluna gireceğine odaklanın. Eğer kendinizi fazlasıyla yorgun hissediyorsanız bir uzmandan yardım almak size iyi gelecek. Çünkü sağlıklı, sakin çocuklar için başta annenin huzurlu ve stressiz olması gerekiyor. Aksi takdirde çocuklarınız sizin gerginliğinizden mutlaka olumsuz etkileniyor. Selamlar..

   Sil
 32. Merhaba öncelikle ilgili oluşunu için teşekkür etmek istedim.Takip ettiğim kadarıyla herkese sabırla yardımcı olmaya çalışıyorsunuz.Benim 8 aylık bir kızım var doğduğundan beri benim odamda anne yanı beşikte yatıyor önceleri yatağa tam yanaştırmıyor,normal beşik gibi kullanıyordum ama artık büyüdü ve beşik küçük gelmeye başladı.Eli koku çarpıncada uyanıncada bariyerini indirip yatağıma birleştirdim ama sadece eli bazen bizim yatakla temas ediyor,hiç yatağımda yatırmadım,hiç sallamadım kendi yatağında şşşş patt yöntemiyle uyuttum hep halada öyle uyuyor.Standart bir uyku rutinimiz yok ama her gece olmasada duş pijama damlalar şeklinde süreç gelişti.Bazen emmek istiyor emerken uyuyor ama yinede tam dalmıyor yatağına koyup yinede pışpışlamam gerekebiliyor.Malesef gece çok sık kalkıyor en az 2 saatte bir.Artık odasını ayırmak istiyorum çünkü büyüdükçe daha zor olmasından korkuyorum.Bu arada hala emiyor.Bu süreçte ne yapmalıyım?Zamanlama doğrumu?Masıl bir yol izlemeliyim?Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nergiz hanım merhaba, bebeğin odasını ayırmak konusunda hep söylediğim ve gönülden inandığım şey, en doğru zamanı annenin belirleyeceğidir. Biz uzmanlar bu konuda belki yaş aralıklarından bahsedebiliriz, ama her ailenin yaşam alışkanlıkları, her bebeğin mizacı birbirinden o kadar farklı ki doğru zaman dediğimiz şey bir reçete gibi herkese uymaz. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bebeğiniz ve siz güzel bir uyku düzeni oturtmuşsunuz. Yani sizin odanızda ama kendi yatağında, sallanmadan uykuya geçebilmesi gayet iyi. Gece uyanmalarına gelince, ben bunun çocuktan çocuğa çok değişken olduğunu düşünüyorum. Bazı çocuklar daha uzun süre deliksiz uyurken bazıları daha sık uyanıyor. Bu çoğu zaman anne baba tavrından bağımsız çocuğun mizacıyla ilgili. Tabi bir de meme emme faktörü var ki bu da uyanma sıklığını artırıyor olabilir. Yani meme emmeyi bıraktığında uyku kalitesinde bir nebze olsun düzelme görebilirsiniz yani sabır! Gelelim odayı ayırma konusuna, eğer emziren bir anne olarak gece kalkıp bebeğinizin odasına gidip emzirip geri gelmek sizi zorlamayacaksa elbette odayı ayırabilirsiniz. Ama eğer bu durum gözünüzde büyürse belki de biraz daha beklemeniz daha doğru olacaktır. Yani önce kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. Yalnız şunu unutmayın odasını ayırmak bebeğinizin uyanma sıklığını azaltmayacaktır. Yani siz yine iki saatte bir kalkıp odasına gitmek zorunda kalabilirsiniz. Karar sizin.. Selamlar..

   Sil
 33. Merhabalar irmak hanm õncelikle ilginize hayran kaldığımi soylemem gerek. Biz de 27 aylik oglumu dogdugundan beri odamizda ama kendi yataginda yatirdik ama mayista esimin tayini yuksekovaya cikti veben gece uyanmalariyla tek basima basedemedim sonuc kendi yataginda uyuyor ama gece gozunu açtığı anda yatagimiza geliyor esim 45 gun bizimle ve su an uyku hepimiz icin cok ciddi sorun. Sizce acaba suan odasini ayirmak mi daha mantikli yoksa esim gidince tekrar eskisine donme ihtimaline karşılık esimin temelli donmesni yani hayatimizin duzene girmesini beklemek mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Öncelikle oğlunuzu doğduğundan beri kendi yatağında yatırmış olmanız doğru bir adım ancak belki kendi odasında uyumaya alıştırmakta biraz geç kaldığınız söylenebilir. Şimdi halihazırda değişen aile düzeniniz ise oğlunuz için üstesinden gelinmesi gereken bir tecrübe. O nedenle tam bu dönemde odasını ayırmak hem sizi hem de oğlunuzu zorlayabilir. Ama eğer siz kendinizi ve oğlunuzu hazır hissediyorsanız adım atmanızda da herhangi bir sakınca yok. Sadece belli konulara dikkat etmelisiniz. Eğer şimdi eşiniz yanınızdayken oğlunuzu odasına alıştırır ve sonra eşiniz görev yerine döndüğünde tekrar odanıza alıp yatarsanız çocuğun kafasını karıştırmış olursunuz. Ve bir sonraki sefer, yani babası eve geldiğinde yeniden odasına gitmeye dirençli olur. Üstelik çocuğunuzun kafasında baba gelince kendi odasına yollanma, baba gidince anneyle yatabilme gibi olumsuz bir algı oluşur ki bu da aile içi ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilir. Yani uzun lafın kısası eşiniz evde değilken de oğlunuzu odasında yatırmaya devam edecekseniz, ona yeni bir düzen kuracak ve bu düzeni sürdürecekseniz, odasını ayırın. Aksi takdirde eşinizin temelli dönmesini bekleyin derim. Ama eşiniz yokken de gece uyanmalarında yanınıza almak yerine, sakinleştirip yine kendi yatağına yatırmanızı tavsiye ederim. Bu bir sonraki süreç olan odayı ayırmayı da kolaylaştırır. Selamlar..

   Sil
 34. Merhaba Irmak Hanım verdiğiniz aydınlatıcı cevaplar için öncelikle çok teşekkür ederim.25 aylık bir kızım var.Ve 3 ay sonra yeni kızım da aramıza katılacak inşallah.Kızım bizim odamızda beşiğinde yatıyor.Evimiz 1+1 kullanımda olduğu için ona oda yapamadık bu vakte kadar.Mayıs ayında yeni evimize taşınacağız inş.Ancak odasını orada hazırlayabileceğim.Yeni ev,kendi odası ve gelecek kardeşi ile kızımın iyice içine kapanan bir çocuk olmasını istemiyorum.Ama korkularım da hep bundan dolayı uykularımı kaçırmaya başladı.Başarabilecek miyiz ikimiz de? Kızım geceleri uyanmadan yatar.Ama bebekliğinden beri kucağımca uykuya dalarak uyuyor.Sonra beşiğine koyarım.Son zamanlarda babası ile yatakta yatıp benim gelmemi istememeye başladı.2 yaş sendromu değişik huyları ve inatçılıkları ortaya çıkıyor.Bana bu karmaşık süreçte neler tavsiye edersiniz.Kendi kararlarımın yanlışlar doğurmasını istemiyorum.Sizin gibi bir uzmanın görüşleri benim için çok önemli.Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle dilerim yeni bebeğiniz de sağlıkla gelir. Sorularınıza gelince, biliyoruz ki çocuklar belli bir düzenin devamlılığı halinde kendilerini güvende hissederler. Ama zaman zaman hayatımızın düzeninde değişiklikler olur. Bunlar mutlaka kötü değil bazen çok da güzel değişikliklerdir. Tıpkı sizin ailenize yeni bir bireyin katılacak olması, daha rahat edeceğiniz bir eve taşınacak olmanız gibi. Böyle durumlarda doğru adımları atarak çocuğunuzun büyük bir sorun yaşamadan yeni düzene adapte olmasını sağlayabilirsiniz. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla yeni eve taşınmanızla, bebeğinizin doğumu arasında 1,5-2 aylık bir süre olacak bu zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Öncelikle kızınıza onun anlayabileceği kadar sade basit bir dille yeni, daha güzel bir eve taşınacağınızı, bu yeni evde onun da oyuncaklarını koyabileceği bir odasının olacağını ara ara fazla uzatmadan anlatın, kafasına yerleşmeye başlasın. Hatta alışverişe çıktığınızda odası için ufak tefek şeyler alabilir, alırken onun seçmesine izin vererek odasını benimsemesini sağlayabilirsiniz. Yeni eve geçtikten sonra uykuya geçiş sürecinde eskiden olduğu gibi yanında olarak, uyuyunca yatağına yatırıp gece uyanırsa hemen yanına giderek ve sakinleştirene kadar yanında kalarak bu süreci sorunsuz atlatabileceğinizi düşünüyorum. Kızınızın sorunsuz bit uyku düzeni olduğunu söylemişsiniz bu da düşüncemi destekliyor. Ama eğer kızınızın yeni odasına alışmakta zorlandığını fark ederseniz, huzursuz olduğunu hissederseniz bir süre daha yanınızda ama yine kendi yatağında yatırabilirsiniz. Temel hedefimiz çocuğu çok fazla zorlamadan yeni düzene alıştırmak. Tabi sizin için bir de yeni kardeş faktörü var ki, bu da kızınız için alışılması gereken bir durum olacak.Zaman zaman geri dönüşler yaşayabilirsiniz. Bu son derece normal. Sizi şaşırtmasın, korkutmasın. üstelik bir de 2 yaş sendromu belirtilerinden bahsediyorsunuz. Bu süreçte anne baba olarak mümkün olduğunda anlayışlı olmanızda fayda var. Eşinizin desteği ve yardımı ise oldukça önemli çünkü yakın zamanda bir de küçücük bebeğin sorumluluğu olacak üzerinizde. Ama gözünüzde büyütmeyin, kendinizi korkutmayın lütfen, sıkıştığınız noktalarda yeniden yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Şimdi yeniden anne olmanın, sağlıklı çocuklara sahip olmanın tadını çıkarın. Mutlu anne babaların çocukları da çok daha mutlu ve uyumlu oluyor unutmayın. Selamlar..

   Sil
 35. Merhaba Irmak hanım. Kızım 18,5 aylık. 1 yaşından beri odasında uyuyor. Normalde uyku saati geldiğinde yatağına koyup emziğini verip çıkıyordum uyuyordu rahatlıkla. Son zamanlarda yatağına gitmek istemiyor. Uyku lafını duyunca kaçıyor benden. Çok aşırı ağlıyor yatağına koyunca. Yanına oturuyorum yine ağlıyor. En son saçlarını okşayınca biraz sakinleşti. İki gündür saçlarını okşayarak uyutuyorum. Yalnız buna alışmasını pek istemiyorum. Bi de aynı sebepten mi bilmiyorum sabahları 9 da kalkan kızım 4-5 gibi yine ağlayarak uyanıyor be uyumak istemiyor odasından çıkınca susuyor evde dolanıyor oyun oynamak istiyor. Bizim yanımıza getiriyorum belki uyur diye onu da istemiyor. Napıcamı şaşırdım. Ne yapmamı önerirsiniz. Bu arada kızım azı dişlerini çıkarıyor 2 tanesi tama yakın çıktı 2 tanesi çok az çıktı. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Uyku düzeni oturmuş, kendi odasında, yatağında uyuyan bir çocuğun aniden huzursuzlanmaya başlaması için bir neden olmalı. Bu neden bazen çocuğun 2 yaş sendromu huysuzluklarını yaşamaya başlamasıyla, bazen bir hastalıkla, bazen onu korkutan bir unsurun varlığıyla bağlantılı olabilir. Kızınızın diş çıkarma, hem de azı dişi çıkarma sürecinde oluşu onun uyku düzenini bozuyor olabilir, bunun yanında bahsettiğim iki yaş sendromu belirtilerini de gösteriyor olabilir. Ya da sadece gün içinde sizinle yeterince vakit geçiremediğinden uykuya geçiş sürecinde daha fazla sizinle olmak istiyor olabilir. Gördüğünüz gibi birçok değişkenden bahsediyoruz. Detaylı bir görüşme olmadan söyleyebileceklerim tahminin ötesine geçemez bu nedenle. Ama anne baba olarak dikkat edeceğiniz bazı noktalar kızınızın uyku düzenini yeniden kurmanıza yardımcı olabilir. Öncelikle gündüz uyku saatlerini kısaltma vakti gelmiş olabilir. Yani iki kez uyuyorsa bunu bire, 2 saat uyuyorsa aşamalı olarak bir buçuk saate indirmeyi deneyin. Gün içinde bol bol beraber vakit geçirin, hatta şartlar izin veriyorsa havalar da ısınmışken açık havada zaman geçirin. bunlar uyku kalitesini artıracak önlemler. Ama altta yatan bir başka huzursuzluk varsa onun tespit edilip ortadan kaldırılması da önemli. Baş edemeyeceğinizi hissederseniz bir uzmana danışmaktan çekinmeyin lütfen. Selamlar..

   Sil
 36. Merhabalar...
  Yazılanların hemen hemen hepsini okudum. 2 yaşını bu ayın 30unda dolduracak olan kızım bu zamana kadar hep bizim yanımızda, yatağımızda yattı. gündüzleri yatağında kendi odasında uyutmaya çalışsak da uyku süresinin çok azaldığını görünce bu durumu da askıya aldık. Aynısorular benim de kafamda geziniyordu, kış.. üşür... daha küçük.. halbuki daha doğmadan alınan odası, 40ı çıkar çıkmaz odasını ayıracağım fikirleri uçtu gitti doğumuyla. Bir de doğum sonrası geçirdiğim (hala devam eden) DVT hastalığım yüzünden bu zamana kadar bağımlı gibi yaşadık.
  Şimdi değişim zamanı ve bizim için doğru zaman gibi geliyor yatak ayırma konusunda.
  3 gün sonra yeni eve taşınıyoruz. Söylediğiniz gibi eve alışma sürecini tamamladıktan sonra (ki şimdiden başladık gün içinde "yeni evimizde kendi odan olacak, tavanda yıldızlar olacak, güzel yatağında uyuyacaksın geceleri" demeye) daha yoğun özendirme hareketleriyle odasında zaman geçirtmeyi hedefliyoruz.

  evdeki hesap çarşıya uyar mı bilinmez ama şimdilik durumumuz bu. bunların dısında bir tavsiyeniz olur mu acaba bizim küçük hanım için? anne baba çalıştığımız için akşam elimizden geldiğinde çok vakit geçirmeye çalışıyoruz. Ancak zaman zaman 3 de 4 de uykusundan uyanıp anne burda baba burda alkıııış diye tezahurat yapmayı da biliyor.
  şimdiden çok teşekkür ederim.
  Kumsalın Annesi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Elbette her ailenin yaşam alışkanlıkları, deneyimleri birbirinden farklı, şartlar şekillendiriyor alışkanlıkları ancak bu yazılanları okuyacak diğer anne babalar için de birkaç tavsiyem olacak. Ben çocukların, özellikle de meme emdikleri sürece, anne babalarının odasında uyumasında bir sakınca görmüyorum ama bir şartla, kendi yataklarında. Bu bir sonraki aşama olan odayı ayırma konusunda da işleri kolaylaştıran önemli bir ayrıntı. Gelelim sizin durumunuza, planlarınızın kararlı ve tutarlı olursanız iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Odasında gündüzleri oyun oynaması, vakit geçirmesi kızınızın odasını benimsemesi için yardımcı olur. Bunun yanında gece uyanmalarının arttığını hissediyorsanız gündüz uykularının süresini azaltarak uyku kalitesini artırabilirsiniz. Artık havalar ısındı dışarıda bol bol vakit geçirmek hem çocuklarımızın sağlığı hem de uyku düzenleri için önemli. Zaten birlikte kaliteli zaman geçirdiğinizi söylemişsiniz, aynen devam. Hem size hem de küçük hanıma yeni evinizde mutluluklar diliyorum. Selamlar..

   Sil
 37. Merhaba oncelikle yazilariniz mukemmel Cok tesekkurler bilgileriniz icin. Benim 11aylik bir oğlum var emmeye devam ediyor. 6aya kadar odamizda kendi yataginda yatti emzirip geri koydum hep. 6aydan sonra odalari ayirdik ve direk bir kopus olmasin diye bizim yatagimizda emerek uyuyup uyur uyumaz kendi yatagina koydum. Bu zamana kadar dis problemleri harici iyiydi. Gece 3- 4 defa uyanip emip geri yatiyordu ancak. 2 haftadir yatagina koyunca bi cevresine bakip ciglik atmaya basladi. Son 3 gundur ise sabaha karsilari mememi agzindan cikarmak istemiyor. Bugun ise gece dahil yatagina gitmeyi reddedip devamli emmek istiyor. Masal konusma sarki hepsini reddedip katilircasina agliyor.Nasil bir yol izleyecegim bilemedim lütfen yardimci olun.tesekkurler

  YanıtlaSil
 38. Merhabalar..
  Her çocuk yeni bir yolculuk derim hep, gerçekten de öyle. Biz genel çerçevelerden bahsederken her çocuğun buna birebir uymasını beklemiyoruz elbette, yani söylediklerimiz bir reçete olmaktan ziyade bir yol haritası. Normal şartlarda odasına, yatağına alışmış bir çocuğun onu tedirgin eden bir stres kaynağı olmadıktan sonra uyku düzeninin bozulmasını beklemeyiz ama zaman zaman ufaklıklar böyle sürprizlerle anne babalarını şaşırtabiliyor. Bunun biraz da çocuklarımızın gelişim sürecinin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Yani artık oğlunuz büyüyor etrafının ve tabi annesinin ilgisinin daha çok farkında. Haliyle bunun tadını daha çok çıkarmak istiyor olabilir. Bunun en kolay yolu da annesini en yakından hissettiği memeye yapışmak. Ben bunun geçici bir süreç olabileceğini düşünüyorum. Zira benzerlerini kendi kızımda da yaşadım. Bu süreçte uyku dışındaki zamanlarda oğlunuzla biraz daha fazla zaman geçirmeye çalışın lütfen. Bol bol kucaklayın, öpün, oyun oynayın, dışarı çıkarın, temiz havada dolaşın. Yatağı konusundaki tepkisi şiddetlenir, uykudan uyanıp ağlamaya devam ederse süreci daha kolay atlatmak adına bir uzmandan yardım almak doğru olacaktır. Selamlar..

  YanıtlaSil
 39. Merhaba Irmak hanım. Oğlum 2.5 yaşında. Yatağı yanımzda olduğu halde bizim yatakta yatmayı istyor.bi süre sonra artık odayı ayırma çabasına başladık. Bizde onca denemeye rağmen biçok yorumda okuduğum gibi gece uyanır uyanmaz odamıza gelme sorunuyla başbaşa kaldık. Daha çok babayla beraber yatma isteğiyle ayrılmak istemiyo. Yardımcı olur musunuz lütfen...

  YanıtlaSil
 40. Merhabalar.. Sağlıklı bir uyku alışkanlığı oturtma konusu biz anne babaların en çok zorlandığı ve sorun yaşadığı konulardan biri, tıpkı sizin de söylediğiniz gibi yalnız değilsiniz. Ancak bu konuda bu kadar zorlanmamızın nedeni ne biliyor musunuz? Anne baba olarak bizlerin bu konuda hata yapmaya çok meyilli oluşumuz. Bazen uykumuzdan kalkmak zor geliyor, yorgun oluyoruz ya da sadece kolay geliyor ve çocuğumuz mızırdandığında onu yatağımıza alıyoruz. Bir iki üç beş derken de bu bir alışkanlık halini alıyor. Çocuklar elbette anne babalarıyla yatmayı tercih eder, bu onlar için daha keyifli, üstelik daha güvende hissettiriyor. Bu nedenle de anne babasının yumuşak karnını keşfederse üzerine gidiyor. Gelelim bundan sonra neler yapabileceğinize. Aslında bir çocuğu odasında yatmaya alıştırmada doğru yol onu önce kendine ait bir yatağa sonrasında kendi odasına alıştırmaktır. Anladığım kadarıyla siz ilk adımı atlayıp direkt ikinciye geçmişsiniz. Artık biraz daha sabırlı ve kararlı olma zamanı. Oğlunuz gece uyanıp yanınıza geldiğinde, kızmadan, söylenmeden onu yatağına götürmeli, dalana kadar pışpışlayarak ya da ninni söyleyerek yanında kalmalısınız. Bu ilk geceler çok kez yaşanabilir, uykunuz ciddi anlamda bölünebilir. Ama kararlılığınızı sürdürürseniz sonuç almanız kuvvetle muhtemel. Tabi odasını da onun kendini güvende hissedeceği şekle sokun. Yani gerekiyorsa hafif bir ışık yakın, kapısını açık tutun. Gündüz de oyunlarla odasına keyifli vakit geçirmeniz odasını benimsemesini kolaylaştırır. Tabi bunun yanında anne baba olarak gün içinde çocuğunuzla yeteri kadar kaliteli zaman geçirmeniz de bir başka önemli nokta. Çünkü gün içinde anne babasını yeterince göremeyen, onlarla gönlünce oynayamayan çocuklar gece hiç olmazsa uyku sırasında yanlarında olma isteği göstermeye daha meyilli oluyor. Eğer gece babasını daha çok istiyorsa babasına bir mesaj veriyor olabilir; "seni özlüyorum, senin yanında olmak istiyorum, lütfen benimle biraz daha fazla vakit geçir baba!"
  Selamlar..

  YanıtlaSil
 41. Merhaba ırmak hanim.benim 3 yasında bir kızım var 4 aylık da hamileyim.kızım hala odamizda ayrı yatakta yatiyor.ben bir türlü cesaret edemiyorum.kardeşini görmesine 5 ay kala odasını değiştirmek kısa bir sure mi sizce? Yani 5 ay da alışır mi kararlı olursam? Çok cesaretsizim.çok dirençli çünkü kızım.yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, öncelikle sağlıkla gelsin bebeğiniz. Temelde 2 yaş civarı artık meme de emmeyen çocukların kendi odalarına alışmaları hem çocuk hem anne baba için çok daha rahatlık oluyor. Kızınızın bahsettiğiniz kadar dirençli olmasının sebeplerinden biri belki bu konuda biraz geç kalmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Çünkü çocuklar büyüdükçe daha bilinçli ve daha inatçı olabiliyor. Ama ben yine de cesaretsiz olmanızı gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum. 5 ay oldukça uzun bir süre. Bu sürede kızınızı zorlamadan ama kararlı davranarak odasına alıştırabilirsiniz. Gündüz oyun zamanlarınızın bir kısmını odasında geçirerek odayı benimsemesine yardımcı olabilirsiniz. Hatta beraber alışverişe gidip odası için bir iki küçük süs, mesela duvarları için sevdiği bir karakterin stickerları, alabilirsiniz. Herşey bir yana ikinci bebek gelince iki çocuk aynı odada çok zorlanırsınız zaten. Birbirlerinin seslerinden uyanırlar. O nedenle cesaretinizi toplayın, doğru adımlara karar verin siz ve kızınız için, birkaç gün uykusuzluğu göze alın ve başlayın! Selamlar..

   Sil
 42. Merhabalar..kizim bir yasina yeni girdi..su ana kadar odamzda fakat kendi yataginda uyudu..emmiyor..gece bir kez falan uyaniyor..fakat odasi alinali odaya alistrmaya calisiyoruz..guzduz uykulariyla alistirmam gerektigini arastirip ogrendimn.denedk de...cocugum bu sefer bizimle uyumaya basladi odasndan korktu ve yalnz kalacagi korkusu var..yanimizda yatmadan uyumaz oldu..odasna nasil alistirabiliriz...yardimlarinizi bekliyozum..tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Yazdıklarınızdan yola çıkarak çocuğuyla ilgili bir adım atmadan önce araştıran okuyan bir anne olduğunuzu anlıyorum ancak zaman zaman yazılanlar tıpkı uzman görüşleri gibi birbirinden farklı olabiliyor. Ben çocuğunu odaya alıştırmaya çalışan anne babalara ilk etapta o odada uyku değil keyifli zaman öneriyorum. Kızınız biraz daha büyük olsa odası için beraber alışverişe çıkabilir, onun odasını benimsemesine yardımcı olabilirdiniz ama bir yaş bebeği bunu tam olarak anlayamaz. Yine de dolapları duvarları için hoşuna gidecek karakterlerin yapışkanlarından alıp bunları beraber yapıştırarak aidiyet duygusunu pekiştirebilirsiniz. Sevdiği oyuncaklardan bazılarını odasına getirin ve gün içinde belli bir süre odasında beraber oyun oynayın. Attığınız adım aslında sorunsuz bir uyku düzeni olan kızınızın düzenini bozmuş belli ki o nedenle birkaç gün ne gündüz ne gece uykusu için zorlamayın. Eski düzeninizde devam edin. Üzerindeki stresin bittiğini hissedince de kendi odası için yeniden adım atmaya başlayabilirsiniz. Gündüz odasında keyifli vakit geçiren, benim odam fikrini benimseyen çocuklar daha az direnç gösterir. Siz de sakin ve kararlı adınimlarla sonuca ulaşabilirsiniz. Selamlar

   Sil
 43. Merhabalar . Kızım 3 aylık . Gece uykusuna saat 02.30 -03.00 civarında yatıyor. Sabah 09.00 - 10.00 civarında uyanıyor emdikten sonra tekrar uyuyor. Sonrasında 1 er 2 şer saat arayla emip tekrar uyuyor. Bizim Odamızda fakat kendi yatağında uyuyor . Benim iki sorum olucak . Birincisi uykusunu nasıl düzene koyabilirim ?
  İkincisi odasini ayırmak istiyorum 3 ay için erken bir zaman mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Henüz 3 aylık bir bebek ve onun annesinden bahsediyorsak uyku düzeni için endişelenmek için bence çok erken. Sakin olun, bebeğinizle birbirinizi tanımanın ve alışmanın tadını çıkarmaya bakın lütfen. Zamanla işlerin yoluna girdiğini göreceksiniz zaten. Odayı ayırma konusu ise aslında tamamen size kalmış. Ben bir psikolog ve anne olarak bebeklerin emdikleri ve sık uyandıkları süre boyunca annelerinin yakınında ama ayrı bir yatakta olmalarının anne ve bebeğe iyi geldiğini düşünüyorum. Bu kadar sık emerken sürekli oda oda gezmek sizi yorabilir çünkü. Sizi rahatlatacak şey muhtemelen bebeğinizin gece uykusuna yatışını biraz erkene çekmek olacaktır. Bunun için ortamdaki uyarıcıları mümkün olduğunca azaltıp, sakin bir müzik açabilir, bebeğinizin sevdiği pozisyonda uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz. Tabi bu yaş bebeği için karnının tok oluşu da son derece önemli. Uyutmak istediğiniz zaman karnının tok olduğundan emin olun açken uyumaları neredeyse imkansız. Şimdi size hiç bitmeyecek gibi gelse de bu emme sıklıkları azalacak, uyku süreleri uzayacak merak etmeyin. Elbette artık çocuksuz zamanlardaki gibi bir uyku uyuyamayacaksınız ama biraz zaman geçince bu günleri unutup kendiniz bile şaşıracaksınız. O yüzden dediğim gibi kurallar koymaya, düzen oturtmaya odaklanmadan, bebeğinizi yönlendirerek birbirinize alışmanın tadını çıkarın. Selamlat

   Sil
  2. İlginiz için teşekkürler Irmak hanım :) Kızım 5 aylık oldu. Cevabınızi yeni gördüm. Bahsettiğiniz gibi gece uykusuna yatış saati daha erkene düştü. Bu sefer de memeyle uyumak istiyor. Gündüz uykusu zamanli değil. Kendi ne zaman isterse o zaman uyuyor. Ve uyuma süresi çok kısa. 10 - 15 dk kadar. Ben yanında yattığım zaman bu süre uzuyor tabiki. Bu konu hakkinda ki düşünceleriniz ve önerileriniz neler acaba. Cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

   Sil
  3. Çocuktan çocuğa ciddi anlamda farklılık gösteriyor bu uyku düzeni konusu, kimi mışıl mışıl uyurken kimi daha az uyuyor her sese uyanıyor, sizi bir anne olarak da gayet iyi anlıyorum, zira ben de uykuyla arası hiç iyi olmayan bir çocuk sahibiyim. Memede uyuma isteğine gelince bu çok önüne geçebileceğiniz bir durum değil, hem bebeğiniz daha çok küçük hem de bazı çocuklarda emme isteği daha fazla oluyor. Ama eğer bu durum sizi çok yoruyorsa emzik denemenizi öneririm, doktorunuzun önereceği bir emzik eğer bebeğiniz alırsa bu isteği biraz dizginler ve sizi rahatlatabilir. bebeğiniz büyüdükçe uyku süresi uzayıp uyku sıklığı azalacak ama siz de bunu teşvik etmek için ortamla ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Daha loş daha sessiz ya da hafif bir müziğin olduğu ortamlar bebeğinizin uyku süresini uzatabilir. Aslına bakarsanız her çocuk ve anne yeni bir macera, hikaye yeniden yazılıyor ve ayrıntılar her defasında yeniden şekilleniyor. O yüzden siz de bebeğinizin tepkilerinden yola çıkarak bir yol haritası oluşturacaksınız tabi temel kurallar dahilinde. En önemlisi ise bebeğinizle olmanın tadını çıkarın, keyif almaya bakın, o zaman herşey daha kolay olacak. Selamlar

   Sil
 44. Merhabalar benim oğlum 2,5 yaşında bizim odada beşikte yatıyor geceleri uyandınğında yanımıza alıyoruz onu dalsın yerine yatırırız diyoruz ama bşzde uyuya kalıyoruz eşimle.şimdi odasını ayırmayı düşünüyorum.yalnız benim oğlum çok sinirli birde konuşamıyor nasıl davranmam lazım bir yol gösterirmisiniz şimdieen teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, benim size tavsiyem öncelikle oğlunuzu gece uyandığında da mutlaka yatağına yatırıp sabah kendi yatağında uyanmasını sağlayın. Yani önce yatağına alışsın. Bu arada gündüzleri oğlunuzla bol bol vakit geçirin, sevdiği oyunları oynayın, sevginizi gösterin, açık havada zaman geçirin böylece stresini atmasına yardımcı olursunuz. Konuşma konusunda ise anne baba olarak adımlar atmalı, oğlunuzu konuşmaya teşvik etmelisiniz. Bununla ilgili yazımda ayrıntıları bulabilirsiniz. İlerleme kaydettiğinizi, oğlunuzun daha sakin ve huzurlu olduğunu hissettiğiniz zaman da odayı ayırma adımlarını atmay başlayın. Unutmayın kararlı ve tutarlı olmak önemli. Selamlar

   Sil
 45. Merhaba Irmak hanım,öncelikle sabırla okuyup cvp verdiğiniz için çok teşekkür ve takdir ediyorum.Benim oğlum 27 aylık tam 24 aylıkkın memeyi bıraktık fakat bu süreçte yanımıza çok alıştı.memeyi bıraktıktan sonra göğsümde yatıp meme ucuyla oynayarak uykuya dalmayı istiyor.bende çalışan bir anne olduğum için kıyamayıp izin verdim.ve sonuç bu maalesef :( yatağı hala bizim odamızda oğluma oda yapacak ekstra bir odamız yok.bazen oturma odasında koltukta uyuya kalıyo fakat gece tekrar yanıma gelip yatıyor.yada bazen ben oturma odasına kaçıyorum. yine bir bakıyorum yanımda.gece uyanmaları çok fazla meme bıraktıktan sona atlatırız o dönemi diye düşünüyodum ama hala atlatamadık.ben nasıl çıkıcam bu işin içinden sizce bizim odamızdaki yatağınamı alıştırmalıyım.ayrı odada yani oturma odasında koltuğamı?çünkü oda yapma şansım yok yakın zamanda sizden bir çözüm yolu bekliyorum.Sevgiyle kalın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Anne baba olarak bizlerin en sık yaptığımız hatalardan biri çocuklarımızı bir alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışırken yerine başka bir alışkanlık koymak. Bu çoğu zaman bizim için de çocuklarımız için de daha kolay oluyor ilk etapta, ancak sonra bir bakıyoruz ortada yeni bir alışkanlık var vazgeçilmesi gereken. Sizin durumunuzun da bu tanıma uyduğunu düşünüyorum. Meme çocuklarımız için gerçekten çok büyük bir bağlanma unsuru. O yüzden memeden kesmek hepimiz için zor oluyor. Oğlunuz bu zorluğu memeyle oynayarak azaltmış kendisi için ama sizim için işler pek de öyle değil. Bu noktada okuyacak diğer anne babalara fikir vermesi açısından bir not düşmek lazım. Memeden kesme gibi önemli süreçlerde yeni alışkanlıklar kısa bir süre için işinizi kolaylaştırabilir ama uzun vadede zararlı çıkarsınız. Gelelim sizin durumunuza. İlk etapta oğlunuzun uykuya geçişimi yeniden düzenlemeniz gerekecek. Uyku öncesi onu kucaklamanızda, kucağınızda sallamanızda ki memeyi bıraktığı için bu şekilde kokunuzu almak onu rahatlatır elbette hiç bir sakınca yok. Ama memeyle bir oyuncak gibi oynamasına izin vermeyin. bunu kalıcı bir alışkanlığa dönüştürmeyin. bir diğer önemli nokta ise kendi yatağında yatması, kısa bir süre sizin odanızda kendi yatağında ama sonra yatağıyla beraber ayrı bir odada. Ayrı bir oda şansınız yoksa gündüz oturma odası olarak kullandığınız o odayı biraz elden geçirip geceleri oğlunuzun odası olarak kullanabilirsiniz. Katlanan portatif park yatak tarzı bir yatağı gece o odaya kurabilirsiniz. küçük bir şifonyer ya da var olan bir dolapta birkaç çekmeceyi oğlunuza verip onun kıyafet oyuncaklarından buralara koyup bu odayı benimsemesini sağlayın. Sonuçta oğlunuz büyüyor ve bir yerden sonra mutlaka ayrı bir odada kalması gerekecek. Aksi durum sadece oğlunuza değil sizin evlilik ilişkinize de zarar verebilir. Selamlar..

   Sil
 46. Merhaba ırmak hanım. Benim 11 aylık kızım bana çok bağımlı, yere biraktigimda kucağımdan indirdigimde ağlamaya başlıyor. Yanımızda birileri varken bu kadar değil yine gözü beim üzerimde ama yalnizken olduğumuz kadar ağır geçmiyor. Biraktigimda ağlama krizine giriyor . Sebebi Ne Olabilir gerçekten çok zorlanıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Her çocuğun mizacı yani doğuştan getirdiği özellikler birbirinden farklı elbette. Bazıları daha özgür ruhlu, daha cesur, girişken bazıları anne babaya daha bağlı, utangaç, sessiz oluyor. Anne baba olarak bize düşense çocuklarımızı tüm huylarıyla bir birey olarak kabul edip sevmek, ama tabi topluma uyum sağlamalarını kolaylaştırmak adına da yönlendirmek. Sizin de izlemeniz gereken yol kızınızı yavaş yavaş, korkutmadan emin adımlarla bağımsızlaştırmak olmalı. Tabi bu noktada altını çizmem gerekiyor, kızınızın herhangi bir travma yaşamamış sadece huy olarak biraz daha bağımlı bir çocuk olduğunu varsayıyorum. Eğer onu tedirgin eden bir yaşanmışlık, herhangi bir stres ya da kaygı kaynağı varsa aslolan önce bunu bulmak ve ortadan kaldırmak olmalı. Bazı durumlarda anne baba olarak bizler fark etmeden çocuklarımızın güvenini sarsıyoruz. verdiğimiz sözleri tutmamak, çocuğumuzdan gizli evden çıkıp bir anda ortadan kaybolmak, söylediğimiz yere değil farklı bir yere gidip söylediğimizden çok daha uzun süre ayrı kalmak vs gibi davranışlar en basit haliyle çocuklarımızın güvenini sarsar. bunun yanında anne ve babasıyla yeterince kaliteli zaman geçiremeyen çocuklar da ayrılma konusunda daha isteksiz anne babaya daha bağımlı olurlar. Çalışan bir anne ya da bir evi çekip çeviren anne, her ikisinin de altından kalkması gereken çok iş oluyor ve bazen bu yoğunlukta çocuklarımızı istemeden ihmal edebiliyoruz. Ve çoğu zaman çocuğunuza zaman ayırmanız, onunla gerçekten kaliteli zamanlar yaratmanız bu bağımlılık davranışlarının azalmasını sağlayabiliyor. Bir başka nokta da sevgiyi koşulsuz ve net gösterme konusu. Çocuklar sevildiklerini duymak, hissetmek, görmek ister bu şekilde daha güvende hissederler. Siz de kızınız öpmek, sarılmak, sevdiğinizi söylemek konusunda cömert olun lütfen ama bu sevgi gösterileri sadece istediklerinizi yaptığı zamanlarda olmasın. Anne baba sevgisi bu dünyada en koşulsuz sevgi, bunu çocuklarımıza hissettirmemiz gerekiyor. Bir de anne babalık tutumunuz kızınızın tavırlarında belirleyicidir. Eğer çocuğunun yerine herşeyi yapmaya eğilimli, aşırı koruyucu, kollayıcı bir anne baba tavrını benimsediyseniz o zaman kızınızın daha çekinik kalması da şaşırtıcı olmayacaktır. Çocuklarımıza yaşlarına uygun sorumluluklarla cesaretlendirmeli, sonuç olumsuz olsa bile desteklemeliyiz ki bir sonraki adımı yalnız atmaktan korkar hale gelmesinler. Bunlar küçük ama önemli noktalar Tabi eğer ipin ucunun kaçtığını, kendi kendinize baş etmekte zorlandığınızı hissediyorsanız bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin. Dışarıdan bakan uzman bir gözün yönlendirmeleri bazen en çözülemez sandığınız sorunları en kolay şekilde çözmenizi sağlar unutmayın. Selamlar..

   Sil
 47. Merhaba Irmak Hanım öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Benim oğlum 7 aylık bu zamana kadar bizim odamızda ayrı yatağında uyuttuk ve 1 hafta önce odaları ayırdık ve daha ayırdığımız ikinci gece şansımıza ateşlendi 2 gün mecburen onun odasında bebek yatağının alttan açılan yatağında uyudum şuan uykuya dalma konusunda çok zorluk yaşıyoruz 7 aydır beşiğinde yatırıp sırtını ovarak rahatlıkla uyurdu zaman zaman uyku arkadaşını mıncıklardı ya da elimi tutardı kendi uykuya dalardı fakat şimdi yatırır yatırmaz mızmızlanıyor gece emzirmeye odasına geldiğimde sorun yok fakat ilk uykuya dalış çok zorluk yaşamaya başladık bir türlü uyumak isteniyor gözleri kapandığı halde direniyor bir sağa bir sola dönüyor bacaklar havada çırpınıyor sadece kucağımda gezerek ağzımı çenemi tırnaklayarak vücudunu gere gere uyuyor çok zor dalıyor alttan dişler geliyor huzursuzluğu ondan olabilir mi nasıl bir yol izlemem gerekiyor değerli fikirlerinizi yardımınızı rica ederiz şimdiden teşekkür ederiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yazdıklarınızdan yola çıkarak bugüne kadar oldukça iyi bir uyku düzeni oturtmuş olduğunuzu anlıyorum, oğlunuzun kendi yatağında kendi kendine uykuya geçişini teşvik ettiğiniz için sizi tebrik ederim, her ne kadar anne ve bebeğin rahatı için emzirme devam ettikçe bebeğin anne yakınında kalmasının kolaylık olduğunu düşünsem de siz uygun zaman olduğunu hissetmiş ve bu adımı atmış olmalısınız, buraya kadar bir sorun yok ama hastalık oldukça talihsiz bir tesadüf olmuş çünkü hastalık halleri çocukların en çok yeme ve uyku düzenlerini olumsuz etkiler. Bir de üstüne diş çıkarıyor demişsiniz ki bu bile tek başına oğlunuzun huysuzluğunun nedeni olabilir. Zaten vücudunu gere gere uyuması onu fiziksel olarak rahatsız eden bir durumun işareti. Çocuklarda tutarlılık önemlidir gerçekten ama hastalık hallerini bunun dışında tutarım, oğlunuzun henüz oldukça küçük olduğunu da göz önüne alırsak belki bu oda ayırma işini bir süre ertelemek eski düzene dönmek ikinizi de rahatlatabilir. Ama odayı ayırmakta kararlı davranmak isterseniz o zaman biraz daha sabırlı olmanız gerekiyor. Bu durumun her diş çıkarken tekrarlayabileceğini unutmayın, ancak sonuçta geçici bir süreden bahsediyoruz. Oğlunuzun uykuya geçişini kolaylaştırmak için duş aldırmak, loş bir ışık yakmak, ninni masal gibi rahatlatacı uygulamaları deneyin ama yine de hiçbiri diş çıkaran bir çocuğun huzursuzluğunu tamamen ortadan kaldırmaz. Eğer katı gıdaya başladıysanız ki yaşı uygun gündüz eline serin salatalık, elma gibi şeyler verin ki ağrısı azalsın, bir de dolapta soğutulup verilen diş kaşıyıcıları tavsiye ederim. Eğer huzursuzluğu çok artarsa mutlaka doktorunuza danışarak diş eti jellerinden kullanabilirsiniz. Selamlar

   Sil
 48. Merhaba.. oncelikle tesekkur ederim boyle bı ımkan verdiginiz ıcın. Bnm kızım prematüre. 22 haftalık ve ıkı ay eksik dogru. Yanı düzeltilmesi 20 aylık.bnde oncelikle tuvalet eğitimi nde sabırlı ve tutarlı oldum ve kısa surede ogrendim sukur. Odasını ayırmak gecikti m buluyorum ameliyatlar fln atlatacak onu sürekli yanımda Istemis. Yanlız sımdı nın söyleyip sırtını sıva zarara uyuyorum mutlaka geceleri yatağı bızım Odamıza ordan surekli bızım yanımıza gelmeye calısıyor.odasını ayırmak Istiyorum yakın zmn da size sorum yanına yapmamı ısıtıyor sırtını uyuyan kadar sıva zamanı nın soylemem ıstıyor bunlar yanlısı yada ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, öncelikle her zaman söylediğim şeyi bir kez daha hatırlatmak istiyorum, çocuklar öyle birebir kitaplarda yazılan kurallara göre büyümez, her ailenin dinamikleri yaşantısı farklıdır ve bu doğal olarak çocuk yetiştirme tutumlarını etkiler. Odayı ayırma konusunda geç kalmış hissedip kendinizi suçlamayın, sizin için doğru zaman şimdi geldi demek ki. Hele ki prematüre ya da sağlık sorunu yaşamış bir çocuktan bahsediyorsak kıyaslama yapmayın hiç. Gelelim bundan sonra ne yapacağınıza. Odasını beraberce hazırlamaya başlayın önce, gidin beraber sevdiği bir kahraman olan bir çarşaf takımı alın mesela, bir küçük lamba seçin, duvarlara dolaplara yapıştırabileceği stickerlar alın. Sonra bunları yine beraber odasına yerleştirin. Amacımız kızınızın odasını benimsemesini sağlamak. Sonra gündüz saatleri odasında oyun oynadığınız zamanlar olsun, odasında keyifle vakit geçirsin, anne baba olarak odasına girerken izin isteyin ki o odanın kendi özel alanı olduğunu kabul etsin. Uykuya geçiş sırasında kızınızı rahatlatacak şeyler yapmanızın da hiç bir mahsuru yok. Yatağının yanına bir koltuk, sandalye çekip ninni söyleyebilir, masal okuyabilir, şarkı söyleyebilirsiniz. Sırtını sıvazlayarak onu rahatlatabilirsiniz. Gece uyanırsa yanına gidip tekrar dalana kadar yanında olun. Odasında loş bir ışık yakmak da kızınızın güvende hissetmesini sağlayabilir. Selamlar..

   Sil
 49. Kızım 3.5 yaşında ve bir kardeşi olucak 1 ay sonra odasını yeni ayirdik kardeşi dogdugu zaman yanımızda yaticak ben kiskanicagini biliyorum ve kendimi çok kötü hissediyorum ne yapmalıyım nasıl bir yol izlenmeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocuklarda özellikle de yaş farkı azsa kardeşten sonra bazı davranış değişiklikleri son derece sık karşılaştığımız ve normal karşıladığımız bir durum. Bu davranış değişikliklerinin çoğu da kazanılmış alışkanlıklarda gerileme şeklinde oluyor. Yani abla ya da ağabey yeniden altına kaçırmaya başlayabiliyor, meme ya da emzik isteyebiliyor, odasında yatmayı reddediyor. Hele bir de bu alışkanlık sizde olduğu gibi henüz yeni edinilmişse geri dönüş daha kolay olabilir. Böyle bir durumda ablaya kızmak, sinirlenmek, bağırmak, söylenmek ya da ceza vermek yok. Unutmayın o da daha küçük bir çocuk. Kızınızla kardeşinin doğumundan sonraki paylaşımınız çok belirleyici olacak. Anne kız, baba kız, ve tabi ailece zamanlar yaratmaya gayret etmelisiniz. Küçük bir bebekle kolay değil biliyorum ama önemli. Bunun yanında kardeşinin bakımı konusunda ufak yardımlar istemek kızınızın kendini abla gibi hissetmesini sağlar. Aslında bu konudaki ayrıntıları kardeş yazımda bulabilirsiniz. Eğer o da sizinle yatmak için diretirse inatlaşmamanızı tavsiye ederim. Bu uzaklaştırılmış hissetmesine neden olabilir. Ama sık sık oyunlara, günlük hayata gizlediğiniz mesajlarla abla olmanın güzelliğini, ona kazandırdıklarını anlatın. Odasında beraber bazı süslemeler değişiklikler de yapabilirsiniz. Bu odasını daha çok sevip benimsemesini sağlar. Uykuya geçişi sırasında yanında olmak, masal ya da kitap okumak, ya da ninni söylemek de odayı reddetme ihtimalini azaltabilir. Ama başta da dediğim gibi resesyonlara da hazırlıklı ve sabırlı olun. Selamlar..

   Sil
 50. Merhaba Irmak hanım, benim bebeğim 5.5 aylık ve bu zamana kadar hep kendi yatağımızda benimle birlikte uyudu.eşim de ezerim korkusuyla bizimle yatmadı malesef.benim de emzirdiğim için bu şekilde olması kolayıma geldi açıkçası.çünkü bebeğim emmeyi uyku aracı olarak görüyor emmeden uykuya geçemiyor. Ben de bağlandım oğlumla uyumaya fakat daha gecikirsem hiç ayıramam diyerek odasını yavaştan ayırmaya karar verdim.ilk gün akşam 20.30 da emerek kendi yatağımda (yatarak emziriyorum) uyuttum. İlk emmek için uyandığında kucağımda emzirdim uyuduğunda kendi odasında yatağına yatırdığım anda uyandı gözlerini cin gibi açtı dönencesine bakarak mırıldanmaya başladı.pışpışladım bekledim ama yok bebeğimi tanıyorum o şekilde uyumaz olmadı aldım kucağıma biraz bekledim o gece daha fazla zorlamadım kendi yatağımda tekrar uyuttum uyudu. Ertesi günü akşam yatağına ben de yattım bu şekilde emzirerek orada uyuttum . Uyudu ama saat başı gece 12 ye kadar uyandı normalde bu kadar sık uyanmaz.yerini yadırgadı.bu kadar çok uykusu bölününce hazır olmadığını düşündüm ben de her defasında git, yataga gir ,emzir ,kalk çok zorlandım. Yine pes ettim aldım kendi yatağımda uyuttum uyudu ve uyanmadı. Şimdi ben odasını ayırma işini rafa kaldırdım. Ama kendi yatağımdan ayırmayı istiyorum.eşim de yatağına geri dönmek istiyor. Yatak yanı beşik almayı düşünüyoruz ve bir süre daha emen bir bebek olduğu için bu şekilde uyutmayı planlıyorum. Sizce doğru mu yapıyorum çok kafam karıştı. Bebeğimi kendi ellerimle bağımlı mı yaptım şimdi ben. :( nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, kafanızı karıştıracak ya da üzülüp suçluluk duyacak birşey yok. Hepimiz bebeklerimizle uyumayı çok seviyoruz, böyle daha rahat ediyoruz, hele bir de emziriyorsak kolayımıza geliyor. O nedenle ben kendi tecrübelerimden de yola çıkarak emziren annelere bebeklerinin odalarını ayırmak için çok da acele etmemelerini tavsiye ediyorum hep. Yalnız bir şartla bebeğiniz sizin odanızda ama kendi yatağında uyuyacak. Bu hem bebek hem anne baba için en sağlıklısı. Siz de bu şekilde bir düzen kurarsanız çok daha rahat edersiniz çünkü bir anne olarak zaten bebeğinizin henüz oda ayırmaya hazır olmadığını hissetmişsiniz. Hazır olmayan bebekleri zorlamak uyku kalitesini azaltmaktan başka işe yaramaz. O nedenle bence bulduğunuz çözüm en ideali. Böylece eşiniz de odaya dönebilecek, siz emzirmek için odalar arası mekik dokumak zorunda kalmayacaksınız, bebeğiniz de anne babasının yakında olduğunu bilerek güvende hissedecek. Bir sonraki aşama oda ayırma içinse en azından gece emzirme sıklığınızın azaldığı 1-1,5 yaş dönemi beklemenizi öneriyorum. Selamlar..

   Sil
 51. Merhaba ırmak hanım öncelikle faydalı bilgileriniz, hassasiyetiniz ve ilginiz için teşekkürler. Benimde 16 aylık bir kızım var ve iki hafta sonra ikinci bebeğimiz geliyor inşallah. Kızım küçük diye odasını ayırmamıştım. Bizimle aynı odada ama neyse ki beşiğinde yatıyor. Kardeş gelince aynı odada iki çocukla beni neler bekliyor merak ediyorum ama kızımın odasını şuan ayırmak iki hafta kaldığından uygun değil diye düşünüyorum. İki çocuk beraber benim odamda nekadar kalmalı kızımın odasını nezaman ayırmalıyım? Kardeşi biraz büyüyünce ikisini beraber ayırmam dahamı doğru olur? Kafam karışık yardımınıza ihtiyacım var. Bilgilendirirseniz beni çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Irmak Gürcan Kerimoğlu15 Kasım 2016 14:57
   Merhabalar, eğer doğuma biraz daha uzun bir süre olsa kızınızın odasını ayırmak için adım atabilirdiniz ancak bu kadar kısa bir süre düzeni oturtmaya yetmeyecektir. Açık söykemeliyim iki küçük çocukla aynı odada olmak kolay olmayacak. Çünkü yeni doğan bebeğiniz acıkıp ağladıkça kızınız da uyanacak. Bu süreçte eşinizin yardımına ciddi anlamda ihtiyacınız olacak. Eğer birkaç ay bu şekilde başedebilirseniz, iki çocuğunuzu birlikte kendi odalarına alabilirsiniz. Bu arada kardeş konusundaki yazıma da göz atmanızı tavsiye ediyorum.

   Sil
 52. Merhabalar,
  İyi ki buradaki sorulara ve sizin cevaplarınıza rastladım. Benim kızım 5 aylık. Doğduğundan beri bizim odamızda, kendi beşiğinde yatıyor. Artık beşiğine sığmamaya başladı. Ben de 2 gün önce uyutup kendi odasına götürdüm.(Kızım emerek uyur) 2 gecedir kendi odasında uyuyor. Geceleri birkaç kez emiyor, sıklığı değişiyor. O ağlayınca odasına gidip emzirmek zoruma gitmiyor. Tek kafama takılan acaba erken mi? Kendini yalnız hisseder mi? Korkar mı? İlişkimiz zedelenir mi? İçim içimi yiyor, tekrar bizim odamıza almak istemiyorum. Fikirlerinizi almak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, ben annelere emzirdikleri süre boyunca bebeklerini kendi odalarında ama mutlaka ayrı bir yatakta yatırmalarını tavsiye ederim hep ama bu tavsiyem annelerin rahatı için, eğer sizin için bebeğinizin odasına gidip gelmek yorucu olmuyorsa elbette odasında yatırabilirsiniz. Odanın bebeğiniz için uygun olması yeterli. Aklınızdaki sorular birçok anneyle aynı ama endişelenmeyin. Siz çocuğunuzla gün içinde kaliteli zaman geçirdikten, ona sevginizi gösterdikten, öpüp kokladıktan, kucakladıktan sonra odasında yattığı için yalnız hissetmez, ilişkiniz kötü etkilenmez. Yalnız unutmayın bebeğiniz size her ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız aksi takdirde kendini güvende hissedemez.

   Sil
 53. Çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. (son sorunun sahibi benim)Ailem başka bir şehirde yaşıyor. Biz de sık sık onlara gidiyoruz. Gittiğimizde yaklaşık 20 gün veya 1 ay kalıyoruz. Şimdi kendi evimizde kızımın odasını ayırdım ama annemlerde kızım için ayrı bir oda yok, bizimle yatacak. Orada bizimle, burada bizden ayrı kavram kargaşası olur mu sizce? Ne yapabilirim? Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızınız henüz küçük olduğu için durumu tam idrak edemeyecek ama unutmamak gerek ki en küçük bebek bile annesinin yanında, temas ederek, kokusunu duyarak uyumayı tercih eder, o nedenle uzun süre sizle uyuması eve dönünce yatağına alışmasını biraz zorlaştırabilir. Buna kavram kargaşası demek doğru olmaz, dediğim gibi bu şekilde uyumak daha çok hoşuna gideceği için devam ettirmekte direnecek. Aslında tatiller ya da bu tip uzun süreli misafirlikler için portatif bir park yatak edinerek en azından kendi yatağında yatma alışkanlığını devam ettirebilirsiniz. Böylece eve dönünce işiniz daha kolay olur

   Sil
 54. Merhabalar kizin 1 yasinda 8 aylik hamileyim.kizin doğduğundan beri bizim odada kendi yataginda yatiyo gece uykulari güzel 10 da yatar 9_10 gibi kalkar. İki gündür odadini ayirdim tabiki gece uyku arasında beni göremediği için kiyamet kopuyor ve tekrar uykuya gecmemiz en az 2 3 saati buluyor. Bu arada yatak idam üst katta ydi kizimla odalarimiz yan yana olabilsin diye bizde odamizi asagiya tasidik. Yani iki kere düzen oldu aslinda kizima. Sizce bi sure yeni yatak odamizda yine kendi yataginda yatsin sonrami odasina geciriyim yoksa iki gecedir denedigimiz gibi devam mi edelim. Yada bi sure bende onun odasinda yatsam ?? Kafam cok karisik doğuma 45 gün var bu sure içinde bi düzen kurmamz gerekiyor. İki gecedir kizimda bende zombi gibiyiz 🙁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, kısa aralıklarla doğum yapan birçok anne, aklımızda hep aynı sorular yani yalnız değilsiniz. Bir düzen kurmak için odanızı taşımışsınız, kızınızı iki gündür odasında yatırmışsınız, zor olsa da bir yola çıktınız demektir bu. Üstelik doğuma da çok zaman kalmadığına göre geri adım atmak şu aşamada pek doğru gibi gelmiyor sanki. Onun yerine kızınızın odasına alışması için çabalamak daha mantıklı. Öncelikle size her ihtiyaç duyduğunda ya babası ya siz yanında olmalısınız. Yaşı henüz küçük olduğu için karanlık bir oda onu korkutabilir, hafif bir ışık yakabilirsiniz. Uyanınca sakinleştirip tekrar dalınca odanıza geçmenizi tavsiye ederim, biliyorum özellikle hamileyken daha zor olacak bu gece mesaisi ama zamanla uyanmaların azalacağını tahmin ediyorum. Unutmayın abla oluyor olsa da kızınız hala çok küçük o nedenle sabır ve anlayışı hak ediyor.

   Sil
 55. Çok tesekkur ederim ilginiz için. Bu gecemiz diğer iki geceye gore daha sakin geçti telsiz aldik bugun hemen duyup yanina gelebiliyim diye sanirim etkisi cok fazla oldu daha aglamaya baslamadan yanina gelebiliyorum ve bu ona guven verdi galiba 😊 sadece iki kere uyandik ilkinde Emziğini verdim geri uyudu ikincisinde yani şuan 😊 mamasini içip geri uyudu. Tavsiyeleriniz için cook teşekkür ederim umarim bir kaç güne iyi haberler verebilirim size sevgiler 🙂

  YanıtlaSil
 56. Özlem Göçmen Yıldırım

  Merhaba, Irmak hanım benim kızım 12 aylık. malesef tam olarak nasıl uyuduğu hala belli değil.
  Çalıştığım için gündüz annaannesi bakıyor ve arabasında sallayarak uyutuyor. Geceleri emzirerek uyutmaya çalışıyorum bu şekilde dalamazsa bazen ayakta çoğu zamanda arabasında sallıyorum. uyanınca bazen emerek geri dalıyor bazen ağlamaya devam ediyor ya sallıyorum yada ağlaması geçsin diye uyanması için uğraşıyorum. geceleri çok sık uyanıyor yaklaşık 8-10 kere. gerçekten çok zorlanıyorum. yatağı bizim odamızda ayrı ama dediğim gibi nerde uyuduğu belli değil. daha fazla da gücüm kalmadı. nasıl bir yol izlemeliyim? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Uyku düzeni konusunda biz anne babaların tavırları elbette belli bir oranda belirleyici ama unutmamak gerekiyor ki her çocuğun mizacı da birbirinden farklı. Kimi çocuk çok daha rahat uykuya dalabiliyor, deliksiz uyuyabiliyorken, kimi çocuk hem zor dalıyor hem de en ufak seste kolayca uyanıyor. Bizim izleyeceğimiz yol da aslında çocuğumuzun mizacına, evimizdeki düzene bağlı bu nedenle. Anladığım kadarıyla kızınız uykuya çok da kolay dalabilen bir çocuk değil, sallanmaya da alışmış gibi. sizin yapabileceğiniz ilk şey, gece uyanmalarını azaltabilmek için gündüz uykusunu kısaltmayı ya da sayısını azaltmayı denemek olmalı. Bunun yanında gündüz anneannesiyle mutlaka açık havaya çıkmasını sağlayın. Hava soğuk vs gibi nedenler aklınızı karıştırmasın, uygun kalınlıkta giydirdikten sonra açık havanın faydalarından mahrum bırakmayın çocuğunuzu. Ne yazık ki biz anne babalar çoğu zaman bir apartman dairesinde kapalı,tv, tablet ya da telefon ekranına bakarak büyütüyoruz çocuklarımızı. Onları korumaya çalışırken zarar veriyoruz farkında olmadan. Tüm bunların yanında işten eve döndüğünüzde sadece kızınızla ilgilendiğiniz zamanlar olsun lütfen. Tv kapalı olsun, sadece ona odaklanın, oynayın boyama yapın, koşturun. Çünkü anne babasıyla kaliteli zaman geçirmeyen çocuklar uykuya dalmak konusunda daha isteksiz oluyor. Belli bir rutin yakaladığınızı fark ettiğiniz anda bir sonraki adıma geçersiniz. Acele etmeye gerek yok. Bir anda oturmuyor bu uyku düzeni dediğimiz şey. Sakin, kararlı ve sabırlı olmak en önemlisi. Bir de çevrenizdeki çocuklarla karşılaştırma yaparak kendinizi de kızınızı da yormayın çünkü muhtemelen birkaç sene daha akşam yatıp sabah kalkan bir çocuk olmayacak kızınız. Başta da dediğim gibi her çocuğun mizacı farklı, bize düşen çocuklarımızı tanıyıp ortak müşterekte bir düzen oturmak için çabalamak.

   Sil
 57. Mrb. Kızım 18 aylık 8 aylık hamileyim.Aynı odada ayrı yatıyoruz. Simdi bi minik daha olacak kızım kqrdesi olacagını biliyor onu alıstırdım ama ben hazır mıyım... Endiseliyim ya ilgimi tek yönde verir birini ihmal edersem nasıl davranmalıyım. Kızıma cok odaklıyım. Ona hamileligimdeki gb bunda hic göbegmi sevip konusamıyorum tedirginlik yasıyorum ya duyarsa hissederse anlarsa düsünceleriyle bundan vaz geciyorum. E bu da haliyle beni dogduktan sonrasına endiselendiriyo. İlgiyi nasıl 2sine verebilirim bi yöntem lütfen.. Bir de kızım 2 aydır büyük tuvaleti geldiğinde ee ee diyo bezini tutuyo cıkartmaya ugrasıyo bende tamam yap kızım alalım diyorum öyle yapıyo. Cişi gelincede önünü tutup ciş dyo ben yne aynı tamam yap kızım diyorum. 2.gelecegi icin tuvalet eğitimi yarım kalır dye baslayamıyorum ögretmeye..
  Gecen birsey oldu mesela acaba yanlış mı yapıyorum dedim...
  Odadan cıkarken hatta herseyde öyle- bekle geliyorum sunu yapcam diyorum mesela. ciş yapcam gelcem dedim. Tuvaletin önünde lazımlık var ben tuvaletteyken bazen orda oturup bekliyo beni. Ellerimi yıkarken kapıyı acıyorum bıcı bıcı yapıyorum bak bitti diyorum göz temasıyla. O ara aynadan caktırmadan bakıyorum alafırangayı süzdü sonra lazımlıgını aldı hemen alafıranganın yanına getirdi koydu üzerine oturdu ciş dedi bende tamam yap kızım dedim sifonu gösterdi ac dedi bitti mi tamam hadi kalk bakalım diyip onu kaldırdım lazımlıgını da tekrar dısarı yerine koyduk beraber baktım hala tuvalete bakıyo "aa a orası yok burda" diyip lazımlıgının orda olması gerektiğini anlatmaya calıştım bu cümleyle.. O hazır ben degil. Ne yapmalıyım. Bir de odadan ayırmalı mıyım kardesi dogmadan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Endişelerinizi hem bir psikolog hem de çok yakın zamanda benzer süreci yaşamış bir anne olarak çok iyi anlıyorum. İlk bebekleriyle birebir çok zaman geçiren, hayatın büyük bölümünü çocuğuyla paylaşan anneler olarak biz, ikinci bir bebek sahibi olmaya yaklaşırken acaba ilk çocuğuma haksızlık mı yapıyorum kaygısını yaşıyoruz sık sık. İki çocuğu aynı şekilde sevebilir miyim, yetebilir miyim diye endişeleniyoruz. Merak etmeyin. İkinci bebeğinizi kucağınıza aldığınızda korkularınız azalmaya başlayacak ve zamanla herşey yoluna girecek. İki çocuk sahibi olmak zor gerçekten, insan yoruluyor, bazen sabrı tükeniyor ama sonra çocuklarınıza bakıyorsunuz ve sıkıntılar dağılıyor. Bir süre sonra tek çocuk annesi kimliğinizden sıyrılıp iki çocuk annesi olmayı öğrenmeye başlıyorsunuz. İşin güzel tarafı ilk çocuğunuz da tek çocuk olmaktan vazgeçip kardeşi olan, paylaşmayı öğrenen bir çocuk oluyor. Yani haksızlık mı yapıyorum dediğiniz ilk bebeğiniz de olumlu yönde etkileniyor hayata hazırlanıyor. Yaşadıklarınıza bu açıdan bakmayı ne kadar çabuk öğrenirseniz, hayatınız o kadar kolaylaşacak bunu unutmayın.
   Gelelim diğer sorularınıza. Odayı ayırmak için ya hemen adım atmanız gerekiyor ya da beklemeniz. Çünkü yaklaşık bir ayınız kalmış, bu süre kızınızın ayrı odaya alışması için ancak yeterli olur. Adım atmakta gecikirseniz ya da kızınızın bu konuda dirençli olabileceğini düşünüyorsanız beklemeniz daha iyi olur.
   Tuvalet eğitimi konusuna gelince, yazdıklarınızdan anladığım kızınızın bu konuda istekli olduğu. Bu kadar açık sinyaller veren bir çocuğu bekletmek çok da doğru bir karar değil. Eğer doğumdan sonra çevrenizde destek alabileceğiniz anne ya da kayınvalideniz gibi bir yakınınız da varsa tuvalet eğitimi konusunda adım atmanızı tavsiye ediyorum. İkinci bebeğinizin doğumuyla kızınızda bazı kısa süreli gerilemeler olabilir, bunların da normal olduğunu unutmayın. Bebeğiniz doğmadan önce kardeşle ilgili yazımı da okumanız sizin için faydalı olabilir. Selamlar..

   Sil
 58. Merhaba benim 5 yaşında oğlum var 4 yasinda da kızım kızım yalnız yatma konusunda sıkıntı yaratmıyor fakat oğlum geceleri kalkıp yanımıza geliyor baba şöför olduğu için haftada1 gün eve geliyor ama bu zaman ocindede gece oğlum sürekli yanımıza geliyor ben götürüp yatiriyorum ama yine geliyor bana aşırı bağlılığı var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Her çocuğun, kardeş olsalar bile mizacı farklı. Babasının çalışma şartları nedeniyle ayrı kalıyor olmalarından oğlunuz daha fazla ya da daha farklı etkileniyor olabilir. Erkek çocukları için önemli bir rol model olan babalarının tıpkı anne gibi çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmesi gerekiyor. En azından evde olduğu sürede çocuklarla birebir ilgilenmesinin önemli olduğunu eşinize hatırlatmanızda fayda var. Size olan aşırı düşkünlüğü de babasına duyduğu özlem nedeniyle olabilir. Oğlunuz geceleri yanınıza geldiğinde kızmadan, sinirlenmeden, söylenmeden odasına götürmeniz, tekrar uykuya dalana kadar güvende hissetmesini sağlamak için yanında kalmanız en doğrusu. Yazdıklarınız bir tespit yapmak için yeterli değil elbette ama tecrübelerime dayanarak bunları söyleyebilirim. Selamlar

   Sil
  2. Teşekkür ederim.ilginizden dolayı çok iyisiniz .yalnız bir sıkıntımız daha oldu başka bir konuyla ilgili benim oğlum birazhuysuz bir çocuk istediği olmadığı zaman kendini yere atıp ağlayan tiplerden fakat bu yıl anaokuluna başladı ilk 2 ay gayet olumlu etkiler aldım okuldan davranislarinda büyük degisier oldu gayet ılımlı bir çocuk o oldu fakat geçen hafta bur anda tekrar eskisi gibi huysuzlanmaya başladı okuldan sürekli şikayet ediyor arkadaşlarından öğretmeninden sürekli şikayet ediyor öğret teniyle konuşurum genelde ilkkez başlarda bende öğretmeninden şüphe duydum onla ilgili bir duru. Var sandım fakat bir iki arkadadiyla konusu ça aslında oğlumun sınıfta huysuzlandigini ogretmeninde rutin kurallar uyguladığını farkettim oğlumla sürekli konuşuyorum 2gundur bir tık daha sanki düzeldi ama neden bir anda değişti anlayamadım evde herhangi bir sıkıntımız yok birçok şey geliyor aslında aklıma tabii sizi. Gibi uzman birinden yardım almak daha akillinca geldi ...şimdiden teşekkürler çok sağolun

   Sil
 59. Merhaba Irmak hanim nasilsiniz? Oncelikle benim kizim suan 25 aylik hala benle uyuyor ve hala emziriyorum. Onceki donemlerde calistigim icin daha dogrusu cok gazi oldugundan 6 ay nouunca uykusuzluktan gozlerim morariyordu bende yanima aldim simdide aslinda cok uyumsuz degil hem cocuklara karsi hem hayvanlara karsi cok ilimli ve akilli bir cocuk fakat memeden ayiramiorum bunla beraber yataginida ayirmak cokta mumkun olmuyor ne yapabilirim. Cok hassas bir cocuk (annecik sen neden beni uzuyosun annecim sen neden beni aglattin) mantikli cumlelerle beni tavliyor acaba ben mi cocuktan ayrilamiyorum. Not: cok caresizim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Yaşadıklarınızla ilgili yazdıklarınız, aslında son derece yerinde tespitler yaptığınızı, sadece hangi adımları atacağınızı bilemediğinizi gösteriyor. Eğer kızınızın bağımsızlaşması yolunda, önemli, kararlı adımlar atmaya, düzeniniz oturana kadar yeri geldiğinde zorlanmaya hazırsanız önce memeden kesmeyle başlayın. Bu süreç fiziksel olarak birbirinden bağımsızlaşacağınız ama bunun yanında farklı yollarla bağ kurmayı öğreneceğiniz bir süreç olacak. Memeden kesmeyle ilgili yazımı okumanız size yardımcı olabilir. emzirmeyi bıraktıktan sonra ikinci adım olarak, yine siz ve kızınızın hazır olduğu bir zamanda odayı ayırmak için çalışmaya başlayabilirsiniz. Acele etmek, herşeyin bir anda hallolmasını beklemek size yanlış adımlar attırır unutmayın. Sakin sabırlı ve kararlı olmalısınız. Selamlar..

   Sil
 60. Merhaba ırmak hanım daha öncede yazmıştım. Bir konuda yine yardımınıza ihtiyacım var. Kızım 17 aylık oğlum bir aylık. İkisi de yatak odasında yanımızda. Ama kızımın uykusu bölünüyor kardeşi ağladıkça. Tekrar uykuya dalması çok zor oluyor bazen iki saati buluyor. Odasını ayırsam olumsuz etkilenirmi. Biraz daha hep bir arada mı kalmalıyız. Bir de merak ettiğim başka bir konu bu bir aylık sürede genelde kızımla babası ilgilendiğinden babasının üzerine çok düştü. Uykusundan baba diyerek kalkıyor. Beşiğinde uyuyan kızım babasının kucağında uyumak istiyor arada istediği olmayınca özellikle gece ağlama krizleri geçiriyor. Bu davranış değişiklikleri normal mi? Nasıl davranmam gerekiyor. Kızımla da ilgilenmeye çalışıyorum ama yetersiz mi kalıyorum da acaba kızım sürekli baba sayıklıyor. Karmakarışık duygular ve iki çocuk tavsiyenizi bekliyorum. Teşekkürler, sevgiler

  YanıtlaSil
 61. Merhabalar..
  Psikolog olmanın ötesinde kısa süre önce ikinci bebeğini doğurmuş bir anne olarak sizi çok iyi anlıyorum. Bu süreçten geçen tüm annelerin de sizi çok iyi anladığını biliyorum. Çünkü hepimiz benzer şeyleri yaşıyoruz. Benzer kaygıları duyuyoruz, benzer soruları soruyoruz. İkinci kez anne olmak iki kat muhteşem ama iki kat zor bir tecrübe.
  Olabildiğince sakin kalmak, çocuklarımızla beraber kendimizi de önemsemek ve dikkat etmek işimizi kolaylaştırır. Gelelim sorularınıza,eğer kızınızı odasına bebeğiniz doğmadan alıştırsaydınız olurdu ama şimdi yani kardeşinin doğumundan hemen sonra odasında yatırmaya başlarsanız, uzaklaştırıldığını, kardeşinin yerini aldığını düşünebilir ki bu da kıskançlığını artırır. O nedenle şimdi biraz daha sabırlı olmak en doğrusu olacaktır. Baba düşkünlüğüne gelince, sizin için zor biliyorum ama kızınızla da vakit geçirmeye devam etmelisiniz. Bunun illa çok uzun saatler olmasına gerek yok, bir yarım saat gerçekten ona odaklanarak oyun oynamanız yeterli olabilir. Yeter ki kızınız ilgi ve sevginizi hissetsin. Ağlama krizleri, davranışlarında gerilemeler, huysuzluk, inatlaşma bunlar ilk zamanlarda yaşanması muhtemel, normal şeyler. Zamanla, siz iki bebekli olmaya, kızınız kardeşine alıştıkça azalacak. Uzun lafın kısası ihtiyacınız olan en önemli şey sabır sabır sabır. Tabi eşiniz ve diğer aile bireylerinin de yardımına ihtiyacınız var. Unutmayın mutlu çocuklar yetiştirebilmek için, önce anne ve babasının mutlu olması gerekiyor. Kendinizi ihmal etmeyin. Selamlar..

  YanıtlaSil
 62. Irmak hanım teşekkürler bu süreç gerçekten zormuş umarım sağlıklı bir şekilde atlatırız. gerçekten gece uykusuzluğu beni mahvetti özellikle kızımın gece huysuzluğu beni bebekten çok yordu. benim size son bir sorum var kızıma ben işe giderken anneannesi bakmıştı oan alışık yani. anneanne şuan yanımızda en azından odasında anneannesi ile kalsa yine mi dışlanmış hisseder? ya da bizimle kalması gerekiyorsa ne kadar süre kalmalı olumsuız etkilenmemesi için? ne zaman odasını ayırmalıyım. şuan kızım beni çok zorladığından sanki tek sorun onun uykusuzluğu gibi geliyor umarım kısa sürede düzelir bende size güzel dönütler veririm. tekrar çol teşekkür ediyorum cevabınızı yine dört gözle bekliyorum çok sağolun gerçekten içimizi döküyoruz :) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba tekrar, uykusuzluk öyle zor ki çoğu zaman uyumayı başarırsak tüm sorunlar bitecekmiş gibi hissediyoruz ama bu aşamada yanlış adımlar atarsanız ileri dönemde daha çok zorlanabilirsiniz. Çocukların odasını ayırırken anne babalara uyuyana kadar yanlarında kalmalarını, çocuğun odasında yatmamakilarını tavsiye ederim çünkü beraber yatarsanız uyku alışkanlığı kazandırmıyor sadece mekan değiştiriyorsunuz demektir. Sizin durumunuzda da kızınız anneannesiyle odasında yatarsa bu kez de buna alışacak, anneanne yanınızdan ayrılınca yeni bir kriz yaşamanız muhtemel. O nedenle bence odasında yatırma zamanını iyi ayarlayıp temiz bir sayfa açmalısınız. Eğer beraber uyumak hem sizi hem çocuklarınızı gerçekten bu kadar yoruyorsa, sizin de daha fazla yıpranmamanız için anneanneden de yardım alarak kızınızı odasına alıştırma sürecine başlayabilirsiniz. Odasına bebek telsizi koyarsanız en ufak sesleri bile rahat duyar hemen yanına gidebilirsiniz ki bu ona güven verir. Tabi bu arada uykuya geçiş süreciyle ilgili de dikkat etmeniz gerekenler var, yazımda ayrıntıları var. Bunun yanında gün içinde de ekstra çaba göstermeniz gerekiyor. Yani bebeği anneanne ya da başka birine emanet edip yalnızca kızınıza odaklanarak onunla zaman geçirin. Yani daha önce bahsettiğim o uzaklaştırılma hissine kapılmasını engellemek için çaba harcayın. Tabi bu kuralları kaldırın, hediye alın vs demek değil, unutmayın. Bu süreç yorucu , yorulacaksınız ama sonunda düzen oturacak.. selamlar..

   Sil
 63. Merhabalar irmak hanim yazinizi ve bir cok yorumunuzu okudum ... benim kizim iki gun sonra 1 yasina girecek dogdugundan beri odamizda kendi yataginda uyuyor. Cok gec saatte uyumak( gece 1 lerde bazen 1.5 buluyor ) ve gec saatte uyanmak disinda uykusunda problem yok bide sallayarak uyumak disinda gece beslenmesini kendiliginden kesti . Odasinda uyutmak istedim cunku hamileyim ve 1.5 ay sonra dogum yapacam 2 gun denedim kizim hastalandi geceleri uyanmayan kizim uyanmaya basladi kis oldugu icin ustunu aciyor muhtemelen usutmustur dedim cok mutsuz bir bebek olunca tekrar geri odama aldim .. 1. si onu erken uyutmak icin yani uyku saatini her aksam nasil duzene koyabilirim ve sallamsktan nasil vazgecirebilirim 2. Sorum ise bebek dogmadan onu ayirmalimiyim yoksa yazi aylarini mi beklemeliyim .. ayirirsam nasil bi yol izlemeliyim. Hastalaninca mutsuzlasinca kiyamadim ne yapacam hic bilmiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, sorularınızın ilkiyle başlayalım, eminim siz de biliyorsunuz ki çocukların sağlıklı fiziksel ve ruhsal gelişimleri için sağlıklı bir uykuya ihtiyaçları var. Elbette her çocuğu 9 da yatağa yatırmak mümkün değil ama bir yaşındaki bir bebek için bahsettiğiniz saatler cidden çok geç. Daha erken uyumasını sağlamak için gün içinde daha çok yorulmasını ve daha az uyumasını sağlamayı deneyin. Bana danışan her anne babaya söylüyorum, yaz ya da kış fark etmez mutlaka ama mutlaka çocuğunuzu 10 dakika için bile olsa açık havaya çıkarın. Ben kendi çocuklarımda da bunun büyük faydasını görüyorum. Çünkü bütün gün evde kapalı alanda, tv tablet ya da herhangi bir ekran karşısında zaman geçiren çocuk daha sıkıntılı oluyor ve bu da uykusuna yansıyor. İki gündüz uykusu varsa bire düşürün ya da bir uykuyu 2 saat uyuyorsa 1 saatte kaldırmaya çalışın. Bunun yanısıra gün içinde mutlaka beraber zaman geçirin ve uyku saati yaklaştıkça evde tempoyu düşürün. Mümkünse tv'yi kapatın, okuma, masal anlatma vs gibi sakin tempolu aktivitelere geçin. Tam uyumadan önce koşturan, boğuşan, tv izleyen çocukların uykuya geçmesi daha zor oluyor. Tüm bu saydıklarımı yaparsanız hem saat hem de yöntem değişikliklerini daha kolay yapabilirsiniz. Üzerini açan çocuklar için sıcak tutan tulumlardan edinebilirsiniz ki ben de bunlardan giydiriyorum kızlarıma işe yarıyor cidden. Odadına da bir telsiz koyarsanız en ufak seste gidip rahatlatabilirsiniz ki bu da güven verir. Kızınızı en iyi siz tanıyorsunuz, dolayısıyla kararı siz vereceksiniz ama ben bebeğiniz doğmadan kızınızı odasına alıştırmanızı tavsşye ediyorum çünkü bebek doğduktan sonra ikisinin aynı odada nasıl zor olduğunu göreceksinz. Burada birçok anne bana bebek doğduktan sonra odayı nasıl ayırırız diye soruyor ki o zaman işler daha zorlaşmış oluyor. Yani bu bir buçuk ayı iyi değerlendirmenizi öneriyorum. Selamlar..

   Sil
 64. merhabalar. Çocuğumuzu küçüklüğünden beri hep ayrı odada yatırdık. O alışkanlığı kazandı şu anda 5 yaşının içinde. Uykusu geldiğinde bizi öper, kendisi yatağına gider güzelce yatar uyur. Bazen bizle yatmak istediğini söyler müsade ederiz, bazen de bizi kendi yatağına davet eder birlikte yatarız. Devamlı onunla vakit geçiririz, onu sevdiğimizi her zaman hissettiririz.
  Yalnız geçen gün kreşte öğretmenine demiş ki; annem ve babam kendi odalarını kapatıyor odalarında yatıyor, beni de odama gönderiyorlar yalnız yatıyorum gibi bişeler demiş. Acaba yanlış mı yaptık odayı ayırmakla, halbuki her zaman onu sevdiğimizi hissettiriyoruz, devamlı birlikte vakit geçiriyoruz.
  Bilgilerinizi aktarırsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla çocuğunuzun var olan uyku düzeninde herhangi bir bozulma yok, sadece kreşte öğretmenine anlattıkları sizi tedirgin etmiş. Bunu özellikle belirtmek istedim çünkü çocuğunuzu etkileyen onda stres yaratan bir durum olsaydı bunun çoğunlukla etkisini ilk olarak uyku düzeninde görürdünüz. Çocuğunuz odasında yatmak yerine sizinle sürekli yatmak konusunda direnir ya da sıklığı artan şekilde dizi odasına çağırırdı. Uyku düzeninde böyle bir bozulma olmayışı ilk etapta bu yaş grubu çocukların ilgi çekmek ihtiyaçlarını getirdi açıkçası aklıma. Eğer çocuğunuz dediğiniz gibi anne babasıyla sürekli vakit geçiren, sevildiğini hisseden bir çocuksa bu söylemler masum bir ilgi çekme hecesi olabilir. Bir de bu yaş grubunun merakının da artıyor olması ve ne yazık ki çocukların diziler, filmler vs yoluyla gereğinden fazla bilgileniyor olmaları anne baba odasına merak ve ilgilerini artırıyor. Yalnız tabi net birşey söylemek için siz ve çocuğunuzla birebir görüşmek gerekir o nedenle eğer çocuğunuzda bir stres bir huzursuzluk artışı sezerseniz uzmana danışmaktan çekinmeyin. Selamlar..

   Sil
 65. Merhaba Irmak hanım öncelikle verdiginiz bilgilerden dolayi cok tskr ederim benimde size bir sorum olacaktı 5 ay 1 haftalık bir kızım var dogdugu günden itibaren bizim odamızda ama kendi yataginda yatıyor yaklaşık bir aylık aksam uyku düzenimiz banyo masaj beslenme ve 8de gece uykusu malesef sütüm yetersiz olduğu icin mama veriyoruz sadece gece emzirebiliyorum o da uykusunda gece 12 de kaldiriyorum emzirip arkasindan mama hic uyanmadan tekrar uykuya daliyor sabah 8e kadar hic uyanmiyor gece beslenmelerimiz artik yok gelisimi yeterli olduğu icin ve mama yediğinden dolayi doktorumuz gece uyandirmamizi tavsiye etti. Bununla birlikte artik odasina gecirmek istedim dün aksam 8 civarında odasinda yatirdim sıkıntı cıkarmadan uyudu fakat gece 12 de emzirmeye kaldirdim emdi mamasini yedi fakat yataga yatirirken uyandi ve tekrar uyumamak icin direndi yaklaşık 1 saat ugrastim ilk basta güldü şirinlik yapti hafif salladim basini oksadim uyku arkadasini yanina dahada yaklastirdim ama uyumadi huzursuzlanmaya aglamaya basladi bende tekrar bizim odamızdaki yatagina yatirdim ve 5 dk sonra orda uyudu. Odasina gecirmek icin erken mi yada nasıl bir yol izlemeliyim yardimcisi olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, odayı ayırma konusunda belli çerçeveler olmakla birlikte hem bir psikolog hem de anne olarak aslında en doğru zamanı anne olarak sizin hissedeceğinizi düşünüyorum. Ben özellikle gece sık uyanan bebekleri olan ya da sık emziren annelerin bu süre zarfında bebeklerini kendi odalarında ama mutlaka ayrı bir yatakta yatırmalarının anne için daha kolay olacağını düşünüyorum. Bazı anneler bu konuda bana katılırken bazıları odalar arasında gidip gelmenin kendilerini yormadığını söylüyor. Sizin kızınız gece sadece bir kez beslenen bir bebek olduğu için böyle bir engel yok gibi görünüyor ama yine de eğer kızınızın hazır olmadığını hissediyorsanız zorlamayın derim. Çünkü henüz 5 aylık, eğer annesinin varlığına ihtiyacı varsa ve eğer bu durum size huzursuzluk vermiyorsa bir süre daha sizin odasında ama kendi yatağında uyuması ileri dönem uyku düzeni için sorun olmayacaktır. Ama eğer siz hem kendinizi hem kızınızı hazır hissediyorsanız o zaman odasını ayırmak kızınızda bir soruna neden olmaz. Bazen anneler oda ayırmanın çocuklarını olumsuz etkilemesinden korkar, evet hazır olmayan bir çocuk huzursuz olabilir ama unutmamak gerek ki her çocuk bşrbirinden farklı. Kimi 6 aylıkken odasında gayet rahat yatarken kimi 1 yaşında hazır oluyor. Sanırım bu konuda en doğru kararı onu en iyi tanıyan kişi yani sizden başkası veremez. Selamlar..

   Sil
 66. Merhaba, benim 6 aylık kızım var. Yaklaşık 1 aydır kendi odasında yatıyor. Ondan önce bizim odamızda kendi beşiğinde yatıyordu. Gece uykusuna geçeceğinde emziriyorum, uyuyunca yatağına bırakıp odasından çıkıyorum. Derin uykuya geçmeden 4-5 kez uyanıyor. Her defasında yanına gidip emzirip uyutuyorum, yatağına yatırıyorum. Sonra 3-4 saat kesintisiz uyuyor. Gece uyanınca da yanına gidiyorum bazen emiyor bazen kucağıma alınca ememeden geri dalıyor. Ama illa ki kucağıma almam gerekiyor. Düzenimiz bu şekilde gidiyordu. Ancak son 2 gecedir kesinlikle kendi odasında yatmıyor, devamlı uyanıyor. Ben de yanıma yatırdım, hemen uyudu. Ama babası yatağın bir kenarında ben bir kenarında put gibi yattık resmen. İlk 5 ay yanımızda yattığı beşiğe de sığmadığı için bizim yatakta yattı mecbur. Ama uyanmadan uyudu yani. Kesinlikle bu şekilde devam etmek istemiyorum ama neden odasında yatmıyor da yanımda uyuyor sizce? Acaba korkuyor mu? Beni, kokumu mu istiyor? Gündüz hep beraberiz aslında, çalışmıyorum ben. Gerçi gündüz de odadan 5 dakika çıkamıyorum hemen ağlıyor, yalnız kalmak istemiyor. Çok uzun yazdım ama ne yapacağımı bilemiyorum, şaştım kaldım. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Tüm bunların altında ne yatıyor biliyor musunuz? Kızınız sağlıklı bir şekilde büyüyor! Daha önce çevresinin çok da farkında olmayan bebeğiniz artık daha bilinçli ve kendisini en çok seven, en çok güven veren kişiyi yani annesini yanında istiyor. Tabi bu her an kucağınızda olacak, gece yatağınızda uyuyacak demek değil. Ama korkmayın bu büyük bir sorun değil sadece doğru yolu izlemeniz gerekiyor. Yaklaşık bir ay önce odayı ayırmışsınız hem de gece sık emzirirken, aslında ben sık emdiği dönemde bebeğin anne yanında kendi yatağında kalmasının anne için daha kolay olduğunu düşünüyorum. Ama bu bir tercih meselesi tabi. Artık bu adımı atmış, bir aydır da bu düzende devam etmiş olduğunuza göre, eğer kızınız çok huzursuz değilse biraz sabırlı davranıp düzeni bozmayın derim. Birkaç gece daha böyle uyanabilir, sabırla yanında olup, güven verip yeniden yatağına yatırırsanız muhtemelen bu uyanma ve ağlamalar azalacak. Ama bu sizin için birkaç uykusuz gecedemek olabilir. Eğer dayanamayıp yatağınıza alırsanız bu süreçte, kızınızı bunu denemesi için cesaretlendirmiş olursunuz. Yani yeterince ağlarsam annemle yatarım mesajını alır. Her çocuk yatağında yalnız olmak yerine anne baba arasında uyumak ister. Yatağında kalması için gerçekten güvende hissetmesi çok önemli. Eğer bu tempoyu göze alamıyorsanız ona uygun bir yatak edinip bir süre daha odanızda misafir edebilirsiniz ama bu süreci er ya da geç yaşayacağınızı da unutmayın tabi.. selamlar..

   Sil
 67. Merhabalar ırmak hanım,
  19 aylık bir oğlum var.4 aylıkken uyku eğitimi verdim kesinlikle ağlatmadan 1 haftada da sonuç aldım.15 aylığa kadar kesintisiz uyurdu akşam 21:00 - sabah 07:00 ydi düzenimiz.Son 3-4 aydır geceleri uyanıp yanımıza gelmek için ağlamaya başladı bu arada aynı odada ama farklı yatakta yatıyordu.Birkaç gece direndim almadım yatağımıza evde gezdirdim bak herkes yatıyor annecim gibi cümlelerle tekrar yatağına koydum bekledim ve uyudu.Ama bi süre sonra hep aynı saatte kalkıp ağlamaya başladı çalışıyorum ve pes ettim yanımıza aldım uyandığında..Ama baktım herşey kötüye gidiyor,odasını ayırdım geçen hafta.zaten 1,5 yaşında ayırmayı planlıyordum.rutinimiz şöyle işten eve geliyoruz,biraz oyun oynuyoruz,sütümüzü içiyoruz,kitabımızı okuyoruz ve yatıyoruz.Ben uyuyana kadar yanında bekliyorum ama bazen yanına uzanmamı istiyor bende uzanıyorum öyle dalıyor uykuya sonra ben odama geçiyorum.bir hafta olmak üzere odamıza geçeli her akşam 3 te kalkıo oturuyor yatağında ve bana sesleniyor hemen yanına gidiyorum burdayım annecim hadi yatalım diyorum,ağlıyor,direniyor babaya gidecem diyor,yataktan kalkıyor.Kucağıma alıp sakinleştiriyorum sonra tekrar koyuyorum yatağına ama yok ortalama 3 saat sürüyor her gece en son babası geliyor,yanına uzanıyor ve ondan mutlusu yok ortalama yarım saatte uykuya dalıyor.Genelde babasını istiyor yanında vede yanına yatmasını.Daha bir hafta oldu farkındayım erken ama yanlış yaptığım bi yer var mı?doğru yolda mıyım?yada düzeltmem gereken bir şey var mı?Size danışmak istedim.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Oğlunuzun uyku düzeninde bozulma olarak nitelendirdiğiniz şey aslında bir anlamda büyüyor olduğunun bir kanıtı. Erken dönemde verdiğiniz eğitim ve izlediğiniz doğru yolla aslında çok da bilinçli olmadan odasında uyuyordu. Şimdi artık çevresinin çok daha fazla farkında. Anne babayla uyumanın çok daha keyifli olduğunu biliyor. Şansını deniyor. Üstelik bir buçuk yaşı geçtiğine göre muhtemelen yavaş yavaş iki yaş inatlaşmalarına da başlamış olabilir. Bu da uyku düzenine yansıyor olabilir. Yazdıklarınız genel anlamda oğlunuza güven verir bir tavırda olduğunuzu, uykusundan uyanınca yanına giderek onu sakinleştirdiğinizi gösteriyor ki bu çok önemli cidden. Ama bu süreçte unutmamanız gereken çok önemli birşey daha var, o da anne baba olarak tutarlı davranabilmek. Siz anne olarak oğlunuza odasında yatağında yalnız yatmasını telkin ederken baba gelip yanında yatarsa, oğlunuz yeterince uyanık kaldığında babasının yanına geleceği mesajını alacak, ki almış gibi görünüyor, ve bu durumun tekrarı için babası gelene kadar uyanık kalmaya devam edecek. Babasını istemesinin nedeni de bu olmalı. Böyle zamanlarda babasının da tıpkı sizin gibi oğlunuzu sakinleştirmek için kucaklaması, sonra da uyku için yeniden yatağına yatırması işleri ilk etapta zorlaştırsa da uzun vadede alışkanlık kazanmasına yardımcı olur. Uyku alışkanlığı kazandırma süreci oldukça zorlayıcı olabilir. Birkaç gün uykusuzluk çekebilirsiniz. Ancak oğlunuzu yıpratmadan, üzmeden, ihtiyaç duyduğunda yanında olduğunuz konusunda güven vererek kararlı davranırsanız sonuç alabilirsiniz. Selamlar..

   Sil
 68. Merhaba . Benim iki kızım var 3. Ye hamileyim . Büyük kızım 2.5 küçüğü 1.5 yaşinda ve 3 aylik hamileyim . Buyuk ortamizda yatiyor . Kucuk odadaki beşikte . Ben onlara oda yapip yataklari odayi ayirmak istiyorum buyuk kizim saxlarimla oynamadan uyumuyor gece uyku arasindada surekli uyaniyor . Birdaha bebek olucagi icin onlari simdiden uyku duzenine alistirmak istiyorum nasil yapabilirim lutfen fikirlerinizi bekliyorum . Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, 3. bebeğiniz doğmadan önce kızlarınızı kendi odalarına alıştırmak doğru bir adım aksi takdirde 3 çocuk sizinle aynı odada işler gerçekten zor olabilir. Adım adım ilerleyin, ilk etapta kızlarınıza uygun yataklar edinerek başlayın, sevdikleri çizgi film karakterlerinin olduğu birer nevresim takımıyla kendi yataklarını benimsemelerine yardımcı olabilirsiniz örneğin. Oda duvarlarına beraber yapıştıracağınız etiketlerle hem eğlenir hem odayı tam bir çocuk odasına çevirebilirsiniz. Oyuncaklarını beraber odaya yerleştirip gün içinde bu odada vakit geçirerek devam edin. Bir süre sonra da gece uykusu için bu odayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kızlarınızı yataklarına yatırın, sakin tonda masal anlatın, şarkı söyleyin, sohbet edin. Odada ufak bir ışık yardımcı olabilir. Kızlar uyuyana kadar odada kalın. Ağlarlarsa zorlamayın, kucağınıza alıp sevin, sarılın ama sakinleşince yine yatağa koyun. İlk günler uyumaları uzun sürebilir ama zamanla bu süre kısalacaktır. Bebek telsizlerinden edinmenizi tavsiye ederim, böylece seslerini hemen duyabilir, ağlamadan gidip sakinleştirebilirsiniz. Gece uyandıklarında mutlaka yanlarına gidin bu önemli. Kendi yataklarında uyudukları günlerde ufak ödüller verip teşvik edebilirsiniz. Doğuma kadar kararlı adımlarla bu konuyu düzene sokabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

   Sil
 69. Merhaba benim 2 oğlum var birisi 3.5 yaşında diğeri 4 aylık büyük oğlum sürekli bizimle beraber yatıyor kardeşi olduktan sonrada biz ayırmanın yanlış olduğunu düşündük ve şuan hepimiz aynı oda da yatıyoruz.artık ikisininde odasında yatmasını istiyorum nasıl ayırmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?teşekkürler.

  YanıtlaSil
 70. Merhabalar, küçük oğlunuzun henüz 4 aylık olması ve muhtemelen gece kalkıp emiyor olması belki sizi biraz zorlayabilir ama oda ayırmaya niyetliyseniz iki oğlunuzu da kendi odalarına alıştırmak doğru bir karar. Aksi takdirde büyük oğlunuzun direnciyle karşılaşmanız muhtemel. Alıştırma konusuna gelince ikisini de aynı anda uyutmanız mümkün olmayacağından küçük oğlunuzu uyutup yatağına yatırdıktan sonra büyük oğlunuzla kitap okuyarak ya da masal anlatarak zaman geçirmenizi öneririm. Böylece büyük oğlunuz da sizinle kaliteli zaman geçirerek uykuya hazırlanacaktır. Burada bütün ayrıntıları tekrarlamıyorum yazımda odayı hazırlamakla ilgili detayları bulabilirsiniz. İki çocuğu odalarında uyumaya alıştırmak elbette kolay değil, bu birkaç gün uykusuzluk anlamına gelebilir şimdiden kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 71. Merhabalar, kızım şuan 17 aylık ve 11 aylık iken odaları ayırdım, her cit'dan uyanan bir bebekti.. Odasına ayırdığım dönemde kızımı ağlatıyordum,doktorum öyle tavsiye etti, hep dayanamadım ama sonunda kızım kendi odasında kendi kendine uyumayı öğrendi
  Çok pişmanım, kızımı hem ağlattığıma hemde okadar erken odaları ayirdigimda
  Uzmanlar çocuğun 2 yaşına kadar ebeveynlerin odasında kalmalarını tavsiye ediyor, güvenli bağlanabilmek için
  Bu arada hâlâ emziriyorum geceleri de uyanmıyor
  Çocuğumu yine kendi odama almamı tavsiye edermisiniz
  Kızım bana çok düşkün herhangi problem de yok şükürler olsun
  Ne yapmalıyım, böylede bana güvenli bağlanabilir mi? Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yazdıklarınız, sorduklarınız gerçekten önemli, çünkü birçok anne babanın aklına takılanlar bunlar. Öncelikle her çocuğun mizacının, her anne babanın tavrının, her ailenin yapısının birbirinden farklı olduğunu unutmamak gerek. Eğer herhangi bir meslektaşım 'çocuk 2 yaşına kadar anne babasının odasında yatmalı, yoksa güvenli bağlanamaz' diyorsa büyük bir hata yapıyor. Tüm çocuklar için geçerli böyle bir kural olamaz. Üstelik güvenli bağlanma dediğimiz şey bir bütündür, ailede yaşananların tamamıyla şekillenir. Anne babasından sevgi ve ilgi gören, takdir edilen, cesaretlendirilen, uygun sorumluluklar verilen mutlu bir çocuk odasında yatıyor diye bağlanma sorunu yaşamaz. Ama çocuğunuzu odasına alıştırırken yaptığınız bir hata var ki üzülerek televizyonlarda birçok meslektaşımın ve hatta psikolog olmayan uzmanların da ağlatarak uyutma tavsiyesi verdiğini görüyorum. Kendinizi düşünün, ağlayarak uykuya daldığınızda kaliteli bir uyku uyuyabilir misiniz? Çocuklar da uyuyamaz. Uykuda bile iç çekerker, gece daha sık uyanır daha çok korkar.
   Gelelim sorunuza. Eğer bir sorun yaşamıyorsanız, kızınız huzursuz tedirgin değilse odanıza almanıza gerek yok elbette, hatta bir sorun yaşasanız bile çözüm odanıza almak değil. İçiniz rahat olsun, kızınızla kaliteli zaman geçirmeye, sevginizi doya doya göstermeye devam. Selamlar..

   Sil
 72. Merhabalar,sitenizi çok beğeniyorum,her konuda gayet açıklayıcısınız.Herhangi bi konuda takılsam hemen buraya girip sizin yazdıklarınıza göre hareketimi ayarlıyorum çocuğuma çokta yararlı oluyor..Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için.Oğlum var 21 aylık oda ayırma konusunda bütün yazılarınızı okuyup her aşamaya uyarak odasını ayırdım.başlarda dediğiniz gibi uyandığında hemen yanına gittim kucagımda sakinleştirip yatağa koydum itiraz etmeden uyuyordu.1 yada 2 defa kalkıyordu geri yatmasıda çok uzun sürmüyordu..1 ay olacak ayıralı bu aarada..bir haftadır gece saat başı kalkıyor :( daha önce seslenirdi hemen giderdim yanına,ama şimdi ağlayarak odamıza geliyor hemen kucaklıyorum odasına gitmeye çalışıyorum ama direniyor gitmiyor,ağlıyor fena bir şekilde.kucagıma alıyorum sakinleştirmek için beni bile istemiyor itiyor :( yatağa koymayı zaten kesinlikle yapamıyorum,hadi yatalım annecim dediğimde cıngar koparıyor.Ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun oğlumun her gece saatlerce ağlamasına babasıda bende dayanamıyoruz.Eşim yter artık yanımıza alalım bile dedi ama ben direniyorum... :((( Çalışıorum bide hergün uyukluyorum işyerinde lütfeeennn yardımmmm :(( teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, uyku alışkanlığı edinme süreci zaman zaman hatta alışkanlığı edindikten seneler sonra bile sekteye uğrayabilir. Uyku biz yetişkinlerde de tıpkı çocuklar gibi duygu durumumuzdan ilk etkilenenlerden biridir, stresli ya da huzursuz olduğumuzda uykumuz kaçar ya da uykuya aşırı eğilimli oluruz. Oğlunuzun uyku eğitimi sırasında yazdıklarınızdan yola çıkarak doğru adımları attığınızı varsayıyorum, bu uyanmalar gün içinde yaşadığı bir strese bağlı olabilir. Hayatınızda bu günlerde bir değişim oldu mu? İrneğin sizin ya da eşinizin işleriniz daha yoğun olabilir, oğlunuzla herhabgi bir sebepten kaliteli zaman geçirememiş olabilirsiniz. Çocuğun rutinindeki bazı küçük değişimler sebep olabilir. Ya da son günlerde oğlunuz onu huzursuz eden bir tecrübe yaşamış olabilir. Bu aile içi bir gerginlik olabilir ya da sokakta havlayan bir köpek ve hatta televizyonda gördüğü ve onu korkutan bir film/dizi olabilir. Gördüğünüz gibi ihtimaller çok, şu an yazdıklarım ihtimallerden ibaret. Bu sürecin siz ce eşiniz ve elbette çocuğunuz için zor olduğunu biliyorum ancak ağlayan çocuğunuzun yatağınızda yatmasına tekrarlayarak izin vermek, ona ağladıkça bunun olacağı mesajını verir ki bir sonraki sefer istediği olana kadar daha çok ağlayacaktır. Ben size yatmadan önce oğlunuzla paylaşımınızı artırmanızı tavsiye ediyorum. Oynayın, boğuşun sonra yavaş yavaş uyku rutinine girin. Odasında bir küçük lamba yakabilirsiniz ve şimdi yaptığınız gibi ağladığında mutlaka yanına gidin. Odanıza gelirse siz de kalkın kucaklayın sakinleştirin ama ikna edip yine odasına götürün derim. Bunu uygulamak zor ama yerleşen alışkanlıklardan vazgeçmek daha zor unutmayın. Tabi oğlunuzun huzursuzluğunun arttığını ve gün içine yayıldığını fark ederseniz bir uzmandan yardım almak faydalı olacaktır. Bu arada yazılarımla ilgili güzel yorumlarınız için de teşekkür ediyorum. Bunları duymak, emeklerimin faydalı olduğunu duymak çok önemli..

   Sil
  2. Çok teşekkürler yanıtladığınız için..Az bile söyledim ırmak hanım,kaç anne burada size birşeyler danışıyor okuduğum kadarıyla hemen hemen hepsine cevap dönüyorsunuz,o kdr haykıran anneye yardımcı olmaya çalışıorsunuz.Bu çok önemli bence.Tekrar teşekkürler.Bana hayatınızda bideğişiklik var mı diye sormuşssunuz bende yada babada yok aslında hergün rutinimiz bellidir sadece bigün fazla yorgunsak daha az oynuyoruz.Bu birazda gündüzden şekilleniyor aslında.Benim çocuğuma 2 hafta anneanne 2 haftada babaanne bakıyor.Siz düşünün gerisini her iki taraftada ayrı düzen var anneminki bana biraz yakın,babaannemizde tam tersi..annem devamlı evde uykusu yemesi düzenlidir oğlumun,ama babaanne gezmeyi çok sever oğlumuda lunaparka vs hemen hemen hergün götürür ve genelde uyku düzeni bozulur maalesef:( bu arada 20 aylık bi çocuk gündüz kaç saat uyumalı?oğlum gece çok kalktığı için sabah uyanamıyor mecbur uyandırp götürüyoruz 7 gibi 8/9 gibide uykusu geliyor uyuyor 2 saat kadar 11 de kalkıp bütün gün yatmıyor babaannede çünkü aklı hep gezmede dışarda süreklide lunapark diye ağlıyor sağolsunlar her ağladığındada anında her istediği yapılıyor!!!e kaç saat uyumayan çocuk haliyle uykusuz hırçın oluyor bende fazla oynayamadan bari uyutayım diyorum ama inanın yorgunken daha sık kalkıyor...gündüz uykusunu düzenlersem belkide gece düzene girer..bakan kişilere malesefki bişey yapamam saolsunlar bakıyorlar.3 terbiyeyle büyüyor çocuğum :( Çok uzattım biliyorum kusura bakmayın ne yapmam lazım sizce ??yardımlarınızı bekliyorum..TEŞEKKÜRLER..

   Sil
  3. Çocuklar düzeni severler, hatta isyan ediyor gibi görünseler de kuralları isterler, çünkü kurallar, tahmin edilebilir cevaplar çocukların güvende hissetmesini sağlar. Ama her zaman dediğim gibi her ailenin şartları farklı oluyor. Değiştiremediğiniz bu şartlar, haliyle oğlunuzun biraz bocalamasına yol açıyor olabilir.Bence böyle durumlarda, sevgili annelerimizden vazgeçemeyeceğimize göre, çocuklarımız için elimizde gelenin en iyisini yapmaya çabalamalıyız. Mesela uyku düzeni konusunda hem anne hem de kayınvalidenizden ortak bir yol izlemelerini isteyebilirsiniz. Bunun oğlunuz için önemli olduğunu hissettirdiğinde zannediyorum her ikisi de işbirliği yapma yoluna gidecektir. Sorunuza gelince her çocuğun uyku ihtiyaçları farklı tabi ama iki yaşa yaklaşmış bir çocuğun gün içinde sık ya da çok uzun uyuması akşam uykusunu olumsuz etkileyebiliyor. O nedenle gün içinde, ne sabah uykusundan hemen sonra ne de akşam uykusuna çok yakın bir saatte yani gün ortasında ortalama bir saatlik bir uyku onu dinlendirir, huysuzlanmasını engeller ama gece uykusuna engel olmaz. Ama başta da dediğim gibi bu şartlara ve çocuğa bağlı biraz da. Eğer gündüz için bu düzeni oturtursanız gece yatma saati geldiğinde ne uyumasını engelleyecek kadar aşırı yorgun olur ne de aşırı uyanık. Bence ilk etapta bunu her üç düzende de oturtmaya bakın. Selamlar..

   Sil
 73. Merhabalar,Kızım 26 aylık.yeni bir eve taşındık.Yaklaşık 3 aydır anneannesinde bazen de babaannesinde kalmıştık.Yeni evimize dün yerleştik.Yazınızı okudum ve odasını ayırmayada geç kaldığımızı farkettim.Bu zamana kadar aynı odada bazen kendi yatağında bazen de bizim yanımızda uyudu.19 aylıkken havale geçirdi.o gece kızımızı kaybetme korkusunu çok derin yaşadık.Bu sebeple odasını ayırmadım.Fakat şimdi ayırmazsam daha sonra onun için daha zor olacağını düşünüyorum.Evde ona bir oda hazırladık fakat daha bu eve alışmadan ayırmak doğru olur mu nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Yazdıklarım genel bir çerçeve olmakla beraber, her çocuğun, her ailenin şartlarının farklı olduğunu her zaman vurgularım. Hele sizinki gibi travmatik tecrübeler anne babanın ve çocuğun alışkanlıklarını elbette etkiliyor. Bugüne kadar edindiğiniz alışkanlıklar belki bundan sonraki süreci zorlaştırabilir ama elbette biraz çaba ile işleri yola koyabilirsiniz. Odayı ayırma konusunda kızınızın heyecanı önemli, yani yeni evinizde yeni bir oda konusunda onu hazırladınız mı, bu konuda hevesli ve heyecanlı mı? Yoksa ev değiştirmekten ötürü tedirgin mi? Bunu anne baba olarak en iyi siz anlarsınız. Eğer tedirginse ilk etapta sürekli kendi yatağında yatmasını sağlayarak başlayın. Yani artık yatağınıza almayın. Sonra da yazımdaki adımları izleyerek odayı ayırırsınız. Yok eğer hevesliyse o zaman yine adım adım ilerleyebilirsiniz. Selamlar

   Sil
 74. Irmak hanim Merhaba çok kısa bir sorum olcak bu problemi nasıl çözecegim konusunda bir yol bulma umuduyla internette dolaşırken sizin özverili yorumlarınızı okudum.umarım bi çözüm olur.benim kizim7 oğlum 9 yaşinda odalarini ayırdık.fakat kızımin odası oğlumunkinden küçük alan itibariyle ve bu sorun oldu.adil olan nedir bilemedim.odaları değiştirir dedim oğlumu ikna edemedim.kızımda hep ona büyuk oda oluyor diyor.bu problemmi onuda artık biletiyorum karışık duygular içinde kendimi suçluyorum.size danışıp ona göre bir yol bulurum diye düşündüm..zaman ayirip düşüncenizi paylaşirsaniz çok mutlu olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, aslında sizin aklınızı kurcalayan bu sorular yaşları yakın çocukları olan anne babaların ortak sorular. Yaş farkı az olunca abla/abi kavramları daha zor oturuyor. Ama sonuçta az da olsa yaş farkı var. Sizin yerinize kendimi koydum haklısınız zor bir durum, en baştan görüşmüş olsak size odanın büyüklüğüne alternatif koymayı deneyin derdim. Yani çocuklarınıza şöyle bir öneri getirebilirdiniz, evimizde iki oda var, ve biri daha büyük, diğer odaya ise bir müzik seti/ yeni bir çalışma masasıya da istediğin dolap vs (çocuklarınız ve sizin için hangisi uygunsa) koymayı düşünüyoruz. Şimdi karar sizin, anlaşıp tercihinizi yapın. Elbette çocuklarımız için adil olmak istiyoruz ama her an eşitlik sağlama çabası da sonuç vermez unutmayın. Önemli olan eşit değil, ihtiyaçlarına göre adil davranmak. Siz halihazorda odaları ayırmışsınız, artık değiştirme çabasına girmeyin. Kızınıza odasında olmasını istediği bir şeyi alabilirsiniz. (Tv hariç) böylece gönlünü alıp, adil olabilirsiniz. Ama unutmayın kardeşler birbirini kıskanır, bazen sorunlara dahil olmadan onların aralarında çözmelerini teşvik etmek onları hayata hazırlar. Selamlar

   Sil
 75. Merhaba ırmak hanım kızım 13 aylık gunduz uykusunu 2ye bölerek uyuyor sabah 7kalkiş 10dan 11:30a kadar uyuyor saat 2de yatıp 3te kalkıyor yurumeye başlamadı gece yatırdıgımızda cok zor uykuya dalıyor sallayarak uyutamadıgımda biliyoruz geceleri cok uyanıp cığlik çığlığa ağliyor beşikten alinca sakinleşiyor yatağını ayırmak istiyorum cok sinirli ve inatçı bir çocuk sürekli ilgi isteyen ve yerinde saniye duramayan bir çocuk canı yandığında ağlamadığı kadar kucağa alınmayınca ağliyor sinir krizi geçiriyor resmen surekli yanında oturup onunla ilğilenmemi istiyor ne yapmalıyım lutfen yardım edin teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, geceleri bu kadar zorlandığınız için gündüz iki uykuyu bire çekmeyi deneyebilirsiniz. Yani 10 yerine 11.30-12 ye kadar oyalayabilirseniz 2 saatlik tek bir uyku da idare edebilir. Böylece akşam da daha yorgun olur. Anladığım kadarıyla sizinle uyuyor, ilk adımınız yatağını ayırmak olmalı. Sürekli kucak istemesi ve anne babaya bağımlılığı konusuna gelince, bunun sebebini bulmalı, yani yeterince zaman ayırabiliyor musunuz, beraber geçirdiğiniz zamanı kaliteli kullanıyor musunuz, hatta yanından ayrılırken ne söylediğiniz bile önemli. Tüm bunları bir uzmanla değerlendirip barsa küçük hataları ortadan kaldırmak işleri kolaylaştırır. Bunu yakın zamanda yaparsanız, iki yaş döneminde yaşamanız muhtemel krizleri de azaltmış olursunuz.

   Sil
 76. Irmak hanim merhabalar benim de oğlum 11 ayını yariladi artık bizimle yatakta yatmaya alıştı kesinlikle beşiği kabul etmiyor ve sallayarak uyuyor odasını ayırma vaktinin geldiğini düşünuyorum ancak Babamız bu konuda isteksiz sallamadan uyumaya nasıl alistirabilirim ve babasını nasıl ikna edebilirim TESK ederim şimdiden Yardımınız icin

  YanıtlaSil
 77. Merhaba Irmak Hanım, oğlum 6 aylık oldu ama gece uykusu bir türlü düzene girmedi. Doğduğundan beri gece çok sık uyanıyor, emmek istiyor. Gündüz uykuları düzenli, beyaz gürültü açıyorum kendi kendine uyuyor. Ama gece uykusuna yatarken kendi kendine uyumayı başaramadık. Kucağımda uyumak istiyor. Gece uyanmaları azaltmak için ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derya hanım merhaba, biliyorum uykusuzluk zor ama bence endilenmek için daha çok erken. Bebeğiniz meme emdiği sürece deliksiz uyuması zor, büyüdükçe gece emme sıklığı kendiliğinden azalacaktır. Gündüz uykularının da düzenli olduğunu söylemişsiniz zaten. Yani biraz sabır. Kendi kendine uyumak konusuna gelince, kucağınızda iyice sakinleştirip aonra yatağına yatırıp pış pışlamak işe yarayabilir. Ben çocuklara ağlatarak uyku alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmasını doğru bulmuyorum. O yüzden acele etmeden mucize beklemeden, çocuğunuzu be kendinizi aşırı zorlamadan yavaş yavaş adımlar atın, zaten bu kadar erken dönemden itibaren doğru adımları atınca sonuç da iyi olacaktır.

   Sil
 78. merhaba ırmak hanım. benim bugün itibariyle 90 günlük bir kızım var memeyi bıraktı fakat biberonla anne sütü veriyorum.uyku düzenimiz yok maalesef bir rutinim var ama gündüz uykularınız 45 dk yı gece ise 2-3 saati geçmiyor.kucakta pışpışlanrak bizim odamızda kendi yatağında uyuyor.uyku sürelerini nasıl uzatabilirim bir de gündüz başka yerde uyuması bir sorun mu? odasını ne zaman ayırmalıyız ben kendim de anestezi Dr uyum.8 aylıkken işe dönmeyi düşünüyorum yanıtlarsanız çok memnun olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bebeğiniz daha çok küçük, o nedenle uyku düzeni için erken endişelenmeye başlamışsınız. 3 aylık bir bebek için gündüz 45 dk gece de 3'er saatlik uykular normal sınırlar içinde. Gece sık uyanıp beslendiği için sizin odanızda ama kendi yatağında olmasında da hiç sakınca yok, aslında bu bir tercih meselesi, eğer gece uyanıp odalar arası dolaşmak size zor gelmiyorsa odasını ayırabilirsiniz de. Dediğim gibi burada önceliğimiz sizin rahatınız aslında, bebeğiniz henüz anlamayacak kadar küçük zaten. İlerisi için bazı küçük noktalara dikkat etmek işinizi kolaylaştırabilir. İlki gündüz uykularında da gece uyuduğu yatağı kullanmak. Bu kızınızın büyüdükçe uyku ve yatağı arasında daha net bir bağ kurmasını sağlar. Bir de karnı doyduktan sonra yatağına yatırıp sırtını pış pışlayarak uyutmayı deneyin arada. Ama ağlatarak değil. Aslında kızınız biraz büyüyünce sizi de yönlendirmeye başlayacak. Belli sınırlar içinde ama birlikte şekillendireceksiniz düzeninizi.

   Sil
 79. Merhabalar,
  Aslinda cok uzun bir yazi yazmistim ama bi hata oldu ve gönderilemedi,o yüzden şimdi kisa yazmak zorundayim 4 yasindaki kizimi oğlum doğmadan alistirdik yatagina,tabi oglum doğduktan sonra arada gelme çabaları var ama onunla mücadele edebiliyoruz iyi kötü! Oğlum 14 aylik aylardir ayirma niyetim var ama hem emziriyorum halen ki emzirmeye devam da etmek istiyorum iki yasina kadar ama gece birakmak istiyorum hem de şu guvenli baglanma meselesi yüzünden bunu yapmayi erteledim hep! Baba hala odadan firar ediyor çünkü oğlum yanimda yatmasina rağmen hala cok huzursuz,çok sik uyaniyor ve artik bana tak etti ne için cekiyorum bunu diyorum!madem odasinda ağlasın,uyku zateb her türlü yok bari bi amaç uğruna olsun! Ama işte yanlış bir şey yapmak istemiyorum,o yüzden önerilerinize ve yaptığımın dogru oldugunu bilmeye ihtiyacim var!
  Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, ifadeleriniz çok tanıdık eminim iki küçğk bebeği olan birçok anne de sizi çok iyi anlamıştır. Bu öyle bir yorgunluk hali ki insanı isyan noktasına getiriyor ama yine de yanlış bir adım atmaktan korkuyorsunuz. Öncelikle unutmayın mutlu ve huzurlu çocuklar için mutlu ve huzurlu bir anne gerekir. Siz yorgun, bıkkın oldukça çocuklarınıza karşı sabrınız azalır ve bu da ilişkinize zarar verir. O yüzden içiniz rahat ederek çocuklarınızı kendi odalarında uyumaya alıştırmak için adım atabilirsiniz. Belki bu süreçte biraz daha uykusuz kalırsınız ama bir kez işler yoluna girdi mi rahat edersiniz. Güvenli bağlanma meselesine gelince, o sadece yanınızdaki yatakta yatırmayla ilgili değil içiniz rahat olsun. Güvenli bağlanma çocuğunuzun her daim koşulsuz sevildiğini ve desteklendiğini bilmesi, ihtiyacı olduğunda anne babasını yanında bulmasıyla ilgili. Yani çok daha kapsamlı. Siz çocuklarınızla gün içinde bol bol kaliteli zaman geçirin, sevginizi gösterin gece de yataklarında uyutun. Yalnız ben çocukların ağlatılarak uyutulmasını doğru bulmuyorum. Huzurlu başlamayan uyku huzurlu devam etmez çünkü. Alıştıra alıştıra yapmak en doğrusu. Selamlar..

   Sil
 80. merhabalar ; benim tam 2,5 yaşında oğlum var ve 5 aylık hamileyim. ben bu aylarda odasını ayırmayı düşünüyordum ancak annem odasını ayırırsam bebek gelince kendini dışlanmış hissedeceğini psikoljisinin bozulacağını söyleyince ne yapacağımı bilemedim. yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, daha doğuma yaklaşık 4 ay var, bu süreci oğlunuzu odasına alıştırmak için kullanabilirsiniz. İki küçük çocukla uyumak çok daha zor, birbirlerinin sesinden bile uyanıyorlar. Elbette oğlunuz doğumdan sonra ufak kıskançlıklar yaşayacak, odayı ayırmasanuz da olacak bunlar. Eğer bebekten sonra da gece uykuya geçerken sadece babası değil, siz de dönüşümlü olarak yanında olursanız, masalını okur, hikayesini anlatırsanız ve elbette gün içinde kaliteli zaman geçirirseniz kıskançlıkların dozu azalır. Yalnız odasına alıştırma sürecine başlamak için bu günler iyi ama daha geç kalırsanız, sıkıntı olabilir. Doğuma ne kadar yakın odayı ayırırsanız annenizin bahsettiği o dışlanmışlık hissi ihtimali de artar.

   Sil
 81. Merhabalar ırmak hanim benim kizim 1 yasinda odasini ayrmak istiyorum ama tedirginim ve uyku düzenimiz yok acaba yeni bir oda ve yeni bir uyku düzenin ayni andami yapsam yatdimci olursaniz sewinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde 1 yaş odayı ayırmak için gayet uygun ama tabi sizin aile alışkanlıklarınız da önemli. Kızımın uyku düzeni yok demişsiniz, ayakta, kucakta, memede mi uyuyor, yoksa gece çok uyanıp sizi mi istiyor? Uyku sürecinde sakin kalmalı ve tutarlı olmalısınız, siz birkaç gün uykusuz kalmaya hazır mısınız? Eğer cevabınız evetse süreci başlatabilirsiniz.

   Sil
 82. Merhaba Irmak hanım.2.5 yaşında kızım var ve 3 aylık hamileyim.kizim in hiç uyku düzeni olmadı.hala gece 3 4 kere uyanıyor.gece süt veriyorum ama içtikten sonra yanına istiyor.bazen de aglyip sut istiyor.gitmezsem bağırıp ağlıyor.yanina gidince de sarılıp uyuyor.yaninda uyuyakaliyorum.yaninda olsam bile gece mutlaka uyanip bana sarılıyor.odasini ayırdım ama yine aynı.sabaha kadar uyuduğu çok nadir.cok yoruluyorum.bide karnım büyüyünce daha zor olacak çünkü üzerime çıkıp uyuyor.ne yapmalıyım bilmiyorum.gece babasını bile istemiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, çok kısa bir süre önce benzer süreçten geçmiş bir anne olarak sizi çok iyi anlıyorum ama tavsiyem bebeğiniz doğmadan uyku alışkanlığı işini halletmeniz yoksa süreç çok daha zor olacak. Öncelikle gece ağladığında mutlaka yanına gidin yoksa güvende hissedemez ki bu uyku düzenini çok daha fazla bozar. Ama yanında uyumasanız iyi olur. Yani onu sakinleştirip tekrar odanıza geçmeye çalışın. Bir de doktorunuza da danışıp gece süt olayını kesin bence. Bu hem uykuya dalmasını zorlaştırır çünkü onu içmek için daha çok ayılıyor, hrm de tuvalet eğitimi sürecinde süt içmesi sizi çok zorlar. Gece babasını yanına istemiyorsa gündüz ya da uyumadan babasıyla çok daha fazla zaman geçirse iyi olur. Zaten bebek gelince ister istemez eşinizden çok daha fazla yardım alacaksınız şimdiden başlayın ki kızınız da alışsın. Tabi bu sizin için de geçerli gündüz beraber geçirdiğiniz kaliteli zamanı mutlaka artırın. Bunun çok olumlu sonuçlarını gördüm defalarca. Bir de mutlaka kardeş ile ilgili yaıma göz atın, bazı ipuçları hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırabilir. Sağlıkla bebeğinize kabuşmanız dileğiyle..

   Sil
 83. Merhaba ırmak hanım bana yardimcı olursanız çok sevinirim 1 yasinda ikizlerim var ve bir uyku düzeni oluşturmadİM sürekli sallanarak uyuyorlar odalarında ayırmak istiyorum sizce ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ikiz çocuklara uyku alışkanlığı kazandırmak hem daha kolay hem daha zor. Yani biri düzenli uyursa diğerini de bu konuda motive edebilir ama eğer biri inat ederse diğerinin de uyku düzenini bozabilir. Öncelikle çocuklarınızı ayrı ayrı değil aynı odada yatırmanızı tavsiye ederim. Hem sizden hem birbirlerinden ayırmak işleri çok zorlaştırabilir. İlk etapta uykuya dalmadan hemen önce, iyice gevşemişken yataklarına koyup pış pışlayarak, sırta hafifçe vurarak ya da sıvazlayarak uyutmayı deneyin ama yardım almalısınız. Çünkü eğer huzursuz olurlarsa kucaklayıp sakinleştirmelisiniz. Çocuklarınız ihtiyaç duyduklarında geleceğinizi bilmeli, güvende hissetmeli. Dönence vs gibi hafif bir ses ve ışık kaynağı hoşlarına gidebilir. Sallanarak, emerek uyuyan çocukları bir anda yatağa bırakıp ağlata ağlata uyutmayı ben bir psikolog olarakda bir anne olarak da doğru bulmuyorum. Çocuklarınız uykuya huzurla dalmalı ki huzurla uyusunlar.

   Sil
 84. Merhaba ırmak hanım bizim oğlumuz 7 aylık ve 1,5 aylıktan beri ayakta sallayarak uyutuyoruz,yatağında gündüz 1 saat 45 dk bazende 2 saat nadiren uyuyor. Yatağına alıştırmak istiyoruz nasıl bir yol izleyelim sizce? Yardımcı olursanız mutlu olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bir yaşından küçük çocuklar için en çok işe yarayan yöntem, özellikle de memede ayakta vs uyumaya alışmışsa, iyice uykusu gelince, yani dalmasına yakın yatağına koymak ve pış pışlayarak, sırtına vurarak, sıvazlayarak uyutmak oluyor. Başka şekilde uyumaya alışmış çocukları uyanıkken yatağa koyarsanız çoğunlukla ağlar. Başka yerlerde okuyor olabilirsiniz ama ben çocukların ağlaya ağlaya, yalnız hissederek ve annesinden babasından ilgi görmeden uykuya dalmasını doğru bulmuyorum. Bu uykunun huzurlu bir uyku olacağını düşünmüyorum. Dediğim gibi uykuya yakın yatağına koymaya alıştıktan sonra yavaş yavaş süreyi uzatabilirsiniz.

   Sil
 85. Merhaba irmak hanim.oglum 30 aylik ve emme doneminden beri devam eden ve artik bizi cildirtma esigine getiren kirpik elleme bagimliligi var.surekli kirpiklerimi elliyor.uykuya dalarken uyanirken.korktugunda veya hicbirsey yokken.defalarca konustum acidigini ve bu durumdan hoslanmadigimizi soyledim tamam diyor fakat kendine engel olamiyor.ayrica sunuda eklemek isterim.bende cocukken kulak ellermisim ve halada kulak ellemeyi cok seviyorum.ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anne ya da babanın vücudunda bir yere dokunma, saç tutma, parmak emme, battaniye emme bunların çoğu aynı temele dayanan bağımlılık davranışları. Kızarak önüne geçmeniz imkansız hatta bu durumu daha da zorlaştırır. Eğer yeni ortaya çıkan bir alışkanlıksa anne babanın bazı noktalara dikkat etmesiyle ortadan kaldırmak kolay oluyor ama uzun zaman sürünce çocuklar da bırakmaya daha dirençli oluyor. O nedenle şu an sizin için en doğru adım ilişkinizi zorlamadan bir uzmandan yardım almak. Böylece altında yatan bir sebep olup olmadığını keşfeder ve eksikleri tamamlayarak bu alışkanlığın üstesinden gelirsinşz.

   Sil
 86. Merhabalar,
  3 aylik kizim var. Uyku konusunda cok problem yaşıyoruz. Malesef ayagimda sallayarak uyutuyorm çünkü sallanan besiginde bile inanilmaz ağlıyor. Gece de ilk uykusuna giriste inanilmaz zorlanıyorum, ayagimda sallıyorum sonra yatagina koyuyorum. Yatagi sallanabiliyor ve odamda. Gece emmek için uyandığında hiç ağlamasına firsat vermeden emzirip yatagina geri koyuyorm, hafif yataginda sallıyorum hemen uyuyor. Ama ilk gece uykusuna girene kdr beni cok zorluyor. Dalmasi için cok uğraşıyorum bazen gece 12leri buluyor saat. Nasil bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Her zaman saat 8de bez değiştirip, karnini doyurup, giydirip uyutma rutinini uygulamaya çalıştım ama malesef her defasinda 15 dk snra uyandığı icin tekrar tekrar altı kirlendi ve acıktı.saat 12 ye kdr tekrar tekrar aynı işlemi uyguluyorum.ancak gec saatlerde uykuya giriyor. Cok şükür ki gece uykuya girdikten snrasi daha iyi. En azından ayagimda sallamadan uykusuna devam ediyor. Ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, uyku düzeni için endişelenmek için çok erken bir dönemdesiniz. Bebeğiniz daha üç aylık onu bir rutine zorla sokmaya çalışmak yerine çocuğunuzu tanımaya ona uyum sağlamaya çalışın derim. Gece uyku düzeninde bir sorun yaşamıyorsanız demek ki genel anlamda uykusu sorunlu bir bebek değil. İlk uykuya geçişte bol bol sarılıp, kucaklayıp sakinleştirin, sallanmak istiyorsa sallayın. Benim size önerim lütfen acele etmeyin. Sizin sakinliğiniz bebeğinize huzur verir. Siz stres yaptıkça onun uykuya geçmesi de zorlaşır.

   Sil
 87. Merhaba benim 27 aylık bir kızım var ve 1 aylık bir bebeğim sorunumuz ise kızım bu zmana kadr bizim odamızda ve besiginde uyudu odasına hamileliğin son zamanlarında ayırmak istedik ama olmadı bazı sorunlardan sonrada dogumum olup bebegimiz besigini alınca kızımı odasına yatırmak istedik olmadı geceleri çıkıp odamıza geldi ağladı uyumadi en sonunda babanne ile birlikte oturma odasında yatmaya başladı onunlada ilk zmanlar yatmadi bizim odamıza geldi ama sonra alıştı şimdi yatıyor buradaki sıkıntı ise babanesinin yakın zamanda evine gidecek olması babası ile yatar burada dedik en azından korkmaz gibi düşünceler bizimde rahat uyumazmizi sağlar dedik ama olmadı babasini yanında istemedi yanıma geldi bütün gece ayakta geçti sabahı ettik nasıl olacak bilmiyorum odasına alıştırma işlemi ama odasına alismasini onunda bizimde rahat etmemizi birde diğer sıkıntı ben hiç kızımı sallamadim şimdi sallayarak uyutuyoruz nasıl başa döneceğiz çok sikintidayim lohusalik dönemini bu problemi nasıl atlatacagim diye düşünerek gecirdim😞lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
 88. Merhaba ,1yaşına 1hafta sonra girecek kızım var ve odasını ayırma kararı aldık eşimle...eşim başka odada ben kızımızla başka odada yatıyorum genelde ...2aydır kendimi psikolojik olarak kendimi hazırlamaya çalışıyorum ama çok zor...kendine güvenen bağımsız ve kendine yetebilen bir birey yetiştirmek istiyorum diyerek kendimi motive ediyorum ama birde içimdeki sızıyı geçirsem keşke...Bana vereceğiniz her tavsiye altın değerinde valla memede uyuyan ve gecede 5-6 kez kalkan kızımızın yarınları için şimdiden nasıl şekillendirmem gerek? Zaten uykuya her geçtiğinde ağlıyor ki ben onu ağlatmak istemezken dibindeyken oluyor ...ayrı odalarda yatmaya nasıl alışacak kendi kendine nasıl uyuyacak ne kadar ağlayacak ? gece 2kez beslenmesi ideali ama ya diğer kalkmalarında ne yapıcam bilemiyorum...çareler çaresiz ,imkalar imkansız adlı parça benim durumumdakilere gelsin...şimdiden yanıtınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah sizi nasıl iyi anlıyorum.. Emin olun dile getirsek de getirmesek de birçok anne aynı yollardan geçiyoruz, aynı şeyleri hissediyoruz. Ama işte çocuklarımız büyüyor ve bize düşen onların özgürleşmesine ket vurmak değil,tam tersi destek vermek. Öncelikle uyku alışkanlığı konusunda izleyeceğiniz yola karar verin derim ben. Yani kervan yolda düzülür tarzı bir yaklaşım çoğu zaman sizi yarı yolda bırakır. Zannediyorum araştırmışsınızdır çocuğu ağlatarak kendi kendine baş etmeyi ve uykuya dalmayı öğretmek de bir yöntem, uygulamak tercih meselesi ama bunun için ciddi sabır ve dayanma gücü gerektiğini unutmayın. Ben daha çok, daha uzun zamanda kademeli ve sakin uyku alışkanlığı kazandırma taraftarıyım. Kızınız gece uyandığında ve size her ihtiyaç duyduğunda sizi yanında bulabilmeli. Bu arada gece beslemeleri konusunda ideal olan diye bir yaklaşımı da çok doğru bulmuyorum açıkçası. Benim kişisel tercihim kendi çocuklarıma gece istediklerinde meme vermek oldu, özellikle de ilk sene. Sonrasında zaten aşamalı olarak azalıyor emme sıklığı siz isteseniz de istemeseniz de. Çareler çaresiz değil inanın, sadece siz sakin, huzurlu ve sabırlı olmaya çalışın. Gerisi çorap söküğü gibi gelecek.

   Sil
 89. Merhabalar 16 aylık bir oğlum var gece benimle beraber uyuyor 9 da yatağa gidiyoruz elini yüzüme koyup uyuyor bazen uyması bir saati buluyor bir çok kez yatağında uyutmayın denedik ama hep başarısız olduk artık odasını da ayıralım istiyoruz ama nasıl bir yol izlemeliyiz önce yatağını mı ayırayım yoksa direk odasını mı ayırmalıyım emzirmiyorum gece de bir kez uyanır emzik verince uyur şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, sizin vesilenizle bu mesajları okuyacak diğer anne babaları da aydınlatmış olalım, çocuklarınızı doğdukları günden itibaren mutlaka kendi yatağında yatırın. Bu yatak odanızda hemen sizin yatağınızın yanında olabilir ama kendi yatağında uyuması gerçekten çok önemli. Sizin sorunuza gelecek olursak, oğlunuz şimdiye kadar kendi yatağında uyumaya alışkın olmadığı için, ilk etapta kısa bir süre için bile olsa yatağını ayırarak başlamanızı öneririm ben. Hem böylece dokunarak uyuma alışkanlığından da adım adım vazgeçirmiş olursunuz. Sonrasında da odaya alıştırmak için adım atabilirsiniz.

   Sil
 90. Irmak hanım iyi günler.benim biri 3.5 yaşında diğeri 7 yaşında iki kızım var.kucuk kızım kendi yatağında yatmamakta ısrar ediyor.benden hiç ayrılmıyor.yatagina koyduğum anda ağlıyor.ne yapacağımı bilmiyorum.nasil bir yol izlemeliyim nasıl onu ayrı yatağına alıştıra bilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, acaba kızınız bu zamana kadar sizinle mi yattı sürekli yoksa yatağını belli bir süredir mi reddediyor? Bunun yanıtı önemli çünkü her iki durumda farklı yollar izlemek gerekir. Eğer bu zamana kadar sizinle yattıysa o zaman en baştan bir odaya alıştırma sürecine girmeniz gerekecek demektir. Yazımda ayrıntılı olarak belirttiğim yolları deneyebilirsiniz hatta abladan da bu konuda destek alabilirsiniz. Eğer iki kardeş aynı odada kalacaksa işler ciddi anlamda kolaylaşır muhtemelen. Ama eğer kızınız daha önce yatağında yatmak konusunda sorun yaşamazken belli bir süredir reddediyorsa o zaman nedeni sorgulamak ve ona göre davranmak gerekiyor. Bunun için de bir uzmandan birebir yardım almak faydalı olur.

   Sil