Çocuklarda Korkulu Rüya, Ağlayarak Uyanma

Çocuğunuz gecenin bir yarısı uykusundan ağlayarak uyanıyor, siz de onun sesini duyar duymaz odasına koşup, onu kucaklayıp sakinleştirmeye çalışıyorsunuz.
Bu, sizin evde de sık sık yaşanıyor mu?
Üstelik uykusundan ağlayarak uyanmış bir çocuğu sakinleştirmek öyle kolay da değil.
Kalbi kollarınızın arasında hızlı hızlı atıyor, gerçekten korktuğunu fark ediyorsunuz.  

İnsan böyle anlarda çaresiz hissediyor değil mi?

Uyku tüm insanlar için temel bir ihtiyaç. Hele söz konusu çocuklarsa iki kat daha önemli. Sağlıklı bir ruhsal ve fiziksel gelişim için çocukların yeterince ve belli bir düzende uyuması şart!


Dünya Kerimoğlu (Haziran 2015)
Kendinizi düşünün.
Uykusuz kaldığınızda hayatınızda neler değişiyor? Çoğumuz daha dağınık, daha dikkatsiz, daha sinirli, daha tahammülsüz oluyoruz. Çocuklarda da etkileri benzer, uykusuz kalırlarsa dikkat toplamakta zorlanıyorlar, daha asabi oluyorlar.

Nasıl ki uyku günlük hayatımızı etkiliyorsa, günlük hayatımız da uykumuzu etkiler.
Stresli zamanlarda uyku kalitesi genellikle düşer. Karmakarışık, huzursuz rüyaların sayısı artar. Yetişkinler mutsuz olduklarında, hayatlarında zor olarak tanımladıkları dönemlerde ya normalden fazla uyurlar ya da uykusuzluktan yakınırlar.


İşte çocuklarda da durum aynen böyle!
Eğer çocuğunuz sık sık (haftada birkaç kez) yattıktan birkaç saat sonra korkuyla uyanıyorsa muhtemelen onu huzursuz eden bir şey var demektir. 

Kendini ifade edebilecek yaşa gelen çocukların korkuları konusunda rüyalar yol göstericidir. Bunları sorgulamak bize stres kaynağıyla ilgili ipucu verebilir. Beynimizin bedenimiz uyurken çalışmaya devam ettiğinin kanıtıdır rüyalar ve unutmamak gereken önemli bir nokta var;

Çocuklar ortalama 5 yaşına kadar rüyalarla gerçeği birbirinden ayırdedemez.

İşte o nedenle rüyalarında gördükleri her şeyi gerçek sanarak daha çok korkarlar.
Eğer çocuğunuzun ağlayarak uyandığını duyarsanız yanına gitmek için asla tereddüt etmeyin. Sizi görmek onu rahatlatır. Kucağınıza alın, güvende hissedecektir. 
Eğer çocuğunuz 3 yaşından büyükse neden korktuğunu az çok anlatabilir. Anlatmasını isteyin.
Anne babaların yaptığı en büyük hata, çocuklarının korkusunu hafife almak.
"Korkacak bir şey yok sadece rüya" demeniz gerçekten hiçbir işe yaramaz.
Unutmayın 5 yaşından küçük çocuk için rüya ile gerçek arasında fark yok.

Siz "korkacak bir şey yok" dedikçe çocuğunuz onu anlamadığınızı düşünecek.  
Daha önemlisi onun fark ettiği tehlikeyi sizin fark etmediğinizi düşünüp yalnız hissedecek ve daha çok panik yapacak. Sonuçta daha çok ağlayacak.
Çocuğunuza, onu anladığınızı hissettirin.

"Haklısın bebeğim, gerçekten korkmuş olmalısın ama şimdi ben buradayım.Yanındayım, beraberiz ve artık korkmana gerek yok"

Bu ifadeler çocuğunuza onun korkusunu hafife almadığınızı hissettirir. Onu anlayan ve destek olan bir anne ya da babanın varlığı çocuğun çok daha kolay sakinleşmesini sağlayacaktır. Sözlerinizin yanında bedensel temas da (kucaklamak, saçını okşamak ya da elini tutmak) çocuğunuzun gerilimini azaltır.  

Gerektiği kadar kucağınızda güven verip, sakinleştirdikten sonra çocuğunuzu yeniden kendi yatağına yatırmanız uyku alışkanlığının oturması açısından önemli. Uykuya dalana kadar yanında kalmanızı isteyebilir. Yatağının yanına bir sandalye ya da koltuk çekin ve yanında kalın. Bir masal okuyabilir ya da bir ninni söyleyebilirsiniz.
Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa, odada küçük bir gece lambası yakmak kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.
Anne baba olarak size düşen çocuğunuzun kendi yatağında güvende ve huzurlu hissetmesini sağlamak, bunun için gerekli şartları oluşturmak. 
Ama dikkat!
Çok sık yapılan bir hata var. 
Ağlayarak uyanmış çocuğu her defasında yatağınıza almak ve beraber uyumak.
O an size çok daha kolay gelebilir ama sonrasında işleri daha çok zorlaştırır,düzeninizi bozar, sizi uğraştırır.
Gerçekten onu korkutan bir rüya görmüş ve uyanmış olsa bile çocuğunuz gece ağlayınca sizin yanınızda yatabileceği mesajını bir kez aldı mı, sonrasında, yalancı krizler de yaşayabilirsiniz.

Çınar Karacaoğlu
Çocukların endişeleri konusunda rüyalar yol göstericidir ama belli yaş gruplarına özgü yani o dönemde birçok çocukta görülen rüyalar da var. Bunlar çocuğun günlük yaşantıları, öğrendikleriyle şekillenen kalıp rüyalar.

2 yaş dolaylarında çocuklar genellikle kaçtıklarını, birilerinin kendilerini kovaladığını, kedilerin, köpeklerin ya da masal karakterlerinin onları ısırdığını görebilirler.
Gerçek hayatta kedi köpeklerden korkmayı öğrenmiş çocuklar, ısırılmaktan özellikle korkar.


3-4 yaş arası rüyalarda çocukları korkutan hayvanların sayısı artar. Aslanlar, kaplanlar, ayılar, dinazorlar, ejderhalar işin içine girebilir.
Eğer anne baba, anneanne babaanne ya da çocuğun bakımını üstlenen kişi çocuğu polisle, doktorla, hemşireyle korkutuyorsa, bu korkunun yansımaları da rüyalarda ortaya çıkar.

5 yaştan sonra çocuk hayaletlerden korkmaya ve rüyalarında da hayaletleri görmeye başlayabilir.
Yani açıkça ortada ki rüyalar çocukların öğrendikleriyle zenginleşir. 
Çocuğun yaşı ilerledikçe günlük hayattaki korkuları artar. Televizyonda gördükleri, arkadaşlarının anlattıkları hayal gücünü zenginleştirir. 

Ortalama 5 yaş civarı çocuk rüyanın ne olduğunu öğrenir. Yine rüyasından korkabilir, korkuyla uyanabilir ama uyandıktan sonra daha kısa sürede sakinleşecektir.

Ne yapmalı?

Çocuğunuzun kabus görmesini tamamen engellemeniz mümkün değil. Ayda ortalama bir kereden fazla kabus görmüyorsa bir sorun olduğunu düşünüp endişelenmenize de gerek yok. 
Çocuğun daha rahat ve huzurlu bir uyku uyumasını sağlamak için;

-Çocuğunuzun odası ne çok sıcak ne de çok serin olsun.
-Uyumadan hemen önce bir şeyler yemesine ve içmesine izin vermeyin.
-Uyku öncesi ılık bir duş, çocuğunuzu rahatlatır. Banyo sonrası masaj kendini güvende hissetmesini sağlar.
Dünya Kerimoğlu/ Şubat 2015
-Çocuğunuzu yatağa zorla yatırmayın, ağlarken uyuması için yalnız bırakmayın. Zaman zaman uyku eğitimi başlığı altında bu tavsiye ediliyor olabilir ama kişisel kanaatim çocuğunuzu ağlatarak, onu korkutarak hiçbir eğitim veremeyeceğiniz yönünde. Stresle uykuya dalan bir çocuğun uykusu da huzursuz olur. 
-Çocuğunuzun izlediği çizgi film ve diğer televizyon programlarına, oynadığı bilgisayar oyunlarına, okuduğunuz kitaplara dikkat edin. Şiddet içeren programları izlemesine, oyunlar oynamasına izin vermeyin.
-Çocukları polisle, doktorla, hemşireyle, iğneciyle, köpekle korkutmayın. Korkuyu hiçbir zaman bir disiplin aracı olarak kullanmayın!

Unutmayın, huzurlu bir uykunun sırrı, huzurlu bir yaşamdan geçiyor.
Evde anne baba arasında yaşanan çatışma, yeni bir kardeş, ev değişikliği, kreşe-okula başlama gibi durumlar çocuğunuzu tedirgin edebilir, kısa süreli huzursuzluklara sebep olabilir. Bunun yansımasını uyku alışkanlığının bozulması şeklinde görebilirsiniz. Huzursuzluğun kalıcı olmasını engellemek için en doğru yol bir uzmandan yardım almaktır. 

Ortada belirgin bir nedenin yokken, çocuğunuz haftada birkaç kez kabus görerek korkmuş şekilde uyanıyorsa da en kısa sürede bir uzmana danışmak en doğru adım olacaktır.
 

Psikolog Irmak GÜRCAN KERİMOĞLU


226 yorum:

 1. 2 yaşındaki kızım 1 haftadır hergün gece ağlayarak uyanıyor. Yanında beklediğimiz zamn tekrar yatıyor yatağına ancak ayrıldığımız anda ağlamaya başlıyor. Akşamları ilk uykuya geçişinde sadece yatağına yatırıyor ve odadan çıkıyoruz. Gece için ne yapacağımızı bilemiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 24 aylık oğlum geceleri uzun zamandır ağlayarak uyanırdı fakat 1.5 aydır geceleri ağlayarak uyanmasına birde benii salla diye yastığını vererek uyanması eklendi ve arada sırada dişlerini gıcırdatıyor ne yapmam lazım :(

   Sil
  2. Merhaba, 2 yaş dönemi hem çocuklar için hem de anne babalar için zor bir dönem. Bu dönemde çocuklar daha inatçı, daha dikbaşlı, daha reddedici olabiliyor. 2 yaş sendromu bazı edinilmiş alışkanlıklarda geçici bozulmalara da sebep olabilir, yeme ya da uyuma düzeni gibi. Ancak çocuğun uyku alışkanlığının bozulmasının ardında farklı stres kaynakları da olabilir. Boşanma, taşınma, yeni kardeşin gelmesi ya da farklı bir büyük değişim de bebeğinizi huzursuz etmiş olabilir. Aile düzeninizi ya da kızınızın mizacını bilmediğim için bu söylediklerim sadece birer ihtimal. Eğer sorununuz devam ediyorsa bir uzmandan yardım almak daha fazla büyümeden sorunu ortadan kaldırır. Sevgiler..

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nuray hanım, öncelikle sadece yazdıklarınıza dayanarak sorunun ne olduğunu tam olarak anlamanın mümkün olmadığının altını çizmem gerekiyor. Ama yazdıklarınızdan yola çıkarak sizi uyarmak istediğim birkaç nokta var. İlk olarak oğlunuza verdiğiniz mesajlar konusunda daha dikkatli olmalısınız. Ona hem "sadece rüya gördün odada böcekler olmaz" dediğinizi hem de "silahın var senden korkar gelmezler" dediğinizi yazmışsınız. Yani hem böcekler yok hem var mesajı göndermişsiniz. Bu çelişkili mesajlar çocuğunuzun kafasını daha çok karıştırır ve kendini güvensiz hissetmesine neden olur unutmayın. Silah konusuna da özellikle değinmek isterim ki çocukların bu tip oyuncaklarla mümkün olduğunca az oynamaları gerektiğini düşünüyorum, uyku arkadaşı olarak silahın seçilmesi ise bazı güven problemlerine işaret ediyor olabilir. Dediğim gibi sadece yazdıklarınızdan yola çıkıp bir tespit yapmam söz konusu olamaz ama gece uyanmalarınız bir aydan uzun süredir devam ediyorsa bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyorum. En azından bu durumun başka bir sorunun dışa vurumu olup olmadığını değerlendirme şansı olur. Sadece bir alışkanlıksa bile en azından psikolog sizi çocuğunuzun sağlıklı bir gece uykusu kazanmasına yardımcı olmanız konusunda yönlendirir. Bu gece mesaisi hem sizi hem de oğlunuzu yorar ve yıpratır çünkü. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler..

   Sil
 3. Merhaba Irmak Hanim kizim 27 aylik, 3 hafta once memeden kestim. Cok duskundu. Emerek uyuyordu. Yemek yemiyordu. Simdi emmiyor ama cok asabi. Gece korkarak ciglik atarak uyaniyor. Hala memeyi soruyor. Stresli. Bir de 1 yildan sonra yeniden calismaya basladim. 2 hafta babanne anneanne bakti. Sakinlesmek icin meme yerine besigi var onu kullaniyoruz.beni sallayin diyor. Bu surecte bir de tonsilit oldu. Kizim yeniden sakinlesecek mi alisacak mi yeni duzene?

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar..
  Önce en son sorduğunuz sorudan başlayalım da içiniz biraz rahatlasın. Kızınız elbette yeniden yeni düzene alışacak ama biraz zaman alacak. Gelelim tüm bu sorunları yaşama sebebinize. Öncelikle 27 aya kadar bekleyerek memeden kesme sürecinizi zorlaştırmışsınız. Muhtemelen büyük bir hevesle emen bebeğinize kıyamadınız ama benim kişisel kanaatim 18 ay civarında çocukları memeden kesmek yönünde. Bu çocuğunuzun gelişimi için yeterli bir süre, sonrasında çocuk daha bilinçli ve dirençli olacağından memeyi bıraktırmak daha zor olur. İşte sizde yaşanan da tam olarak bu. Üstelik bunun yanında bir de işe dönerek bebeğinizi hem annesinden hem de annesinin memesinden mahrum bırakmışsınız. Bu küçük bir bebek için büyük bir yük. Böyle durumlarda işleri sıraya koymak gerekir. Yani işe dönmenizden birkaç ay önce memeden kesip bu duruma alıştıktan sonra çalışmaya başlamalıydınız. Bir diğer önemli nokta ise anne işe başladıktan sonra bebeğin bakımını üstlenecek kişi konusu. Siz işe başlamadan önce bu kişi yanınıza gelmeli, çocuğunuzla zaman geçirmeli ve ona iyice alışmalıydı. Bu kişi anneanne ya da babaanne bile olsa durum bu. Aynı evde gün boyu birlikte olmak bambaşka bir şey çünkü. Bir de çocukla ilgilenen kişinin sürekli değişmemesi gerekir. Çünkü her farklı insan farklı bir düzen, farklı kurallar demek. Eğer şartlar izin veriyorsa anneanne ya da babaanne bebeğinizle sürekli aynı kişi ilgilensin. Tüm bunların yanında bebeğinizin hastalanmış olması da işin tuzu biberi olmuş. Yani derler ya bütün aksilikler bir araya geldi. Kızınız için birçok zorluk bir araya gelmiş ve o da hepsiyle baş etmekte zorlanmış. Gece ağlamaları, huysuzlukları, daha fazla ilgi istemesi (ki kendini sallatması ilgi arayışını gösteriyor) üst üste gelen bu zorluklardan kaynaklı büyük ihtimalle. Bu aşamadan sonra artık sizin yapmanız gerekenlere odaklanalım. İş dönüşleri, haftasonları gibi zamanlarda kızınızla mümkün olduğunca fazla "kaliteli zaman" geçirin. Sohbet edin, beraber yürüyüşler yapın, bol bol sarılıp öpün. Bu kaliteli zamanlar onun yeni düzene ayak uydurmasına yardımcı olacak. Yalnız evinizdeki kurallar konusunda tutarlı olmaya devam etmeyi de unutmayın. Birçok anne baba böyle durumlarda kuralları esnetir ve çocuk bunu bir kez fark ederse kullanmaya da başlayabilir. Örneğin işte geçirdiğiniz saatleri sürekli aldığınız hediyelerle telafi etmeye çalışmayın. Kızınızın tek ihtiyacı anne ve babasıyla geçireceği kaliteli zaman. Yazdıklarınızdan yola çıkarak söyleyebileceklerim bunlar. Ancak kızınızın huzursuzluğunun uzun sürmesi durumunda olası başka sebepleri gözden geçirmek için bir uzmandan yardım almanız gerektiğiniz de unutmayın lütfen.. selamlar..

  YanıtlaSil
 5. Yazdım sanırım gitmedi tekrar yazayım. Merhaba ırmak hocam. Benim 7 buçuk yaşlarında bi yiğenim var. Geceleri belirli aralıklarla uyanıp bağırıp ağlıyor. Bişeyler gördüğünü söylüyor sanırım bunlar büyük kelebekler tam anlattığına göre. Titriyor kalp atışları çok yüksek ve terliyor. Bu yaklaşık 2 hafta olucak bu şekilde devam ediyor. Elimizden geldiği kadar sakinleştirmeye çalışıyoruz. İşin garibi o an uyku halinde bağırırken sadece beni taniyor ve kucagima atliyor. Guzel seylerden bahsedip sakinleştiriyorum. Sabah olduğunda hiçbirini hatırlamıyor bile. Ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. Son dönemde yalnız bırakmamaya çalışıyorum sürekli onunlayim ama oldukça üzülüyorum. ilk başta çığlık atiyor dokunmayın bana diye bağırıyordu şimdiyse sadece titremesi ve ağlaması var bişeyler anlatmaya çalışıyor ve bu 5 10 dk sürüyor sakinleşince tekrar uyuyor. Nereye kadar gidicek bu şekilde?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Aslında yazdıklarınız ilk anda yeğeninizin kabus gördüğü izlenimini yaratsa da uyku halinde bağırma, titreme, kalp atımında hızlanma ve sabah olanları hatırlamama gibi belirtiler bana "uyku terörü" ya da "gece terörü" dediğimiz uyku bozukluğunu çağrıştırdı. Ama tabi sadece bu yazdıklarınızdan yola çıkarak bir tanı koymak kesinlikle mümkün değil.
   Ancak benzer durumu yaşayan çok sayıda anne baba var, o nedenle aydınlatıcı olması açısından uyku terörüyle ilgili belirtileri anlatmak istiyorum.
   -Çocuğunuz derin uykudan birden bire kalkıp aslında tam olarak uyanmadan hatta uyku halinde bağırmaya, çığlık atmaya başlıyorsa,
   -Kalbi çok hızlı atıyor, sık soluk alıp veriyor, terliyor ve titriyorsa,
   -Sorularınıza cevap vermiyor aslında sizi hiç fark etmiyor görünüyorsa
   -Sabah yaşananların hiçbirini hatırlamıyorsa
   bu durum "uyku terörü" dediğimiz bozukluğa işaret edebilir.
   Bu uyku bozukluklarının çeşitli sebepleri var.
   Çocuğun yaşadığı travmatik bir olay, mesela boşanma, okul değiştirme, bir kardeşinin olması, aileden birinin vefatı gibi. bu tip durumlar çocukta ciddi stres yaratır ve bu da uyku düzenine yansır. Bazen de yeterince uyuyamamak çocuğun böyle ataklar yaşamasına sebep olur. Bu ataklar çoğunlukla yaş ilerledikçe azalır ancak yaşandığı sürece anne babanın kendini çok çaresiz hissetmesine yol açtığı için yıpratıcıdır. Ki siz de bu durumun sizi ne kadar üzdüğünü yazmışsınız. İşte bu nedenle yapılacak en doğru şey doğru tanının konulması ve uyku düzeninin sağlanması için bir uzmandan yardım almak. Evde, uyku hazırlığı esnasında yapılması gereken küçük değişikliklerle ilgili ayrıntıları da yazımdan okuyabilirsiniz. Umarım yardımcı olmuştur..

   Sil
 6. Merhaba hocam
  23 aylik kizim var emiyoruz ve hala gece sık uyaniyoruz ama buna alistik sorun son 15 gundur gece 4 ya da 5 gibi uyaniyor ve uyumuyor ancak 2 saat sonra uyuyor.uyandigi saatte uykuya geri donmesi icin sarf ediyorum kalkip normall bir saatmis gibi oynayayalim yemek yiyelim geri yatalimmi yoksa uykuya geri donmesi icin cabam dogrumu.birlikte yatiyoruz bu arada. Cok tesekkurler

  YanıtlaSil
 7. Nursel hanım merhabalar.. Siz ne kadar alıştık deseniz de kızınız artık 23 aylık yani yavaş yavaş memeden kesmeye başlamalısınız. Gece emmek için sık sık uyanıyor olması uyku düzeninin tam oturmasını engelliyor tabi. Üstüne bir de beraber yatıyoruz yazmışsınız, yani anladığım kadarıyla sizin yatağınızda uyuyor. Uzun lafın kısası kızınızla tutarlı ve kararlı bir uyku eğitimi süreci başlatmanız gerekiyor. Tabi bunu aşama aşama çocuğu çok yıpratmadan yapmalısınız. Kararı siz verin, önce memeden kesmek mi, uyku eğitimi mi ve yola çıkın. Uyku sürecinde her ne kadar geç kalmış olsanız da bir portatif yatak edinip sizin odada ama kendi yatağında uyutarak başlayın işe. Ağladığında kolaya kaçıp yine yanınıza alırsanız bir sonraki denemede işiniz daha zor olur unutmayın. Kızınızla uykudan önce bol bol vakit geçirin, oyun oynayın. Gün içinde açık havaya mutlaka çıkarmaya gayret edin. Uyutmadan önce (nasılsa yaz geldi) ılık bir duş aldırın ve eğer çok erken uyutuyorsanız bir saat ileri atabilirsiniz. Tüm bunları yapabilirseniz 4-5 gibi uyanmayacaktır ama diyelim uyandı, rahatlatıcı tonda ninni ya da piş pişle dokunarak sakinleştirmeye çalışın. Mümkün olduğunca az uyarıcı olmalı ki ayılmasın hemen. Yok eğer cin gibi uyanıyorsa uyutmak için zorlayıp daha çok strese sokmayın. Gün içinde enerjisini daha çok harcaması için ortam yaratın. Herhangi bir kabus ya da korkudan bahsetmediğiniz için yazdığım noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Umarım yardımcı olur, selamlar..

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar Irmak Hanım.
  Kızımız1,5 yaşında ve öğlen uykularında yaklaşık 30-40 dk içinde çığlık çığlığa uyanıyor ve yatıştırmakta zorluk çekiyoruz. Gece uykularında ise böyle bir sorun yaşamıyoruz. Bununla ilgili öngörüleriniz nelerdir? Diğer bir konu ise; bazen annesine, baba, babasına hala vs. diyebiliyor, yani isimleri karıştırıyor. Bunun bir sorun olduğunu düşünebilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kızınızın yalnızca gündüz uykusundan çığlıkla uyanıp gece uykusunda hiçbir sorun yaşamaması sık karşılaşılan bir durum değil. Çocukların genelinde uyku bozuklukları gece ya da hem gece hem gündüz uykularında( her ikisinde de) kendini gösterir. Açıkcası yazdıklarınız böylesi bir durum hakkında bir çıkarım yapabilmem için yetersiz.
   Yakın zamanda aile yaşamınızı etkileyen bir değişiklik yaşandı mı?
   Bir yakınınızın kaybı gibi bir durum oldu mu?
   Kızınızı korkutan bir tecrübe geçti mi başından? (Köpek havlaması, kalabalık bir yerde anne babayı bulamaması, herhangi bir kaza gibi)
   Kızınız yanınızdayken şiddet içeren bir film izlediniz ya da konuşma yaptınız mı? Tüm bunlar ve daha birçok ihtimal uykusunda huzursuzluğa neden olabilir. Biraz daha ayrıntılı yazmanız durumunda yeni bir değerlendirme yapmaya çalışırım. Ancak eğer bu çığlık atarak uyanmalar uzun süredir devam ediyorsa bir uzmana danışmanız en doğru yol olacaktır. Saygılar..

   Sil
 9. Merhaba benimde 1.5 yaşında bir kardeşim var. İki - üç gündür sabah ezanı vakitlerinde korkuyla ağlayarak uyanıyor sakinleştirmeye çalışıyoruz ama sakinleşmesi 1 saat falan sürüyor noldu dediğimizde kafasına vurulduğunu anlatmaya çalışıyor. Sizce neden eviöiz birqz sıcak bununde etkisi olabilir mi ?

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar..
  Son sorunuzla başlayalım. Uyunan ortamın fazla sıcak ya da soğuk, kuru ya da nemli, aydınlık ya da karanlık olması elbette uyku kalitesini etkiler. Ancak sadece bu fiziksel koşulların bahsettiğiniz uyanma ve ağlama nöbetlerine sebep olacağını sanmıyorum. Çocuklarda uyku düzenini yaşadıkları travmatik olaylar bozabilir. Ev içi huzursuzluk, bir yakının kaybı, yeni bir kardeşin gelişi, hastalık ya da birçok farklı neden olabilir. Bunun yanısıra kardeşiniz televizyonda izlediği ya da hikayelerde dinlediği birşeyden de korkmuş olabilir. Tüm bunlar çocuğu huzursuz edeceği için uyku kalitesini de bozar. Tabi tüm bunların (kardeşinizi birebir görmediğim için) sadece birer varsayım olduğunu unutmayın. Uyku düzenini yeniden sağlamak için yazımda anlattığım noktalara dikkat edin. Ama eğer haftada birkaç kez bu nöbetler tekrarlanmaya devam ederse bir uzmandan yardım almayı da ihmal etmeyin lütfen.. Selamlar..

  YanıtlaSil
 11. Nuray hanım Merhabalar
  oglum 2bucuk yasina dogru gidiyor.
  Bu sabah 5 civarı gıbı cildirmis gibi bagirmalar aglama lar anne demeler.sanki kriz geciriyiydi. Oglum korkma bn burdayım baban burda desemde fayda etmiyordu.kucağımoda aldigimiz zmn yatagıno yatmak istedigini belirtiyordu
  elimiz ayagımz sanki bagland.
  Babası dayanamadı aldı gotrdun elini yuzunude yıkado.
  sonra kendo kendine sakinledi.
  ne oldu oglum dedim ole yuzumë baktı.
  snr yatağına yatmak ıstedı uykuya daldı.anlam veremedik
  o uyudu ama anne olarak gozume uyku girmedi

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  Endişelenmiş, paniklemiş olmanız normal ancak yalnız hissetmeyin. Yazdıklarınızdan bu durumu ilk kez yaşamış olduğunuzu tahmin ediyorum. Oğlunuzun ağlayarak ve korkmuş uyanmasının farklı sebepleri olabilir. Gün içinde yaşadığı ve onu korkutan bir tecrübe kabus görmesine sebep olabilir. 2,5 yaşında bir çocuk rüyayla gerçek arasında ayrım yapamadığından kabuslardan çok etkilenirler. Ama bundan sonraki süreci iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Eğer bu gece uyanmaları sık sık yaşanmaya devam ederse, oğlunuz gece ağlayarak ya da çığlık atarak kalktığında aslında hiç uyanmamış gibi görünüyor, sizinle iletişim kurmuyorsa, titreme hızlı nefes alıp verme gibi belirtiler gösteriyorsa, sabah ise gece yaşananları hatırlamıyorsa uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğundan da şüphelenebiliriz. (çok yakında uyku terörüyle ilgili kapsamlı bir yazı paylaşacağım, takip edip okumanız fayda sağlayabilir) Siz gündüz oğlunuzla bol bol vakit geçirip enerjisini atmasına yardımcı olun, korkutmayın, şiddet içeriği olan çizgi film ya da dizileri izlemesine izin vermeyin. Eğer bu uyanmalar haftada birkaç kez yaşanmaya devam ederse de mutlaka bir uzmandan yardım alın. Selamlar..

  YanıtlaSil
 13. Merhaba benim 3,5 yasında (40 aylık) bir kızım var uykuya daldıktan hemen hemen 2 saat sonra ağlayarak ve agresiz hareketler yaparak uyanıyor ve yaklaşış 45 dk yı buluyor ve çok zor uyandırıp sakinleştiriyorum daha önceden parmak ısırma problemimiz vardı yardım alarak kurtulduk denver testi yapıldı yaşına göre epey yaşından büyük çıktı buda uyum sorunu yaşamamıza neden oluyor birde kızım çok inatçı nasıl yardımcı olabilirsiniz acaba bana

  YanıtlaSil
 14. Merhaba Türkan hanım, yazdıklarınızdan yola çıkarak tam bir tanı koymak ve bir yol haritası çizmek takdir edersiniz ki mümkün değil. Öncelikle kızınızın bu nöbetlerinin ne sıklıkla yaşandığı önemli, nöbet esnasında bilincinin açık olup olmadığı önemli, yani sizin söylediklerinizi duyuyor ve yanıt veriyor mu yoksa hala uykuda gibi tepkisiz ve iletişime kapalı mı? 3,5 yaş kendini belli bir ölçüde ifade edebileceği bir yaş, kızınız bu nöbetlerle ilgili ne söylüyor? Yani rüya gördüm mü diyor, korktum mu diyor, yoksa yaşadıklarını hatırlamıyor mu? Parmak ısırma sorunundan bahsetmişsiniz, kendine yönelik miydi yoksa akranlarına ya da yetişkinlere yönelik miydi? Danıştığınız uzman tedavi için nasıl bir yol izledi? Denver testi sonucunuz tek başına bahsettiğiniz bu uyku ve davranış sorunlarına neden olmaz, dolayısıyla altta yatan başka bir neden var mı bakmak gerekir. Tüm bu soruları tek tek sıralama nedenim bir uzmana danıştığınızda konuyu çok daha kapsamlı ele alacağını göstermek aslında. Siz zaten daha önce böyle bir yardım aldığınız için hakimsinizdir konuya. Eğer uyku problemleriniz sizin ve kızınızın hayat kalitesinde bir azalmaya neden oluyorsa size önerim tekrar bir uzmana danışmanız. Böylece çok daha kapsamlı bir değerlendirmeyle yaşadığınız tüm sorunlara çözüm bulma şansınız olacaktır. Selamlar..

  YanıtlaSil
 15. Merhaba Irmak hanım ben 16 yaşındayım son bir hafta içerisinde gelişmiş olan bir sorunum var 1 hafta içerisinde yaklaşık 3-4 kez uykumdan Ağlayarak uyandım depresyonda Değilim rüyalarım karmaşıktır vefat eden anneannemi gördüm kedimizin öldüğünü gördüm kız Arkadaşımı başka bir arkadaşımla gördüm hatırlamadığım rüyalarımda var yardımcı olursanız cidden çok menmun kalırım uyandığımda yastığım Islak oluyor ağladığımım farkında oluyorum ailem de fark ediyor ağladığımı teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yaşınız itibariyle burada yazdıklarımın sizin yaşadığınız durumu açıklamakta yetersiz kalacağını tahmin edersiniz. Karmaşık rüyalarınız ve uyku sorununuzun altında yatan nedenlerin tespit edilmesi gerekiyor. Günlük yaşamınızdaki küçük sorunlar da bunlara neden olabilir, bilinçaltınıza yer etmiş bir başka büyük sorun da. Ancak sadece yazdıklarınızdan yola çıkarak bir sonuca varmam mümkün değil. Dolayısıyla en kısa sürede bir uzmanla birebir görüşmenizi öneriyorum. Belki de birkaç görüşme ile doğru yolu izleyerek tüm uyku sorunlarınızdan kurtulmanız mümkün olacak. Selamlar..

   Sil
 16. Merhaba irmak hanim benim kizin 2007 li nisan ayindan bu yana onceleri ayda 2. 3. Defa oluyorsu simdilerde haftada 2 defa oluyor. Uyku teroru yasiyor tanisini koyabilirim uyuduktan 2 saat sonra agliyor, sanki kafayi oynatmis gibi yuz ifadesi dsegisik agliyor eliyle bir yerleri gosteriyor agliyor.sakinlestirmek icin sariliuorum yuzunu yikiyorum 2 dk sonra sakinlijor anlatmasini istiyorum hatirlamiyor bisey yokmus gibi uyuyor. Ne yapabilirim siklasti . Uzman olarak hangi dala gitmem lagzim . Tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Türkan hanım, bahsettiğiniz tablo sizin de tahmin ettiğiniz gibi grce/ uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğuna benziyor. Son dönemde özellikle çocuklar arasında sık rastlamaya başladık ve bana da bu konu hakkında oldukça fazla soru geliyor. O nedenle bu konu hakkında detaylı bir yazı yazdım. Bu bağlantıdan yazıya ulaşabilirsiniz. http://psikologirmakkerimoglu.blogspot.com.tr/2015/07/geceuyku-teroru-anne-babann-kabusu.html?m=0
   Ancak son dönemle nöbetlerin sıklaşmasını da göz önünde bulunduracak olursak en kısa sürede çocuklarla çalışan bir psikoloğa gitmenizi tavsiye edetim. Daha kapsamlı bir değerlendirme ile altta yatan bir neden olup olmadığı da açığa çıkacaktır böylece. Selamlar..

   Sil
 17. Merhaba adım Murat Balcı, Aralık ta 3 yaşına girecek bir oğlum var. Yaklaşık 10 gündür uykuda korku sorunu yaşıyoruz. İlk yatışından sonra (22:00 civarı yatıyor) 1-2 saat sonra ağlayarak, çıglı atarak, titreyerek korkuyla uyanıyor ve cok zor sakınleştirebiliyorum. Daha önce bu tarz bir uyku sorunu hiç olmadı. Ama 1 hafta kadar önce eşim bir kursa başladı sabah 9-17 arası, acaba annenin birde çocuktan bu şekilde uzaklaşması bunu tetiklemiş olabilir mi? Bir de eşim kursa başlayalı oğlumu mümkü olduğunca çok park bahçe deniz kenarı gibi yerlere götürüyorum, oyun oynasın diğer çocuklarla sosyalleşsin diye bazen 5-6 saat dışarıda kaldığımız oluyor bu tarz bir durum buna neden olmuş olabilir mi? Değerli bilgi ve deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Murat bey, öncelikle oğlunuzun yaşadığı uyku sorunun tespitini doğru yapmak gerekiyor. Bu uyanmalar her gece yaşanıyor mu? uyandığında bilinci yerinde mi, yoksa sadece bedenen kalkmış ama gerçekte uyuyor gibi tepkisiz mi? Sabah bahsettiğinizde gece ağladığını hatırlıyor mu? Sakinleştikten sonra nasıl uykuya dalıyor ve sabaha kadar uyuyor mu? Tüm bu soruların yanıtı sorunun ne olduğunu anlayabilmek için önemli. Tabi bir de oğlunuzun geçmiş dönem uyku alışkanlıklarını bilmek gerek. Yatağında, odasında uyuyan bir çocuk mu, yoksa sizin yanınızda ya da odanızda mı uyuyor? uykuya nasıl geçiyor? Annesinin kursa başlamasından bahsetmişsiniz. Saat olarak baktığımızda oldukça uzun bir zaman dilimi, tıpkı annenin çalışması gibi. Dolayısıyla çocuğunuzun bu durumdan etkilenmiş olması muhtemel. Ancak bu durum tek başına gece krizlerini açıklamaya yetmez. Ancak bir baba olarak annesinin yokluğunda oğlunuzla daha fazla ve kaliteli zaman geçirme çabanızı takdir ediyorum. Bu çabanız çocuğunuza hiçbir zarar vermeyeceği gibi tam tersi ona faydalı olur. Ancak tabi annesinin de evde olduğu zamanlarda oğluyla bol bol zaman geçirmesi birebir ilgilenmesi yeni koşullara alışmasını kolaylaştırır. Başta da dediğim gibi net bir şey söylemek için daha kapsamlı bir değerlendirme yapmak şart. Eğer sorununuz hala devam ediyor ve aile olarak hayat kalitenizi düşürüyorsa, çocuklarla çalışan bir psikoloğa danışmak faydalı olur. Böylece kısa sürede sonuca ulaşırsınız. Selamlar..

   Sil
 18. Merhaba. Oğlum 16 aylık.oncedende cok sağlıklı bir uykusu yoktu ama genelde uykudan hep aglayarak uyanir. Bir kac haftadirda sabah uyandiginda cok kotu agliyor.hic birseyle ikna olmuyor. Gecen gun sirf bir bucuk saat birakamadim kucagimdan.altini değiştircem agliyor. Yere birakcam agliyor. Her seyi aglayarak yaptirmaya çalışıyor.sadece gündüz 2 saat uyuyup uykusunu aldigi zaman aglamiyor. Arada bir gece uyandiginda uyutamiyorum.1 saat 2 saat duruyor.normalde hem emiyo hem mama içiyor. Gündüzleri fazla birsey yemeyip hem emmek istiyor. Belli araliklarda sürekli kucağıma gelip emiyor.
  Yaklasik 3 haftadır gün içinde ewde lavaboya gittigimde cok fena ağlıyor.kesinlikle yalniz bırakamıyorum.oyun oynatiyorum ben kalkip odadan çıkınca hemen pesimden geliyor.bu durum cok yorucu ve yipratici oluyor. Ne yapmam lazım . Nasil davranmam gerekiyor.yardimci olursaniz sevinirim. Selamlar .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nazire hanım merhaba.
   Anlattıklarınız aslında birçoğumuzun (16 aylık bir çocuk annesi olarak benim de) zaman zaman yaşadığımız sıkıntılar. Bunların her birinin ayrı ayrı nedenleri olabileceği gibi hepsi tek bir sebeple de olabilir. Ne demek istediğimi şöyle özetleyeyim. çoğu çocukta bir buçuk yaşa yaklaştıkça iki yaş sendromunun belirtileri yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Bu dönemde çocuklar daha huysuz, daha huzursuz daha inatçı olabiliyorlar. Bunun yanısıra bizzat benim de kendi kızımda gözlemlediğim azı dişi çıkarma huysuzluklarını da yaşıyor olabilirsiniz. Azı dişleri çıkarırken çocuklar yine huysuz, iştahsız olabiliyorlar. Uyku kaliteleri bozuluyor. ve kesinlikle çok daha fazla emmek istiyorlar. çocuğunuzun ağız içini bir kontrol edin. Damaklarında kızarma görürseniz bu diş habercisi olabilir. Bunların ötesinde yakın dönemde çocuğunuzu etkileyecek bir travma yaşanıp yaşanmadığı da önemli. İşe başlamış olabilirsiniz, bakıcı değişimi olabilir. evinizi taşımış olabilirsiniz. Tüm bunlar çocuğun rutinini bozduğu için anneye bağımlılığını artırmış olabilir. Fark etmişsinizdir sadece ihtimaller üzerinden konuşuyorum. Yani net bir tespit yapabilmek için bir uzmanla (çocuklarla çalışan bir psikologla) görüşme yapmanız yerinde bir karar olacaktır. Hem bu dönemi kolay atlatmanız için tavsiyeler almak sizin de işinizi kolaylaştırır. Uyku düzeni oturtmak, bir süre sonra yaşayacağınız memeyi bırakma için yol haritası çizmek için size büyük yardımı olacağını düşünüyorum. Selamlar.

   Sil
 19. İyi Geceler Irmak Hocam ...
  Uyku sorunu son iki hafta da ortaya çıktı ve bu gece ile birlikte toplam beş kez oldu. Her seferinde yattıktan 1.30 - 2 saat sonra ağlayarak, çığlıklar atarak, korkarak, titreyerek uyanıyor ve sakinleşmesi 30 dak. buluyor. Uyanık gibi duruyor ancak verdiği tepkilerden bilinçli bir uyanıklık gibi görünmüyor. Yatığı odaya geri dönmek istemiyor. Benimle aynı oda da uyuyor. Kendine geldikten sonra ya da sabah olaydan bahsettiğimde bir şey hatırlamıyor. Bu Ağustos ayına kadar öğlenleri düzenli olarak uyurdu, ancak Ağustos ayından beri sabah ne kadar erken kalksada bir türlü uyumuyor. Gece uyuturken ona ya masal anlatıyorum ya da masal okuyorum, uykuya bu şekilde dalıyor (masallar genelde uydurma şiddet ya da korku unsuru içermemesine dikkat ediyorum). Çizgi film izlediğinde (günde 1 saati bulmaz) şiddet içermeyen "Arı Maya, Canım Kardeşim, Niloya gibi) çizgi filmler olmasına dikkat ediyorum ve yanımdayken TV de de kesinklikle şiddet içermeyen programlara bakıyorum. İşten döndüğümde (Ptesi ve Salı Üniversite de ders veriyorum, diğer günler bu dönem dersim yok, Almanca Okutmanıyım) evde onunla oyunlar oynamaya dikkat ediyorum. Çocuk psikoloğuna götürdüm Ptesi günü, açıkcası İnternette okuduklarımdan farklı bir sey söylemedi, oğlumlada çok ilgilenmedi, ona sorular sormadı, daha çok benim anlatıklarıma göre yorum yaptı. EEG si çektirsem mi acaba, biraz endişeliyim açıkcası. Yardım ve bilgilendirmeniz için tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat bey tekrar merhaba,
   Anlattıklarınız yani ilk uyku döneminde ağlayarak uyanma, bilinçsizlik hali ve sabah yaşananları hatırlamama gece/uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğunun belirtileri gibi duruyor. Bu konuda çok soru aldığımdan kapsamlı bir yazı yazmıştım, sizden onu da okumanızı rica ediyorum. Nedenleri, kriz anında ve sonrasında neler yapılması gerektiğiyle ilgili her şeyi o yazıda ayrıntılarıyla anlattım. Şiddet unsuru içeren film, tv programı konusunda hassas oluşunuz, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek konusundaki dikkatini önemli. Daha önce annenin uzun süre evden uzak kalışından bahsetmiştiniz. Bunun oğlunuz üzerindeki etkisine bakmak lazım. Gece terörü çok sık yaşanmazsa tedavi gerektiren bir durum değil, çoğunlukla kendiliğinden söndüğünü görüyoruz. Ama iki hafta içinde 5 kez yaşanmış olması hem siz hem de çocuğunuz için zorlayıcı olabilir. Bir uzmana danışmışsınız. Takdir edersiniz tabi her uzmanın tavrı farklıdır. 3 yaş çocuğu tam olarak derdini kelimelere de dökemese de ben mutlaka çocukla da bir görüşme yapılması gerektiğini düşünüyorum. EEG ise bu görüşmeden de sonra, uzman yönlendirmesiyle yapılsa daha uygun olur. EEG'yi daha çok krizlerde havale ve kasılma olursa istiyoruz.Nihayetinde bu süreç de çocuğu huzursuz edebilir. ve o huzursuzluk uyku düzeninde daha da bozulmaya yol açabilir.Belki danıştığınız uzman tavsiye etmiştir. İlk etapta bir uyku günlüğü tutmaya başlayın. Çocuğunuzun saat kaçta uyandığı kaç dakika uyanık kaldığı ve ne yaptığını bir hafta süreyle not edin. Sonra birbirine yakın saatlere denk geliyorsa nöbetler o saat gelmeden oğlunuzu uykudan uyandırıp, sakin bir tonla rahatlatın ve bunları da süreleriyle uyku günlüğünüze not edin. Eğer buna rağmen nöbetlerin şiddetinde bir azalma olmazsa, günlüğünüzle birlikte tekrar bir uzmana danışın. Selamlar..

   Sil
 20. İyi Geceler Irmak Hocam,
  Tavsiyelerinizi mutlaka dikkate alacağım ve ilk olarak bir uyku günlüğü tutmaya başladım. Umarım en kısa sürede sizinle olumlu gelişmeleri paylaşabilirim.
  Yardım, öneri ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 21. İyi geceler irmak hocam
  İki ay sonra 4 yaşında olacak bir oğlum var
  Bu yaz biraz sıkıntılı gecirdik oğlum ile ailem ve oğlum tatile çıktık Babamız bizden 15 gün sonra gelecekti .ve tatilimizin 10 .gününde oğlum 5 dakika ara ile tuvaletini n oldunu söylüyor götürdüm oturup oturup kalıyordu o gece karın ağrısı oldunu söyledi ve midesi boşaltın ca doktora götürdüm kan tahlili aldı serum verdi bu esnada çok ağladı uyurken serumu çıkarın ca uykudan ağlamaya başladı ve ertesi gece olunca uykudan ağlayarak uyandı ve yanına gittiğimizde hepimize bakıp çığlık attı ve sabaha kadar tedirgin yattı ve bu bir hafta sürdü ve biz evimize döndük bunu böyle atlattı derken iki gün önce yatirdim tan iki saat kadar sonra uyandı ve kalkıp yatağında oturdu yatırma ya çalıştım da yatmadin ayağa kalkmaya çalıştı ve ağlamaya başladı ve bizi duymadı kucağıma aldım oğlum bişey yok ağlama dedim babası geldi ve kucağına aldığında tuvaletini yaptı ve annecim korkma dedim korkuyorum dedi ve bir iki dakika sonra sakinleştir i ve yatirdim anında uyudu sabah Sordum da anne sen yoktu bulamadım gibi bişeyler söyledi babası sorunda parkta kayboldu dedi ve bu arada uyurken odasına girmeye korkuyorum en ufak seste gözünü acıyor bu olay beni çok yipratti her an uyanacak saniyorum ve sizden tavsiywlwrinizi bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Eylem hanım,
   Bahsettikleriniz durumla ilgili net bir tespit yapmak için yeterli değil elbette. Sadece yazdıklarınızdan yola çıkarak bazı ihtimalleri sıralayacağım bunu baştan söylemek fayda görüyorum. Anlattıklarınız hastanede yaşadıklarınızın oğlunuz için travmatik bir tecrübe olduğunu düşündürdü bana. Özellikle serumun yani iğnenin takılması çıkarılması can acısıyla beraber büyük de bir korku yaratmış gibi görünüyor. Çocuklarda bu tip hastalık durumlarından sonra bir tedirginlik hali olmasını normal karşılarız aslında. Biz yetişkinlerde bile bir huzursuzluk yaratır sonuçta. Ama önemli olan bu durumu bir yerleşik korkuya fobiye dönüştürmemek. Tabi bunda anne babanın önceki tavırları da çok etkili. Yani çocuğu geçmişte doktorla, iğneyle, hemşireyle korkutmuşsanız çocuğun gerçekten bunlara maruz kaldığında yaşadığı korku daha büyük oluyor. Hatta doktora götürürken bir ön hazırlık yapmanız gerekiyor. Şunu demek istiyorum. Hastaneye giderken "senin karın ağrını geçirmek için doktor sana bir ilaç verebilir ya da canını çok yakmayacak bir iğne yapmak zorunda kalabilir ama bu ağrını azaltacak emin ol, ben de hep yanında olacağım" gibi bir açıklama yapmadan çocuğa müdahale edilirse can acısının beklemediği bir anda gelmesi güvenini de zedeler. Uykusunda müdahale edilen bir çocuk, uykularını tedirgin uyur. Tüm bunlar olurken babasının yanında olamayışı da oğlunuzu daha fazla tedirgin etmiş olabilir. Tabi bunlar sadece bahsettiğiniz hastane tecrübesiyle bağlantılı ihtimaller. Çocuğunuzun daha önceki uyku düzeni, bu tip krizleri daha önce yaşayıp yaşamadığı, korkularının olup olmadığı gibi birçok etkeni de konuşmak gözlemlemek lazım. Dolayısıyla eğer uyku konusundaki bu huzursuzluğunuz devam ederse net bir tespit yapmak ve hem sizi hem oğlunuzu rahatlatacak bir yol haritası çizmek için bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim. Selamlar..

   Sil
 22. Merhabalar benim 18 aylik bir bebegim var ewde yardimcimizda var.. yardimcim biraz sesi iri hod hod .. ve bunlari bazen yalnizda birakabiliyorum.. cocugum bir aydir nerseyse haftada 1 yada 2 uykusundan delirmis gibi uyaniyo ve aglamaya basliyo sakinleatirmeye calisyorum sakinlesmiyo.. 15dakika kadar sonra kucakta tekrar uykuya daliyo gidiyo.. kadindan suphelenmelimiyim.. ne yapmaliyim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasemin Hanım merhaba. Bebeğinizin son 1 aydır uyku sırasında yaşadığı bu krizlerle ilgili daha detaylı bir inceleme yapmak, sebebi bulmak için daha faydalı olacaktır. Delirmiş gibi uyanıyor demişsiniz, tam olarak ne kastediyorsunuz? Bebeğiniz uykusundan gerçekten tam olarak uyanıyor mu? Yoksa sadece kalkıyor ama hala uykuya devam ediyor gibi mi? Bilinci yerinde oluyor mu? Yoksa size hiç tepki, yanıt vermeden sadece ağlıyor mu? Bu krizler esnasında saldırgan hareketleri ya da bilinçsizce yürüme, kendini yere atma vs gibi davranışları var mı? Tüm bu soruların yanıtları uykuda yaşadığı sorunun ne olduğunu anlamaya yardımcı olur. Sonrasında altta yatan nedeni bulmaya gelir sıra. Bebeğinizin son dönemde yaşadığı bir travma var mı? Ya da sizin yaşam alışkanlıklarınızda bir değişim oldu mu? (işe başlama vs gibi) Bakıcıdan bahsetmişsiniz. Elbette bebeğinizle kurduğu iletişim çok önemli. Ona karşı sıcak ve sevecen mi? Yoksa çocuğu huzursuz edecek bir tavrı var mı? Gördüğünüz gibi cevap bulması gereken çok soru var. Sadece burada yazdıklarınızdan yola çıkarak size sebep budur ya da değildir diyemem. Hepsini bir arada değerlendirebilmek için bir uzmanla görüşmeniz gerçekten çok faydalı olacaktır. Uzmanla görüşmeniz sayesinde bebeğinizin sıkıntısını anlayabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yardımcınız da olabilir ya da başka bir sebep de. Hatta bazen bebekler, bakımlarını üstlenen kişi son derece sıcak, sevgi dolu olsa bile annelerinden ayrılıyor olmaya tepki verirler. İşte o zaman da farklı adımlar atmak gerekir. Uzun lafın kısası en kısa sürede çocuklarla çalına bir uzmana danışmanız en doğru adım olacaktır. Selamlar..

   Sil
 23. Irmak hanim merhaba 4 yaşında kizim var geceleri ağlayarak uyaniyor bu durum daha önce ayda 1 oluyordu şimdi ise haftada 3 4 kez uyanıyor sadece agliyor biz yanına gidince ne oldugunu soruyoruz dahada şiddetleniyor hiç birşey demeden ağlıyor bu durum 1,5. 2 saat sürüyor birşey Fark ettim sadece yorulunca ve misafirlikten gelince oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Kızınızın haftada 3 ya da 4 kez uykusundan ağlayarak uyandığını yazmışsınız ki bu bizim sorun olarak kabul edebileceğimiz bir sıklık. Yani ortada kızınızı huzursuz eden ve uyku kalitesini azaltan bir ya da birden fazla neden var. Onu bulmak gerekiyor. Bulabilmek için de yüzyüze kapsamlı bir görüşme yapmak. İşte bu nedenle en kısa sürede bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. Kızınızın uyku bozukluğunun tam tanısı yapmak için size sorular soracaktır. (kriz anlarında uyanık mı? Bilinci yerinde mi? Sabah gece yaşadıklarınızı anımsıyor mu? Bu kriz anlarında tam olarak ne yaşanıyor? Uykuya tekrar ne zaman ve nasıl dalıyor?) Bunun yanısıra altta yatan nedeni bulmak için de sorular soracaktır. (Son zamanlarda aile bireylerinden birinin kaybı, boşanma gibi travmatik bir olay yaşadınız mı? Kızınızın günlük hayatta da korkuları var mı? Konuştuğunuzda rüyalarından bahsediyor mu, neler anlatıyor? Genel anlamda çocuğunuzun eğitiminde korkutmayı bir disiplin aracı olarak kullanır mısınız vs) Tüm bu detaylı değerlendirmenin ardından gerçek nedeni bulup ortadan kaldırdığınızda uyku bozukluğunuzun da zamanla kendiliğinden söneceğini tahmin ediyorum. Bu arada bu krizlerin yorulunca ve misafirlik gibi günlük yaşam rutinini değiştiren durumlarda yaşandığından bahsetmişsiniz. Evet, bunlar çocuğun uyku kalitesini azaltabilir, ancak tek başına bu krizlerin yaşanmasına sebep olacağını sanmıyorum. Yani var olan sıkıntının gün yüzüne çıkmasını sağlayan bir zayıf nokta olarak görebilirsiniz. Asıl amaç o altta yatan sebebi bulup ortadan kaldırmak olmalı. Selamlar..

   Sil
 24. Merhaba hocam öncelikle benim üç buçuk yaşında cok şımarık yaramaz bi çocuk . Kendi odasında uyutuyorum uyuttuktan bi iki üç saat sonra uyanıp ağlıyor ve korktuğunu söylüyor niçin korktuğunu hiçbirşeyin olmadığını yanındaki olduğumu söylüyorum ama Gine'de ikna olmuyor ne yapmalıyım cok çaresizim cok üzülüyorum . Suan ben gebeliğimin altıncı ayındayım sorunun ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum Cunku bu Sorun daha önce var olan bi durumdu. Bir de cok yaramaz olduğunu belirtmiştim bu yuzden ben babası ve çevremdekiler doktora götürmekle ya da iğneyle korkutuyoruz bundan kaynaklı olabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Yazdıklarınızdan bir yandan kurallar konusunda sizi zorlayan bir çocuk bir yandan da gebelik nedeniyle zor bir süreçten geçtiğinizi tahmin edebiliyorum. Bu zorlu süreç sizin sabrınızı azaltmış olabilir. Yaklaşık 3 ay sonra yeni bebeğin ailenize katılmasıyla üzerinizdeki yük biraz daha artacak. O nedenle bir an önce düzeni sağlamak için adımlar atmaya başlamalısınız.
   Öncelikle unutmamamız gereken bir nokta var. Her çocuğun mizacı farklıdır. Kimi daha sakinken, kimi çocuk daha hareketli daha muzurdur. Ama eğer bir çocuk kural tanımaz hale geldiyse bu onun doğuştan getirdiği bir özelliği olduğu için değil, anne babası o güne kadar doğru davranmadığı içindir. Yani siz ve eşiniz ve tabi çevrenizdekiler hata/hatalar yapmışsınız. Şimdi bunları telafi etmek için çabalamanız gerekiyor.
   Uyku sorununuza değinmeden önce genel çocuk yetiştirme tutumunuzla ilgili bir iki şey söylemek istiyorum.
   Çocuğunuzu korkutarak hata ediyorsunuz!! Çocuk yetiştirirken en sık yapılan en büyük hatadır bu. Bakın çocuğunuzun sizi dinlemesini, koyduğunuz mantıklı kurallara uyması için onu korkutmanıza, ona bağırmanıza, azarlamanıza, şiddet uygulamanıza gerek yok!! Tam tersi bunları yapan anne babaların çocukları daha kural tanımaz olur. Bir çocuğun anne babasının sözünü dinlemesi için onu içselleştirmesi gerekir ki bu da ancak sağlıklı bir anne-baba-çocuk ilişkisiyle sağlanabilir.
   İkinci konu korkutarak, korkmayı öğrettiğiniz çocuğa gece uyanıp korkuyorum deyince "korkacak bir şey yok" demek, kendi kendinizi yalanlamak demek aslında. Bir çocuk korkuyorum diyorsa anne baba olarak ona bu duygusunu anladığınızı hissettirmelisiniz. Size birkaç küçük tavsiyem olacak.
   1. Anne olarak başta siz, babası ve çevrenizdeki diğer kişiler çocuğunuzu doktor ya da iğneyle ya da herhangi başka bir şeyle korkutmaya derhal son verin.
   2. Çocuğunuz üç buçuk yaşında olduğuna göre artık kısa ve net şekilde anlattığınızda kuralları anlayabilecek yaşta. Anne baba çocuk olarak evinizde en önemli ve gerekli kuralları konuşun. Ama bu kurallar az sayıda olsun. Örneğin camdan sarkmamak ya da ocakla oynamamak gibi gerçekten önemli konularda. Zırt pırt kurallar yaratıp çocuğu boğmayın. Kural ne kadar çok olursa bozulma ihtimali de o kadar artar unutmayın.
   3. Çocuğunuz bu önemli kurallardan birine karşı geldiğinde ona kısaca neyi yanlış yaptığını söyleyerek duruma ve hatasına uygun bir ceza verin. Örneğin tv de sevdiği çizgi filmi izlememek ya da kapısı açıkken odasında yani korkmadığı bir ortamda birkaç dakika yalnız kalmasını istemek gibi. Bu konuda tutarlı ve kararlı olun. Çocuk aynı hatayı yaptığında birinde kızıp diğerinde görmezden gelmeyin.
   4. Çocuğu sürekli azarlamayın, sürekli söylenmeyin, sen yaramazsın, sen şımarıksın diye etiketlemeyin, bakın bir süre sonra o da yaramaz olduğuna inanır ve gerçekten yaramaz bir çocuk gibi davranır.
   5. Çocuğunuzla bol bol zaman geçirin. Bakın çocuklar ilgi ister. İyi kötü ayrımı da yapmazlar. Siz yeterince ilgilenmezseniz onlar yaramazlık yaparak dikkatinizi çekmeye çalışırlar. Anne ve baba olarak onunla oyunlar oynayın, resim çizin, yürüyüş yapın.
   5. Sizin bir de çocuğunuzu kardeşe hazırlamanız lazım. Bu konuda detaylı bir yazım var. Lütfen bir göz atın. Eğer çocuğunuzu kardeşe doğru şekilde hazırlamazsanız sorunlarınız daha da büyüyebilir.
   Bunları böyle uzun uzun yazmanın nedeni sizin yaşadıklarınızı ya da benzerini yaşayan anne babalara da yok göstermek. Ama bence şu an yapmanız gereken en doğru şey bir uzmandan yardım almak. Uzmanla birebir görüşerek fark edeceğiniz hatalar, çizeceğiniz yol haritası inanın hayatınızı düzene sokacak. Selamlar..

   Sil
 25. Iyi aksamlar irmak hanim benim ikitane yavrum var kızım 5 yasinda oglum 2 yasinda . Kızim ayda 2 kez agliyarak uyaniyor duvarlara bakarak kendini sıkarak terliyor uyanmiyor aradan 5 dk gecince anca kendine geliyor.evin icinde gün icinde bir sorun yok yani aile ici huzursuzluk felan yok.Genelde kardesini kizdirir yada oyunlar oynarz gezeriz..ayni odada kaliyor kizim bizimle.Hatda odamizi bile degstirdik yani kizim kabus görmez artik diye.ama yeni gectimigz odadada ayni degisen bisey olmadi.uyuduktan 2 saat sonra uyaniyor ayda 1 - 2 kez..geri uykuya kendi gecis yapiyo sakinlesince..ertesi gün soruyorum rüyami gördün diye evt diyo sadece bisey hatirlamiyor yanii.tsk ederm iyi aksamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,aslında çocukların nadir olarak korkulu rüya görmeleri bizi çok endişelendirmez. Gün içinde onları korkutan bir uyaranın buna sebep olabileceğini düşünürüz. Mesela televizyonda gördükleri bir reklam, sokakta ani korna çalan bir araba ya da havlayan bir köpek yani endişe yaratan herhangi bir tecrübe çocuğun o gece huzursuz uyumasına hatta korkulu rüya görmesine neden olabilir. Ancak bu rüyalar periyodik hale gelirse daha uzun süreli bir endişe kaynağı ararız. Eğer kızınız her ay birkaç kez böyle uyanıyorsa bir uzmanla görüşerek onu neyin tedirgin ettiğini bulabilirsiniz. Hem bu arada çocuklarınızın uyku alışkanlıklarıyla ilgili bilgi alıp bir yol haritası da çizebilirsiniz. Zira 5 ve 2 yaşındalar ve artık ikisi birlikte kendi odalarında uyuyabilirler. Böylece hem sizin hem de çocuklarınızın uyku kalitesi de artmış olur. Tabi bu dediğim gibi ikinci aşama. İlk aşamada doğru bir değerlendirmeyle kızınızın uyku sorununu tespit ve tedavi etmek için bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. Selamlar..

   Sil
 26. Merhaba irmak hanim. Ben 15 yasinda bi genc kizim 2 haftadir aglayarak uyaniyorum ruyalarimda da korkunc bisey gormuyorum ama uykudan uyandigimda moralim cok bozuk oluyo hickira hickira agliyorum. Sanki en yakinim ölmus gibi cok kotu agliyorum ya cevap verirseniz cok sevinirim iyi gunler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yazımda paylaştıklarım yaşınızdan ötürü birebir sizin yaşadıklarınızla ilgili değil elbette, ama çocuklarla gençlerin ve hatta yetişkinlerin bazı ortak noktaları var tabi. Bunlardan biri de uykunun kalitesinin günlük yaşamdan etkilenmesi. Yani tıpkı çocuklar gibi bizler de işte, okulda ya da ailemizin içinde sorunlar olduğunda huzursuz oluyoruz. Ve bu huzursuzluk zaman zaman uyku kalitemizde düşüş olarak bize yansıyor. Sizin de muhtemelen belki farkında bile olmadığınız bir stres kaynağınız var. Bu bir sınav dönemi, bir arkadaş ilişkisi, bir aile problemi ya da bambaşka birşey olabilir. Bu stres kaynağını bulmak ve ortadan kaldırmak için en doğrusu bir uzmandan yardım almak. Böylece uyku düzenininizi de yeniden sağlayabileceğinizi düşünüyorum.

   Sil
 27. Merhaba ırmak hanım benim 3 çocuğum var. En büyüğü 13 kiz ortanca 8 oğlan en kucuk kiz 3 yasinda 1.5 yasinda emzirmeyi kestim 1 yasinda kendi istegiyle emzik emmeye basladi. 1.5 yas civari işe başladım bir süre babaneyle yaşadı ve carsamba gecesi gelir persembe sabahi babasi goturur cuma aksami gelir pazartesi giderdi. Sonra babanemiz rahatsızlandı bir süre annaneyle kaldı sonra ben bir yılın sonunda işten çıktım simdi 3 aydir evdeyim bu arada ev degisikligi yasadik babanesiyle yaşadığı eve biz gectik babanesi farkli bir yere gecti. Simdi sorunum 3 yasindaki kızım geceleri çok huysuz uyku sırasında migirdanma ağlama gibi sesler çıkarıyor yanina gittigimde emzigini verince susuyor yada uyanıp yanimda uyumak istiyor yada yanında yatmami istiyor iknayla geri gidiyorum. Abla ve abiyle ayni odada ranza sisteminde yatıyorlar. Yani odasında yanliz degil. Genelde de sabahlari uyaninca cok huysuz ve kucagimdan inmek istemiyor. Emzigi biraktirmak istiyorum emzigi yirttik kaybettik su eczanede su markette var nöbetçi eczanede vardir alalim diyo cok bilinçli bi konuda önceki olaylardan bu konuda biraz zorlanacagimi biliyorum ama huysuzluk olayi bizi bitiriyor. Normalde cok sakin uslu bir çocuk ama careye ihtiyacımız var bize de yol gösterirseniz cok makbule gecer. Simdiden teşekkürler ve sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yorucu bir dönemden geçtiğinizi anlıyorum yazdıklarınızdan. Çalışan bir anne, hele de 3 çocuklu çalışan bir anne olmak elbette kolay değil. Ben her ailenin dinamiklerinin kendine özel olduğuna inanırım. O nedenle her anne babanın mevcut şartlar altında elinden gelenin en iyisini yapmasını beklerim. Sizin ve eşinizin de kendi koşullarınız içinde çocuklarınız için en iyisini yapmaya çalıştığınızdan eminim ama bazı hatalar gözüme çarptı. Diğer ailelere de örnek olması için bunlardan bahsetmenin doğru olacağını düşünüyorum. Annenin olmadığı zamanlarda bir aile büyüğünün çocukla ilgilenmesi hem çocuk hem de anne baba için çoğu zaman en iyi seçenek. Ama böyle bir durumda bile çocuğun akşamları anne babasıyla kalmasının daha doğru olduğunu düşünenlerdenim. Siz belki yol uzak olduğundan, belki de çocuğunuzu yollarda yormak istemediğinizden böyle bir çözüm buldunuz ancak ailesinden ayrı yaşamak, hele de kardeşleri anne babayla kalırken başka bir evde kalmak çocuklarda sonradan ortaya çıkabilecek sorunlar yaratabiliyor. Gerçekte öyle olmadığı halde çocuklar evden uzaklaştırıldıkları hatta istenmedikleri gibi hislere kapılabiliyor. Bu günlerde yaşadığı ayrılmaya dirençte işte o günlerin etkisi olabilir. Bunun yanı sıra hep söylediğim bir şey de çocukların istikrarı ve düzeni sevdikleri. Çünkü bu şekilde kendilerini daha güvende hissederler. Sizde, ev değişimi, bakımı üstlenen kişinin değişimi, annenin işe gitmesi sonra işi bırakması, memeden kesme, emziğe başlama şimdi bıraktırmaya çalışma derken süreçler birbirine karışmış gibi görünüyor. Bunlar kızınızı huzursuz etmiş olabilir. Bir yandan da iki yaş sendromunun etkileri sürüyor olabilir. Size tavsiyem artık evde olmanız vesilesiyle de, çocuklarınızla hepbirlikte ve ayrı ayrı kaliteli zamanlar geçirmeniz. Buna en küçük kızınız da dahil. Ev işlerini ,günlük koşturmalarınızı bir kenara bırakın ve çocuklarınıza zaman ayırın. Bu illa uzun saatler olmak zorunda da değil. Yarım saat başka birşeyle ilgilenmeden sadece çocuğunuza yoğunlaşmanız bile yeterli olabilir. Tabi sadece siz değil babanın da aynı şekilde çocuklarına zaman ayırması gerekiyor. Bunu özellikle söylüyorum çünkü büyük bir sorun var diyen birçok ailenin tek sorununun kaliteli zaman geçirmemek olduğunu defalarca gördüm. Tabi bu konuda istikrar çok önemli öyle 3-5 günlük bir süreçten bahsetmiyoruz, bu bir alışkanlığa dönüşmeli. 3 çocuk yetiştirmek elbette zor, çok zorlandığınızı hissettiğiniz anda bir uzmandan yardım almayı da ihmal etmeyin lütfen. Uzmana gitmek için bir sorun yaşanmasına gerek yok aslında, ileride sorun yaşamamak için danışma amacıyla da gidebilirsiniz ki bunun büyük faydasını göreceğinizden emin olun. Sizden ricam uyku zamanları, kurallar, kardeşlerle ilgili paylaştığım yazılara da bir göz atmanız. Selamlar..

   Sil
 28. Merhaba 10 yaşındaki oğlum 4 aydır uykusundan korkarak uyanıyor ve sakinlestirmek çok zor kusma durumuda var ertesi gün ne oldunuda hatirlamiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Geceleri korkuyla uyanma, zor sakinleşme, çevresinde yaşananların farkında olmama ve ertesi gün yaşananları hatırlamama durumu bize gece terörü dediğimiz uyku bozukluğunu düşündürür ama gece terörü genellikle 3-4 yaşlarında en sık yaşanır sonra giderek kendiliğinden söner. Oğlunuzun 10 yaşında bu krizleri yaşamaya başlaması uyku bozukluğuna neden olacak bir travmaya işaret ediyor olabilir. Yani onu huzursuz eden bir olay yaşamış, bir şeyden korkmuş, bir yakınını kaybetmiş, ya da okulda veya evde bir stres yaşıyor olabilir. Zaman zaman sınav dönemlerinde çocuklarda bu tip uyku bozuklukları olabiliyor. Tabi bunlar hep ihtimaller. Eğer 4 aydır haftada 1 kezden fazla yaşıyorsanız bu krizleri size tavsiyem bir uzmana danışarak altta yatan sebebi tespit etmeniz. Stres kaynağı ortadan kalktığında zannediyorum uyku bozukluğu da kendiliğinden sönecektir. Tabi yine en doğru teşhisi siz ve oğlunuzla birebir görüşecek bir meslektaşım verecektir. Selamlar..

   Sil
 29. Merhabalar Irmak Hocam. 3 yaşında bir kızım var. 3-4 aydır yattıktan 2 saat sonra çığlık çığlığa ağlayarak uyanıyor. Öncelikle sakinleştirmeye çalışıyoruz. Yanına yatıp, başını sortını okşayarak. Bu ağlamalar uzun bi süre devam ediyor. Uzun bir süreden sonra sakinleşip, tuvaletinin geldiğini söylüyor. Tuvalete götürüyoruz sonra geri yatağına yatırıyoruz. Bir kaç dakika sonra tekrar ağlamaya devam ediyor. Bu sefer biraz daha sert ve kararlı bir ses tonuyla konuşunca susup uykuya dalıyor. Bu her gece sabaha kadar 3-4 kere devam eden bir durum. Ve gerçekten artık benim her gece her gece bunları yaşamaktan sinirlerim iyice yıprandı. Artık bir süreden sonra bağırmaya başlıyorum. Sakince konuşmak ve bağırmak çözüm getirmiyor biliyorum. En sonunda artık eşime hepbirlikte bir psikoloğa gitmemiz gerektiğini söyledim. Öyle ki ben bu çoğlıkların, ağlamaların altında bambaşka bir nedenin yattığını tahmin ediyorum. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibel hanım merhaba.. Yorulmakta, yıpranmakta haklısınız, 3-4 ay gibi bir süre her gece üstelik de birkaç kez bu süreci yaşamak hem siz hem eşiniz hem de kızınız için oldukça zor olmalı. Bu süreç aynı şekilde devam ederek uzadıkça sinirleriniz daha çok yıpranacak, istemeden de olsa kızınıza karşı tavrınız sertleşebilir ve hatta bu nedenle aile içi ilişkilerinizde, kızınızla iletişimizde bozulmaya yol açabilir. Bu da kızınızın uyku kalitesini daha da bozar. Yani sizi bir kısır döngüye sokar. O nedenle daha da geç kalmadan bir uzmana danışma kararınız son derece doğru bir karar. Meslektaşım sizinle ve elbette kızınızla yapacağı görüşmeler sonrası yaşadığınız durumla ilgili net bir tanı koyup sorunu ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır. Uyku kalitesi tıpkı biz yetişkinler gibi çocuklarda da gün içinde yaşananlardan etkilenir. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi kızınızın uyku kalitesini bozan bir stres kaynağı var muhtemelen. Onu bulup ortadan kaldırmak zannediyorum geceleri yaşadığınız bu krizleri de söndürecektir. Böylece ailece uyku ve yaşam kaliteniz artacak. Selamlar..

   Sil
 30. Ig irmak hanim ..benim oglumda 3.5 yasinda ve 3 aydir krese gidiyor ve hersey cok guzel ama su bi haftadir gece uykusuna gecirdimi 4 saat sonra aglayarak uyanir bende yuzunu yikarim ve yanima alirim devam uyutturum ve sabah sordumda anne sen yataganda uyudun bende yatagamda uyudum demek istedim su hic bisey hatirlamiyor sabaha sizce bu ne olabilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bahsettiğiniz tablo, yani oğlunuzun ağlayarak uyanması, sabah yaşananları hatırlamaması durumu gece terörünü düşündürüyor. Ancak tabi net bir tanının konabilmesi için bir uzmanın siz ve oğlunuzla birebir görüşme yapması gerekiyor. Bu konuyla ilgili paylaştığım detaylı bir yazı var, onu da okumanızı tavsiye ediyorum. Gece terörü çoğu zaman kendiliğinden sönen bir uyku bozukluğudur ama bu nöbetler artarak devam ederse hayat kalitenizi düşürebilir. Hem çocuğunuzun hem de sizin yıpranmamanız adına bir uzmana danışmanız en doğru adım olacaktır. Hem eğer çocuğunuzu strese sokan başka bir neden varsa altta onu da ortaya çıkarmak mümkün olacaktır. Selamlar..

   Sil
 31. Benim kızım 3 ay snra 2 olacak ve her gece aynı şekilde ağlayarak bağırarak uyaniyor ne yapsam olmuyo sarılıyor geçti bitti Diyoruz ama yok snra kendi kendine yavaş yavasgeçiyo ama her akşam oluyo hatta az öncede oldu bide yeni kardeşi oldu ondan uzak tutmaya yani yaklaşın ama dokunmasn gibi yapıyorum çünkü onu oyuncak gibi görüyorolabilir ama ne yapacağımı nasıl yaklaşacagimi bilmiyorum onunla onunla da ilgileniyorum ama ne eksik neyi yapamıyorum bilmiyorum bişey den korkup onu gördüğünü düşünüyorm ama ne yapmalıyım nasıl yaklasmaliyim bilmiyorum ve onu dahada korkutma k istemiyorum lutfen yardimci olursaniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Öncelikle sadece yazdıklarınızdan yola çıkarak kızınızın uyku kalitesini bozan nedeni tam olarak tespit etmemin mümkün olmadığının altını çizmek istiyorum. Yani yazdıkların olası ihtimallerden ibaret. Net konuşabilmek için çok daha fazla bilgi almam gerekiyor. Mesela her gece uyanıyor demişsiniz ama bu nöbetlerin ne kadar süredir devam ettiğinden bahsetmemişsiniz. Acaba bu gece ağlamalarının başlangıcı ile kardeşin doğumu birbirine yakın zamanlar mı? Bir de kardeşiyle iletişiminden bahsetmişsiniz. Çok dokundurmuyorum demişsiniz. Bu durum kızınızın kardeşiyle bağ kurmasını güçleştirebilir. Evet haklısınız kızınız da daha çok küçük ama kardeşini benimsemesi, kardeşine bağlanabilmesi için fiziksel temaslarına da izin vermeli, çok fazla yüklenmeden kızınıza abla olmanın sorumluluklarını vermelisiniz. Tabi onun da daha henüz küçük bir çocuk olduğunu unutmadan. Mesela bebeğinizin bezini değiştirirken abladan kremi uzatması, mendik çıkarması vs gibi konularda yardım alabilirsiniz. Ablayı oturtup kontrollü şekilde kardeşini kucaklamasına izin verebilirsiniz. Aksi takdirde kızınızın gözünde kardeşi eve gelen, dokunmasına izin verilmeyen ve annesinin büyük zamanını çalan bir tehdit olacaktır. Kızınız da sizin dikkatinizi yeniden çekmenin yolunu gece nöbetleriyle bulmuş olabilir. Ama dediğim gibi bunlar sadece yazdıklarınızdan yola çıkarak yapılmış varsayımlar. Sizden ricam kardeş ve gece terörü ile ilgili yazılarımı da okumanız. Size nasıl davranmanız gerektiğiyle ilgili fikir verecektir. Çocuk yetiştirmek gerçekten zor bir iş, hele yaşları birbirine yakın iki çocuk her anne için yorucu olabilir. İnsan bazen ne yapacağını şaşırabilir. Eğer böyle hissederseniz bir uzmana danışmaktan sakın çekinmeyin. Dışardan bakan uzman bir gözün tavsiyeleri işlerinizi ciddi anlamda kolaylaştırabilir. Selamlar..

   Sil
 32. Merhaba benim 3,5 yaşında ve 7aylik iki kızım var. Sorunumuz büyük kizimizin kardeşi olduktan sonra davranışlarının tamamen değişmesi ve uyku problemi yaşaması. Önceleri haftada bir kez olmak kaydıyla ağlayarak uyanmak ve uyumak istememesiydi. Şimdi ise bir şeylerden korktuğunu söyleyerek uyanmasi ve uyumak istememesi. Çok küçük olumsuzluklardan bile çok fazla etkileniyor. Sakin kalmaya ikna etmeye özen gösteriyorum fakat unutmuyor sürekli korktuğu şeyleri tekrarlıyor. Bu durumu nasıl atlatabiliriz,endişe etmelimiyiz,Ya da bir uzmandan yardım almalimiliyiz. Yardımınız icin şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep hanım merhaba,
   Aslında yaşadığınız sorunlar yaşları birbirine yakın çocukları olan birçok ailenin ortak sorunu. Siz de büyük kızınızın davranışlarındaki değişimi küçük kızınızın doğumuna bağlamışsınız. Demek ki sizin de fark edebileceğiniz kadar belirgin, net bir değişim bu. Bazen biz aileler her ne kadar dikkat etsek de aileye yeni bir bebeğin katılımıyla küçük abla ve abilerin hayat alışkanlıklarında bazı değişiklikler yaratıyoruz. Bunlar bazen çok sıradan küçük şeyler bazen de daha büyük değişimler oluyor. Unutmayın çocuklar istikrarı, tutarlılığı severler. İşte bu nedenle bir kardeşin doğumu çocuk için başlı başına zorlu bir süreçtir. Aileye yeni katılan bu küçük insanla, en sevdiği en kıymet verdiği iki kişiyi paylaşmak zorunda kalır çünkü, anne babasını. İster istemez anne bakıma tamamen muhtaç bebekle daha fazla ilgilenir, eğer kardeşinin bakımına yeterince katılmaz, kardeşini benimsemezse çocuklar yeni gelen bebeğin onların yerine geçeceği, anne babanın onu daha çok seveceği gibi yanlış düşüncelere inanabilirler. Bu durumda çocukların bir kısmı içe kapanır, bir kısmı saldırganlaşır, bir kısmı dikkat çekmek için daha önce kazandığı alışkanlıklarda gerilemeler yaşar. Bu alışkanlıkların başında beslenme, uyku ve tuvalet gelir. Yani yatağında uyumaya, kendi kendine yemeye direnebilir, tuvaletini altına yapmaya başlayabilir. Sizin yaşadıklarınız da bu tip bir uyku düzeninde bozulmaya benziyor. Kızınız gece ağlayarak sizi ya da babasını yanına çekmeyi ilgiyi üzerinde tutmayı başarıyor. Bir diğer ihtimal de yaşadığı stresin gerçekten uyku kalitesini bozması. Her iki ihtimalde de sadece uyku konusuna değinmek yetmez. Kızınızın kardeşiyle ilgili endişelerini ortadan kaldırmak için tüm günlük rutini gözden geçirmek, beraber geçirdiğiniz kaliteli zamanları artırmak, kızınızı kardeşiyle ilgili motive etmek gerekiyor. İlk adım olarak kardeş konusuyla ilgili paylaştığım yazıya bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bir uzmandan yardım alarak da çok daha hızlı çözüme ulaşabilirsiniz. Bir kez daha söylemekte fayda görüyorum, sizin yaşadığınız sıkıntı sadece uyku ile ilgili değil muhtemelen, dolayısıyla daha genel bir bakış açısı gerekiyor. selamlar..

   Sil
 33. Merhabalar benim kizim 26 aylik. Biz kizlariyla cok ilgilenen ebeveynleriz. Ama malesef cok buyuk bir hatamiz oldu. Kizim yalanci memeyi birakmadi biz de cok yardimci olmadik esasen. Butun gun emzikle dolasmaidigi icin buyuk bir sorun olduğunu dusunmedim sanirim. Ama iki yas sendromu dolayisiyla bi muddet sıkıştıginda hemen meme istiyorum diye agladi. Bu durum siklasinca memeni sinekler goturdu dedik sineklerin bebekleri olmus onlar almislar dedik ah demez olaydim. Asil sorunumuz iki defadir geceleri aglayarak korkarak uyaniyor. Kendine gelince soruyorum ruya gördüğünü sineklerin geldigini söylüyor. Biz bu durumun icinden nasil cikabiriz ? Lutfen yardimci olurmusunz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice hanım merhabalar,
   Her ne kadar bilinçli anne babalar olsak da bazen çaresiz kalıp çok belirgin hatalar yapıyoruz. Ama unutmamakta fayda var hiçbirimiz mükemmel değiliz, elbette hatalar yapacağız. Ve bu hataların sonuçlarıyla da uğraşacağız. Keşke sizinle yalancı memeyi bırakma kararınızdan önce iletişime geçmiş, doğru yolu izlemiş olsaydık o zaman çok daha sancısız atlatabilirdiniz bu dönemi. Sizin yaşadığınız durumdan yola çıkarak ama aslında tüm anne babalar için bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum, çocuklar söz konusu olduğunda önemli bir adım atmadan önce uzmana danışmak daha sonra sorun olunca danışmaktan çok daha kolay aslında. Neyse gelelim bundan sonra ne yapacağınıza.
   Ortada iki sorun var gibi anladım, birincisi önce alıp sonra geri verdiğiniz emzik, ikincisi belirgin bir korkuya dönüşmüş olan sinekler. Bence şimdilik memeyi bir kenara bırakıp önce korkuyla ilgilenmelisiniz. Yalnız şöyle bir durum var, bu korkunun kaynağı istemeden de anne baba olarak siz olduğunuz için, kızınıza bu konuda yardımınız sınırlı kalabilir. O nedenle bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. Hem böylece içinde olduğunuz iki yaş dönemi, emziği bırakma süreci ve korkularla ilgili genel bir yol haritası çizmeniz çok daha kolay olacaktır. Hem bu vesileyle ilerde karşınıza çıkabilecek olası sorunlara karşı da bir uzmandan fikir alma şansınız olur. Selamlar..

   Sil
 34. Merhabalar ırmak hanim 22 aylıkbir oğlumvar 00 10 saatlerinde çığlık atarak uyandı sanki bişey den kaciyodu sanki odada bişey görüyorduçok korktuk ikimizde oğlum halen emziriyorum ve beraber uyuyoruz sakinlesmesi baya sürdü evin tavanlarina bakiyo korkuyor titriyor sonra emzirme çalıştım tek gözüyle etrafı kontrol etmeye çalışıyo tamdaliyo tekrar sicriyor ben ondan sonra uyyamadim oğlum uyudu size mesaj yazarkentekraruyandı çığlık atmadi ama sıçradıelleriyleyüzünü kapatıp etrafına bakmayacalisiyoduben arkasındayım oğlum uyandı mi dediğimde birazdaha rahatti sanki ama korkuyo çok uykusu var belli ama tam dalamiyo uykuya birde bugün biraz ateşli vemalesef yatmadan önce korkufilmi seretmistik cevaplarını sevinirimTeşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma hanım merhaba, belli ki zor bir gece geçirmişsiniz ailece. Yazdıklarınızdan anladığım oğlunuz ilk kez böyle kabus görerek uyandı. Sürekli tekrarlanan bir olay değil de ilk kez yaşadığınız bir olay olarak baktığımızda oğlunuzu gün içinde korkutacak herhangi bir unsur olup olmadığı önem kazanıyor. Sizin yazdıklarınız da bunun olduğunu gösteriyor. Korku filmleri asla çocuklara göre değil hele ki daha 22 aylık bir bebek bundan çok fazla etkilenebilir. Tam anlamasa da sesler ya da aklına kazınan bir karakter, bir sahne çocuğunuzu korkutup strese sokabilir. Bunun yanında bir de ateşi var demişsiniz ki hastalık halleri tek başına bile çocuğun uyku kalitesini bozar. Bir de hem korku filmi hem hastalık birlikte olunca oğlunuzun tedirgin olması çok normal. Çocukların uykusu tıpkı biz yetişkinler gibi günlük hayatta yaşadıklarından etkilenir. 22 aylık bir bebek gerçekle rüya arasında ayrım da yapamadığı için korkuyu daha yoğun yaşar. o nedenle oğlunuzun izlediği filmlere, oynadığı oyunlara dikkat edin lütfen, korku ya da şiddet içeriklerine maruz kalmasını engelleyin. Gün içinde açık havada enerjisini boşaltması için yürüyüş yapabilirsiniz beraber. Eğer bunlara dikkat ederseniz uyku sorunlarınızın kendiliğinden söneceğini sanıyorum. Ama oğlunuz geceleri korkarak uyanmaya devam ederse nedenini anlamak için bir uzmana danışmanızda fayda var. Selamlar..

   Sil
 35. Merhaba benim oğlum 22 aylık sürekli gunduz uykularindan ve sabahları ciglik atarak sanki bir yeri kopmuscasina aglayarak uyaniyor ve cok zor sakinlesiyor gunduz uykusundan 1 yada 1 bucuk saat sonra uyanip 15 dk civari agliyor ve sonra tekrar uyuyor bu arada nqpicagimi sawiriyorum ve aurekli boyle bende cocugumda.cokyipraniyor bu durum yasanirkn sarilmak istemiyor kendine dokundurmuyor uzerini ortsem ciglik atiyor ama cogunlukla kucagimda tekrar uykuya dalip yatagina koydugum anda uyaniyor uykular.biim icin cok yorucu geciyor bu durumun duzelmesi icin ne yapabilirim guzel vemutlu uyandigi anlar cok az evdede herhangi ir.sorun yok calismiyorum surekli onunlayim ananesi ve babanesi cok yakin surekli onlara gidip vakit geciriyoruz sosyal bir cocuk..gun.icinde.tv izliyorqma.yasina gore seyler ve cok fazla izlemiyor..

  YanıtlaSil
 36. Öznur hanım merhaba,
  Yazdıklarınıdan anladığım kadarıyla oğlunuzun ağlayarak uyanma sorunu yalnızca gündüz uykularında yaşanıyor. Gece uykularıyla ilgili bir sorun yaşamadığınızı varsayıyorum. Bahsettiğiniz durum bana uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğunu hatırlattı. Uyuduktan ortalama 1-1.5 saat sonra yaşanan ve bilincin yerinde olmadığı ağlama nöbetlerinden bahsediyoruz, çocuğunuz bu sırada her türlü müdahaleye kapalı ve sonrasında da kendiliğinden uykuya dalıyor. Bir de sonrasında yani uyandığında yaşananları hatırlamıyorsa tablo birçok yönüyle uyku terörüne uyuyor. Uyku terörü çoğunlukla kendiliğinden söner. Ancak eğer sizin ve oğlunuzun yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürdüğünü hissediyorsanız ya da uyanmaların sıklığı artıyorsa bir uzmana danışmanız önemli. Sizin bir anne olarak yapabilecekleriniz de var tabi. Bunların başında çocuğun günlük hayat rutinine dikkat etmek gerekiyor. Ki birçok noktaya zaten dikkat ettiğinizi yazmışsınız. O zaman aynen devam, çocuğunuzla bol bol kaliteli zaman geçirin, onu mümkün olduğunca açık havaya özellikle de uyku önceleri çıkarmanız faydalı olur. Gündüz uyku saatlerinin programına da dikkat edin, oğlunuzu aşırı yorulmadan önce uyutun. Fazla bedensel yorgunluk çocukların uyku kalitesini azaltabiliyor. En çok dikkat etmenizi istediğim nokta da ağlama nöbetlerinin saatleri. Zaten genel anlamda bir tespitiniz var saatle ilgili ama, sizden birkaç gün boyunca bir uyku günlüğü tutmanızı istiyorum. Bu günlüğe çocuğunuzun sabah kalktığı saatten itibaren yaptıklarını ve uyku ayrıntılarını not edin. Böylece krizlerin tam saatlerine ilişkin bir veri olur elinizde. Ağlayarak uyanma saatlerini tespit ettikten sonra, örneğin çocuğunuz ortalama 1. saatte ağlıyorsa, siz sakin bir şekilde onu uyandırın. Yani krizden önce. Günde bir kez iki saat gündüz uykusu uyuyorsa bunu bir saatlik iki uykuya bölebilirsiniz. Eğer bu yolla da bir çözüme ulaşamazsanız başta da söylediğim gibi mutlaka bir uzmana danışın. Danışırken tuttuğunuz günlüğü de yanınıza almayı unutmayın, böylece meslektaşıma da çok daha kapsamlı ve net bilgi verme şansına sahip olursunuz. Selamlar..

  YanıtlaSil
 37. Merhaba Irmak Hanım. 29 aylık bir kızım var. Kızım Nisan ayından beri kreşe gidiyor. Gündüzleri çok huzurlu, keyfi yerinde, akşamları evde onunla birlikte oyunlar oynayıp keyifli zaman geçiriyoruz. Herhangi bir huzursuzluk hissetmiyoruz. Uyku saati geldiğinde, 5 dk kadar ayağımda sallıyorum, hemen dalıyor zaten. Son birkaç haftadır geceleri -bazen 3-4 kere- ağlayarak uyanıyor, hemen yanına gidiyorum. Gözleri kapalı, gözünden yaş gelecek kadar ağlıyor. Kucağıma ağlıyorum, yanındayım kızım, korkma deyip sakinleştirmeye çalışıyorum. Pışpışlayım diyorum, kendini geri itip tepişiyor, "Ayağında salla" diye tutturuyor. Yastığa koyup sallamaya başladığım anda sakinleşiyor. Gecelerimiz uykusuz, bölük pörçük geçiyor bu şekilde. Ne yapmam, nasıl davranmam gerek bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esra hanım,
   Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kızınızın uyku düzeninde ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorsunuz.Zaman zaman tıpkı yetişkinler gibi çocukların uykuları da günlük hayatta canlarını sıkan, stres yaratan bir durum yaşadıklarında olumsuz etkilenebilir. Ama bu durum da stresin kaynağına ve devamlılığına bağlı olarak belli bir sürede kendiliğinden ortadan kalkar. Siz birkaç haftadır ve geceleri de birkaç kez ağlayarak uyanma durumundan bahsetmişsiniz ki, bu hem sizi hem de bebeğinizi ciddi anlamda zorlayabilir. Aslında bir kısır döngüden bahsediyoruz. Uyku kalitesinin bu uyanmalarla azalması da asıl nedenin yanında kızınız üzerinde bir stres yaratır. Bu stres uyku düzenini daha da bozar. O nedenle daha kapsamlı bir değerlendirme yapabilmesi için bir meslektaşıma danışmanızı tavsiye ediyorum size. Böylece günlük hayat rutinlerinizle ilgili bilgileri daha net vererek bu huzursuzluğun asıl nedenini bulabilirsiniz. Hem de daha fazla yıpranmadan ve çocuğunuzu da yıpratmadan sorunu ortadan kaldırırsınız. Selamlar..

   Sil
 38. merhaba Irmak Hanim , 17 aylik bir kizim var ve yaklaşık 1 haftadir gece uykularina gecis esnasinda yanimda sacimla oynayarak uyuyor , uyku gecmeden once yatakta biraz dönüyor fakat disaridan gelen herhangi bir sese istinaden bi anda kafasini boynuma gömüp korkmus bir halde uykuya geçiyor , bu geceki uykusunda ise hişttt dememle birlikte yine ayni korkuyla yastiga gömülüp uykuya gecti once anlam veremedim tekrar uyumamak icin yatakta dönerken deneme amacli hişttt sesi cikardigimda ayni sekilde korkuyla boynuma sarılıp uyudu . Nedir onu bu kadar korkutan sey anlamiyorum . Gercekten endiselenmelimiyim??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Havva hanım merhaba,
   Çocukların uykuları tıpkı biz yetişkinler gibi gün içinde yaşadıklarımızdan ciddi anlamda etkilenir. Kızınız son dönemde tedirgin uyuyorsa, en ufak uyarana korkuyla karşılık veriyorsa, muhtemelen onu strese sokan bir nedeni vardır. Son bir haftadır bu durumun yaşandığından bahsetmişsiniz, acaba bu süreçte onu korkutan bir tecrübesi oldu mu? bu televizyonda izlediği, denk geldiği bir film, çizgi film hatta reklam bile olabilir. Ya da son zamanlarda yetişkinlerin kavgası, köpek havlaması ya da benzer travma yaratabilecek bir duruma tanık oldu mu? Tüm bu soruların yanıtını alabilmek için ayrıntılı bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Bir de saç tutarak uyumadan bahsetmişsiniz ki, bu alışkanlıkların bırakılması için de önce ortaya çıkış sebebini bulmak gerekir. Bu tip tekrarlayan davranışlar ilgi ihtiyacı gibi bazı ihtiyaçların habercisi olabiliyor çünkü. Endişelenmeli miyim diye sormuşsunuz? Anne olarak hepimiz çocuklarımız söz konusu olduğunda endişelerimizin önüne geçemiyoruz o yüzden size hayır demiyorum. Ama en azından endişelerinizin sizi çözüme götürmesini sağlayın. Bence bir meslektaşıma danışarak endişelerinizi yüzyüze bir görüşmede paylaşın ve beraber uyku düzeni oturmak konusunda bir yol haritası çizin. Selamlar..

   Sil
 39. Merhaba Irmak hanım 18 aylik bir kizim var ve yaklasik 1.5-2 aydir uykudan gece ve gunduz aglayarak ve ciglik atarak uyaniyor.Aglama surecimiz bir saati buluyor ve sakinlestirmekte gucluk cekiyoruz .Kucagima aldigimda kendini kasiyor surekli elleriyle saga sola vurmaya calisiyor kucakta tutmakta gucluk cekiyorum.Bu durum beni cok uzuyor.Uykuda korktugu icin mi yoksa tedavisi edilmesi gereken bi durum varmi ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler...
  ..

  YanıtlaSil
 40. Merhaba Yeliz Hanım,
  Baştan söylemekte fayda görüyorum buradan yazdıklarım kesin bir tanı değil, yazdıklarınızdan yola çıkarak ihtimalleri sıralayan bir uzman görüşü. Sizin anlattıklarınız akla ilk olarak uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğunu getiriyor. Bu konudaki yazımda (Gece/uyku terörü) ayrıntılı olarak değinmiştim,onu okursanız belirtiler ve yapmanız gerekenlerle ilgili daha net bilgi sahibi olabilirsiniz. Belirtilerden çoğu sizin yaşadıklarınızla benzerlik gösteriyor. Uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğu her zaman tedavi gerektirmez, çoğu zaman kendi kendine söndüğüne şahit oluyoruz. Ancak çok uzun sürmesi ve sık tekrarlanması halinde hem çocuğun hem de ailenin hayat kalitesini çok ciddi anlamda azalttığından bir uzman desteği almak işleri kolaylaştırıyor. Siz de kızınızın yaklaşık 2 aydır üstelik de hem gece hem gündüz uykularında 1 saatlik ağlama nöbetleri yaşadığını yazmışsınız. Eğer bir de bu her gün ya da haftada 3 defadan fazla ise bu durum hem sizi hem de kızınızı oldukça yıpratmış olmalı. Uyku dediğimiz süreç günlük yaşamdan ve stresten etkilenir. Kızınız bu krizleri yaşadıkça aile içi stres artar, stres arttıkça uyku daha da olumsuz etkilenir, kriz sayısı daha da artar. Yani gördüğünüz gibi işler bir kısır döngüye dönüşür. Başta söylemiştim, bir kez daha tekrarlamakta da fayda görüyorum, bu yazdıklarım olası ihtimallerden biri sadece. Belki yüz yüze görüşme şansımız olsaydı başka bir stres kaynağını keşfedecek ve onun üzerine gitmemiz gerektiğine karar verecektik. Yani uzun lafın kısası bu durumun sizi ve kızınızı daha çok yıpratmaması için kısa sürede bir meslektaşıma danışmanızı tavsiye ediyorum. Böylece en azından sorunun ne olduğunu ve bir tedavi gerektirip gerektirmediğini net olarak anlamış olursunuz. Selamlar..

  YanıtlaSil
 41. Mrb benim oglum 26 aylik tam 22 ay emzirdim.hep yanimda yatirdim.calisan anneyken 2 yil ucretsiz izin aldim herseyiyle kendim ilgilendim.suan ise babayi gordugu zaman beni reddediyor.uykuda baba diye agliyor.babayi istiyor hep.cok uzuluyorum.baba eve geldiginde cok ilgili.ama gun icinde bende ilgiliyim.napabilirim

  YanıtlaSil
 42. Merhabalar..
  Bir anne olarak çoğu noktasına katılmasam da hissettiklerinizi anlayabiliyorum. Çocuklarımız için çok emek harcıyoruz, bazen olması gerekenden daha fazla fedakarlık ediyoruz. Tabi ki bunlar zorunluluktan değil, içimizden geldiği için gönüllü olarak yaptığımız fedakarlıklar. Ama kendi hayatımızdan fazla ödün verince, belki kendimiz bile fark etmeden karşılık bekler hale geliyoruz. Siz de fedakar bir annesiniz. Mesajınıza evladınız için yaptıklarınızı teker teker sıralayarak başlamanızdan bunu net olarak görebiliyorum. Ama babayı gördüğü zaman sizi reddetmesinden neyi kast ettiğinizi tam olarak anlamış değilim. Eğer bu akşam işten geldiğinde, bütün gün zaman geçirdiği siz değil de özlediği babasıyla yakın olma isteği ise bu son derece normal bir durum. Hatta olması gereken bu. Bütün gün işte olan babalara her zaman eve döndüklerinde çocuklarıyla beraber kaliteli zaman geçirmelerini tavsiye ederim. Bu hem baba çocuk ilişkisi için hem de gün boyu yorulan annenin biraz soluklanabilmesi için önemli. Bakın baba bir çocuğun özellikle de bir erkek çocuğun hayatında çok önemli bir rol modeldir. Büyüyen çocuk babasıyla geçirdiği zamanda, nasıl davranacağı, nasıl konuşacağı konusunda çok şey öğrenir. İlgili bir eşinizin olması bu anlamda sizi mutlu etmeli. Ne yazık ki birçok evde yoğun çalışan babaların ilgisizliği şikayet konusu olurken, çocuğuyla ilgilenen bir baba sizin yükünüzü hafifletir. Gece uykularında ağlamasına gelince, sizi düşündürmesi gereken nokta çocuğun anne ya da baba diye ağlaması değil ağlıyor olması. Bu hafif mızırdanmalar şeklindeyse dert etmenize gerek yok ama sık tekrarlanan, kriz şeklinde ağlamalarsa o zaman çocuğunuzda stres yaratan ve uyku kalitesini bozan bir durum var demektir. Çocuğunuz şanslı bir çocuk, ilgili bir annesi ve babası var. Ama yazdıklarınızdan yaptığım çıkarım çocuğunuzla birebir geçirdiğiniz, işinizden ayrı kaldığınız ve bir anlamda kendinizi tamamen çocuğunuza adadığınız dönemin belki sizi biraz fazla yorduğu. Size tavsiyem bir meslektaşıma danışarak sizi üzen, sıkan, yoran şeyleri paylaşmanız. Belki de bir çift olarak çocuğunuzla ilgili konularda nasıl işbirliği içinde ve tutarlı olabileceğinize dair bir yol haritası da çizme şansınız olur. Selamlar...

  YanıtlaSil
 43. Merhaba Irmak hanim benim çocuğum 8 yasinda ve hergun uyuduktan bir ya da iki saat sonra uyanıp ağlıyor onun sesiyle yataktan kalkıp yanımıza getiriyoruz ve bizimle bir müddet uyuduktan sonra iki uç saat sonra tekrar geliyor bazen ağlıyor bazense bana seslenerek geliyor terlemiş korkarak ve kalp atışları benim ona sarıldığımda duyulacak kadar oluyor ne yapmalıyım onu nasıl sakinlestirmeliyim her gün onun ne zaman uyanipta ağlayacak diye endişeyle uyuyorum ve ve ben de çok tedirginim ne yapliyim şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neslihan hanım merhaba, yazdıklarınızdan yola çıkarak net birşey söylemek çok güç. Anladığım kadarıyla bu uyanma nöbetleri sırasında çocuğunuz korkmuş ama çevresinde olanları ve sizi fark edecek kadar bilinçli oluyor. Dolayısıyla bu yaşadığınız durumun gece terörü dediğimiz uyku bozukluğu olma ihtimali düşüyor. Gecede birkaç kez uyandığını yazmışsınız ancak bu sürecin ne kadar zamandır devam ettiğinden bahsetmemişsiniz. Gece uyanmalarının başladığı dönemde çocuğunuzun hayatında onda stres yaratacak bir travma ya da bir değişiklik yaşandı mı? Çünkü onu tedirgin eden, huzursuz eden şey her ne ise belli ki etkisini uyku kalitesi üzerinde göstermiş. Sorunu ortadan kaldırabilmek için önce nedeni bulmak gerekiyor. Hem siz hem de çocuğunuzun daha fazla yıpranmaması adına bir meslektaşıma bu konuyla ilgili danışmanızı tavsiye ediyorum. Böylece daha net tespitler yapıp, uyku bozukluğunu daha çabuk ortadan kaldırabilirsiniz. Selamlar..

   Sil
 44. Slm ırmak hanım benim kizim 4 yasında 1 hafta önce çığlık atarak uyandı çok korkmuş yatagimda biri Var lamba üstüme geliyor gibi şeyler söylüyor 1 haftadır gece 4 gibi uyanip havaya bakıyor biri Var anne bak bana gülüyor diyor sonra lamba üstüme geliyor diyor odayı değiştirdik fakat faydalı olmadı şuanda aynı şekilde korkuyor birşeyler gordugunu söylüyor eliyle vurmaya çalıyor gordugu herneyse bu duruma çok üzülüyorum :( neyapmamiz lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe hanım merhaba, okul öncesi dönemdeki çocukların en önemli özelliklerinden biri gerçeklik algısının tam oluşmamış olması yani gerçekle, hayal ya da rüya arasındaki ayrımı tam yapamamalarıdır. Bu durumda çocuk izlediği bir filmden, dinlediği bir masaldan etkilenerek yarattığı karakterden, yoğun stres ya da travmatik bir tecrübe sonrası kabuslardan çok ciddi anlamda korkar. Çünkü onların hayal ürünü, kabus olduğunu bilemez ve gerçek olduğunu düşünür. Kızınızın yaşadığı durumun da bu olabileceğini düşünüyorum. Ama burada önemli olan kızınızın uyku kalitesinin bu kadar bozulmasına neyin sebep olduğunu bulmak. Yani onu korkutan, strese sokan, üzen ne ise onu keşfetmek. Ve tabi bir sonraki adım olarak ortadan kaldırmak. Bir kardeşin gelişi, anne baba arasında yaşanan gerilim, bir yakının kaybı, ev ya da okul değişimi, anne baba olarak disiplin aracı olarak korkutmayı kullanıp kullanmadığınız, yaşadığı bir kaza ya da yaşına uygun olmayan içerikte, özellikle de şiddet içeren film ya da diziler.. Bunlardan biri ya da birkaçı ya da günlük hayat rutinini bozan herhangi başka bir sebep kızınızın korkularını tetiklemiş olabilir. Bunu tek başınıza keşfetmeniz zor. Dışarıdan bakan uzman bir görüş ileri kolaylaştıracaktır. O nedenle çocuklarla çalışan bir meslektaşıma danışmanızı tavsiye ediyorum. Yüz yüze yapacağınız görüşmelerle sorunun kaynağına tespit edip, ortadan kaldırmak için bir yol haritası çizersiniz. Selamlar..

   Sil
 45. Merhaba ırmak hanım benim 5 yaşında bir kızım var 2yaşında da oğlum biz kendi tercihiniz olarak çocuklarımızı iki yaşına kadar yanımızda yatırdık kızım dört yaşına gelene kadar bizle aynı odada kendi yatağında yattı şimdi kendi odasında yatması için uğraşıyorum fakat bir ay kadar oldu her gece ağlayarak uyanıyor hem de 3-4 kez ve uyuyamıyorum dan başka bir şey söylemiyor.bu arada iki ay önce bir kalp ameliyatı geçirdi hastane süreci iyileşme süreci hep sorunsuzdu bu süre içinde de hep benle ya da annaneyle uyudu artık kendi kendime uyuması gerektiğini anlatıyorum kabul ediyor fakat her gün defalarca uyanıyor ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğba hanım merhaba, çocuklarda bir uyku düzeninin oturması için bu düzenin aile dinamiklerine bağlı kurulması gerçekten çok önemli. Yani bir aile için uygun olan düzen bir diğeri için uygun olmayabiliyor. O nedenle bir uzmanla kapsamlı bir görüşme yaparak izlenecek yol haritasını belirlemenizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Kızınızın iki ay önce bir kalp ameliyatı geçirdiğinden bahsetmişsiniz. Bu oldukça ciddi ve önemli bir operasyon. Bence bu operasyonun hemen ardından, bu kadar yakın bir zamanda kızınıza çok yüklenmemelisiniz. Eğer kızınız daha önce kendi odasında uyuyan bir çocuk olsaydı onu şimdi tekrar odasına alıştırmanız çok zor olmayacaktı ama daha önce anne babasının odasında uyuyan bir çocuğa, hastane, doktorlar, ameliyat vs gibi zorlu bir sürecin hemen ardından bir de odaya alışma görevi vermek biraz zorlayıcı olabilir. Süreci bir süre askıya alıp, çocuğunuzu ve kendinizi yıpratmadan bekleyerek, bir süre sonra yeniden denemeniz iyi bir fikir olabilir.

   Sil
 46. Irmak hanim selam.23 aylık oğlum son bir ayda belli aralıklarla,önce ağlayarak uyanıyor ve çığlık atmaya,kendini yere atmaya başlıyor. Yaklaşık 20 dk süren bu durumu sakin ve çaresiz bir şekilde bitmesini bekliyoruz.sonrasında bir anda normale dönüyor ve uykuya dalıyor. Selim,Sakin uslu söz dinleyen bir çocuk ama bu durum bizi tedirgin etti.fikirlerinizin bize çok yardımcı olacak şimdiden çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet bey merhaba, bahsettiğiniz tablo ilk bakışta gece/uyku terörü dediğimiz durumu düşündürüyor. Tabi tam bir tanı koymak için çok daha kapsamlı bir görüşme yapmak gerekiyor. Gece terörü dediğimiz uyku bozukluğu ile sizin yaşadığınız durumun en net benzerliği ise oğlunuzun kriz sonrası hiçbirşey olmamış gibi sakinleşmesi ve uykuya dalması. Sabah kalktığında birşey hatırlayıp hatırlamadığını yazmamışsınız ancak hatırlamadığını tahmin ediyorum. Gece terörü ile ilgili yazımı okursanız orada belirtileri ve anne baba olarak sizin yapmanız gerekenleri çok daha ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz. Ancak bence en doğru adım bir uzmana danışarak sorunun ne olduğunu tam olarak tespit etmek ve ona göre bir yol haritası çizmek olacaktır. Selamlar.

   Sil
 47. Iyi gunler Irmak hanim 7.5 aylik bebegim var geceleri her 40 dk bir uyanip siddetli bi sekilde agliyo.Ben haric kimsenin kucaginda sakinleşemiyo surekli emmek istiyo hic uykusu olmuyo gunduz ayni sekilde uyutuyorum 20 dk 30 dk anca uyuyor hicbir saglik problemi yok acaba psikolojik olabilir mi tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşenur hanım merhaba, uyku düzeni her çocukta farklı. Bazı çocuklar çok daha uzun süre ve çok daha derin uyurken, bazılarının uykuları hem kısa hem hafif olabiliyor. Bu farklılıklar tek başına bir soruna işaret etmez. Ama çocukların uykularından şiddetli ağlama nöbetleriyle uyanmasına çok daha hassas yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Uykunun kalitesi çoğu zaman çocuğun gün içinde yaşadıklarıyla şekillenir. Strese maruz kalan, huzursuz çocukların uykularının da huzursuz oluşu sık rastlanan bir durum. Tabi bunun yanısıra uykuya etki edebilecek fiziksel nedenlerin olabileceğini de unutmamak lazım. Çeşitli nedenlerle rahat nefes alıp veremeyen bir çocuğun uykuları da sık bölünebilir. O nedenle size tavsiyem öncelikle bebeğinizi bir sağlık kontrolünden özellikle de bir kulak burun boğaz kontrolünden geçirmeniz. Eğer fiziksel bir sorun tespit edilemezse o zaman daha sağlıklı bir uyku düzeni oturtmak üzere bir uzmandan yardım almanızın en doğru yol olduğunu düşünüyorum. Selamlar..

   Sil
 48. Mrb irmak hanim benim 28 aylik bi kizim var doğdu aglamalari hastaneyi kaldirdi 40 gün kayincalidem annem eşim uykusuz geçirdik gazino cikarinca uyurdu 1 yasinda bu aglamalari daha da azaldi ama her gece uyanmalarimiz oluyordu bazen beşik sağlamaktan kollarim görülüyordu ve uykusuz bitap bi şekilde güne başlamak ne kadar zor bi durum bi de yememe sorunumuz da vardi uyumayan çocuk yemez diyor herkes neyse şuan 28 aylik olduk arada bi yine gece aglamalarimiz oluyordu ama su son zamanlarda hem gece hem gündüz uykularinda özellikle hep ağlayarak uyaniyor gece uykudan bi yeri kesilmiş gibi agladigi zaman hic bi şekilde susturamiyoruz sanki bi yeri kesilmiş anca tel. Eline veriyoruz internetten çizgi film aciyrz öyle susuyir ve bi müddet sonra gazino cikariyor ve ayagima alarak tekrar uyutuyorum artik bu aglamalari beni çok yipratti 28 aydir 1 gece bile aksam yatipta sabah kalktigimi bilmiyorum soruyorum neden agliyisun kizin diye biseyde söylemiyor çok konuşkan bi çocuk bu arada napsam nasi davransam artik sasirmis durumdayim özelliklede gündü uykularindan uyandiginda ben kucagima alana kadar yikiyor ortaligi almazsam daha da şiddetli ağlamaya basliyo herkes bunu huy haline getirdiğini söylüyor Nadi bir aktarabilirim be yapabilirim gerçekten çaresiz bi durumdayim artik yardim edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Her zaman söylerim her çocuğun mizacı farklıdır. Bazı çocuklar daha sakin, bazıları daha huzursuz, bazıları iştahlı, bazıları daha içe kapanık bazıları daha girişken. Anne baba olarak tutumlarımız elbette çocuğumuzun davranışlarını etkiliyor ama unutmamamız gereken bir de mizaç faktörü var. Sizin yazdıklarınızı sadece bir psikolog olarak değil, benzer durumları yaşayan bir anne olarak okudum. Ben de tıpkı sizin gibi doğum yaptıktan sonra ilk geceyi hiç uyumadan geçirmiş bir anneyim. İlk bir ay günde üç saatten daha uzun uyuduğumu hatırlamıyorum ve hala deliksiz uyuduğum bir gece yok. Bunları özellikle kendinizi yalnız hissetmemeniz için söylüyorum. Ben en doğrusunun anne baba olarak elimizden gelenin en iyisini yaptıktan sonra bazı şeyleri de değiştiremeyeceğimizi kabullenmek gerektiğini düşünüyorum. Evet bazı çocuklar sabaha kadar deliksiz uyuyor ama bazıları da uyumuyor işte. Girişi bu kadar uzun tutmamın sebebi sizin sorduğunuz bu sorudan yola çıkarak okuyacak benzer durumdaki tüm anne babalara seslenmek aslında. Çünkü her her çocuk, her anne baba ve her aile kendine özeldir. Ve bize düşen mevcut şartlarımız içinde tüm ailemizi mutlu edecek kendi düzenimizi oturtmak. Gelelim ağlayarak uyanma konusuna. Özellikle de kriz şeklindeki ağlamaları ben hassasiyetle incelemek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü muhtemelen bu krizlerin arkasında çocuğu strese sokan, tedirgin, huzursuz eden bir neden oluyor. Bu nedeni tespit edip ortadan kaldırmak sadece uyku sorununu da değil, çocuğun yaşadığı bir çok uyum sorununu ortadan kaldırıyor. Size tavsiyem bir uzmana danışarak hem son zamanda yaşadığınız bu ağlama nöbetleri hem de genel anlamda uyku düzeni oturtmak için bir uzmandan yardım almanız. Doğru yöntemlerle daha iyi bir uyku düzeni oturtabilirsiniz. Ama lütfen beklentileriniz de gerçekçi olsun. Yani bir görüşmede kızınızın bütün gece uyumasını sağlayacak bir sihirli değnek olmayacak görüştüğünüz uzmanın elinde. Ama bu görüşmeler sayesinde siz de ailenizin mevcut şartlarına daha iyi uyum sağlama, çocuğunuzla daha kaliteli aman geçirme ve tabi kendinize de zaman ayırma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Selamlar..

   Sil
 49. ırmak hanım merhaba. yazdıklarınızı dikkatle okudum fakat bizim sorunumuza direkt olarak bir cevap bulamadım. umarm iki kelimeyle de olsa bana da yardımcı olursunuz. oglum 19 aylık biz evimizin ısınma sorunu nedeniyle bu kışı gecirme suretiyle annaneye geldik. iki gün sonra oğlum hasta oldu ateş vs derken uyku düzeni kalmadı. ben bu hallerini ilk hastalığa bağladım fakat artıl iyilesti ama uykuları giderek kötüye gidiyor. 12den önce asla uyumuyor.12den sonra uyudugunda da 2 gibi aglayarak uyanıyor. ve yattığımız odada asla uyumuyor salonda yarı aydınlık odada uyuyor uyuması saat 4 5 buluyor. bu arada hala emiyor ve yanımda yatıyor. memede uyur genelde ama uyuyacak diye kaç gündür memeyi bile reddediyor. sorun evimizde olmamaız mı acaba :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Çocuklar kendilerini güvende hissetmeyi severler. Tutarlılık ve devamlılık da onların güvende hissetmesini sağlar. Bu sadece anne babanın tutumlarıyla ilgili de değildir, günlük hayat rutininin tamamını kapsar aslında. Bu devamlılık bozulduğunda ise her çocuk farklı düzeyde endişe duyar. Kimi yeniliklere daha kolay adapte olabilirken kimi biraz daha fazla zorlanır. Oğlunuz için evinizi (belli bir süre için bile olsa) değiştirmek uyum sağlanması gereken yeni bir durum demek. Bir de tam bu sırada hastalanmış olması süreci sekteye uğratmış olabilir. Çocuklar için ateş, doktorlar, ilaçlarla geçen hastalık zamanları başlı başına küçük çaplı travmalardır zaten. Bir de bu hastalığı tam da anneannenin evine geldiğinde yaşaması zihninde olumsuz bir imaj oluşmasına sebep olmuş olabilir. Çocuklarda huzursuzluğun kendini gösterdiği en temel noktalardan biridir uyku. O nedenle de ilk bozulan uyku düzeni olur. Tabi başta da söylediğim gibi bunlar yazdıklarınızdan yapabildiğim çıkarımlar sadece. Sorunun daha net tespiti için çok daha kapsamlı bir görüşme yapmak gerekiyor. Eğer oğlunuzun uyku düzenindeki bu bozukluk azalmak yerine artarak devam ediyorsa, evinize dönme fikrini bir gözden geçirmenizde fayda olabilir. Tabi koşullar buna izin veriyorsa. Oğlunuzla ilgili konularda en iyi gözlemci anne baba olarak sizsiniz. Eğer yaşadığınız huzursuzlukla başa çıkmak konusunda yetersiz hissediyorsanız bir uzmana danışmaktan da çekinmeyin lütfen. Selamlar.

   Sil
 50. Irmak Hocam Merhaba,

  14 aylık bir kızımız var. Doğumundan itibaren emmeye devam ediyor. Ancak her gece ortalama 5 defa kalkıyor emmeye. Son 2 aydır da gece saat 11 de yatıyor 1 saat sonra kalkıyor ve yaklaşık 4 ya da 5 saat uyanık kalıyor. Tatbiki annesiyle bende uyanık kalıyoruz. Oyun oynuyoruz yemek yeriyoruz bu saatlerde. Yanlış yapıyoruz ama yatağımızda uyuyor kızımız. Kalktığında yemek yiyor. Acaba tam doymadan mı yatırıyoruz ondan kalkıyor bilmiyoruz. Numarada san bir kaygında ağalayarak uyanıyor. Ne yapmamız gerekiyor bilgi verebilirmisiniz? Teşekkür ederim şimdiden..

  YanıtlaSil
 51. Merhaba, sağlıklı bir uyku düzeni oturtmak içim adım adım ama kararlı ilerlemeniz gerekiyor. Öncelikle kızınız için portatif bir yatak edinerek başlayın işe. Uykuya daldıktan sonra yatağına yatırın. Elbette ilk günden itibaren kendi yatağında deliksiz uyumayacak ama gün be gün kendi yatağında uyuduğu süreyi uzatarak onu bu duruma alıştırabilirsiniz. Gelelim gece sık sık uyanma konusuna. Kimi çocuklar diğerlerine göre daha hafif uyuyor ve tekrar dalmak için memeye daha çok ihtiyaç duyuyor. Yapmanız gereken bebeğiniz gece uyandığında mümkün oduğunca sakin hareketlerle, ışığı açmadan ve konuşmadan, sadece pış pışlamak gibi sakinleştirici tonda sesler çıkararak bebeğinizi emzirmek, sonra da tekrar yatağına bırakmak. Yatağına yatırdıktan sonra yine kısık tonda bir ninni söyleyerek bir yandan da sırtını, başını okşayarak uykuya dalmasına yardımcı olmaya çalışın. Çocuklar dikkatlerini çekecek bir şey olduğunda uykuya dalmak istemez. Kızınız da uyanık kalırsa anne ve babasıyla oyun oynayacağını biliyor ve bu nedenle de uyumaya direniyor haliyle. Üstüne bir de uykusunu iyice açacak beslenme sürecini işin işine sokmuşsunuz. Gündüz uyuyup uyumadığını yazmamışsınız ama eğer uyuyorsa bu uykuları kısaltarak gece uykusunun kalitesini artırabilirsiniz. Gün içinde temiz hava alması da önemli. Soğukta bile gerekli şekilde giydirip kısa süre için de olsa açık havaya çıkarmanızı tavsiye ediyorum. Çocukların uykudan hemen önce ağır beslenmeleri rahatsızlık verip uyumayı zorlaştırabilir o nedenle uyutmadan 2 saat kadar önce son öğününü yedirmiş olun. Gün içinde de sağlıklı besleniyorsa doymadan uyutuyoruz diye endişelenmenize gerek olduğunu sanmıyorum. Başta da dediğim gibi adım adım ilerleyin, yazdıklarımın hepsini bir anda yapmaya çalışmayın lütfen. Ne kadar yavaş ve kararlı olursanız uyku alışkanlığınız o kadar sağlam oturur. Çabalarınıza rağmen bir sonuç alamadığınızı hissettiğiniz anda da bir uzmana danışmaktan çekinmeyin lütfen. Selamlar..

  YanıtlaSil
 52. İyi geceler Irmak Hanım.
  3 yaşında oğlu olan bir babayım. Oğlumuz yılbaşında annesiyle 1 haftalığına İzmir'e anneannesi ve dedesinin yanına gitti. Döndükleri gün 4 ocak tarihiyle birlikte hemen her gece ağlayarak sayıklıyor. Saat 21:00 gibi eşim uykuya yatırıyor. Biraz masal,resimli kitap ve süt eşliğinde... Uykuya daldıktan yarım ya da 1 saat sonra sayıklamalarla karışık ağlamaya başlıyor. Uyanma yok. Ayağa kalkma doğrulma filan yok. Kendi odasından bizim yatağa geçiriyoruz ve eşimle uyuyor ama bu ağlamalar 5-10 dk aralıklarla sabah 2' ye bazen 4' e kadar devam ediyor. Gündüz gayet iyi bir sorun yok, gece ile ilgili bir hatırlama veya cevap yok. 2,5 ay önce okula başlattık. Sabah 9 öğlen 1 arası... Okula gitmek istemiyor. Pek geçmeyen burun akıntısı ve buna bağlı geniz akıntılı öksürük var. Eşimle ayda 1 kez filan tartıştığımız olur fakat oğlumuzun yanında 1-2 tartışma yaşadık çok üzüldü ve ağladı... Evde kedi var ve kedi ondan devamlı kaçıyor. Ben gece çalışıyorum, akşam 8-9 gibi işe gidiyorum ama gündüz onunla beraberim. Eşim çalışıyor, akşam 7 gibi eve gelebiliyor. Yatılı bakıcımız var. Çok ilgili bir insan hatta fazla üzerine düşüyor. Evde yemek çok seçiyor fakat okulda herşeyi yediğini ve çok uyumlu olduğunu söylüyorlar. Tv de çok az çizgi film seyrediyor. Bazen ipad de puzzle filan yapıyor bir de angry bird oynuyor. Dışarıya ve deniz kıyısına gitmeyi çom seviyor. Parklarda diğer çocuklarla pek takılmıyor. Halâ altını bağlıyoruz ve sütünü kesinlikle biberondan içiyor. Çok uzattım ama verebildiğim kadar bilgi vermek istedim. Bu uyku sorunu ne olabilir sizce? Kolay gelsin, iyi çalışmalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba..
   Çokça bilgi vermeniz yaşadıklarınız hakkında biraz daha doğru tahmin yapmaya imkan sağladığından faydalı ancak yine de burada yazdıklarımın tahminden ibaret olduğunu unutmamamız gerekiyor. Daha doğru tespit ve gerekiyorsa tedavi için mutlaka bir uzmanla yüz yüze görüşmeniz gerekiyor. Gelelim bahsettiklerinize. Anlattıklarınızdan yola çıkarak, anne ve baba olarak ayrı ayrı çocuğuyla ilgili birer ebeveyn olduğunuzu tahmin ediyorum. Yalnız altını bir kez daha çizmekte fayda var. Ayrı ayrı. Çalışma saatlerinizin farklılığından bahsetmişsiniz ki bu elbette çok büyük bir etken, zannediyorum anne-baba-çocuk beraber çok zaman geçirme fırsatınız olmuyor. Çocuğunuz gündüz sizi, akşamları ise işten geldikten sonra kısa bir süre annesini görme fırsatı buluyor. Anne ve babanın çocukla birebir kaliteli zaman geçirmesi gerçekten çok önemlidir, bu başbaşa zamanları ben de tavsiye ederim, ama ailece geçirilecek zamanlar da en az onun kadar önemli. Çocuğunuzun kendini tam anlamıyla güvende hissedebilmesi için her ikinize de ihtiyacı var. Hele bir de bahsettiğiniz gibi birkaç kez tartışmanıza tanık olduysa. En güvendiği iki kişi anne ve babanın yaşadığı yüksek ses içeren tartışmalar çocuklar için travmatik durumlardır. Yani biz yetişkinlerin son derece sıradan gördüğü hatta üzerinde bile durmadığı bu durum çocuğunuzu ciddi anlamda endişelendirebilir. Ki anlattıklarınız bana oğlunuzun böyle bir endişe içinde olabileceğini düşündürdü. Gece ağlamaları annesine daha yakın olabilmek, gündüz kaybettiği zamanı telafi edebilmek amacıyla geliştirdiği bir savunma mekanizması olabilir. Çünkü böylece annesinin yanına geleceğini ve bütün geceyi onun ilgisi üzerinde geçireceğini öğrenmiş. Bunun yanında bir de geçmeyen burun, geniz akıntısı ve öksürükten bahsetmişsiniz ki bu bile çocuğun uyku kalitesini tek başına azaltabilir. Evde bir de yatılı bakıcı olduğundan bahsetmişsiniz. Yani gündüz evde olmayan bir anne, gece evde olmayan bir baba ve sürekli olan bir bakıcı. Çocuğun bakımından sorumlu ve aynı anda bir arada bulunmayan bu üç kişinin tavırlarındaki en ufak farklılık bile bir çocuğun kafasını karıştırabilir. O nedenle anne baba olarak size biraz daha fazla iş düşüyor. Herşeyden önce eşiniz, siz ve oğlunuz daha fazla kaliteli zaman geçirin. Eğer şartlar izin veriyorsa hafta içi, ama eğer işiniz esnek değilse mutlaka haftasonu birlikte birşeyler yapın. Bunun ille de çok uzun saatler olması gerekmiyor. Eşiniz eve geldikten sonra üçünüz oturup bir yarım saat beraber oyun oynayabilir, sohbet edebilirsiniz. Ya da haftasonu üçünüz birlikte dışarı çıkabilir. Avm dışında, birbirinize odaklanıp yeni şeyler keşfedeceğiniz yerlere gidebilirsiniz, mesela deniz kenarını sevdiğini yazmışsınız. İlk hedefiniz bu olsun. Böylece çocuğunuz kendini daha güvende hissedecek. Sonrasında istediğiniz sırayla ama teker teker ve emin adımlarla uyku düzeni, tuvalet eğitimi ve beslenme konusuna eğilebilirsiniz. Dediğim gibi anne baba olarak işleri yoluna koymak için biraz emek harcamanız gerekiyor. Hatta bu süreçte size bir yol haritası çizmesi için dışarıdan bakan uzman bir gözden yardım almanız işleri kolaylaştırır. Selamlar..

   Sil
  2. İlginiz ve hemen cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederım Irmak Hanım. Tavsiyelerinizi hemen uygulamaya koyacağız. İyi çalışmalar...

   Sil
 53. Merhabalar Irmak Hanım...
  Benim 9-10 yaslarinda bir kardesim var. Kardesimde uykudan korkuyla,panikle ve aglayarak uyaniyor , uyandiktan sonra kendince(ruyasinda gordugu seylerle ilgili) konusuyor , biz ne oldu diye sordugumuzda ise panikten cevap vermiyor , cevap vermeye calisiyor ama bunu basaramiyor. Cumleler kuruyor ve sonra devam ettiremeden anne diye agliyarak annemin boynuna sariliyor. Fakat bu anlattiklarimin hepsi kardesim hastayken yani atesi yada mide bulantisi varken gerceklesiyor. Evet hastalik halinde dogal olabilir ama bu bizi gercekten cok korkutuyor. Ne yapacagimizi bilemiyoruz o anlik . Rica ediyorum bize yardimci olun. Simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gizem hanım merhaba,
   Anlattıklarınızdan yola çıkarak kardeşinizin gece yaşadığı bu nöbetler sırasında yarı uyanık yarı uykulu bir halde olduğunu tahmin ediyorum. Yani etrafında olanların tam olarak farkında olmasa da yine de tamamen bilinçsiz olmadığı bir durum yaşıyor. Dolayısıyla bu tablo sadece yazdıklarınızdan yola çıkarak tahminde bulunuyorum gece/uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğuyla tam örtüşmüyor. Bu daha çok yüksek ateş ve hastalık halinde karşılaşılan sanrılı bir uyku bozukluğuna benziyor. Ama başta da dediğim gibi sadece burada yazdığınız birkaç cümleden yola çıkarak bir tanı koymak ya da izlenecek bir yol haritası çizmek mümkün değil. Bu krizlerin yaşanmaya devam etmesi halinde bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. Selamlar..

   Sil
 54. Merhaba ırmak hanım 3.5 Yaşında oğlum var yaklaşık 1 sene dir hergece uyuduktan yarım saat sonra çığlık cigliga uyaniyor geceleri 1 2 kez daha tekrarliyor lütfen bu konuda yardımcı olurmusunuz Teşekkürler ramazan furuncu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ramazan bey,
   Yaklaşık 1 senedir devam eden bir uyku sorunundan bahsediyorsunuz ki, bu gerçekten uzun bir süre, üstelik de her gece yaşadığınızı yazmışsınız. Sadece burada paylaştıklarınızdan yola çıkarak bir tanı koymam mümkün değil elbette, çığlık çığlığa uyanması gece/uyku terörünü çağrıştırsa da daha ayrıntılı konuşmak şart. En kısa sürede bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. 1 sene oldukça uzun bir zaman, bu sürecin hem anne baba olarak sizi, hem de oğlunuzu daha fazla yıpratmasını engellemek için bir meslektaşımla görüşmeli, tanıtı koyduktan sonra çözüm için yol haritasını çizmelisiniz. Selamlar..

   Sil
 55. Ilgi ve alakanizdan dolayı teşekkür ederim izmirde ikamet etmekteyim onerebileceginiz bir doktor varmı Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ramazan bey, psikolog-danışman uyumunun son derece öznel bir konu olduğuna inandığım için herhangi bir isimle ilgili tavsiyede bulunmayı uygun görmüyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim. Selamlar..

   Sil
 56. Merhaba Irmak Hanım
  5 yaşında bir kızım var.Bir aksam yatılı misafirimiz vardı ve bu nedenle kızım bizimle uyumak durumunda kaldı.Fakat bir sonraki gün gece uyanıp "anne baba sizinle uyumak istiyorum uykum gelmiyor,icimden farklı şeyler söylüyorum,sayıları,harfleri,cocuk şarkılarını"demeye başladı.Bu olay bir kaç gün böyle devam etti.Daha sonra neden böyle birsey söylediğini anlamaya çalıştık bir ruya gördüğünü ve rüyasında hırsızları gördüğünü soyledi.Biz tekrar konusarak hırsızların bizim evimize gelemeyecegini yanında bizim olduğumuzu anlattık ve bir kac gün normal bir sekilde uyumaya başladı.Fakat simdi tekrar aynı şekilde gece uyanıp"ben sizinle uyumak istiyorum,uyuyamiyorum,aklimdan çok şeyler geçiyor"diyor yada yatagindan "anne baba ben uyuyamiyorum,anne baba iyi geceler" seklinde bize sesleniyor.Ne yapacağımı şaşırmış durudayım.Birde 2 yasında kız kardesi var aynı odayı paylasıyorlar ve suan anaokuluna gidiyor.Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana yardımcı olurmusunuz lütfen. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma hanım merhaba,
   Yaşadığınız aslında birçok ailenin başından geçen bir süreç. Herhangi bir sebeple anne babasıyla yatmanın keyfini tadan çocuklar bunu tekrarlama eğiliminde olurlar. Anne baba da fark etmeden bu çabayı desteklerse çocukların bu konudaki ısrarı da artar. Elbette bu keyfi ara sıra yaşamanın sakıncası yok ancak bu bir alışkanlık haline gelirse hem anne baba ve çocuk hem de eşler arasındaki ilişkiye zarar verebilir. Size tavsiyem anne baba olarak kızınızla gün içinde mümkün olduğunca kaliteli zaman geçirmeniz. Akşam yatma zamanı geldiğinde de kitap okuma, masal anlatma gibi süreçlerle yumuşak bir geçiş sağlamanız. gece uyandığında endişeli olduğunu hissediyorsanız, onu sakinleştirmek için mutlaka yanında olun. Odasını hafif bir ışıkla aydınlatabilirsiniz de. Gece kolayınıza gelip de ağladı diye hemen yanınıza alırsanız bu ağlamaların sıklığının artması muhtemel. Size biraz sabır ve tutarlılık gerekiyor. Selamlar...

   Sil
 57. Hocam merhaba,
  4 yasinda bir oglumuz var. Oglum yattikdan 2 saat icinde tekrar uyanip yataginda oturur vaziyette duruyor. Genelde aglama da olmuyor. Biz yanina gidince tekrar uyuyur. Bazen gece bu durum 2 -3 kez tekrar ediyor. Sordugumda hersey cok uzakti bana tavan cok yuksekti aglayacam sandim korktum diyor.bu durum neden kaynaklanabilir,yarfimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 4 yaşında bir çocuk yaşadıklarını anlamlandırma ve anlatmada belli bir yetenek kazanmış oluyor, dolayısıyla oğlunuzun size anlattıklarını dikkatle dinlemenizi tavsiye ediyorum. onu uykusundan kaldıran, huzursuz eden ve hatta korkutan birşeylerden bahsediyor. Dolayısıyla yapmanız gereken oğlunuzun endişelerini ortadan kaldırmaya gayret etmek. Öncelikle uykuya geçiş sürecini yumuşak ve keyifli hale getirin, masal okuyarak, hikaye anlatarak huzurla uykuya dalmasını sağlayın, bu aynı zamanda uyku öncesi kaliteli bir zaman paylaşmanız demek. Odasında yumuşak bir ışığı açık tutarak kendini biraz daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Gece uyandığında mutlaka yanına gidin ama konuşmak soru sormak yerine sakin bir ses ve hareketlerle rahatlatarak uykuya dalana kadar yanında kalın. Tabi bu arada gün içinde şiddet içeriği olan çizgi film, dizi ya da oyunlardan uzak tutmaya gayret edin.fırsat bulursanız açık havada zaman geçirmesini sağlayın. hala gündüz uykusu uyuyorsa sıklığını ve süresini kısaltarak gece uykusunun kalitesini artırabilirsiniz. Ancak tüm bunlara rağmen yine sık sık korkarak uyanmaya devam ederse daha kapsamlı bir değerlendirme için bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin. Selamlar..

   Sil
 58. Merhaba ırmak hanim kızım 4 yaşına girdi ve Son bi kaç gündür aglayarak uyanıyor sakinleştirip tekrar uykuya dalıyor ve aynı şiddetle 2. 3. Kez uyanıyor rüya kaynaklı olduğunu düşünüyorum uyandığında bilinci açık ama hiç bizimle iletişime geçmiyor agresif hareketler içinde bu durum yarım saat sürüyor kesintisiz ağlıyor ama konuşmuyor geçen gece neden ağladığını sordum rüya mi gördün dedim uzun süre cvp alamadim sakinlesince de kurt gördüğünü duyu organlarını aldığını bu tarz bişeler söyledi ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ayşegül Terzioğlu ,
   Çocukların gece uykusundan ağlayarak uyanmalarının çeşitli sebepleri olmakla beraber genel anlamda bu nöbetler çocuğu huzursuz eden bir stres kaynağına işaret eder. Son birkaç gündür yaşadığınız bu duruma neden olacak bir olay yaşanıp yaşanmadığını bilmek bu nedenle oldukça önemli. ev değişimi, okula başlama, aileye bir kardeşin katılması ya da çevreden birinin kaybı, yetişkinlerin tartışmalarına tanık olmak, şiddet içerikli bir dizi izlemek hatta onu korkutan bir masal gibi birçok neden çocuğun uyku düzeninde bozulmalara neden olabilir. Bu nedeni bulup ortadan kaldırarak çocuğu rahatlatmak çoğu zaman yeniden düzen sağlar. Ancak bir yandan sizin anlattıklarınız gece\uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğunu da düşündürüyor. Uykudan ağlayarak uyanıp, çevreyle hiç temas kurmadan kriz halinde ağlamak, ciddi korku belirtileri, soruları duymamak, yanıtlamamak bu durumun belirtileri arasında. Elbette sadece burada yazdıklarınızdan bir tanı koymak mümkün değil. O nedenle sorununuzun devam etmesi halinde daha kapsamlı bir görüşme için bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. Selamlar..

   Sil
 59. Merhaba Irmak hanım, 2 yaşında oğlum ayda 6 7 kez olmak üzere gece uykusunda ağlıyor anne korkuyorum diye çığlık atıyor. Sonra tekrar dalıyor uykuya. Gündüz de her türlü farklı sesten ve farklı şeyden korkuyor. Evde sürekli ikimiz yalnız kalıyoruz. Ben psikolojik olarak kötü bir dönemden geciyorum ve bazen ona bağırıyorum���� . Benim tutumumla ilgili midir bu durum ? Lütfen bi fikir verin. Ona psikolojik olarak bir destek aldırmak gerekir mi? Ve nereye gitmem gerekir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, mutlu bir çocuk için tüm diğer koşullardan öte en önemli şart mutlu bir anne babadır. Eğer anne ya da baba herhangi bir nedenle stresli ise bu mutlaka ama mutlaka çocuğa yansır. Çocuklar için anne babaları en güvenilir limandır. Bu nedenle anne babalarından gelen öngörülemeyen, tutarsız tepkiler hele bir de öfke içeriyorsa kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olabilir. Çocuklarda güven sorunları olduğunda budan ilk etkilenen noktalardan biri de uyku düzenidir. Yani sizin yaşadığınız zorlu dönemle oğlunuzun uyku sorunu arasında bir bağlantı olabileceğini düşünüyorum.Ama tabi sorunun kaynağını daha net anlayabilmek için bir uzmanla yüzyüze bir görüşme yapmanız hem siz hem de oğlunuz için çok daha faydalı olacaktır. Yani size tavsiyem oğlunuzla ilgili bir yardım almadan önce mutlaka kendiniz için bir uzmana danışmanız. Öncelikle kendi iç huzurunuzu sağlamak için çabalamanız. Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız eşinizi de bu sürece dahil edebilirsiniz. Ama daha önce de söylediğim gibi önce siz sorunlarınızı çözmelisiniz ki bunu sağladığınızda oğlunuzla yaşadığınız sorunların da azalacağını düşünüyorum. Selamlar..

   Sil
  2. Çok çok teşekkür ediyorum. Artık oğlum daha Mutlu ve geceleri uyanmıyor genellikle. Tedavi görmeye başladım ve farkettim ki sorun benden kaynaklanıyormuş. Artık oğlumun beni dağ çok sevdiğini hissediyorum.

   Sil
  3. Bu olumlu geri dönüşünüz beni çok mutlu etti gerçekten. Eminim siz kendinizi daha iyi hissettikçe aile içi ilişkileriniz çok daha tatmin edici olacak. Mutlu günler diliyorum..

   Sil
 60. Lutfen yrdim edin. Oglum 2 yasinda. 20 gunluk kizim var. Kizim oldugundan beri oglum geceleri aglayarak uyaniyo.susturamiyoruz. hicbisey demiyo sadece avazi ciktigi kadar bagriyo. Kendime engel olamiyorum cok sinirlenip kiziyorum ona. Snra pisman olup bnde agliyorum. Cok zor durumdayim. Gunduzleri kardesiyle hicbir problemi yok. Opuyo seviyo kucagina veriyoruz. Kiskaclik yok gbi gorunuyo yani. Acaba içine mi atiyo. Anlamis degilm. Ne ypmam lazim. Uzun oldu. Hakkinizi helal edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Kendinizi yorgun ve sıkışmış hissetmeniz son derece normal, sonuçta siz yeni doğum yapmış bir annesiniz üstelik ilk doğumdan farklı olarak bu kez sizin ilgi ve bakımınıza muhtaç küçük bir bebeğiniz daha var. Oğlunuzun gece yaşadığı bu krizler tam olarak kardeşinin doğumuyla başladıysa muhtemelen kardeşle ilgili bir stres kaynağı vardır. Bu süreçte siz ister istemez yeni doğan bebeğinize biraz daha fazla zaman ayıracaksınız. Hele bir de size çocuklarınızın bakımı konusunda destek veren biri yoksa bu durum sizin için zorlayıcı, oğlunuz için de hayal kırıklığı olabilir. Düşünün bir kısa süre öncesine kadar sevgisi ve ilgisi sadece kendi üzerinde olan annesini artık bir başkasıyla paylaşmak zorunda. Tabi tüm bu süreçte oğlunuzu kardeşe nasıl hazırladığınız da son derece önemli. Bir de zaman zaman ilgiyi tekrar üstüne çekmek için huysuzluk yaptığında sizin öfkenizle karşılaşıyorsa bu oğlunuzu daha çok strese sokabilir. Sizi de tıpkı yazdığınız gibi vicdan azabıyla baş başa bırakır. O nedenle özellikle de şu dönemde sizi anlayan, size gerçekten yardımı dokunacak bir yakınınızdan ve tabi herkesten önce eşinizden destek istemekten çekinmeyin. Bu destek sadece oğlunuza göz kulak olmak konusunda olmasın. Onlar bebeğe bakarken siz de oğlunuzla tıpkı eskiden olduğu gibi baş başa zaman geçirin. Eşiniz oğlunuzla baba-oğul aktiviteleri, gezmeleri yapsın. Zor zamanlar olduğunu biliyorum ama unutmayın eğer siz anne olarak mutlu olmazsanız iki bebeğinize de yansıyacak stresiniz. Öncelik siz huzuru bulmalısınız ki, çocuklarınızı da huzurla yetiştirebilin. Eğer sorunlarla baş edemeyeceğinizi hissederseniz, stresle tek başınıza mücadele edemezseniz lütfen kendinizi yıpratmak yerine bir uzmandan yardım alın. Selamlar..

   Sil
 61. Merhaba, 3 yaşında kızım var uykuya dalmadan önce uyumamak için hırçınlaşıyor ve odasında uyumak istemiyor. Uyuduğunda odasına götürüyoruz ve yaklaşık 2 saat sonra ağlayarak uyanıyor .bağırarak anne diyerek yanına çağırıyor yanına gittiğimde ise bana yumruk atmaya başlıyo kıyafetlerimi çekiyo saçımı çekiyo hiç bişekilde ses çıkarmıyorum sakinleşmesini bekliyorum yaklaşık 1 saat boyunca delirmiş gibi ağlıyo. Daha sonra uykuya daliyo ve sabah uyandiginda da ayni problemleri yasiyoruz. Kızım 3 yaşında 3 senedir gece uykumuz yok çok nadirdir sabaha kadar uyuduğu genelde böyleyiz. Ne yapmalıyım inanın bilmiyorum benimde psikolojim bozuldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Kızınızın 3 yaşında olduğunu ve uyku probleminin sadece bir dönem için değil sürekli olduğunu göz önünde bulundurursak ortada biraz daha kemikleşmiş bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. 3 senedir düzenli uyuyamamak hem siz hem de bebeğiniz için oldukça zorlayıcı. Üstelik her gece aynı şeyleri yaşayacağınızı bilmenin yaratacağı stres sizi bir kısır döngüye sokmuştur muhtemelen. O nedenle size en kısa sürede çocuklarla çalışan özellikle de uyku sorunları konusunda uzmanlaşmış bir meslektaşıma danışmanızı tavsiye ediyorum. Benim görüşüm acilen evinizin düzeni, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanlar, uyku hazırlıkları ve uykuya geçiş süreci konusunda yüz yüze görüşmelerle bir yol haritası çizerek adım adım ilerleme sağlamanız gerektiği yönünde. İnanın bazen dışarıdan bakan uzman bir göz sizin yıllardır mücadele ettiğiniz, çözülmez zannettiğiniz sorunların ne kadar kolay halledilebileceğini görmenizi sağlar. O nedenle vakit kaybetmeden yardım almanız yaşam ve uyku kalitenizi artıracaktır. Selamlar..

   Sil
 62. Merhaba oğlum 12 yaşında. Geçenlerde yaklaşık 40 gün önce Ateşlendi ancak gece saat 3 gibi sayıklamaya başladı daha sonra da gözleri açık şekilde bağırmaya başladı. Ben birşey yapmadım, ordaki adamı götürün
  , hala orda duruyor gibi pek çok şey söyledi, bunları söylerken sürekli bağırdı.yaklaşık 10 dakika bu şekilde devam etti sakinleştirmek zor oldu. Ateşi düşünce bir daha yapmadı.Bu gün yine bir saat kadar önce aynı şeyler oldu ve şimdi uyuyor. Ancak bu gibi olaylar daha önce hiç olmamıştı iki defadır oluyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Öncelikle geçmiş olsun. Yüksek ateş bebek ve çocuklarda sanrılara sebep olabiliyor zaman zaman. Özellikle de daha ürkek, korkmaya meyilli mizacı olan çocuklarda. Eğer sadece ateşinin yükseldiği durumlarda bu sanrıları yaşadıysa durumun ateş kaynaklı olduğunu düşünebiliriz. Ancak yine de günlük hayatta oğlunuzun şiddet içeriği olan film, dizi, bilgisayar oyunu ya da kitaplardan uzak durmasını sağlamanız faydalı olabilir. Ancak bu sanrılar ateşli hastalık halleriyle sınırlı değilse, uykuları da daha huzursuzlaştıysa, kabus görüyorsa o zaman oğlunuz için farklı bir stres kaynağı olduğunu düşünebiliriz. Bu stres kaynağının ne olduğunu tespit etmek ve ortadan kaldırmak için izlemeniz gereken yol dışarıdan bakacak uzman bir gözün yardımına başvurmak. Her şeyden önce sakin olun ve sağlıklı bir durum tespiti yaptıktan sonra kendinize bir yol haritası çizin. Selamlar..

   Sil
 63. Merhaba, 26 aylık kızımı 4 gün önce memeden kestim,bütün gece memede uyuyan kızım haliyle gece uyanınca uykuya nasil dalacagini bilmediği için ağlamaya başladı bende ayakta sallayarak uyuttum fakat bu son 4 günde 5 kez çığlık çığlığa ağlama, asla telkin kabuk etmeme, kendine zarar verme basladi.Sakinleşmesi ve tekrar uykuya dalmadı 1.5 saati buluyor, 4 yaşında bir kızım daha var, zaten gündüzleri de pek sakin olmayan kızım geCeleri canavara dönüşüyor ne yapmam gerekli.Bir de iki kızımda kriz anlarında,gece uykudan uyandıklarında babalarını görünce daha çok agliyorlar.Hatta büyük kızım babasının dokunmasını bile kabul etmiyor,eşim konuşmaya çalıştığında bağırarak susturuyor büyük kızım.Eşimin cocuklariyla arasi iyidir sakin,sabırlı iyi yürekli bir adamdır, çocuklar boyle davrandıkça ağlıyor eşim kahrından lütfen bir yol gösterin bize kriz anlarında iki çocuğu birden idare etmek çok zor oluyor.Şimdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Memeden kesme süreci özellikle de memeye düşkün, uzun süredir emen çocuklar için oldukça sancılı olabiliyor. Kızınızın gündüzleri de pek sakin olmadığından bahsetmişsiniz, dolayısıyla gecelerinizin en azından belli bir süre için zor geçmesi öngörülebilir bir durum. Bu süreçte kilit nokta sakin, sabırlı ve kararlı olmak, ve tabi birkaç gün uykusuzluğu göze almak. Kızınız kendine zarar verecek kadar kontrolü kaybediyorsa onu sakince ve kendisine zarar vermesini engelleyecek şekilde kucaklayıp sakinleşene kadar tutmak. Bu süreçte size ihtiyaç duyuyorsa babasına gitmesi konusunda zorlamak işleri daha da zorlaştırır sadece. Aslında temelde gece uykularının kalitesi çocuğunuzla ilişkinizin kalitesinden etkilenir. O nedenle bu süreçte ve tabi bundan sonra da gün içinde kızlarınızla ayrı ayrı ve birlikte kaliteli zamanlar geçirmeye özen gösterin. Oyun oynayın, mümkün oldukça açık havaya çıkın, aynı şey baba için de geçerli. Hem bu kaliteli zaman baba kız ilişkilerini güçlendirecek hem de eşinizi de tatmin edecek. Eğer bu krizlerle baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız da kendinizi çok fazla zorlamayın lütfen. Bazen fark etmeden yaptığımız küçük hatalar işleri zorlaştırır ve dışarıdan bakan uzman bir gözün küçük bir müdahalesiyle her şey çok daha kolay çözülür. Ama bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum, memeden kesme ve uyku eğitimi sürecinde kilit nokta sabır ve tutarlılık. Selamlar..

   Sil
 64. 4 bucuk yasinda kizim uyuduktan sonra surekli uyaniyo 10 dakikada bir yarim saatte bir agliyo yada kendi kendine konusuyo surekli boyleyiz her gece yatakta uykulu halde oturuyo uyuyo gibi o anda surekli gecede 10 kere belki daha fazla kalkiyo ne yapmamiz gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Yazdıklarınız kızınızda ciddi bir uyku bozukluğu olabileceğini düşündürüyor. 4 buçuk yaş çocuklarının her gece 10 defa uyanması sık gördüğümüz, beklediğimiz bir durum değil. Bu uyanmaların ne kadar süredir devam ettiğinden bahsetmemişsiniz, yani doğduğundan beri böyle düzensiz mi uyur, yoksa belli bir süre önce mi başladı bu huzursuzluk? Her ne olursa olsun bu uyku düzeni ya da düzensizliği hem siz hem de kızınız için oldukça yıpratıcı. Uykusunu alamayan kızınız gündüzleri de huzursuz olacak, bu gece uykusuna yansıdığı için yaşadıklarınız tam bir kısır döngüye girecek. O nedenle en kısa sürede önce bir uzmana, uzmanın gerek görmesi durumunda da bir doktora danışmanızı tavsiye ediyorum. Zira sadece burada yazdıklarınızdan net bir çıkarım yapmam doğru olmayacak. Dolayısıyla sorunu tespit etmeden verilecek tavsiyeler de sizin sorununuzu çözmeye yetmeyecek. Selamlar..

   Sil
 65. Benim 1.5 yaşında oğlum var ve 1 veya 2 aydır çok sinirli istediği olmayınca kendini sıkıp uzun uzun ağlıyor kafasını yerlere vuruyor gece ağlayarak uyanıyor sürekli istediklerinin olmasını istiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocukların davranışlarını anne baba tutumlarının yanında mizacları belirler. Kimi çocuk daha sakin daha uyumlu iken kimi çocuk biraz daha hırçın bir mizaca sahip olabiliyor. Anne babanın tavrının da bu özellikleri dikkate alarak şekillenmesi gerekiyor. Çocuğunuz yaşı itibariyle artık sizden ayrı bir birey olduğunu daha çok farkına varmaya başladı. Haliyle de bunu her davranışıyla kanıtlama çabasında. Bu dönem çocuklarının kendilerini kanıtlamak için kullandıkları en etkili yöntem de "hayıır" demektir. Eğer karşılarında bunun geçici bir dönem olduğunu farkında olmayan ve yeterince sabırlı bir anne baba yoksa bu kimlik mücadelesi evde gergin bir ortam, sürekli bir savaş yaratır. Sizden ricam "iki yaş sendromu" konusundaki yazımı okumanız. Ama eğer bir anne ya da baba olarak çocuğunuzda stres yaratan bir başka nedenin varlığından şüpheleniyorsanız bir uzmandan yardım almak en doğru adım olacaktır. Selamlar..

   Sil
 66. Merhabalar Irmak hanım. 5 yaşında bir oğlum var yaklaşık 4 ay önce bir bebeğimiz oldu.Bebeğimiz doğduktan sonra oğlum geceleri titreyerek ve kasılarak uyanmaya başladı. Bu nöbet en çok 30 sn civarında sürüyordu ve uyandırdığımızda ne olduğunu hatırlamıyordu. Şuan nöbet esnasında nefesini tutmaya başladı, bazen rüyalarını anlatıyor sorduğumuz sorulara nöbet sonrası cevap veriyor. Rüyaları genelde gündüz yaşadıkları veya bilgisayar oyunlarıyla alakalı. Psikiyatra götürdük bir sonuç alamadık, çocuk nöroloğuna gittik uykuda çekilen eeg sırasında çok hafif bir nöbet geçirdi. Drumuz eegnin artefaktlı olduğunu ama nöbet şeklinin epilepsiyi andırdığını söyledi. Ama net konuşamadı. Nöbetleri hala devam ediyor bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa bey, Çocukların özellikle de okul öncesi dönemdeki çocukların kardeşlerinin doğmasıyla beraber daha önce oturmuş alışkanlıklarında bir takım ufak kısa süreli bozulmaların olmasını doğal karşılarız. Bunlar yeme, tuvalet ya da uyku düzenindeki geçici bozulmalardır çoğu zaman. Ciddi endişe vermez, doğru adımları atınca da kendiliğinden kaybolurlar. Ancak sizin bahsettiğiniz nöbetler biraz daha dikkat dilmesi gereken bir durumu düşündürüyor. Bu nöbetlerin kardeşin doğumuyla tetiklenmiş olma ihtimalinin yanında zamanlamada tesadüf olma ihtimali de var. Eeg sonuçlarınızı bu konuda uzmanın yorumlaması daha doğru ki yazdıklarınıza göre nöroloğunuz epilepsiden şüphelenmiş. Zannediyorum ek tetkikler istemiştir. Net bir tanı alabilmek adına uzmanınızın sizden istediği tetkikleri eksiksiz yaptırmanızı öneriyorum. Eğer içiniz rahat etmediyse bir başka uzmandan sonuçlarınızla beraber yorum almak daha iyi hissettirebilir. Nöbetler de hala devam ediyorsa en doğru adım net tanıyı alarak buna göre adım atmak, gerekli tedaviyi izlemek olacaktır. Selamlar..

   Sil
 67. Merhaba oğlum temmuzda 4 yaşını dolduracak. 5gün önce gece gördüğü bir kabusla çığlık çığlığa bağırarak uyandı. O geceden beri her gece önce uyuyor 1-2 saat sonra uyanıp ağlayıp beni yanına istiyor. Hep o ilk gece gördüğü rüyada korktuğu şeyin geleceğinden korktuğunu belirtiyor. Bütün gece bana sokularak uyuyor. Bu durum beni çok endişelendiriyor. Sizce ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla oğlunuz 5 gün önceki kabus dışında herhangi bir uyku problemi yaşamıyordu. Böyle aniden ortaya çıkan uyku bozuklukları çoğunlukla travmatik durumlara işaret eder. Çocuğun hayat rutinini bozan herhangi bir tecrübe yaşanıp yaşanmadığı önemli. Bu tecrübe boşanma, ebeveyn kavgasına şahit olma, bir yakınını kaybetme, taşınma, okul değiştirme gibi daha ciddi olabileceği gibi televizyonda gördüğü yaşına uygun olmayan bir içerik, bir masal ya da kitaptaki korkutucu bir karakter gibi basit ama çocuğu tedirgin eden bir tecrübe olabilir. Çocuğun uyku düzenine etki eden bu stres kaynağının ne olduğunu bulup ortadan kaldırmak gerekiyor. Tabi eğer çocuğu huzursuz eden farklı bir sebep varsa onu tespit edebilmek ve onu da ortadan kaldırmak için bir uzmanla görüşmeniz en doğru adım olacaktır. Selamlar..

   Sil
 68. İrmak hanim merhaba .benim 9 yaşında bir kızım var . Bebekliginden bu yana düzgün ve rahat uyku uyuyan bir çocuk. Ancak okula başlama döneminden sonra çok nadir de olsa gece uykudan uyanıp evin her hangi bir yerinde buluyoruz. .bu durum çok korkutmadi ilk basta.ancak en son korkuyla kalkıp evin giriş kapısinı açmaya çalıştı hemen uyandık ve alıp yanına yattım. Sabah olduğunda hatirlamadigini soyledi. Bu konu beni tedirgin etmeli mi bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Musadenizle bir konu da ha var. Kızım 1 yaşından bu yana kaslarımla oynayarak uyuyor ki bu durum benim için çok eziyet.ne yaptıysam bırakmadı.büyük bir çocuk olmasına ragmen Bu tip davranışın nedeni ne olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Kızınızla ilgili yazdığınız durum yani kalkıp evin herhangi bir yerine gitmesi ilk etapta bana çocuklarda gördüğümüz uyurgezerlik vakalarını hatırlattı. Çocuklarda uyurgezerlik çoğunlukla aşırı uykusuzluk, hastalık ya da yoğun stres gibi dönemlerde artabilen, çoğu zaman da kendiliğinden ortadan kalkan bir durum olarak ortaya çıkıyor. Çocuklar kalkıp evin herhangi bir noktasına gidebiliyor, tuvalette olduklarını zannederek farklı yerlere tuvaletlerini yapabiliyor, kıyafetlerini değiştirmek gibi basit işleri yapabiliyorlar. Gözleri açık oluyor ama bilinçli olarak hareket etmiyorlar. Ve sabah uyandıklarında hiçbir şey hatırlamıyorlar. Başta da dediğim gibi bu durum çoğu zaman kendiliğinden kayboluyor, anne baba olarak evde ortada tehlike oluşturabilecek eşya bırakmamak, camları ve kapıları kilitli tutmak dışında bir şey yapmanız beklenmiyor. Tabi bir de çocuğunuzun uyku saatleri ve düzenine mümkün olduğunca dikkat etmeniz önemli. Bahsettiğiniz ikinci konu, yani çocukların belli bir nesne ya da bir kişiye temas ederek uyuması konusu da yine sık gördüğümüz bir durum. Bu bazen bir oyuncak bazen bir battaniye bazen de anne ya da babanın eli, saçı, kaşı vs oluyor. Bebeklik döneminde başlayan bu alışkanlık ne kadar uzarsa bırakması da o denli zor oluyor. Siz bu konuda açıkçası biraz geç kalmışsınız. 9 yaşında bir çocuk artık kendi kendine uykuya geçebilmeli. Bu davranışlar genellikle uyku alışkanlığının ilk oturduğu zamanda yapılan küçük hatalardan kaynaklanıyor. Kızınız artık oturup konuşabileceğiniz, bu durumun size rahatsızlık verdiğini anlayabilecek olgunlukta. Ona hislerinizi anlatın. Gün içinde beraber vakit geçirmeye çalışın lütfen. Anne kız yürüyüşler yapın, beraber kek börek yapın. Ama bunları iş arasına sıkıştırmayın. Beraber vakit geçirmekten her ikinizin de zevk alacağı bir ortam yaratın. Kızınızın odasında hafif bir ışık yakarak daha huzurlu hissetmesini sağlayabilir, en azından alışana kadar uykuya geçişi esnasında o kendi yatağında kitap okurken siz de onun odasında bir başka noktada okuyabilirsiniz. Böylece temas etmeden de varlığınızla onu rahatlatabilirsiniz. Ancak kızınız bu durumu dirençle karşılarsa, ya da anne baba olarak siz kızınızda stres yaratan bir başka neden olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin. Selamlar..

   Sil
 69. Merhaba..kızım 3.5 yasında son 2 aydır geceleri uyanıp çıglık atiyor bu haftada bir ve iki dafa oluyor iki aydır bir ara lababonun orda bir adam görmüş yüzü kırmızyimıs onu çağırmıs gelseni öpücem sevicem diyormüş diye anlattıson gördügü kabusun cok etkisinde kaldı bir gece uyanıp benim arkama bakıp korkuyor ve elimi sıktıgı farkettim sonra kaltım noldu kızım falan diye sordum bisey demedi su istedi suyu içtikten sonra kapıyı gösterip geliyor diye bagırmaya başladi iki defa be göğsüme sığindı o ama çok korktu bir haftadır onun etkisinde artık ben bile korkmaya başlıyorum gece saat 4 e kadar uyuyamıyorum 2 aydır cok sık görüyor sizce ne yapmalıyım şimdiden teşkkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocukların onları korkutan bir figürü rüyalarında görmeleri aslında zaman zaman karşılaştığımız bir durum. Bu rüyalar çoğu zaman televizyonda gördükleri yaşlarına uygun olmayan bir içerik, masal ya da kitaptan dinledikleri ve onları korkutan bir unsur ya da çevredeki konuşmalardan kulak misafiri oldukları ve hayal güçleriyle büyüttükleri bir korkudan şekilleniyor. Bu dönem çocukları henüz gerçekle rüya arasındaki ayrımı da keskin olarak yapamadığından kabusları onları sanki gerçekmiş gibi korkutuyor. Bu korkular çoğu zaman kendiliğinden sönüyor ama eğer ortada çocuğu tedirgin eden sürekli bir stres kaynağı varsa ortadan kalkması çok daha uzun sürüyor. Sizin durumunuzun yaklaşık iki aydır haftada bir iki sürdüğünden bahsetmişsiniz. Bu uzun bir süre, tabi sizin anne baba olarak bu süreçte nasıl bir tavır takındığınız da önemli. Kızınıza korkacak birşey yok demek yerine, onu anladığınızı, çok korktuğunu gördüğünüzü ama artık yanında olduğunuzu, kendisini daha güvende hissedebileceğini söyleyerek, bu kriz anlarında yatıştırmaya çalışmalısınız. Oyun oynarken ya da keyifli olduğu anlarda da evinizin güvenli bir yer olduğu, dışarıdan kimsenin giremeyeceğini, sizin her zaman kızınızın yanında olduğunuzu kısa net mesajlar olarak vermenizde fayda var. Tabi bir de kızınız yanınınzdayken izlediklerinize, konuştuklarınıza dikkat etmelisiniz. Yetişkin içerikteki diziler, şiddet içeren filmler çocuklara uygun değildir, siz izlemiyor zannederken çocuğunuz dinler, görür, izler. Eğer bu kabuslar aynı sıklıkla devam ederse de bir uzmana danışarak, altta yatan farklı bir tecrübe ya da stres kaynağı olup olmadığını bulmakta fayda var. Selamlar..

   Sil
 70. Slm hocam öncelikle yayınladığınız makalelerden ötürü Tşkk ederim benim 6 yaşında bi oğlum var bi süredir yatmak istemiyor ağlıyor sebebini sorduğum zaman ise yine rüya görürüm diye tedirginliğini belli ediyor kaç gece uykudan uyandı yatağında oturduğunu görüyorum uyku sersemliğimi bilmiyorum korktuğu için mi bilmiyorum yanına gidiyorum sorduğum zaman bişi demiyor yatağına yatırıyorum yanına uzanıp ya uykuya dalıncaya kadar yada sabaha kadar yanında kalıyorum bu arada sürekli benimle uyumak istiyor(ben babasıyım) bi kez yanına uzandım hafiften kollarını ayaklarını oynatıyor rüyasında birşeyler le boğuştuğunu düşündüm uyandırdım yanında uyuyayım mi? diye sordum evet dedi amacım uykusunu dağıtmak dişlerini gıcırdatmalar başladı bir adamdan bahsediyor Bomba atıyor diyor ben izlediği filmlerden ötürü olduğunu düşünüyorum bazen soruyorum büyüyünce ne olacaksın diye emret komutanım (subay - asker) diyor yardımlarınızı bekliyorum şimdiden Tşkk bir sorum olacaktı bu yaşlarda ki çocuklara psikolog gözetiminde ilaçla tedavi uygulanıyor mu? tkrr tşkkr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Önder bey..
   Öyle önemli bir noktaya dikkat çektiniz ki. Sizin yaşadığınız sorun üzerinden tüm anne babalara aslında sözüm. Çünkü çok büyük bir hata yapıyoruz hepimiz. Çocuklarımızı fark ederek ya da etmeyerek görmemeleri, duymamaları gereken şeylere maruz bırakıyoruz. Biraz detaya girmek istiyorum bu konuda. Biz yetişkinlere göre hazırlanan diziler var. Birçok evde her akşam bir dizi izleniyor. Ve çocuk direkt olarak televizyona bakmıyor olsa bile, konuşulanları duyuyor bazen gözü takılıyor izliyor. Ve bu dizilerde ölümler, aldatmalar, ihanetler, cinayetler, türlü türlü suç, cinsel içerik son derece pervasız bir şekilde veriliyor. Bunu izleyen çocuğun tertemiz zihnine kazınıyor. Ve sonra, sonrası işte sizin de yaşadığınız gibi kimi çocuk bu içerikten ciddi anlamda etkileniyor ve uyku düzeninde bile bozulmalar yaşanabiliyor. Oğlunuz size neden uyumak istemediğini açıkça söylemiş zaten rüya görmekten, rüyasında onu korkutan şeyleri görmekten korkuyor. Kim bilir hangi dizide izlediği, muhtemelen şiddet içerikli bomba atmak gibi eylemlerde bulunan bir adam onun zihninde yer etmiş. Yapmayın. Lütfen oğlunuzun ona uygun olmayan içerikteki dizi/ film hatta haber bülteni vs izlemesine izin vermeyin. Onun yanında siz de böyle şeyler izlemeyin. Gelelim bundan sonra yapmanız gerekenlere. Bir baba olarak siz ve elbette annesi televizyon karşısına geçmek yerine oğlunuzla bol bol zaman geçirmeye çalışın. Fırsat bulabiliyorsanız dışarı çıkın, top oynayın ya da sadece yürüyüş yapın. Sohbet edin. İşi bir sorgulamaya çevirmeden hislerini, korkularını size anlatması için onu cesaretlendirin. Korkularını asla küçümsemeyin. Olmaz öyle şey, sen büyüdün artık vs demeyin. Korkularını anladığınızı ama yanında olduğunuzu,onu güvende tutacağınızı söyleyerek iyi hissetmesini sağlayın. Evde tv karşısında geçireceğiniz zamanı kısarak beraber yapabileceğiniz şeyler keşfedin. İlgi alanlarına göre sizi yönlendirmesine izin verin. Son sorunuza gelince bahsettiğiniz tablo oğlunuzun ilaç kullanmasını gerektirecek bir tablo gibi görünmüyor. Unutmayın lütfen, ki bu da çok önemli bir nokta, ilaç tedavisi tüm diğer yollar denendikten ve sadece uzman kontrolünde uygulanır. Ama sadece gerekli durumlarda. En ufak bir sorunda çocuğunuza ilaç vermek asla ama asla doğru değil. Çoğu zaman ilaç yerine daha fazla emek, daha çok ilgi ve sevgiyle işler yoluna girer. Umarım bu yazdıklarım size yardımcı olur. Selamlar..

   Sil
 71. Merhaba
  çok çaresiz kaldık.oğlum şu an 1.5 yaşında.5.aydan beridir diş çıkarıyo ve bu yüzden zaten uykuları hep düzensizdi.gece ağlamaları çığlıkları hep vardı.ama diş çıkınca düzelir rahatlardık.sonraki dişe kadar tabi.son dişini 2 ayda zor çıkardı.20 gün falan önce.geriye en arkadaki dişler kaldı onlarda şimdi değil.'çok şükür kurtuldum dişten 'dedim ve çocuk odası yaptım.hiç bizimle yatmadı 1 yaşına kadar beşiğinde aynı odada kaldık 1 yaşından sonra odayı ayırfım hiç sorun çıkmadı bununla ilgili.beşiğini götürdüm başka bir odaya ama bildiği sürekli kullandıgımız bir odaydı.dişleride bitince ona yatak dolap alıp ayrı oda yaptım beşiğinide odasına koydum ayırmadım alışsın diye.ama o odaya önceden giriş yasaktı hiç aşına olmadıgı bir odaydı ve depoydu şimdi ben bile tanıyamıyorum çok değişti.yatagına çok güzel alıştı hemen sevdi .bir hafta oldu .normalde kucagımda uyutup beşiğine koydugum çocuk birde yataga yatırdım yanında oturunca uyumaya başladı.aslında eskidende öyle yatıyodu beşiğine koyuyodum sallamadım hiç yatardı kendi kendine.müzik açardım müzikle uyurdu ninni söylerdim.diş dışında.yatarken sorun yok yine.öncesinde çizgifilm izliyoruz minika çocukla trt çocuk sadece.sonra altını değiştirip sütünü içip yataga.birde şarkı açıyorum.bahçada yeşil çınar türküsü bu aralar onu dinliyo.evde bir ben bir o.gün içinde çok hareketli bir çocuk hiç oturmaz.ama bu aralar geç tatıyo biraz eskiden on dedim mi yatırırdım 2 aydır 11 12 yi buluyo bunda hata bende.buraya kadar sorun yok.uyuyo bir saat sonra çığlık çığlıga uyanıp ağlıyo yatagında gözleri açık değil tepki yok uyuyo gibi beni dinlemiyo duymuyo babayı uyandırıyorrum onu getiriyorum.onada tepki yok.sonra salona getiriyıruz ışığı tv yi açıyorum uyanıyo tv de izliyo ama hala sinirli sakinleşmiyo.bir saat iki saat temelli uyanıyo ondan sonra uyuyo.uyudugunda bazen yine kalkıyo bazen kalkmıyo.çıldırmak üzereyim çok korkuyorum çok sevecen bir çocuktur ama gündüzde ağlama nöbetleri vardır kendi haline bırakırım ozamanlarında.tutturur bişeyi ister hayır arda derim yapmaz.söz dinler.bazen diretir hayır demediğim şeylere biraz karşı gelsem çıldırır.ama eğer ben bir şeye hayır dersem diretirsem asla yapmaz ağlamazda.uykusunda çığlık atıyo tepiniyo.gözleri kapalı ama.açılıyo uyanıyo ama sakinleşmiyo yine tepiniyo.gündüzde oluyo bu durum.uyku oyuncagı varr.onsuz zaten uyumaz.parmagını emiyo.tek değiştirdiğim şey odası.çok korkuyorum napcagımı bilmiyorum :( lütfen yardım edin çok uzun yazdım ama :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, oldukça ayrıntılı yazdıklarınızdan anladığım oğlunuzun son dönem yaşadığı bu nöbetlerin sizi oldukça korkutmuş ve üzmüş olduğu. Lütfen kendinizi bu kadar yıpratmayın. Çünkü bu kadar tedirgin olan anne babalar çocuğu da daha çok tedirgin eder ve bu kez işler bir kısır döngü haline dönüşür. Öncelikle şunu unutmayın bu geçici bir dönem, siz ilgili bir anne/babasınız, ve doğru adımları atarak bu zorlu sürecin üstesinden geleceksiniz. Gelelim anlattıklarınıza.. Öncelikle diğer anne babalara da örnek olmasını istediğim için bahsetmek istediğim konu çocuğun odasını ayırma konusu. Anne baba olarak hazır hissettiğinizde bu kararı alıyorsunuz ama unutmamanız gereken nokta çocuğunuzu da doğru şekilde odasına hazırlamanız gerekiyor. Bunun için onu odasında yatırmaya başlamadan önce gündüz saatlerinde eşyalarını beraber düzenleyerek, ya da oyuncaklarını odasına yerleştirip burada beraber oyun oynayarak zaman geçirmeli ve çocuğun odasına alışmasını/benimsemesini sağlamalısınız. Çocuğu daha önce girmesi bile yasak olan bir odaya hiç alıştırmadan koyarsanız huzursuz olma ihtimali artar. Bu noktada küçük bir hata yapmışsınız. Ama oğlunuzu kendi yatağına yatırıp müzikle ya da ninniyle uykuya geçişine yardımcı olmak oldukça doğru bir adım. Sizi tebrik ediyorum. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla son dönemde sadece gece uykudan uyanma değil aynı zamanda geç yatma sorununuz da var. Yani sizin evde uyku düzeni biraz sarsılmış ve onu yeniden rayına sokmak gerekiyor. Bu ara oğlunuzun gündüz uykuları varsa eğer sayısı ve süresini biraz kısaltarak başlayabilirsiniz işe. Tabi gündüzleri sadece evin içinde değil bol bol temiz havada zaman geçirmeye de özen gösterin. Artık havalar ısındı alın bol bol parka çıkarın. Beraber oyun oynayın, koşun, konuşun. Böylece gündüz kaliteli zamanla enerjisini boşaltmasını ve yorulmasını sağlarsınız ki, akşam uykuya geçişe daha hazır olur. Odasında küçük bir lamba yanması çocuğunuzu rahatlatabilir. Yalnız gece çığlıkla uyanması ve çevresinin farkında olmaması bana bir yandan da gece/uyku terörü dediğimiz uyku bozukluğunu düşündürdü. Tabi tam tanıyı koymak için çok daha ayrıntılı inceleme yapmak gerekiyor. Bu konuyla ilgili yazımı okursanız çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu durum çoğunlukla aniden başlayan ve sonra kendiliğinden ortadan kalkan bir durum. Ama hem anne baba hem de çocuklar için yıpratıcı olabiliyor. O nedenle birkaç gün tavsiyelerime uymayı deneyin, eğer bu gece çığlıkla uyanmalar aynı şiddette devam ediyorsa o zaman bir uzmana danışmanızı öneririm. Selamlar..

   Sil
  2. Coktesekkur ederim icim biraz rahatladi.size yazdigim gece defalarca uyanmisti dun cok uykusuz kaldi malesef evde beklenmeyen misafir geldi.uyuttum ve yine ciglikla uyandi.bugun odasinda vakit gecirdik aksam 9.30 gibi gittik odaya 11 de uyudu ama gule oynaya.odada oyunlar oynadik dediginiz gibi oyuncaklarini koydum .ve uyuyamadim yeniden uyanir diye simdilik uyanmadi insallah uyanmaz gecer.bir hatam cok nadir parka cikiyoruz.ama bunuda yapicam yarindan itibaren dediklerinizi bur bir yapicam.simdiden belli etti kendini :) ins rahat uyur oglum..yazima cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim.iyi gunler :)

   Sil
 72. merhaba irmak hanim 6 yasina yeni girmis bir oglum var ve son 3 gündür günde birkere aglayarak kalkiyor ve ciglik atmaya basliyor fakat kalktiginda gozleri acik ama hic bizi duymuyor saga sola bakiyor aradan 3 veya 4 dakika gecince bizi duyuyor ve susuyor ne oldugunu kesinlikle söylemiyor bu ne olabilir lutfen yardim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Bahsettiğiniz tablo, yani oğlunuzun uykusundan çığlık atarak uyanması, gözlerinin açık olması ama sizi duymaması uyku/gece terörü dediğimiz uyku bozukluğunu düşündürdü bana ilk etapta. Ancak tabi tam bir tanı koymak adına çok daha kapsamlı bir görüşme yapmak gerekiyor. Sizden ricam bu konudaki yazımı dikkatlice okuyup, oğlunuzun yaşadıklarıyla benzerlik olup olmadığına dikkat etmeniz. Eğer benzerlikler olduğunu düşünürseniz bir uzmana danışmak en doğru yol olacaktır. Ama unutmamak gereken bir nokta daha var, o da çocukların gün içinde yaşadıkları bir stres, onları korkutan bir unsur ya da hayatlarını etkileyen bir değişiklik nedeniyle de uyku düzenlerinde bozulmalar olabilir. Son dönemde böyle bir tecrübe yaşayıp yaşamadığınız da o nedenle önemli. Aslında her iki koşulda da atılacak en doğru adım, bir uzmandan yardım almak. Böylece en kısa yoldan altta yatan nedeni tespit edebilir, hem sizi hem de çocuğunuzu huzursuz eden bu uyku bozukluğunu sizi daha çok yıpratmadan ortadan kaldırabilirsiniz. Selamlar..

   Sil
 73. Merhaba Irmak hanim kizim 21 ayliq .uyudukdan 2 saat sonra ciglik ataraq uyaniyor.sakinlewdirmekde zorluq cekiyoruz.yaklawik 1 saate kadar agliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yazdıklarınız kızınızı huzursuz eden ,uyku düzenini bozan nedeni tespit etmek için oldukça yetersiz. O nedenle şu an yazdıklarımın sadece ihtimal olduğunu unutmayın lütfen. Yalnız çocukların uykudan çığlık atarak uyanmaları ve zor sakinleşmeleri bize uyku/gece terörü dediğimiz uyku bozukluğunu düşündürür. Tabi başka ayırıcı özelliklere de bakmak gerekiyor. Mesela kızınız uyandığında bilinci açık oluyor mu, sorduğunuz sorulara yanıt veriyor mu, kucaklanmak sarılmak istiyor mu, yoksa gözleri açık ama uyuyor gibi mi davranıyor, sakinleştikten sonra uykuya nasıl dalıyor, sabah olanları hatırlıyor mu? gördüğünüz gibi yanıtlanması gereken çok soru var. Bir başka önemli nokta da bu sorunu ne zamandır yaşadığını? Acaba yakın zamanda kızınızı üzen/korkutan ya da düzenini değiştiren bir olay yaşandı mı? Sorunun ne olduğunu anlayabilmek ve bir çözüm bulabilmek adına tüm bu soruların yanıtlanması gerekiyor. O nedenle size tavsiyem bir uzmana danışarak en kısa yoldan çözüme gitmeniz. Selamlar..

   Sil
 74. merhaba Irmak hanım, satır satır okudum ben rehber öğretmenim 2.5 yaşında bir oğlum var 24 ay emzirdim 7 aylıkken de ayrı odada uyudu ancak emzirme dönemini yanına gidip gelerek mekik dokuyarak geçirdim bu nedenle çok zordu uyku kalitem kötüydü ocak ayında memeden kestik ilk bir ay zordu uyanıp ağlayıp yüzüme vuruyor tırmalıyor bağırıyordu daha sonra normale dönmüştü yani birkaç aydır sadece anne diye uyanır yanında gıdınce tekrar burdayım canım deyince uyurdu.çoğu zaman da kesintisiz uyurdu ama son bir aydır inanılmaz inatçı karşımda oturan babaanne bakıyor bebeğime 9 gibi bırakıyorum sorun çıkarmıyor, işten 3 te çıkıyorum park oyun yürüyüş ne bulursak yapıyoruz sonra 5 te baba geliyor onunla ormana gidip yürüyoruz dışarıda gezdiriyoruz v.s 7 gibi eve geliyoruz ama kıyamet kopuyor haddi hadii diye saatlerce ağlıyor tutturuyor babaya sakın yapma çıkarma kararlı ol tutarlı davranalım bitti artık eve gelmeliyiz dememe rağmen baba dayanamıyor ne yapayım kıyamıyorum biraz daha gezdireyim deyip yine götürüyor 8 e kadar gezdiriyor yine aynı şekilde gelmiyor babayı da beni de çok yıprattı uyumam yemem yapma dediğimiz her şeyin tersini yapmaya başladı açıkçası ben de artık kural koyucam diye hayır oğlum deyip anlatmaya çalışıyorum ama nafile aynı durum. Son zamanlarda bağırıyorum itiraf etmem gerekirse hayır atma yapma diye diretiyorum yorgunum bebeğim gece kalkıp ayakkabılarını alıp 3 saat ağladı hadi gidicem ayakkabılarımı giydir diye vurdu bana ne yapacağımı bilemiyorum ayrıca tv hiç izletmiyorum baba cep telinden pepe,oyun hamuru, masal gibi videolar izletiyor alınca aynı kıyamet kopuyor sınır tanımıyor, gece de kalkıp sabaha kadar elinden aldığım teli sayıklayıp ağlıyor ver diye kural koymak, koymamak, disiplin hepsi beynimi kemiriyor ne yapmalıyız sizce biraz uzun oldu ama çok şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma Hanım merhabalar..
   Aslında yazacaklarımı mesleğiniz nedeniyle sizin de gayet iyi bildiğinizi tahmin ediyorum ama hepimiz söz konusu kendi çocuklarımız olunca kitabına uydurmakta zorlanıyoruz, dışarıdan bakan bir gözün yardımını arıyoruz. Sizin bu yazdıklarınız "iki yaş sendromu"nun tarifi olabilir aslında. İki yaş sendromu dediğimiz süreç ortalama bir çucuk 3 yaş arası devam eden bir ergenlik dönemi provası sanki. Ve bu dönemin en belirgin özelliği daha önce uyumlu sakin olan çocukların bir anda her dediğimizin tersini yapan, hayır kelimesini dilinden düşürmeyen, inatçı minyatür ergenlere dönüşmesi. Bu tüm anne babaların gözünü korkutsa da çocuklarımızın sağlıklı büyüdüğünün, bağımsız bir birey olma yolunda ilerlediğinin kanıtı aslında. O yüzden lütfen sakin kalmaya, sabırlı davranmaya çalışın lütfen. Bu dönem kural koymaya çalışmak, çocukla inatlaşmak için hiç doğru bir zaman değil. Zaten sonuç alamazsınız. Kendinizi yıprattığınızla kalır, bir de çocuğunuzu üzdüğünüz için vicdan azabı duyarsınız. Unutmayın bu geçici bir süre, bitecek ve hayatınız sakinleşecek. Üstelik arada canavara dönüşüyor gibi gelse de karşınızdaki küçük bir çocuk, sizin canınız. Şimdi akıllıca davranma, huyuna giderek kural koyma, dikte etmek yerine seçenek sunup dediğinizi yaptırma zamanı. Sizden iki yaş sendromuyla ilgili yazımı okumanızı rica ediyorum. Orada çok daha fazla ayrıntı bulacaksınız. Selamlar..

   Sil
 75. İrmak hocam öncelikle iyi günler.Benim durumum biraz acil yardımcı olursanız minnettar kalırım.
  Benim 13 yaşında bir erkek kardeşim.İstisnasız her gece anne siye bağırarak uyanıyor.Hemen kalkıp sakinleştiriyorum başını okşayıp tekrar uyumasına yardımcı oluyorum.Rüyasında ne gördüğünü sorduğumda ölüleri gördüğünü söylüyor,daha da detaya inmesini istediğim de anlatmak istemediğini söylüyor.Bu durumdan çok huzursuzum.Okulumdan dolayı eve çok nadir gelebiliyorum ve doğrusu kardeşimi anlayan bir ebeveyn olmadığını düşünüyorum.Kendi iç dünyasında büyümüş bir çocuk.Sorunları kendi başına halletmeye çalışan halledemediği yerler de ise öğrenilmiş çaresizlik yaşayan bir çocuk.Geceleri korkarak uyanması ve ilgi çekmek için insanları kendinden uzaklaştıracak hareketlere başvurması Can'ımı sıkıyor.Çok uzun süredir 4-5 yıldır minik bir tokat daha yemedi hatası ne olursa olsun.Sorunun ne olduğu anlamaya çalışıyorum.Son Zaman'larda yakın çevremizden 2 çocuk farklı elim kazalar sonucu vefat etti.Bunların etkisi elbette vardır fakat kardeşimin yakın çevrede ki yaşıtlarında bu durum fazla yıpratmazken biz de kriz halini almaya başladı.Ne yapmalıyım sizce,?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Bir çocuğun çevresinde yaşananlardan nasıl etkileneceği onun mizacı, ailesiyle ilişkileri, geçmiş yaşam tecrübeleri ve daha birçok değişkene göre belirlenir. Dolayısıyla diğer çocuklar çok etkilenmemişken kardeşinizin tanık olduğu ölümlerden daha fazla etkilenmesi hatta bu nedenle uyku düzeninin bozulması işte bu bahsettiğim değişkenler nedeniyle olabilir. Yazdıklarınızdan kardeşinizin anne ve babanızla çok da doyurucu, destekleyici bir ilişki içinde olmadığını anlıyorum. Hatta birkaç sene öncesine kadar şiddet ufak da olsa şiddet içeren tepkiler görmüş bir çocuktan bahsettiğimizi zannediyorum. Bir de yaş itibariyle kardeşinizin artık ergenlik dönemşne girmiş ya da girmek üzere olması muhtemel. Bu dönem başlı başına çocuklar için sancılı bir dönemdir zaten. Tüm bunları bir arada düşünürsek ve tabi yazdıklarınızın net bir çıkarım yapmaya yetmeyeceğini de unutmayın, en doğru adım kardeşiniz için bir uzmana danışmak ve doğru tanı ile bir yol haritası çizmek olacaktır. Selamlar..

   Sil
 76. Merhaba
  Oğlum temmuzda 3 yaşına girecek dün gece 4 gibi uyanıp yanıma geldi ağlamadı fakat çok endişeliydi ve titriyordu sabahta evden biran önce çıkmak istedi gün içinde çok düğündü normalde çok neşeli bir çocuktu hava karardiginda eve gitmeyelim hava neden karardı gibi şeyler söyledi bütün gün ses tonu çok kısık ve urkekti eve gidelim deyince ağlamaya başladı evinizde olmaktan çok mutlu olan bir çocuk aslında bu gece annemde kaldık sabah yine eve gitmek istememesinden korkuyorum ne yapacagimi bilmiyorum lütfen yardımcı olun tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle geçen sürede ne gibi gelişmeleryaşadığınızı yeniden paylaşırsanız sevinirim, bir yandan da bu yazdıklarınızı aynı durumu yaşayan anne babalar için gözden geçirelim. Çocuklarımız korkularla doğmaz. Korku dediğimiz şey bizlerin, çevrenin, dünyanın çocukların tertemiz zihinlerine kazıdığı bir alışkanlık aslında. Bazen disiplin sağlamak için korkutuyoruz çocuklarımızı, bazen hiç de onlara uygun olmayan içerikte bir dizi ya da filmden korkuyorlar, bazen bir komşu, bir aile büyüğü ya da arkadaşlar birbirlerini korkutabiliyor. Oğlunuzun da daha önce endişeli bir çocuk değilken birden stres yaşaması muhtemelen birşeyden korkmuş olmasından. Hatta bu korku her ne ise uyku düzenine de yansımış. Böyle durumlarda korkunun kalıcı olmaması için çocuğunuza onu anladığınızı ama her zaman da yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Çocuğunuzla bu ara daha sık kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin lütfen, özellikle daha az endişeli olduğu gündüz saatlerinde evde keyifli zamanlar yaratarak endişesini azaltabilirsiniz. Gece uyuyana kadar yanında kalarak, odasında hafif bir ışık yakarak onu rahatlatabilirsiniz. Amcak gece korkarak uyanmaları sık tekrarlanıyor be oğlunuzun tedirgin hali sürüyorsa nedenini anlamak için bir uzmandan yardım almak en doğru adım olacaktır. Selamlar..

   Sil
 77. merhaba Irmak hanım . kızım 22 aylık ve 10 gün önce memeden kestim çok düşkün bir çocuktu sıksık emmek istiyordu. Geceleri 2-3 kez uyanıp emip tekrar uyuyor bazen uyanıp 1-2 saat uyanık kalıp tekrar uyutuyordum ama aglamaları yoktu uykusunu almış gibi oluyordu geç uyuyup erken uyanannşr çocuk oldu hep. memeden kestiğim günden itibaren geceleri uykuya dalmada zorluk çekiyor emerek uyumaya alışık oldugu için ve uykuya gecişte ve bazen sabaha arsı uyandıgında krize girmiş gibi oluyor. aglıyor gözleri kapalı çığlık aıyor kendini yere atıyor yuvarlanıyor sarılıpko uşmaya çalışıyorum elini yüzünü yıkıyorum bsnasıyla ilgileniyoruz ama krize girmiş gibi çoküxülüyorum mutlu bi benek oldu hep bu halleri geçici mi doktora mı danışmalıyım ne önerirsinşz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Öncelikle bunun geçiçi bir süreç, bir alışma safhası olduğunu unutmayın ve mümkün olduğunca sakin ve sabırlı kalmaya çalışın. Geçecek.. Kızınıza da hak verin, doğumundan bu güne yaklaşık iki senedir devam ettirdiği bir alışkanlıktan vazgeçmek öyle kolay değil elbet. Hele bir de memeye gerçekten düşkün olan, uykuya memeyle dalan çocuklar için. Zorlanacak, sizi de zorlayacak ama alışacak. Tabi sizin atacağınız bazı adımlar bu süreci kısaltacak. Öncelikle meme kızınız ve sizin fiziksel olarak temasınızı sağlayan, anne kokan bir alışkanlıktı. Bunu kesince bir boşluk hissetmemesi için kızınıza doya doya sevginizi göstermekten çekinmeyin. Öpün kucaklayın sarılın koklayın. Şımarmaz. İhtiyacı var şu an bu temaslara unutmayın. Tabi sadece fiziksel değil duygusal anlamda da doyurucu paylaşımlarınız olmalı yani kaliteli zamanlar. Gün içinde açık havata çıkın bol bol, parka gidin, yürüyüş yapın, konuşun şarkı söyleyin. Bu hem onu mutlu edecek hem de yoracak. Açık hava çocukların uyku kalitesini ciddi anlamda artırıyor. Hala gündüz uykusu uyuyorsa süresini kısaltma zamanı. Böylece akşam yatarken daha yorgun olacak. İyice uykusu gelmeden de yatırmayın ki yatakta mücadele etmeyin. Geceleri uyanınca kucaklayıp sarılmaya, sakinleşince yeniden yatağına koymaya devam. Bu krizler kuvvetle muhtemel zamanla azalacak tabi annesiyle arasındaki bağa bir zarar gelmediğine ikna olursa. Bunları bir süre deneyin lütfen. Eğer olumlu bir sonuç alamazsanız, kızınızın uyku düzeni oturmazsa o zaman bir uzman desteği işleri kolaylaştırabilir.. Selamlar..

   Sil
 78. Merhabalar, benim kızım 6 yaşında.birkaç haftadır böcekleri kabus görerek korkuyla uyanıyordu. Bu hafta sıklığı, gördüğünde agresif oluyor bize bağırıyor yatağa dönmek istemiyor.uyumadan öncede hep tedirgin yine görürsem diye.�� yaklaşımımız nasıl olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Kızınız tam okul önesi dönemle okul dönemi arasında yani gerçeklik algısı neredeyse oturmak üzere ama yine de bu dönem çocukları rüyalarından ciddi anlamda etkilenirler. Yani bir yandan bunun bir rüya olduğunu bilir ama korkmaktan da vazgeçemez. Yazdıklarınız içinde bu korkulu rüyaların başlangıcına ilişkin bir ayrıntı vermemişsiniz. Bu oldukça önemli. Onu tedirgin eden bir tecrübe yaşayıp yaşamadığı, izledikleri, okudukları hatta arkadaşlarıyla oynadığı oyunlar, ebeveyn olarak sizin korkuyu bir disiplin aracı olarak kullanıp kullanmadığınız, okula başlama, kardeşin doğumu gibi önemli değişimler, bunların hepsi çocuğun stres yaşamasına dolayısıyla uyku düzeninde bozulmalara yol açabilir. Stresin kaynağını keşfetmek ve ortadan kaldırmak bu nedenle önemli. Eğer kızınızın gece yaşadığı krizler aynı sıklıkla devam ediyor ya da artıyorsa bir uzmana danışmak en doğru yol olacaktır. Ancak her korkuda olduğu gibi kızınıza onu anladığınızı hissettirmeniz gerektiğini de unutmayın. Yani korktuğunca 'korkacak birşey yok' demek yerine 'birşeyin seni tedirgin ettiğini anlıyorum ama baban ve ben yanındayız, güvendesin' deyin, onu tedirgin eden şeyleri anlatmasını isteyin. Sen büyüdün, bebek değilsin korkma gibi sözlerse tamamen yasak. Unutmayın o küçük bir çocuk hala. Korkunca onu sakinleştirebilecek tek kişiler de sizlersiniz. Sakin ve sabırlı olmanız gerçekten önemli. Sekamlar..

   Sil
 79. Mrb bn kızım 27 aylık bir haftadır uyuduktan sonra sadece gece uykusunda olmak üzere iki güne bir çığlık atarak koşarak yanıma geliyor aşırı derece korkmuş şekilde ve yere daha basmak istemio anne döv onu diyo kız ona hiiii diyor ne yapabilirim nasıl davranayim neden oluyor böyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Funda hanım merhaba,
   Çocukların gece korkuyla uyanmalarının çeşitli sebepleri olabiliyor. Bunların bazıları fiziksel nedenlere işaret ederken çoğu psikolojik nedenlere dayanıyor. Çocukların uykuları gün için yaşadıklarından, maruz kaldıkları stresten olukça etkilenir. Özellikle de onları korkutan herhangi bir şey varsa bunun en net etkisi rüyalarda dolayısıyla uyku düzeninde kendini fark ettirir. Kızınızın son bir haftadır yaşadığı bu korkunun nedeninin ne olduğunu bulmak önemli. İzlediği ama yaşına uygun içerikte olmayan bir film, bir dizi, bir reklam, hatta şiddet içeriği olan bir çizgi film bile onu bu denli tedirgin etmiş olabilir. Hep söylüyorum bir kez daha söylemekte fayda görüyorum, çocukların ne izlediği konusunda tam kontrol anne babada olmalı yani bir çocuk kanalı açıp çocuklarımızı tv karşısında bırakmak olmaz. Çizgi filmlerin bile hitap ettikleri yaş aralıkları var, ve bazıları daha küçük çocuklar için ürkütücü olabiliyor. Yazdıklarınız net bir çıkarım yapmak ve size bir yol haritası çizmek için yeterli değil takdir edersiniz. Anne baba olarak kızınızın korkularını küçümsemekten kaçınarak başlayın işe. Yani korkacak birşey yok, koca kız oldun vs gibi tepkiler vermeyin. Bu çocuğunuzun anlaşılmadığını düşünmesine neden olur. Onun yerine onu anladığınızı, korktuğunu gördüğünüzü ama yanında olduğunuzu, güvende olduğunu söyleyerek sakinleştirmeye çalışın. Gün içinde sakin olduğu bir anda da onu korkutanın ne olduğunu anlatmasını isteyin ama zorlamadan üstelemeden. Yattığı odada küçük bir ışık yakmak endişesini biraz olsun azaltabilir. Eğer bu korkarak uyanmalar devam ederse stres kaynağını bulmak için bir uzmana danışmak ise en akıllıca yol olacaktır. Bu arada sizden gece/uyku terörü ile ilgili yazıma da bir göz atmanızı rica ediyorum. Orada yer alan ayrıntılı belirtileri yaşıyorsanız farklı bir yol izlemeniz gerekecek. Selamlar..

   Sil
 80. Merhaba,

  Benim 25aylik oglum var geceleri ozelikle emzik emerek uyuyor ve arada bi kalkip sut istiyor tekrar uyuyor aliskanlik oldu ama bunun disinda slk slk gecelere bagirarak kalkiyor geriyor kendini guzel dille ne oldugunu yada ne istedigini soruyorum bu sefer daha cok gerilerek bagiriyor 5dakka belki fazla sanki biraz inada biniyor gibi devam ediyor sakinlestirmeye calisiyorum orali olmuyor aksine devam ediyor belki korkuyor diye yanina yatiyorum devam ediyor napacami bilemedim acaba ruya gordugunden dolayimi yoksa baska nedenden dolayimi bilemedim bi fikriniz varmi? Bu durumda napabilirim?

  YanıtlaSil
 81. Hocam iyi geceler ben gecenin bu saatinde yazıyorum size benim 8 yaşında kardeşim var ve geceleri ağlayarak uyanıyor ve hep anne diye bağırıyor seslendigimde beni hiç duymuyor boğazını yutkunarak tuhaf hareketler yapıyor lütfen bana da yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yazdıklarınız kardeşinizin yaşadığı sorunu anlamak ve bir yorum yapabilmek için yetersiz ancak beni duymuyor deyişinizden kardeşinizin bu gece uyanmalarında bilinçli olmadığını tahmin ediyorum. Bu bilinçsizlik halinde anlamlandıramadığınız hareketler yapıyor olabilir. Ama az önce de dediğim gibi yazdıklarınızdan yola çıkarak net birşey demek mümkün değil. Eğer sorun hala devam ediyor ve ailenizin hayat kalitesini azaltıyorsa bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. Yüz yüze görüşme ile net bir tanı koymak ve ona göre bir yol haritası çizmek daha mümkün olacaktır. Selamlar..

   Sil
 82. Mrb benim 8 yaşında bir kızım var.Gece rüyalarında hemen hemen her gün korkarak uyanıyor.birinin ona çok kötü baktığını üstüne geldiğini bağırmak isteyipte bagiramadigini ya da vefat eden dedesini gordugunu söylüyor ve uyandığında çok korkmuş oluyor sesi titriyor koşarak yanımıza geliyor ışık açıkken bile odasında yatmayı reddediyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, 8 yaş dönemi, artık okul öncesi dönemin sona erdiği okul döneminin başladığı bir dönem. Bu dönemin en önemli özelliği ise çocukların bilişsel, duygusal bir değişim gelişim yaşamaları. Yani artık kendini daha iyi ifade edebilen, doğru yanlış, rüya gerçek arasındaki ayrımı daha iyi yapabilen çocuklardan bahsediyoruz. Tabi algı düzeylerindeki gelişim çocukların korkularını da farklılaştırıyor daha anlamlı bir hale getiriyor. Kızınızın geceleri sık sık uykusundn korkarak uyanması onda stres yaratan bir nedene işaret ediyor muhtemelen. Bu yaşadığı herhangi bir travma, bir ölüm ya da kayıp, ayrılık, hastalık ya da okul stresi, arkadaşlarıyla uyum sorunu gibi bir neden olabilir. Her çocuk yaşadıklarıyla farklı şekilde baş eder. Size tavsiyem altta yatan ve huzursuzluk yaratan bu nedeni keşfetmek ve ortadan kaldırmak için kızınızla birlikte bir uzmandan yardım almanız. Emin olun dışarıdan bakan uzman bir göz yaşadığınız bu problemin çözümünü ciddi anlamda kolaylaştıracak. Selamlar..

   Sil
 83. Merhaba. 28 aylık bir oğlum var, yaklaşık 20 gün önce annesi kurt alıp götürdü diyerek emziği bıraktırdı. Zorunlu olarak yaklaşık iki ay ayrı kaldık bu süre zarfında anneannesinin evindeydi, hala da evimize dönemedik.Ben geldikten sonra hem gece hem gündüz uykusunda ağlayıp avazı çıktığı kadar bağırmaya başlıyor fakat hala uyku halinde, uyanması için yüzünü yıkıyoruz zor uyanıyor. önceden uykusu ağır olmasına rağmen şuan en küçük sesten bile etkileniyor. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi geceler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocukların gün içinde yaşadıkları stresten en başta uyku düzenleri etkilenir çoğunlukla. Yani çocukta huzursuzluk yaratan, onu mutsuz eden ya da kokutan tecrübeler uyku alışkanlıklarını bozar. Zannediyorum oğlunuzun emziği bırakışı (bu kurt götürdü açıklamasını hiç doğru bulmadım söylemem gerek, bu konuda kafası karışık anne babalar varsa emzikle ilgili yazıma bakmalarını tavsiye ediyorum) bunun yanında bir de evinden ve sizden ayrı kalışı gibi tecrübeler onu rahatsız etmiş. Kendini güvensiz hissetmesine neden olmuş olabilir. Öncelikle şartlar uygunsa eğer çocuğunuzu alışkın olduğu şartlara yani evine anne babasının yanına almanızı tavsiye ediyorum. Bunun yanında hem anne hem baba olarak ayrı ayrı ve tabi hepbirlikte oğlunuzla geçirdiğiniz zamanları artırın. Anne babasının sevgi ve ilgisiyle güvende hissetmesini sağlayın. Eğer kısa vadede bu değişimlerin faydasını görmezseniz herhangi bir başka nedenin ya da uyku bozukluğunun olup olmadığını anlamak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Selamlar

   Sil
 84. Merhaba Irmak Hn.
  Benim 3 yaşında ve 1 yaşında iki oğlum var. 2.oğlumuz dünyaya geldiğinde ilk olan oğlumuzda hafif bir kıskançlık vardı. ancak biz etkilenmesin diye daha çok onunla ilgilenmeye çalıştık ve durumu hafif olarak atlattığımızı düşünüyorduk. Şimdilerde oğlumun agresifliği çok arttı. Bizi dinlemez oldu. Eline geçen şeyleri etrafa fırlatabiliyor bağırarak ve sürekli ağlayarak istediğini yaptırmaya çalışıyor. Bizde artık sinirlerimiz yıprandığı için bağırarak kızarak karşılık verebiliyoruz. Kardeşi yeni yeni yürümeye başlıyor oda yeni yürüyormuş taklidi yapıyor bizde onuda yadırgamadan aferin oğlum yürümeyi başladı diye kucaklıyoruz. Bu durumlar sanki kıskançlığı artmış düşüncesi oluşturdu bende. Bu aralar geceleride sürekli ağlayarak uyanıyor ve kendisine gelmesi çok uzun zaman alıyor. Enson baktım gece uyurken yatağın üzerinde oturur vaziyette ancak gözleri kapalı elleriyle bit öldürür gibi yapıyor çarşafın üzerine. Bazen hayaletlerden korkuyor. Örümcek adam gibi karakterlere çok düşkün. Sizce bizden mi kaynaklanıyor, seyrettikleriyle mi alakalı, kıskançlıktan mı? Ne yapmamızı önerirsiniz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yaşları birbirine yakın kardeşlerin olduğu birçok ailede anlattıklarınızla birebir aynı ya da benzer durumlar yaşanabiliyor. Hem çocuklar hem de anne baba açısından. Yani büyük kardeşin davranışlarında değişim çoğunlukla da gerilemeler, agresifliğin artması, anne babanın da yorgunluk ve artan yükle daha tahammülsüz ve sinirli olması. Öncelikle bunun zor ama geçici bir dönem olduğunu unutmayın çünkü sabırlı ve anlayışlı olmanız gerekiyor. İlk çocuğunuz karar vermedi bir kardeş sahibi olmaya bu sizin kararınızdı ve doğrudan onun hayatını etkiledi yani büyük çocuğunuz bolca sabır ve anlayışı hak ediyor. Kıskandığı, kardeşi gibi davrandığı anlarda ilgi göstermek bu tip davranışlarının daha da artmasına neden olabilir o yüzden bu anlarda olumlu ya da olumsuz ilgi ve sevgi göstermekten kaçının hatta mümkünse görmezden gelin. Ve onunla daha fazla kaliteli zaman geçirmek için çaba gösterin. Hem anne ve baba olarak ayrı ayrı hem de beraber. Tabi bunun yanında bir de kimlik oluşturma çabası içinde oluşu itirazlarını, isyanlarını artırıyor ki bu da sağlıklı gelişimin bir parçası. Yani evet gerçekten zor bir dönemden geçiyorsunuz, sabrınız ciddi anlamda sınanıyor ama başta da dediğim gibi bu krizler zamanla azalacak. Uyku konusuna gelince, normalde uyku düzeni olan bir çocuğun bu düzeninin bozulması onda stres yaratan birşeyler olduğunu anlatır çoğu zaman. Tv'de izlediği yaşına çok da uygun olmayan ve şiddet içeren çizgi filmler ise bu stres kaynaklarından olabilir. Bahsettiğiniz çizgi filmlerde de 3 yaşında bir çocuğu korkutabilecek öğeler var. Bunları izlemesini kademeli olarak azaltın. Tv yerine beraber zaman geçirme alternatifini sunun. Bu noktada anne kadar babaya da büyük iş düşüyor zira annenin 2 çocuğa da gereken ilgi ve sevgiyi gösterebilmesi ve tabi kendine de zaman ayırabilmedi için eşinin desteğine gerçekten ihtiyacı var.

   Sil
 85. Merhaba benim 2 bucuk yasinda erkek cocugum var sikintilarim baslamadan once kendi kendine uyur ve ogle uykusuna 1bucuk gibi yatiyor deliksiz dorde bese kadar uyuyordu oglum. Iki hafta once ust kattan gelen matkap sesine korktu yatarken beni yaninda istedi bende korktugu icin yattim uyudugunda kalktim 1 saat kadar sonra aglayarak uyandi beni cagirdi korktum dedi. Benede sakinlestikten sonra yaninda yine yattim bir sure sonra kalkmak istedi o gunden beri ogle uykularimiz boyle uyandiginda biz yoksak agliyo. Biz oldugumuzda bir problem yasamiyoruz yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocukların gün içinde yaşadığı stres yaratan olayların etkisi çoğunlukla ilk olarak uyku düzenini etkiler. Hele sizin anlattığınız gibi ne olduğunu anlamlandıramadığı şiddetli bir sesin oğlunuzu korkutması son derece normal. Bu etkiyi azaltmak için korkusunu anladığınızı ama güvenli evindeyken endişelenmesi için sebep olmadığını anlatmanız lazım. Çoğu zaman aynı hatayı yapıyor ve çocuklarımızın korkularını küçümsüyoruz hatta yok sayıyoruz. Birşey yok demek yerine endişeni anlıyorum diyerek başlayın söze. Uyku düzenini tekrar oturtmak için ihtiyaç duyduğu anlarda yanında olup güven vermeye devam edin. Pekişmezse yavaş yavaş korkunun unutulacağını düşünüyorum. Ancak korkusu azalmaz davranışlarını etkilemeye sevam ederse bir yardım almak size yardımcı olur.

   Sil
 86. Irmak hanim merhabalar kizim kasimda 4 yasinda olacak. Fakat 2 haftadir geceleri sevmiyorum anne uyumak istemiyorum diyordu bende gunun yetmedigini dusundugu icin soyluyor diye dusunmustum ve ruyalarini anlatiyordu canavar ruyalari..simdi kucagimda bunu dile getirip anne ben karanlik olunca herseyden korkuyorum kendi golgesinden dahi korkuyor diyebilirim ama aglamak yok sadece yapisik bir sekilde evde geziyoruz bu canavari nasil anlaticagimi sasirdim canavar yok desem olmuyor sabah 9 dan gece 1.30 a kadar uyanik kaliyoruz gece uyanmalari yok fakat uyumak istemiyoruz once biyerden dustugunu gorerek basladi ruyalari simdi canavarlarla ugrasiyoruz. Herhangi negatif bir durum yok aile icinde fakat bazen cizgifilimlerde goruyor canavr.Bu arada okula baslatmak istiyoruz fakat dun bir bakmaya gidelim dedik boynuma sikica sarilip anne beni birakma diye yalvardi bu korkulari varken bide okulu eklersem ne olur bilemiycem gun icinde beni yanindan ayirmiyor ben sensiz duramam annem diye daha 1 gun bile yanindan ayri kalmadim sadece okula yarim gun gonderdik 1 gece ayri bir evde kalmadim anlayacaginiz kafam cok karisik. Bugun doktorada goturdum doktor okulda sikiliyor olabilir dedi cunku zekasi cok onde gidiyor dedi baska okulami versem diye dusundum bu nasil etki yapar hic bilmiyorum ve kizimda bir problem olmadigini cok iyi gordugunu soyledi baska bir seans bile istemedi 2 sene sonra iq sart dedi sadece ben su anda acikcasi baya bir zor durumda hissediyorum simdiden yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. saygilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocuklarımızın korkuları onların yaşlarıyla birlikte evrilir, değişir. Yaşı büyüdükçe hayalet, canavar gibi korku unsurları çıkar ortaya, bu normal. Ama eğer bu korkular çocuğumuzun yaşam kalitesini azaltıyorsa o zaman küçük müdahalelerde bulunmak gerekir. Kızınız bu korkuyu, anlattığınız bir masal ya da izlediği bir çizgi filmden edinmiş olabilir. Sakin bir anında ona korkusunu anladığınızı ama canavarların sadece film ve masallarda olduğunu anlatın ve kızınızı bu tip içerikten uzak tutmaya çalışın. Üstün zeka çocukların eğitim hayatını zaman zaman zorlaştırıyor, çocuk standart eğitim sisteminden sıkılabiliyor ancak anne baba olarsk bu tanıyı sizin koymanız mümkün değil, ancak bir uzmandan bu tanıyıaldıktan sonra kızınızın eğitim hayatıyla ilgili düzenlemeler yapın. Uykuya geçişi kolaylaştırmak içinde kızınızla onun odasında kitap okuyabilir, masal anlatabilir hatta küçük el kuklalarıyla oyun oynatabilirsinşz. İşin özü rahatlamasını sağlamak. Ancak korkuları azalmazsa başka bir uzmandan yardım almak daha zorlaşmadan çözmenizi sağlar

   Sil
 87. meraba benim oglum 19 aylik ve on gundur geceleri aglayarak uyaniyor bazen uykulu oluyor emzigini veriyorum uyuyor bazen yatahimiza gelmek istiyor uykusunda bile agliyo bazen daha onceleri duzenli uyuyan bir cocuktu krese basladi iki haftadir alisti orayada bilmiyorum neden kaynaklaniyorbu durum sabaha kadar dort bes kez uyaniyorum napicam bilmiyorum sorun hastami dis buyukleride cikti bilmiyorum baska dis mi cikiyor ilk kez anneyim napicam sasirdim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, halihazırda uyku düzeni olsn bir çocuk geceleri sık uyanmaya başlıyorsa ilk akla gelen onda stres yaratan bir tecrübenin varlığı olur. Yaklaşık on gündür bu sorunu yaşadığınızı, oğlunuzun iki hafta önce de kreşe başladığını yazmışsınız. Zamanların bu kadar örtüşüyor olması siz her ne kadar alıştı desenizde kreşle ilgili soru işaretleri yarattı bende. Oğlunuz duygularını dışa vurmak konusunda ketum bir çocuksa gerilimi bu yolla dışa vuruyor olabilir. Bir başka ihtimal de sizin de yazdığınız gibi hastalık ya da diş çıkarma halleri. Çünkü her ikisinde de bazı çocuklarda çok belirgin davranış değişiklikleri olabiliyor. Size tavsiyem bir süre daha oğlunuzu takip edip, değerlendirmeniz. Eğer oğlunuzun tedirginliği azalmazsa bir uzmandan yardım almak işleri ciddi anlamda kolaylaştırır.

   Sil
 88. Merhaba ırmak hanim.benim kizim 16.ayinin icinde.dogru dürüst uyudugu bir elin parmagini gecmez sanirim.geceleri hep uyanır aglar.bazen sabaha karşı tamamen uyanir uyumaz tekrardan.onceleri gündüz uykulari vardi.simdilerde gündüz ya 1 ya hic uyuyor.aksam 9 gibi aglamaya baslar uyuturum yatagina koyarim 30 40 dak.sonra aglar meme arar.susmaz memeyi vermezsem.emzirir yatiririm 20 30dakika sonra tekrar aglar.oturur yatagin icine benim konustuklarimi duymaz baslarda sonra sonra duyar ve sakinlesmeye baslar.bu dongu boyle sabaha kadar sürer. Deliksiz 1 saat uyurmu inanin dusunuyorum bulamıyorum.hayatinda değişen bir şey yok.bazen misafir gelir bazen biz misafir oluruz o kadar.ama bu uykusuzluk öldürecek beni.onun surekli aglamasi ve uykusuzlugu konusunda ne yapabilirim.bi de bitişik geziyoruz.heran heryerde.odadan ciksam wc ye gitsem dayak yemiş gibi ağlıyor cilgina dönüyor bu normal mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, en son sorunuzdan başlayalım, hayır kızınızın size bu kadar bağımlı olması normal değil. Her çocuk anne ve babasından ya da bakımını üstlenen kişiden ayrılırken direnir ama bu makul, kabul edilebilir bir direncin ötesine geçmez çoğu zaman. Ama sizin bahsettiğiniz gibi aynı eviniçinde tuvalete gittiğinizde böyle bir tepki vermesi kızınızın bağlanma ve ayrılmayla ilgili endişeleri olduğunu düşündürüyor. Bence uyku sorununa değinmeden önce bu konuda altta yatan nedeni bulmak ve ortadan kaldırmak gerek. Çünkü muhtemelen bu stres kaynağı ortadan kalkınca uyku düzeni çok daha rahat oturacak. Kızınızın sizden ayrılırken büyük tepkiler veriyor olmasının altında birçok neden olabilir. Bu sizin tavrınızdan kaynaklı olabilir, kızınızın mizacı etkili olabilir, babanın kızıyla ve sizinle ilişkisi önemlidir, berabsr vakit geçirip geçirememeniz, birlikteyken neler yaptığınız hepsine tek tek bakmak gerek. İşte bu sebeple daha sağlıklı bir değerlendirme yapmak ve sonuca siz daha çok yıpranmadan ulaşmak için bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum.

   Sil
 89. Merhaba irmak Hanım,
  Oncelikle ben ve babamız calisiyoruz Kızım zeynep su 18 aylık bakıcımız nejla hn ve babaannemiz kizima gun icerisinde yaninda onunla sevgiyle ve ilgiyle buyutmeye calisiyorlar zeynep sevgiyle buyuyen bir cocuk,gunduz ve gece uykularimiz beslenmeside dahil hep düzenli fakat 1 haftadır aksam uykusu oldugu halde yataga yatmak istemiyor ve agliyor sakinlestirip tekrar yatiriyorum sonrasinda 2 saat sonra ciglikla aglayarak uyanip iceri salona odadan cikmak istedigini ifade ediyor bende yine kucagima alip odada biraz sakinlestirmeye calisiyorum ama yatirmak istedigimde ise yine agliyor salon isiklarini tv kapatip koltukda kucagimda uyuyor bu davranisi neden kaynakli olabilir beni cokmu ozluyor acaba isten geldigimde yatana kadar onunla vakit geciriyoruz oyun oynuyorum daha ne yapmam gerek acaba :) tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocuklarda yeme uyku gibi oturmuş düzen birden bozuluyorsa altında bir stres kaynağı ararız. Bu zaman zaman çocuğu korkutan bir tecrübe, zaman zaman da ilgi ihtiyacı olabilir. Yazdıklarınızdan anladığım kızınız odası dışındaki yerlerde uyumakta zorlanmıyor odasında yatmakta direniyorsa odada onu endişelendiren birşey olup olmadığından emin olmak gerek. Gündüz saatlerinde odasında oyun oynayarak vakit geçirerek odayı benimsemesini kolaylaştırabilirsiniz. Bunun yanısıra kızınız sizinle olmak kucağınızda uyumak için kalkıyor da olabilir, beraber geçirdiğiniz zamanların gerçekten kaliteli zamanlar olmasına dikkat edin. Sohbet edin, bu vakti tv karşısında harcamayın. Haftasonlarını iyi değerlendirin. Ancak bu gece uyanmaları zamanla azalmaz, huzursuzluğu grçmezse bir uzmandan yardım almaktan da çekinmeyin

   Sil
 90. Merhaba Irmak Hanim,
  Benim 33 aylik bir kizim var. Uykuyla arasi hicbir zaman iyi olmadi. 7-8 aylik oldugundan beri uyutmakta hep gucluk cektim. Ozallikle gunduz uykularinda. Uyutmak 1 saatimi aliyordu ve 1 saat uyduktan sonra ciglik cigliga bagirark uyaniyordu, bilinci acik oluyor, ama hicbirsey onu sakinlestiremiyordu. Bu da kendimi yetersiz hissetmeme yol acti hep. Ogle uykusu sonrasi huzursuzluk hep devam edince 20 aylik ldugu siralarda ogle uykusunu kaldirdik. Hala arada sirada cok yoruldugu zaman oglen uykuya dalar ve 30-40 dk sonra korkunc bir sekilde uyanir. Kendisini yerlere atiyor, ciglik atiyor ve kesinlikle dokunmama izin vermiyor. Uzaklasiyorum bu kez gelip beni ariyor ve daha siddetli bagirmaya basliyor. Gece uykulari ise zaman zaman iyi ama cogunlukla kotu. Her gece 3-4 defa uyanir ve zaman zaman onu sakinlestirmek maalesef mumkun olmuyor. Bilinci acik oluyor sorulara cevap veriyor ama hersey hayir diyor. Dokunmama yine izin vermiyor. Ayni kisir dongu, sonrasinda uyuya kaliyor. Esim yabanci ve her ikimizin de ana dilinin konusulmadigi bir ulkede yasiyoruz. Kizim 3 dili anlasa da henuz duzgun konusamiyor. Bununla ilgili, yani dil ogrenimiyle ilgili bir sorun olup olmadigini anlamak icin bir uzmana gittik ve degerlendirme yapmak icin henuz cok erken oldugunu soyledi. Bunlarin yani sira baska bir problem var. Kizim zaman zaman herseyi babasinin yapmasini istiyor, zaman zaman da benim. Ve diger kisiyi yok sayiyor neredeyse hic konusmuyor. Esimle uzun zamandir problemlerim var ama o bunun bir etkisi olmadigini dusunuyor. Artik sinirlerim cok yiprandi ve zaman zaman ona tavirlarim degisiyor, bagiriyorum, gecenlerde hatta eline vurdum, yeter artik diye bagirarak. Caresiz hissediyorum ve iyi annleik yapamadigimi dusunuyorum, boyle dusundukce hersey daha da kotuye gidiyor. Kizim genelde korkak bir cocuk, parkta oynayan cocuklari izliyor ve etrafta ancak hicbir couck yoksa gidip bazi oyuncaklarla oynuyor. Oysa ki 1 bucuk yildir krese gidiyor ve hala her sabah onu birakmakta gucluk cekiyorum, her sabah agliyor. Sanki alismamak icin direniyor. Kalabalik bir ailem yok maalesef. Su ana kadar tum bakimiyla ben ve babasi ilgilendik, hala kendimize 1 gun almisligimiz yoktur. Iliskimiz de yiprandi bu surecte cok. HEr gun is donusu eve bugun guzel olacak diye gidiyorum ama sonu hep ayni oluyor, hayal kirikligi. Kendimi cok yorgun ve yetersiz hissediyorum. Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 91. Merhabalar, başta söylemekte fayda görüyorum sadece buraya yazdıklarınızdan yola çıkarak kesin ve net birşey söylemek, tanı koymak mümkün değil ama yazdıklarınız, bana kızınızın yaşadığı tek sorunun uyku sorunu olmadığını düşündürdü. Dil karmaşası, uyku düzeni bozukluğu, sosyal ortamda çekingenlik bınların hepsi aslında tek tek üzerinde durulması gereken ayrıntılar ama bence en önemli ve öncelikli nokta anne baba olarak kızınızla ilişkinizde yaşadığınız sorunlar. Daha temelde ise eş olarak sizin aranınızdaki sorunlar. Bir çocuğun sağlıklı gelişimi için huzurlu bir ortama ihtiyacı var. Eğer eşler arasında bu huzur yoksa çocuğa huzur vermeleri çok ama çok zor. O nedenle burada tek tek anlattıklarınıza değinmek yerine size tavsiyem en kısa sürede, sorunlarınızın çözümü daha zorlaşmadan bir uzmandan yardım almanız. Böylece dışarıdan bakan uzman bir gözün yardımıyla sizi yoran herşeyi teker teker ortadan kaldırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 92. merhaba irmak hanim. benim 5 yasinda kizim,10 aylik oğlum var..kizimin dogdugundan beri uyku problemi var..uykusundan uyanmadan mizmizlaniyo.. ben sesleniyorum susuyo ve uykusuna devam ediyo.bu haftada en az 1 defa oluyor.. kardesi oldugundan desem degil.cunku hep böyleydi.. tabi bende bebek icin cok sik kalkiyorum..bide kizimin geceleri bu mizmizlanmalari kardesini uyandiriyo ben iyice yoruluyorum..kizimin gunluk yasantisinda da böyle biraz mizmiz bi cocuk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocukların uyku düzeni çevresel faktörler kadar çocuğun mizacına da bağlı elbette, kimi kolay ve derin uyurken kimi zor dalıyor kolay uyanıyor. Bu tip çocukların uyku kalitesini belli bir oranda artırmak için yapabileceklerimiz var ki ben bunu bir anne olarak da tecrübe ediyorum kendi yaşantımda. Öncelikle gündüz hava sıcak soğuk demeden gereken şekilde giydirip temiz havaya çıkarmayı ihmal etmeyin. Bütün gün apartman dairelerinde tv, telefon karşısında olmak çocuklara çok ciddi sıkıntı veriyor, huysuzlaştırıyor. Beraber kısa bir yürüyüş yapın ya da parka götürün varsa, hem de kaliteli zaman geçirmiş olursunuz. Özellikle yatma saati yaklaşınca tv'yi kapatın lütfen. Uyumadan önce ılık bir duş da çocuğu çok ciddi anlamda rahatlatıyor. Kızınız kreşe gidiyor mu yazmamışsınız ama gitmiyorsa başlatmanızda fayda var. Bu yolla hem sosyalleşir hem enerjisini atar, size de bebeğinizle kaliteli zaman geçirmek ve biraz dinlenmek için zaman sağlar. İki çocuklu bir anne olmak hiç kolay değil, o yüzden eşinizden ve yakınlarınızdan yardım alın ve biraz kendinize de zaman ayırın. Çünkü bazen fark etmeden tahammülsüz olabiliyoruz ve bu da çocuklarımıza olumsuz yansıyor. Selamlar

   Sil
 93. Merhabalar
  Öğretmen bir annneyim haftada 3 gün(pzt salı çrb)çalışan bu günlerde bakıcı ile diğer günler beraberiz. 2 haftadır bakıcısı olduğu günlerin gecesi çok güzel uyuyor diğer günler gece uyuduktan 3 saat sonra uyanıp ağlamaya başlıyor sakinleştirip tekrar uymaya calisirken uykuya dalamiyor kendini sıkıyor gözleri yarı açık bakiniyor sicriyor 2 saat ugrastirdiktan sonra ancak uyuyabiliyor. Kendim de bu aralar çok vesvese sahibi oldum sürekli hareketlerini takip ediyorum acaba bişeyler mi musallat oldu oğluma diyip endiseleniyorum(bu vesvese bi arkadasimin bana ocugundq böyle bi dert olduğunu anlatmasindan sonra oldu.)aslında böyle şeylere itibar eden biri de değilim ama ne yapacağımı şaşırmış durumdayim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Öncelikle bir anne olarak sizi, endişelerinizi anlıyorum ama oğlunuza yardımcı olmak istiyorsanız sakin olmakla başlayın işe. Çocuklar, eğer bir stres yaşıyorsa, çoğunlukla ilk olarak uyku düzenleri bu durumdan etkilenir. Dolayısıyla ortada bir sorun olsa bile bunun geçici olduğunu düşünerek adım atmalısınız. Yazdıklarınız bir tespit yapmak için yeterli değil elbette, çocuğun yaşı, yakın dönemde yaşadıkları, sizinle ve babasıyla nasıl zaman geçirdiği, bakıcısının tavırları gibi birçok etken çocuğunuzu huzursuz edebilir. Bunları gözden geçirmenizde fayda var. Bunun yanında diş çıkarma ya da hastalık gibi fiziksel sıkıntıların varlığı da çocuğunuzun uyku düzenini bozabilir. Tabi en önemli nokta, anne ve baba olarak sizin çocuğunuzla iletişiminiz ve paylaşımınız. Çoğu zaman sizin gibi endişeyle gelen anne babalarla yaptığım çalışmalarda sorunun yeterince kaliteli zaman geçirmemek, kaliteli zamanı doğru tanımlamamak olduğunu gördüm. Anne ve babasının ilgisine doyamayan çocukların, bu durum değiştikten sonra çok daha rahat ve sağlıklı uyuduklarını gördüm. Yalnız tekrar etmekte fayda görüyorum şu an ihtimaller üzerinden konuşuyoruz. Daha doğru bir tespit ve gerekiyorsa tedavi için bir uzmanla yüzyüze görüşmeniz gerekiyor. Dışarıdan bakan bir gözün yol göstericiliği, hem size hem de oğlunuza çok daha faydalı olacaktır. Selamlar..

   Sil
 94. Merhaba ırmak hanım, benim 23 aylık bir kızım var. Şuana kadar hiç ayrı kalmadık üstelik hala emen bir çocuk fakat yaklaşık 1,5 ay önce ücretli öğretmenlik yapmaya başladım günde 1,5 saat dersim oluyor haftasonları ise tüm gün gidiyorum bu süreçte kızımla babaannesi ve babası dönüşümlü ilgileniyor. Fakat son günlerde uykusundan "anne gitti anne yok"diyerek uyanıyor. Ve uykuya dalması çok zor oluyor. Ne yapmalıyım nasıl yaklaşmalıyım tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar..
   Uzun süre birebir anne ilgisi ve bakımıyla büyüyen çocukların anne çalışmaya başladığında böyle bocalamalar yaşaması son derece normal. Bunu bir süreç olarak görmek, sabırlı ve ilgili olmak en doğrusu. Üstelik çalışma saatleriniz çok zorlayıcı değil, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, dolayısıyla kızınızla evde olduğunuz zamanlarda kaliteli vakit geçirerek bu alışma sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Bu evde olduğunuz her an kızınızla ilgilenenin demek değil elbette, gün içinde, size ihtiyaç duyduğunda ona odaklanarak vakit geçirmeniz yeterli. Selamlar..

   Sil
 95. Merhaba 11 yasinda oglum var geceleri aglayarak uyaniyor evin icinde dolaniyo sakinlestirmek cok zor oluyo yatiyo ama kendinde olmadan tekrar kalkiyo ayni sekilde agliyo hafta 1 2 kez oluyo artik gunduzleride olmaya basladi anne kurtar beni korkuyorum diyo gogsum agriyo basim donuyor diyo elimden geldigince sakinlestirip rahatlatmaya calisiyorum neden kaynakli oldugunu ve nasil yaklasmam gerektigi hakkinda bilgi verirseniz tavsiyelerinize ihtiyacim var tesekkurlee.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yazılarımda bahsettiğim ilk çocukluk döneminde ortaya çıkan basit uyku problemlerinin çoğu zaman kendiliğinden azalarak ortadan kalkmasını beklerim. Ancak 11 yaş döneminde, yani artık neredeyse ergenlik başlangıcında bahsettiğiniz kadar şiddetli uyku problemleri ve ona uyanıkken eşlik eden sağlık sorunları altta yatan farklı nedenler ve farklı tanıları işaret ediyor. Sadece burada yazdıklarınızdan yola çıkarak eksik bir değerlendirme yapmak yerine, bu sorunları daha net tanımlamak ve ortadan kaldırmak için bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum. Dışarıdan bakan uzman bir göz hem oğlunuza hem size gerçekten yardımcı olacaktır. Geciktirmeden bu yardımı almaktan çekinmeyin lütfen..

   Sil
 96. merhabalar irmak hanim ben tşk etmek icin yaziyorum oglum 2 yas civarinda gece uyanip yanimiza gelmeye cok alismisti esim de sehir disinda oldugu icin bu durum koklesmisti. tavsiyenizle ogluma yeni bir yatak alip kararli bir sekilde odasini ayirdik. simdi 3 yasinda. bu sorun halloldu.. ama 3 yildir kesintisiz uyudugum geceler bir elin parmagini gecmez. benzer seyleri yasadiginizi ogrenmek beni biraz rahatlatti ama 1 2 haftaya kadar bir uzmana gidecegiz insallah.. kiymetli yorumlariniz icin tekrar teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle kıymetli bir geri dönüş yaptığınız için ben teşekkür ederim. Tavsiyelerimin işinize yaradığını bilmek beni mutlu etti. Sadece bir psikolog olarak değil psikolog bir anne olarak ben de benzer süreçleri yaşıyor ve böylece daha hayata geçirilebilir tavsiyeler vermeye çalışıyorum. Uykusuzluk meselesine gelince, bu konuda yaptıklarımız kadar çocuklarımızın mizacı da etkili. Kimi çocuk daha sık uyanmaya, daha zor uyumaya eğilimli, hal böyle olunca biz anne babalar için gece mesaisi birkaç yıl sürebiliyor. İhtiyaç duyduğunuzu hissettiğinizde bir uzmana danışma fikrinizi de ayrıca tebrik ediyorum. Dışarıdan bakan uzman bir göz bazen sizin aşılması güç sandığınız sorunların çözümünü kolaylaştırabilir. Selamlar..

   Sil
 97. Merhaba ırmak hanım 9 aylık bir bebeğim var.3 günlükken ve 8 aylıkken megakolon rahatsızlığında 3 ameliyat geçirdi ameliyat sonrası uykusunda ağlamadan ama uzun süre ağlamışcasına iç çekerek ve rüyasında koşmuşcasına nefes alıp veriyor yaklaşik 3-5 dk bu durum sürdükten sonra geri kendi uyuya kalıyor.son 1 aydır hergün oluyor.Ameliyat öncesinde bu durumu 1-2 defa farketmiştim fakat rüya olduğunü düşünüp pek üstelememiştim şusn hergün aynı durum oluyor ameliyat ve hastane ortamının travmasından kaynaklımı böyle bir durum oluyor ve ne yapmam gerekiyor yoksa uyku miyoklonusundan süphelenip nörolojiye göstermelimiyim önerileriniz ıçin simdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Hastalık halleri ve operasyonlar biz yetişkinler için bile huzursuzluk verici iken çocuklarımızda aynı etkilerin görülmesi sık rastladığımız bir durum. Megakolon da başlı başına gaz, kabızlık ya da ishal gibi bebeğinizi rahatsız edecek belirtiler verir. Üzerine 3 kez operasyon geçirmiş olması, anlamayacak kadar küçük olduğunu düşünseniz de, çocuğunuzu tedirgin etmiş olabilir. Benim size tavsiyem bir süre çocuğunuzun uyku sürecini takibe almanız. Bunları not etmeniz faydalı olacaktır. Gece kaç kere yaşanıyor, ne kadar sürüyor. Eğer sıklıkta bir azalma görmezseniz o zaman içinizin rahat etmesi için bir uzmanla görüşmeniz, görüşmeye giderken notlarınızı yanınıza almanız faydalı olacaktır. Selamlar..

   Sil
 98. Çok teşekkür ediyorum ırmak hanım bebeğimizi uyku videosuyla beraber çocuk nörolojisine gösterdik eeg çekimi sonrası beynin sol tarafındaki dalgalarda bir yavaşlama olduğunu söyleyip beyinde kist olabilme şüphesiyle emar çektiler.Çok şükür emar sonucu iyi çıktı fakat bebeğimizin korkularına halen çare bulamadık dediğiniz gibi psikolojik olduğu kanısına vardık.Önümüzdeki 15 gün içerisinde bebeğimiz bir ameliyata daha girecek bu korkuların artarak devam etmesini önlemek için nasıl bir tedbir alabiliriz daha çok küçük olması sebebiyle psikolojik olarak nasıl yardımcı olabiliriz.İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba tekrar, sonuçlarınızın iyi çıkmasına çok sevindim, bebeğinizin bir operasyon daha geçireceğini yazmışsınız şimdiden bir kez daha geçmiş olsun. Gelelim bu operasyonların çocuk üzerindeki etkisini azaltmak için yapabileceklerinize. Henüz çok küçük olduğu için anlattıklarınız değil hal ve tavırlarınızın onu daha çok etkileyeceğini unutmayın. Endişeli olmanız çok normal elbette ama bunu ona mümkün olduğunca az hissettirmelisiniz. Güven verici, güler yüzlü bir tavırla bebeğinizin yanında olmanız korkularını azaltır. Doktorunuzla da bu konuyu görüşüp hassasiyetinizi iletmenizi tavsiye ediyorum. Doktorlar zaten bu konuda ellerinden gelenin en iyisini yapıyor ama bebeğiniz ameliyathane, operasyona hazırlık gibi sürecin ne kadar azına tanıklık etse o kadar iyi. Uyandığında doktorunuzun uygun görmesi halinde mutlaka yanında olun. Aslında ister istemez hem siz hem de bebeğiniz etkileneceksiniz ama paylaşımınız ne kadar çok olursa, bebeğinize ne kadar çok güvende olduğunu hissettirirseniz atlatması da o kadar çabuk olacaktır. Eğer operasyon sonrası süreçte huzursuzluğunun azalmak yerine artarak devam ettiğini fark ederseniz bir uzmana danışmanız da faydalı olacaktır..

   Sil
 99. Irmak Hanım merhaba,

  Oğlum beş buçuk yaşında.Genelde hasta olduğunda ve ateşlediği dönemlerde yattıktan bir süre sonra korkarak ve çırpınarak uyanıyor etrafına bakınıyor ve ağlıyordu.Geçen sene anaokuluna başlama döneminde çok zorlandık ve korkarak uyanma durumu çok sıklaştı.Okul rehberliğnden destek ile okul kaygısı ve ağlayarak gitme durmunu atlattık çok şükür.Bu sene başlarken ilk 10 gün sıkıntı yaşadık sonrasında ise herşey normale döndü.Çok severek gidiyor.Arkadaşlarını,okulunu ve öğretmeninini çok seviyor.Ara ara tekrarlanmaya başlayan korkarak uyanma durmu tekrar son zamanlarda sıklaştı.Çok korkuyorum diye uyanıyor ve zor sakinleşiyor.Uyandığında uykunun etkisi ile hemen ayılmıyor ve bana fazla tepki vermiyor sakinleştirmek bazen zaman alabiliyor.Ve genelde tekrarladığı söz şu oluyor ilk başladığından beri.Çok büyük korkuyorum,her şey çok büyük,bu oda çok büyük mesela.Yerinde tepiniyor, ellerini kollarını sallıyor.Başlarda ateş sepebli ve okul başlama sebepli olduğunu düşündüm.Ama anlam veremiyorum.Uyandığında koşarak yanına gidiyorum, ona sarılıyorum korkma ben yanındayım, güvendesin, babanla yanındayız,yanımızda güvendesin,evimiz güvenli rüya görmüş olmalısın şeklinde telkinlerde bulunuyorum.Bu durum beni oldukça endişelendirmeye başladı.Yorumlarınız benim için yol gösterici olacaktır.Şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Çocukların uyku düzenindeki bozulmalar çoğu zaman, eğer fiziksel bir rahatsızlık yoksa, stres kaynaklıdır. Günlük rutinde onları strese sokan ve bazen fark bile etmediğimiz şeyler hassas bir süreç olan uykuda bozulmaya yol açabilir. O nedenle okula başlama gibi çocuğun yeni bir ortama uyum sağlamasını gerektiren haliyle de stres yaratan durumda uykuda küçük bozulmalar olması bizi şaşırtmaz. Ancak bunlar çoğu zaman birkaç günle sınırlı olur, kendiliğinden söner. Ancak yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla oğlunuzda bu uyanmalar biraz daha sancılı oluyor. Yaşı itibariyle korkularını da çok daha net dile getirdiği için onlara odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Oğlunuz okul öncesi dönemin sonlarında olsa da henüz tam bir gerçeklik algısının oluştuğunu söyleyemeyiz. Yani artık bebeklikten çıktı ama gerçekle rüyayı, diziyle gerçek hayatı hala birbirine karıştırabilir. Bu son derece normal. İşte o nedenle oğlunuzun izlediği diziler, filmler hatta çizgi filmler, oynadığı oyunlar, okuduğunuz kitaplar, anlattığınız masallar, bunların hepsi son derece önemli. Şiddet barındıran, yaşına uygun olmayan içerik korkularını tetikliyor olabilir. Bu konuya ayrı bir hassasiyet göstermeniz, oğlunuzun izlediği her şeyi yakın takibe almanız önemli. Bazen de çocuklar birbirlerini korkuturlar. Oyun sırasında edeceğiniz sohbetlerle, sorgu değil sohbet!, oğlunuzun korkusunu sorgulayabilir, onu anladığınızı hissettirebilirsiniz. Eğer korkularının zamanla azalmak yerine arttığını fark ederseniz bir uzmana danışmaktan da çekinmeyin.

   Sil
 100. Merhaba Irmak hanim, oglum 10 gun sonra 25 aylik olucak.(asiri anneci hatta tek anneci diyebilirim uyaninca babaya dahi gitmez babasi giderse yanina kiyameti koparir)
  Aslinda bir cok sorum var.
  1. cogu kisinin yazdigi gibi 8 9 ayliktan beri bazen haftada 2 bazen 2 3 ayda bir uykusundan aglayarak uyaniyor ne anne ne baba tanimiyor gozunden yasta akmiyor bagirarak agliyor kucukken geceleri oluyordu su 2 3 aydir gunduzleride oluyor yine bazen haftada bir bazen ayda bir belli olmuyor.yarim saat tekmelenerek kesin agliyor sonra kucagima geliyor.
  2. birde buaralar herseyde kucak istiyor odadan mutfaga gidelim mesela kucana al diye agliyor..
  3. Birde ben 22 ayliktan beri kademeli sutten kestim memeye birsey surmek etkilermisya cocugu 24 ayllikken tamamen kestim ama ara ara agliyor istiyor oyalariyorum ama aglamasi sizce etkilermi cocugumu yine cok dusunur oldum..
  sizce nedir bu sorunlar gecicimi yoksa bir uzmana gitmelimiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. küçük küçük sorunlar bir araya geldiğinde hayatımızı ne kadar zırlaştırıyor değil mi? Yazdıklarınız bunun çok net bir örneği. Üç temel endişenizden bahsetmişsiniz. Anneye aşırı bağımlılık, uykudan ağlayarak uyanma ve meme yoksunluğu. Bunlar birçok ailede yaşanan kaygılar. Yalnız değilsiniz. Daha da önemlisi bunlar aşılamayacak sorunlar değil. Yalnız önemli bir nokta var ki, adımların dikkatli ve planlı atılması gereken böyle durumlarda en doğrusu bir uzmanla yüz üze görüşmek ve öyle yola devam etmek en doğrusu. Bu işleri tahmin ettiğinizden fazla kolaylaştırır. Selamlar..

   Sil
 101. Merhaba benim oglum bir buçuk yaşında sürekli aglayarak ve mutsuz uyaniyor nedeni nedir ve ben bunu nasıl önleyebilirim mutlu uyanmasini nasıl sağlayabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.. Bazı insanlar sabah neşeli kalkar bazıları ise zaman geçip ayılana,bir kahve içene kadar kendine gelmez değil mi? Bu insanlar muhtemelen çocukluklarında da benzer davranışları gösterme eğilimindeydi. Yani bir miktar mizaç var işin içinde. Bir de tabi çevresel şartlar var. Örneğin işini seven biri için uyanmak daha keyifliyken, mutsuz olduğu bir işe gidiyorsa insan uyanmak zulüm olur. Çocuklarda da durum pek farklı değil. Eğer onu güleryüzle, ağlatmadan, huzurla uyutan ve uyandığında yine güler yüzle ve huzurla karşılayan insanlar olursa çevresinde mizacı da törpülenecektir diye düşünüyorum. Çoğu davranışı öğretmek için önce yapmak gerek. Hele gülmek, gülümsemek, mutlu olmak bunlar bulaşıcıdır unutmayın.. selamlar..

   Sil
 102. Merhaba benim kızım 25 aylık ve son 2 aydır her gece ağlayarak uyaniyoo bazen kapıya kadar gelip bagiriyo çok endişeleniyorum ne yapmam gerekir tabletinden çizgifilm izliyordu ondan etkileniyo deyip vermemeye başladım ama duzellmedi ne yapmalıyım normal mi bu yoksa bu doktora gostermelimiyim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocukların uyku düzenindeki bozulmalar çoğu zaman onları günlük hayatta korkutan, tedirgin eden ya da strese sokan nedenlerdendirz siz yazınızda bahsetmemişsini ama acaba hayatınızda böyle bir değişiklik oldu mu? Bu üzerinde durmadığınız ama kızınızı etkileyen bir şey de olabilir. Örneğin yaşadığınız bir tartışma ya da bir konuşma. Daha önce sağlıklı uyuyan bir çocuğun böyle agresif tepkiler vermesinin altında muhtemelen onu tedirgin eden bir tecrübe var. Tablet konusunda doğru adımı atmışsınız çünkü onu korkutan izllediği bir şey olabilir. Ancak bu ağlamalar bağırmalar devam ediyorsa bir uzmandan yardım almak en doğru adım olur, böylece altta yatan sebebi bulur ve ortadan kaldırırsınız. Selamlar..

   Sil
 103. merhaba ırmak hanım benim oğlum 22 aylık doğduğundan beri uykuyla ilgili hep problem yaşıyoruz geceleri çok sık uyanıyor Ve bunun sonucunda ben de dayanamadım için artık yanıma alıyorum uyku eğitimi ile ilgili çok şey denedim ama başarıya ulaşamadım tam düzelir gibi oluyor tekrar bozuluyor son zamanlarda kesinlikle uykuya yatmak istemiyor Çok uykusu olduğu halde beni çok zorluyor ağlıyor tepiniyor ne yapacağımı şaşırıyorum nasıl bir yol izlemeliyim emmeyi 16 aylıkken bıraktım gece uykusu düzene girer diye düşünüyordum fakat girmedi ne yaptıysam kesintisiz uyumasında bir türlü sağlayamıyorum uyumamak için direniyor sanki uykuya düşman gibi uyurken sürekli bana temas etmek istiyor saçlarımla oynuyor hiç bir zaman uyurken ilk başta yanıma almadım ancak çok sık uyandığı için dayanamadın noktada alıyorum bir de son zamanlarda evin içinde korkmaya başladı gündüz dahi odasına gidip oyun oynamak istemiyor bacaklarımın dibinde arasında duruyor evde ikimizken hiçbir şekilde oyuncaklarıyla hiçbir şeyle ilgilenmiyor şimdi korku başladığı için bir odadan diğer odaya bile gitmiyor ne yapmalıyım bana yardım edin lütfen çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, uyku alışkanlığı çoğu anne babayı en çok zorlayan süreç yani yalnız değilsiniz. Üstelik bu süreç çocuğun mizacına da çok bağlı. Kimi çocuk uykuyu gerçekten sevmiyor, zor dalıyor, kolay uyanıyor. Ben çocukların ağlatılarak uyutulmadına kesinlikle karşıyım ama uyku alışkanlığı edindirme sürecinin bir tutarlılık istediği de muhakkak. Tekrarlayan pes etmeler süreci zorlaştırıyor. Bir de bunun üzerine yaş ilerlerledikçe şekillenen korkular ve sanırım biraz da anneye bağımlılık eklenmiş. İyi niyetle çabaladığınızdan hiç şüphem yok, ama bazen ipin ucu da kaçtı mı kaçıyor işte. İnsan bir kısır dögüye girip, çıkamıyor. İşte böyle zamanlarda dışarıdan bakan bir uzman göz sorunları sandığınızdan çok daha kolay ve çabuk ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Selamlar..

   Sil
 104. Merhaba Irmak hanim,kızım 21 aylık emiyor ,emerek uyuyor gündüz uykusu 1,5 saat bu zaman zarfı içerisinde 2kez bazen aglayarak bazen anne diyerek uyanıyor.Ebeveyn odasinda besiginde yatiyor.Aksam kucağımda emerek uyuyor yatagina yatirdigimda uyuyor bazen kendi yatagina yatmak istememekte direniyor ;eşliğine yatirdigimda ilk yarım saatte bir 3 bazen 4 kez aglayarak bazen anne diye seslenerek uyanıyor.gecenin ilerleyen vakitlerinde 3kez uyandığı oluyor ve emerek uyumak istiyor kendi yatağında yatmak istemiyor beraber emerek uyumak istiyor ne kadar dirensemde kimi zaman beraber yatagimda uyuduk bu durum hayatımı çok zorlaştırıyor sinirlerim geriliyor.Doğum i znindeyim haziranda ise başlayacağım baslamadan memeden keseyim diyorum aslında memeden hemen kesmek istiyorum ama 2 yaşına kadar anne sütünden faydalansin istiyorum beni cook bunaltıyor kendi de uyuyamiyor benimde dinlenmeme izin vermiyor.4 yasinda birde ablası var.Bu kadar sık uyanmasinin nedenini bulamadim o kadar çok yazı okumama rağmen uyku sorunu konusunda bir çözüme ulaşamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bizim kültürümüzde biz anneler üzerinde mutlaka 2 yaşına kadar emzirme baskısı var Ma unutulan birşey var ki her bir anne ve bebeğin yolculuğu farklı. Emzirmek elbette önemli ama kimi zaman farklı sebeplerden emziremeyen anneler de var. Bu onları kötü ya da eksik mi yapar, elbette hayır! Kaldı ki siz 21 ay emzirmişsiniz, artık emzirmwk sizi strese sokuyor, çocuğunuzun uyku düzenini oturtamıyorsunuz. Bakın bu tabloda mutsuz bir anne ve elbette onun stresinden etkilenecek bir çocuk görüyorum ben. Emzirme konusunda özellikle de 1 yaştan sonra bebek kadar annenin hissettikleri de çok önemli bence. Çünkü mutsuz bir annenin çocuğu mutlu olmaz. Bence bir oturup düşünün acaba 3 ay daha emzirmek için kendinizi zorlamasanız, kızınız ve siz daha az stresli olur musunuz? Emzirmeyi bırakmakla ilgili yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Yalnız unutmayın adım adım ilerlemeniz gerekiyor. Yani aynı anda hem meme hem uykuyu düzenleyemezsiniz. Sırayla gitmeniz gerekiyor. Selamlar..

   Sil
 105. Merhaba ırmak hanım 22 aylık oğlum var geceleri uyuma problemimiz var gece kalkıp gözü kapalı sebepsiz ağlama sallamamı istiyor gece ağlama krizine giriyor ve doğduğundan beri düzenli hiç uykumuz olmadı.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, uyku düzeni bozulan çocuklarda çoğu zaman bir stres kaynağı arar ve buluruz. Bu stres kaynağı ortadan kalkınca da düzen yeniden kurulur. Ancak halihazırda hiç uyku düzeni oturtulamamışsa o zaman öncelik çocuğunuza bunu kazandırmaktır. Eğer hala sizin yatağınızda uyuyorsa ayrı bir yatağa, ayrı yatakta ama sizin odanızda uyuyorsa odasına alıştırmak için adımlar atabilirsiniz. Gece uyandığında tekrar kendisi uyuması için güvende hissetmesi ve kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesi gerekiyor. Tabi bunun için de gün içinde sizinle yani anne babasıyla yeterince kaliteli zaman geçirmesi şart. Bunu yaşamayan çocuklar gece daha sık uyanıp anne babayı daha çok istiyor. Odayı ayırmakla ilgili yazım size yardımcı olacaktır bu konuda. Yine de baş edemediğinizi hissettiğiniz zaman yardım almak işleri ciddi anlamda kolaylaştırır unutmayın, selamlar..

   Sil
 106. Merhaba ırmak hanım benim kızım da 3 yaşında ve 2 ay önce bir kardeşi oldu ve kardeşi dünyaya geldiğinden bu zamana hemen hemen her gece uykusundan ağlayarak bir kaç kez uyanıyor akşam yatarken beraber onun odasında yada oturma odasında tv izlerken uyuyoruz daha sonrasında uyuyunca ben odama geçiyorum sabah sorduğumda gece neden ağladın diye seni bulamadım onun için ağladım diyor sizce ne yapmalıyım bize karşı çok açık fakat dışarda biraz çekingen bir çocuk yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yaşadıklarınız son derece mormal, kızınız daha çok küçük ve kardeşine henüz alışamadı muhtemelen. Evde yeni bir bebeğin varlığı, sizin ve çevrenin bebeğe ilgisi onda stres yaratıyor muhtemelen ve bu stres de uyku düzenini etkiliyor. Zaten mesajı da vermiş, anne seni bulamadım diye. Bunun bir süreç olduğunu bir süre sonra işlerin kolaylaşacağını unutmayın. Tabi bu arada kızınızla bol bol vakit geçirmelisiniz. Kardeş kıskançlığıyla ilgili yazıma göz atmanız çok faydalı olacaktır..

   Sil
 107. Oğlum 4 yasında gece arılar üstüme geliyor diye ağlıyor uyanık arı yok ama kendisi odanın içinde olduğunu söylüyor bir orda anne üstünde titriyor ağlıyor üstüme geliyor diyor büzüsüyor üstüne geliyormuş çok üzülüyoruz napmamız gerek geçmesi için her yerde arılar var diyor sadece gece ama

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, oğlunuz henüz okul öncesi dediğimiz dönemde dolayısıyla rüya ile gerçeğin ayrımını tam olarak yapamaz. O nedenle de onu korkutan bir rüyadan uyandıktan sonra bile korkuyu aynı şiddette yaşamaya devam edebilir. Yalnız tabi önemli olan bu korkunun sebebini bulabilmek. Bu arı korkusu ne zaman başladı? Mesela oğlunuzu arı soktuğu için mi korkuyor, yoksa bununla ilgili yaşına uygun olmayan bir film vs mi izledi ya da çevreden biri onu arılarla ilgili anlattıklarıyla mı korkuttu? Yani korkunun başlangıcı neresi? Böyle anlarda sizin tepkiniz nasıl oluyor? "Arı falan yok korkma" mı diyorsunuz mesela, ki bu çocuğun hislerini paylaşmamaktır, onun kendisini daha yalnız hissetmesine haliyle daha çok korkmasına neden olur. Korkarak uyandığında kendinde oluyor mu, yoksa yarı uyanık halde mi, sabah kalktığını hatırlıyor mu? Gün içinde yeterince beraber zaman geçiriyor musunuz? Oğlunuz uykuya ağlayarak mı sakin mi geçiyor? Daha net konuşabilmek için tüm bu soruların yanıtını bilmem gerekiyor. Size genel anlamda söyleyebileceğim, uykuya sakin bir geçişin ardından ağlayarak uyandığında oğlunuza yanında olduğunuzu, güvende olduğunu söyleyip sakinleşene kadar beklemeniz. Odasında hafif bir ışık yakmak iyi gelrbilir. Ancak bu korkunun günlük hayata da yansımaları olursa yardım almaktan çekinmeyin.

   Sil
 108. Merhaba 2 yaşındaki oğlum bir yaşından ltlbareb geceleri düzenli kabus görüyor ağlayarak çığlık atarak uyanıyor bazen onu tutmak mümkün olmuyor sakinleşince sarılıyor sonra geri yatırıyorum ama şu son 2 aydır bu durum beni daha da çaresiz hissetmeme sebebi oluyor çünkü gece kalkıyor bana sarılıyor odadan çıkmak istiyor anne kalk kalk diye ağlıyor aya kalkıp sakinlestiriyorun sonra uyutup onu seyrediyorum rüya görüyorum sesler çıkartıyor sanki birinden kaçar gibi ve evde de herşeye korkuyor evde cikan en ufacık bir ses bir tikirti onu korkutuyor hemen bana sarılıp korktun diyor kendi iyi ifade edebilen bir çocukta değil burada konuşmamız çok yok sürekli bir.korku halinde ne yapsam bilmiyorun evde bir sıkıntı veya problem olacak birşeyler yok ne yapmam gerek bilmiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, oğlunuzun gece çığlık atarak uyandığından bahsetmişsiniz ama anladığım kadarıyla bu sırada uyanık yani bilinçli oluyor, sabah kalktığınızda da gece yaşananları hatırlıyor değil mi, çünkü aksi takdirde gece terörünü düşğnmemiz gerekir ki bu tamamen farklı bir uyku bozukluğu, o konudaki yazıma bakarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı çocukların mizacı diğerlerine göre daha ürkek, çekingen olabiliyor tabi ama bu durum uykuyu, günlük hayatı etkiliyorsa bir uzmandan yardım almak en doğru adım olacaktır. Böylece korkuların altında yatan sebebi bulabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Nasıl davranmanız gerektiğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Muhtemelen oğlunuz sizin farkında olmadığınız bir nedenle stres yaşıyor, işte bakan uzman bir göz bunu fark etmenize yardım ediyor. Selamlar

   Sil
 109. Çok tşk ederim ilginiz için psikiyatri ve pskolaga gittik uyku törerü zamanla geçer dendi ve bizde baba yok hiç tanıyor babayı genelde okul zamanı başlıyor

  YanıtlaSil